Jump to content


DV->DVD ???


mprotic

Recommended Posts

Jel zna neko cime je najbolje kompresovati snimak sa kamere? Hocu da ga kompresujem tako da mogu da narezem na DVD. Imam samsungovu dv kameru, program koji uz nju dolazi (ULead Video Studio) je krajnje budjav po tom pitanju, radi real-time kompresiju koja je katastrofalna bez obzira na izabrani kvalitet. Jedino sto je ok je kad prebacim sirov, nekompresovan signal, ali on zauzima suludo mnogo prostora, previse za dvd. Probao sam sa raznim kodecima i sa mpeg2avi programom, ali ni one ne rade mnogo bolje. Jel imate nekih sugestija ?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 weeks later...

Prvo obrati pažnju na transport video materijala iz kamere u comp. Obavezno putem FireWire konekcije, nikako putem USB-a!

Za obradu videa toplo preporuÄujem Adobe Premier 6.5. Stabilno radi u svim konfiguracijama PC-a. Za ovu veziju Premiera Mikroknjiga je izdala odliÄan priruÄnik ( za verziju 6, ali razlike su zanemarljive).

Kada izmontiraÅ¡ video po želji, komandom Export to movie dobijaÅ¡ jedan OGROMAN file - tek sada je sve spremno za kompresiju. Za kompresiju materijala i narezivanje DVD-a vrlo dobre rezultate dobijam u Neru (make DVD video). E, to traje k'o gladna godina! t=f(veliÄina faila, konfiguracija PC-a). :roll:

Ako želiÅ¡ da naÅ¡minkaÅ¡ eksportovan file (pre kompresije), dodajući naslovni meni, chaptere i joÅ¡ mnogo toga, koristi Adobe Encore (1.5). Ima odliÄan tutorial u okviru Help-a. Iz Encore-a se takoÄ‘e može direktno narezivati DVD. Profesionalci (koje znam) kažu da su dobijeni rezultati bolji nego kad se kompresuje u Neru.

Za stanje krajnjeg ludila :evil: , tu je i Adobe After Efect... ali to je već za profesionalce!

Srećno!

Link to comment
Share on other sites

Ma digao sam ruke na kraju od prebacivanja na DVD. Cekam vece medije. Kako god da kompresujem unosi se jako mnogo suma, i sto me jos vise nervira pokreti postanu katastrofa - isprekidani, skokoviti, uzas. Inace to primecujem i na komercijalnim dvd-jevima, narocito pokreti lica, ako se gleda na malo boljem tv-u postaju karikature. Najjace je kad razliciti delovi lica krenu da se razvlace, krecu raznim brzinama, ma pis zivi.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Prvo obrati pažnju na transport video materijala iz kamere u comp. Obavezno putem FireWire konekcije, nikako putem USB-a!

Za obradu videa toplo preporuÄujem Adobe Premier 6.5. Stabilno radi u svim konfiguracijama PC-a. Za ovu veziju Premiera Mikroknjiga je izdala odliÄan priruÄnik ( za verziju 6, ali razlike su zanemarljive).

Kada izmontiraÅ¡ video po želji, komandom Export to movie dobijaÅ¡ jedan OGROMAN file - tek sada je sve spremno za kompresiju. Za kompresiju materijala i narezivanje DVD-a vrlo dobre rezultate dobijam u Neru (make DVD video). E, to traje k'o gladna godina! t=f(veliÄina faila, konfiguracija PC-a). :lol:

Ako želiÅ¡ da naÅ¡minkaÅ¡ eksportovan file (pre kompresije), dodajući naslovni meni, chaptere i joÅ¡ mnogo toga, koristi Adobe Encore (1.5). Ima odliÄan tutorial u okviru Help-a. Iz Encore-a se takoÄ‘e može direktno narezivati DVD. Profesionalci (koje znam) kažu da su dobijeni rezultati bolji nego kad se kompresuje u Neru.

Za stanje krajnjeg ludila :evil: , tu je i Adobe After Efect... ali to je već za profesionalce!

Srećno!

Link to comment
Share on other sites

USB om se uglavnom prebacuju slike i video zapisi sa memorijske kartice a FireWire se koristi za standardni video materijal .A Å¡to se tiÄe obrade video materijala nisam siguran ali za obradu nekompresovanog materijala će ti trebati duplo viÅ¡e od 65 gb i neka opaka maÅ¡ina na laptopu teÅ¡ko...

Link to comment
Share on other sites

USB om se uglavnom prebacuju slike i video zapisi sa memorijske kartice a FireWire se koristi za standardni video materijal .A Å¡to se tiÄe obrade video materijala nisam siguran ali za obradu nekompresovanog materijala će ti trebati duplo viÅ¡e od 65 gb i neka opaka maÅ¡ina na laptopu teÅ¡ko...
Link to comment
Share on other sites

GoranS@:

SuoÄen sa opasnošću da se struÄno ili terminoloÅ¡ki izlupetam, ipak se osećam dužnim, a imam i želju da ti pomognem. InaÄe, sistem za video obradu mi je podeÅ¡en tako da sve radi, a “ja samo nar’anim paÅ¡Äad i niÅ¡ta ne diramâ€! Pa ipak…

O tehniÄkim principima

Zapis na miniDV traci je ipak komprimovan, sa stepenom kompresije 5:1, konstantne brzine zapisa od 3,5MB/s. Takav naÄin zapisa je vrlo kvalitetan i naziva se “bez gubitakaâ€. Poredeći sve ovo sa DVD kamerama: da bi se na DVD kapaciteta 1,4GB usnimio materijal trajanja od 1h, mora se smanjiti bitrate na 0,38MB/s, a samim tim i kvalitet slike. Holivudski filmovi enkodiraju se sa 6 ili viÅ¡e megabita u sekundi

FireWire vs. USB

Pojednostavljeno reÄeno FireWire konekcja je Äisto „digitalna“ veza, koja radi po principu copy/paste sa trake na hard – i obrnuto.

