Jump to content


Informacija - Disk za testiranje uredjaja


DejanM

Recommended Posts

  • 2 months later...
  • Replies 131
  • Created
  • Last Reply

Pozdrav svima na http://www.hifi.co.yu :evil:

Zahvaljujem se na pozitivnim kritikama naseg audio test signala, i drago mi je da ste ga nasli na net-u i jos draze ako vam je koristio. :evil:

Izvinjavam se sto odgovaram na donje pitanje sa zakasnjenjem.

Da li ovim tonovima sa BoZo neÅ¡to smeta Å¡to su komprimovani u xvid? Mislim da je mnogo bolje snimiti ih na CD i onda reprodukovati sa plejera nelgo ići direktno sa zvuÄne karte. Å ta mislite?
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Da vratim malo loptu na pocetak ovog posta ...

U HiFi News za Avgust mesec (2006) ima interview sa David Chesky-ijem. Ima dosta price o multi-kanalnom soundu (on je jedan od zagovaraca Multi-kanalnog snimanja i reprodukcije) ali i o nacinu kako snima muziku. Ono sto je interesantno ... samo par crtica:

- Puno paznje poklanja kvalitetu komponenata u lancu kojim snima. Vecina komponenti koje koristi su analogne, a pojacala su lampaska (!). Uzgred, i disk koji je ovde zapoceo temu je sniman na isti nacin.

- Narocitu paznju poklanja kablovima. Svi kablovi su balansirani i visokog kvaliteta jer je kabl komponenta kao i svaka druga u lancu snimanja i reprodukcije muzike.

Ono sto je meni blo narocito interesantno da procitam jeste sta D. Chesky ima od HiFi kod kuce.

Znaci: zvucnici su Quad elektrostatici (ne kaze tacno koji model) sa pridodatim Townshend supertweeters-ima. Pojacalo je: Audio Research D70. Nije rekao koji mu je izvor ...

U svakom slucaju interesantno: mag multi-kanalnog snimanja zvuka koji je zaljubljenik u lampe, elektrostatike i kvalitetne kablove ...

Pozdrav

Dejan

Link to comment
Share on other sites

Dejane, ovo sa Cheskim to me podseca na vic o seljaku koji je dosao u biljnu apoteku da kupi 50kg sredstva protiv klijanja krompira. Zgranuti prodavac mu kaze, "pa covece jel ti znas da je to otrovno" Pa nije krompir za mene, to je za pijac'.

Ceski zna dobro sta radi, koristi bozanstvene stare mikrofone, ali je svestan da bi sutra mogao da zatvori biznis ako se ne presalta na HT jer tamo lova.

Mi stereo audiofili smo vrsta koja bukvalno izumire, u proseku smo stariji od 40 godina. Posto nas usi polako izdaju za visoke tonove i sve manje cujemo visoke, pitanje je koliko dugo cemo i mi traziti sveti graal audiofilije pre nego sto "bacimo kasiku"'.

Cinjenica je da danasnji HT u principu ne valja sto znaci da su hiljade ulozenih dolara bacena para jer ce se sigurno pojaviti u buducnosti nesto sto valja i sto ce ljudi kupovati. Gde ce se ludilo zvano 5.1, 6.1, 7.1 zaustaviti? Da li neko razmislja o magnetnom polju u takvoj sobi? Niro Nakamichi je napravio HT sa 3 zvucnika i mislim da tu ima nesto. Verujem da danasnji X.1 HT ceka sudbina SQ Quadraphonic.

Ali ko te pita kad ljudi bacaju pare. Ja licno kad idem na koncert ne sedim u orkestru niti volim da cujem kako oboisti cure sline ili ima emfizem. Pa me to ne interesuje ni kod kuce. To su zvucni efekti, a ne muzika. Koga to interesuje, neka kupi CD sa FX pa nek uziva.

Ja delim tehnologije na zrele i nezrele. Danasnji X.1 HT je nezrela tehnologija kao sto su bili videorekorderi. Kad se pojavi ono sto je bolje, nezrele tehnologije bivaju bacene u djubre.

Zrele tehnologije mogu da izgube privlacnost ali im nista i dalje ne fali kad se pojave novije tehnologije. Velikoformatni 645 foto aparati, vrhunski 38cm/s magnetofoni, vrhunski gramofoni, vrhunski mehanicki satovi, stari Ferariji ne gube nista na kvalitetu. Teta Tina i dan danas dere Gven Stefani.

Zato daj boze da Cheski zaradi na HT, da bi i dalje radio na stereu.

Link to comment
Share on other sites

PrekoBare,

Nisam bas siguran da si u pravu. Chesky je poceo da snima 24/96 jos tamo krajem 80-tih - ako se ne varam. Povod je bio los kvalitet tadasnjih snimaka i njegova zelja da se tim povodom nesto uradi. Takodje, namera da se koristi veca rezolucija i frekvencija samplovanja je za ono vreme bila revolucionarna, jer su mnogi smatrali da je 16/44,1 zapravo dovoljno ... Multi-kanal se pojavio nesto kasnije i on ga je prihvatio ponovo sa namerom da napravi kvalitetniju reprodukciju zvuka, jer ono sto multi-kanal sobom donosi jeste nesumnjivo mogucnost bolje prostorne prezentacije, koju je tesko ili nemoguce sa stereom postici. Evo jednog njegovog odgovora:

"Multi-channel is supposed be like live. If I put the trumpet behind you and the drums behind you, that's stupid. Everything can be abused. Multi-channel is great., but if somebody has terrible taste, it can sound really bad. But the thing with SACD is the frequency extension, the harmonics, and with multi-channel you get that real feeling that you're there. It's a more pleasurable experience."

