Jump to content


Blu-Ray 5.1 / 7.1


nkrgovic

Recommended Posts

Natrcah na zanimljiv blog na Home Theater Magazine sajtu, gde autor odgovara na pitanja citaoca...

http://blog.hometheatermag.com/askhomet ... headphone/

Deo koji je mene zbunio:

All modern movie soundtracks are mixed in 5.1, so that's why most Blu-rays are 5.1. I don't know why movies are not mixed in 7.1 discrete, except perhaps that it wouldn't sound complete on a 5.1 system, which many people still have. There are a few 7.1 Blu-rays, but the back-surround channels are artificially derived from the side-surround channels. This is also how a 7.1 receiver generates the extra two channels from a 5.1 source.

I don't think the companies involved are cheap or lazy; they are conforming to the marketplace as well as an existing standard for commercial cinema. As for wasting money on a 7.1 system, I wouldn't spend the extra dough on 7.1, not only because there's no content with true 7.1 channels, but also because the sense of envelopment is not that much greater with 7.1 compared with 5.1.

Ja sam, do sada, ziveo u ubedjenju da su 7.1 filmovi mixovani tako, a sad ovde ispada da je razlika izmedju 5.1 i 7.1 dobijena "matematicki". Kad malo razmislim, ne mogu da se setim da li u bioskopu ima zadnjih kanala, a jos manje mogu da znam da li su deo standarda.

Link to comment
Share on other sites

Za bioskop je drugacije jer procesor zvuka pravi vise od 6 kanala. Sto se tice kucne upotrebe mogu reci da 7.1 zvuci bolje od 5.1 uvek pa makar bio to 5.1 kroz PL IIx. Jednostavno bolje popuni prostor.

To niko nije osporio. Ono sto mene muci je:

Ako je 7.1 uvek vestacki, tj. uvek se dobija procesiranjem, ima li onda smisla planirati, u startu, 7.1 zvuk? Drugim recima, ako neko kupuje nov kucni bioskop nije li onda, za njega, bolje resenje da uzme 5.1 sa kvalitetnijim komponentama, nego 7.1 sa losijim?

Do sada je argument bio "izgubices na onim materjalima koji su native 7.1". Sada ispada da nema native 7.1 materjala... Da li je onda ipak bolje uloziti u neke dipolne surround-e, kvalitetniju amplifikaciju... sta god, sve ono sto moze da se uzme bolje umesto da se kupi dva dodatna kanala.

Link to comment
Share on other sites

Pazi, maltene sva surround pojacala su ili 7.1 a od skoro cak i 9.2 (najnovija). Ukupna cena za ta 2 dodatna zvucnika je mala u odnosu na cenu sotalih komponenti koje max vuku npr AVR ili proc/snagas, izvor, prednji i centralni i sub-woofer. Sto se tice samog surrounda dipol u svakom slucaju ali ako se nema za 2 para moze se kasnije dodati jos jedan. Ono sto sam testirao jeste 5.1 materijal na 5.1 i 7.1 okruzenju. Nisam uvek sam slusao, bilo je tu jos ljudi i uvek je 7.1 zvucao bolje, nekako okruzenije. Jednostavno je uspesnije popunjavao ceo krug. Ako se pogleda i u bioskopu ima na desetine zvucnika pa nemaju izvori toliko kanala. Moj glas ide za 7.1 (ili 7.2). ;)

Link to comment
Share on other sites

Hvala na iskustvu... ;)

Znam da imas kanale na risiveru, ali sam razmisljao kada bi sve uzimao odvojeno, npr uzmes aktivne zvucnike, monoblokove, pre/pro+amp, sta god... Ma mozes ti i sa 7.x risiverom da stavis bi-amp na prednje zvucnike. Eto, da li je to mozda svrsishodnije - bi-amp prednjih, ili 7.x? Ovo x jer mi dva sub-a deluju potencijalno zanimljivo, naravno u zavisnosti od prednjih.

Link to comment
Share on other sites

SW mogu da se stave bilo gde jer ljudkos uho ne moze da ih locira. Zasto su oni dodali 2ch na SW? Verovatno da bi moglo stereo pojacalo da se prikljuci za one koji zele da prodube bas. Zasto na AVR? Verovatno da bi uzeli vise novca ;) Do 30-35kvm jedan bolji SW uvek izvlaci vise nego 2 slabija ali preko te povrsine preporucuju se 2 (ili vise ako je prostor ogroman) da bi se lepse popunio prostor niskim tonovima. Imao sam bi-amp sa Onkya 706 na BR5 i mogu reci da je zvucalo lepo ali zvucnici su propevali tek sa Marantz pojacalom. Moguce da bi jaci AVR izasao sa njima na kraj bez potrebe za posebnim stereo pojacalom. Kad smo kod jacih modela gledajuci Onkyo preko 1000e to su vec 9.2 uredjaji. Znaci moguc je bi-amp prednjih a opet postaviti 7.1(2) sistem.

Link to comment
Share on other sites

To niko nije osporio. Ono sto mene muci je:

Ako je 7.1 uvek vestacki, tj. uvek se dobija procesiranjem, ima li onda smisla planirati, u startu, 7.1 zvuk? Drugim recima, ako neko kupuje nov kucni bioskop nije li onda, za njega, bolje resenje da uzme 5.1 sa kvalitetnijim komponentama, nego 7.1 sa losijim?

Do sada je argument bio "izgubices na onim materjalima koji su native 7.1". Sada ispada da nema native 7.1 materjala... Da li je onda ipak bolje uloziti u neke dipolne surround-e, kvalitetniju amplifikaciju... sta god, sve ono sto moze da se uzme bolje umesto da se kupi dva dodatna kanala.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...