USB 2.0 je teoretski brža veza od gorepomenute, ali tu ima nekih problema. Iako je sam prenos podataka digitalan, tu ipak nema jednostavnog kopiranja, već se podaci „hvataju“ analogno, baÅ¡ kao da se koristi kompozitna veza. Pri prenosu podataka gubi se na rezoluciji, i materijal uÄitan na comp liÄi na video snimak sa nekg malog digitalca. LiÄno jednom probao i – zaboravio na USB!

O principima pohranjivanja montiranog materijala na DVD disk

Prvo moram da postavim naka pitanja:

1. Zašto svih pet kaseta na JEDAN DVD?

2. Hoćeš li da montiraš materijal ili samo onako sirov da prebaciš na medij (komprimovan preko Nera)?

Na obiÄan DVD stane oko 120min video materijala u visokom kvalitetu. S obzirom na cenu medija, toplo ti preporuÄujem da to podeliÅ¡ na viÅ¡e diskova i ne Å¡tediÅ¡ na kvalitetu.

Razmišljaj o onima koji će film gledati! Materijal koji imaš podeli i izmontiraj u više filmova ne dužih od 10-15min.

Nikad ne presnimavaj sirovi materijal na DV kasetama. Što vreme više prolazi, potreba za ponovnom montažom uvek se javi. Kupi nove kasete za novo snimanje.

Svaku punu kasetu vidno obeleži. Budi vredniji od mene, zapiši negde na kompu sadržaj svake obeležene kasete.

O principima montaže

Ne moraÅ¡ sav materijal da prebaciÅ¡ na comp pre montaže. Pregledaj ga dobro, sklopi unapred neku priÄu u glavi i za jedan film uÄitaj „sirovinu“. Izmontiraj je, exportuj pa sirovinu obriÅ¡i. Tu možeÅ¡ malo uÅ¡tedeti na prostoru diska, ali je Äinjenica da video guta sve raÄunarske resuse (3-5MB/sec grebovanog materijala). Za uzvrat, zadovoljstvo pri obavljenom poslu je ogromno.

E, sad montaža. Ako pođemo od osnovnog da film radi na principu ljudske znatiželje, dolazimo do sledećeg: Svaki kadar nosi neku informaciju i zanimljiv je dok ne utolimo znatiželju. Čim je radoznalost nestala, kadar postaje dosadan. Razmišljaj o tome kad budeš određivao dužinu kadra pri montaži.

Ako podvlaÄiÅ¡ muziku (a Å¡to nebi?) trudi se da kadrove seÄeÅ¡ na poÄetku nekog takta muziÄke numere.

Ako je neki važan dijalog u pitanju, muziku ukini potpuno.

Koliko god možeÅ¡ trudi se da se u miksu muzika – ton sa video materijala, ovaj drugi Äuje u offu, diskretno. Veoma neprirodno izgleda materijal koji sadrži samo nemi video+muzika (osim ako nije video spot).

Ne nasedaj na seljaÄke tranzicije!

And again, ne filmovi duži od 15min!

Ovo je otprilike sve Å¡to znam, a priÄa se odnosila na Premier i Nero.

O ostalim programima i video formatima ne znam ništa. Ako ima pitanja...

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

@radioholik

Zahvaljujem na savetima.

Model mog kamkordera poseduje mogucnost USB 2.0 Hi-Speed (teoretski do 480 Mbit/s) prenosenja podataka koji bi trebalo da radi identicno kao firewire prikljucak ako se racunar dodatno ne opterecuje jer se vise opterecuje procesor kad se koristi USB. Mislim da je ova razlika bila daleko izrazenija pre modernizacije USB-a. U svakom slucaju FW je prirodnija veza za streaming video materijala tako da je tvoja sugestija na mestu iako nisam siguran u vezi sa tvojom pretpostavkom o "analognom" hvatanju video materijala. Poredeci snimke uhvacene jednom i drugom vezom nisam primetio razlike. Situacija u ovom konkretnom slucaju je bila takva da nije postojala mogucnost prenosa FW vezom.

Sto se tice odnosa 5 MiniDV kaseta --> 1 DVD, trebalo je na brzinu napraviti pregled sa nekog putovanja na jednom disku pa je zato takav odnos. Tu montaza sluzi samo za brisanje viska materijala. Nikad ne brisem sadrzaj na kasetama, cak i stare VHS kasete su sacuvane. Vecinu tvojih preporuka u vezi sa montazom sam vec primenjivao ali nisam bio siguran pa zahvaljujem na potvrdi.

Nikad nisam koristio Nero za komprimovanje, ne znam ni da moze to da radi.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

Ovo oko analognog hvatanja video materijala putem USB-a bukvalno sam prepisao iz hrvatskog Äasopisa BUG br.147 od februara 2005. god. UÄinilo mi se kao dovoljno jasno objaÅ¡njenje. Verovatno se neÅ¡to promenilo za ove tri godine. U svakom sluÄaju, ako kod tebe radi, samo piÄi! LiÄno nemam poverenja u USB kada je video capturing u pitanju.

Kada se savladaju svi kompjuterski alati, mnogo važniji su oni estetsko - zanatski kriterijumi. Toj priÄi nema kraja, pa makar i kućni video bio u pitanju.

Da, Nero mora biti neki Ultra Edition. U njemu postoji Nero Vision Expres koji obavlja zadatke kompresovanja i narezivanja DVD-a u jednom koraku.

Pozdrav svima!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...