Ovo mi se cini kao potpuno tacna konstatacija. Slusajuci recimo Sara K. Hell or High Water, koju je Chesky producirao, mogu samo da potvrdim izuzetan dozivljaj, prostornost i atmosferu u multi-kanalnoj varijanti (SACD).

Kada pricas o zrelim i nezrelim tehnologijama ... tu je teren malo klizav. Sta jeste zrela tehnologija danas ? Navescu ti jedan primer. Imas clanak u zadnjem Stereophile gde se lik po imenu Sircom (moram proveriti ali mislim da je bas on) zalaze za mono reprodukciju zvuka. Stereo je losa stvar - ima slabiju dinamiku, prostornost je vestacka ... Mono je prava stvar. Tako je on kupio stare Quad elektrostatike, preparirao ih, izvadio stare mono LPs i ... to je prava stvar. Po njemu je i stereo nezrela tehnologija ! Moj komentar: koliko ljudi, toliko cudi. Svako treba da odabere za sebe ... ali ipak, nije li to pomalo "afektiranje" i potreba za senzacionalizmom ? Ja sam slusao prosle godine jednu demonstraciju na temu mono vs. stereo, drzao ju je Ken Kessler, freak kada je u pitanju analogni audio, i mada mogu da kazem da u celoj toj prici ima neke argumentacije (ti stari mono snimci nisu zvucali lose), ipak cini mi se da vreme cini svoje i da danas za manje novca mozete da dobijete kvalitetniji i pre svega komforniji sound nego sto je to nekada bio slucaj.

Pozdrav

Dejan

Link to comment
Share on other sites

Pitanje zrelosti odredjene tehnologije je uvek kompleksno, blago reÄeno.

Zato možda nije loÅ¡e malo uprostiti stvar, da bi se izvukao koliko-toliko jasan odgovor. Po meni, najvažnija podela ide ovako: analogna tehnologija je zrela tehnologija, a digitalna tehnologija je ne(-joÅ¡-sasvim-)zrela tehnologija; mislim da je upravo ovo sadaÅ¡nje vreme "epoha" u kojoj digitalija stiÄe svoju punu zrelost.

HT medjutim, nije samo nezrela, nego je prosto reÄeno nova tehnologija, nastala iz digitalne (DSP) tehnologije, te je joÅ¡ rano rezimirati ili Äak predvidjati gde i kako će se to zavrÅ¡iti (koliko kanala, koja rezolucija, koji codec-i, itd...).

A Å¡to se tiÄe "lika po imenu Sircom", to je oÄigledno -Å¡to bi jedan moj prijatelj rekao- neka vrsta ludaka. Ja bih to "Mono-Revival" druÅ¡tvance možda pre nazvao nekom vrstom (audio) sekte.

A takvih ima u svim epohama (audio) istorije, i nisu vredni pomena, osim kao kuriozitet.

Link to comment
Share on other sites

Home Theater je tehnologija koja je izazvala revoluciju na trzistu. To je ono sto se trenutno najvise prodaje - ne HiFi. Pojedine velike korporacije su prakticno izasle iz HiFi business-a ili se samo jos image-a radi bave i HiFi-jem; kao recimo Sony, Panasonic, ... Sony je prestao da proizvodi CD transporte ili npr. i Sony i Panasonic (zapravo Matsushita) prave samo pojacala u D-klasi. Analogna pojacala vise ne proizvode. Cak i mnogi HiEnd proizvodjaci imaju danas modele pojacala u D-klasi: Accuphase, Audio Research, ....

Trziste ide nekom svojom logikom. To ne znaci naravno da prosecan konzument treba odmah da se ukljuci u najnoviji Hype ali ocigledno je da postoje razlozi zasto prosecan konzument zeli HT a ne stereo sistem.

Ja isto tako ne mislim da je HT los. Za ono zasta HT sluzi, to je sasvim ok. Naravno, zavisi i od modela, ulozene kolicine novca, uparenosti komponenti, itd. ali u principu to radi dobro. Ne vidim zasto je to lose ? Za one koji vole stereo sound (ili mono) pa jos i sa lampama - to je opet naravno ok, ali to ne znaci da je sve ostalo lose, zar ne ?

A sto se tice zracenja ... Cini mi se da danas postoje drugi uredjaji koji predstavljaju daleko vecu opasnost nego sto je to HT sistem: mobilni telefoni, wireless LAN, bezicni stabilni telefoni, .... To jeste tema za razmisljanje ali HT sigurno ne spada u sam vrh opasnosti sto se zracenja tice.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...