Jump to content


Monitor Audio


den!s

Recommended Posts

Ne bih se slozio sa tom teorijom... Smatram da vecina, pod tim mislim 90%, bolje sviraju sa odredjenim muzickim materijalom. Jednostavno: da bi zvucne kutije mogle linearno da prenesu ceo frekventni opseg moraju da se naprave kompromisi koji ce negde malcice da "popuste"... Ako to nije tako, onda te zvucne kutije spadaju u "onih" 10% - tako da im je i cena blago "interesantna" :D

Ja licno nisam cuo Monitor Audio, ali koliko sam mogao da shvatim odnos cena i kvalitet im je - povoljan...

Link to comment
Share on other sites

Pa, ja sam i mislio na bolje zvuÄnike, a to podrazumeva i malo veću cenu. Ne neophodno i jako visoku cenu. Mislim da već od 700-800 Evra (serijski ne, ali recimo ozbiljna samogradnja) imamo zvuÄnike koji dobro sviraju bilo koju vrstu muzike. A Monitor Audio je nekada radio kutije koje nisu zalazile u niže klase. Nažalost, to je sada sluÄaj. U Bronze seriji su mid-bass jedinice sa plastiÄnim korpama. Isto kao kod Mission-a, isto kao i Audax jedinice iz niže klase. Sve se to stopilo u sliÄne proizvode u svojim cenovnim klasama, koji se izradjuju u Kini. Većima proizvodjaÄa zvuÄnika kupuje jedinice na tzv. OEM tržiÅ¡tu, tako da su Äesto iste jedinice ugradjene u kutije razliÄitih proizvodjaÄa. Žalost.

Link to comment
Share on other sites

Ne bih se slozio sa tom teorijom... Smatram da vecina, pod tim mislim 90%, bolje sviraju sa odredjenim muzickim materijalom. Jednostavno: da bi zvucne kutije mogle linearno da prenesu ceo frekventni opseg moraju da se naprave kompromisi koji ce negde malcice da "popuste"... Ako to nije tako, onda te zvucne kutije spadaju u "onih" 10% - tako da im je i cena blago "interesantna" :D

Ja licno nisam cuo Monitor Audio, ali koliko sam mogao da shvatim odnos cena i kvalitet im je - povoljan...

Link to comment
Share on other sites

A Monitor Audio je nekada radio kutije koje nisu zalazile u niže klase. Nažalost, to je sada sluÄaj. U Bronze seriji su mid-bass jedinice sa plastiÄnim korpama. Isto kao kod Mission-a, isto kao i Audax jedinice iz niže klase. Sve se to stopilo u sliÄne proizvode u svojim cenovnim klasama, koji se izradjuju u Kini. Većima proizvodjaÄa zvuÄnika kupuje jedinice na tzv. OEM tržiÅ¡tu, tako da su Äesto iste jedinice ugradjene u kutije razliÄitih proizvodjaÄa.
Link to comment
Share on other sites

He! To sam i ja saznao oko 1989. godine, i mnogo sam se ložio na MA 700 Gold, male dvosistemske zvuÄike, koji su koÅ¡tali 1200 $ za par. Tada je to bilo puta 2,5 za DEM, Å¡to će reći oko 1500 Evra. Tada nije bilo jeftinijih serija, kao Å¡to su Silver i Bronze.

Tada su zaista radili sami jedinice i sve ostalo.

Ne misliÅ¡ valjda da sada sami, ruÄno rade jedinice koje se trpaju u Bronze seriju?

Link to comment
Share on other sites

Pa Å¡ta? Svako može da se glupira na naÄin koji izabere.

I 95% industrije Hi-Fi kablova poÄiva na reklami i prodaji priÄe.

Tako je i sa zvuÄnicima. Za Äasopise je najbitnije da se o neÄemu raspravlja, i to po mogućnosti Å¡to viÅ¡e razliÄitih priÄa, Å¡to tehniÄkih Å¡to sluÅ¡nih, samo da se priÄa i piÅ¡e, jer to pogoduje i Äasopisima, a i firmama koje uredjaje prodaju. Jedni druge podstiÄu. Tako je i tvoje miÅ¡ljenje formirano na konzumiranju previÅ¡e Äasopisa, a premalo direktnih informacija i iskustava.

ÄŒasopisi ne bi ni postojali kada bi svi imali (ispravan) stav, da su recenzije, naroÄito zvuÄnika, većim delom beskorisno pisanije, već da se zvuÄnici mogu proceniti samo liÄno, uporedjivanjem sa drugima, tj. sluÅ¡nim testovima.

Link to comment
Share on other sites

Kao prvo moram reći da me je iznenadila ova gore notax-ova tvrdnja, da ne kažem razoÄarala, jer sam do sada cijenio njegova zapažanja specijalno kada se radi o zvuÄnicima.

Kao drugo denise naravno da ćeš paziti na muziku koju slušaš, ako želiš da te neko nazove audiofilom. To iz prostog razloga što ozbiljni audiofili UVIJEK komponuu svoj uredjaj prema muzici koju slušaju. Zašto?

Zato Å¡to idealan zvuÄnik mora da ima tri osnovne karakteristike:

1. Efektivitet - dinamiku

2. VeliÄinu - ne prevelike dimenzije zbog smjeÅ¡taja u sobi

3. Pritisak - ili kako bih najprostije rekao da svira duboko i glasno.

Ovdje sada ulijeće FIZIKA i daje ti potvrdu zaÅ¡to na svijetu ne postoji idealan zvuÄnik, jer po osnovnim zakonima fizike NIJE MOGUĆE dobiti zajedno viÅ¡e nego dvije od tri gore navedene karakteristike.

Probaj sada sam uporedjivati zvuÄnike pa ćeÅ¡ lako skontati ove Äinjenice (naglaÅ¡avam Äinjenice ne teoriju) te zaÅ¡to je Cerwin Vega CLSC-215 rock zvuÄnik (24-20000Hz), a recimo System Audio SA1750 jedan npr. jazz zvuÄnik (40-40000Hz).

Naravno postoje i tzv. allround zvuÄnici, ali kao Å¡to ranije rekoh njima se ne bave i ne kupuju ozbiljni audiofili.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

He! To sam i ja saznao oko 1989. godine, i mnogo sam se ložio na MA 700 Gold, male dvosistemske zvuÄike, koji su koÅ¡tali 1200 $ za par. Tada je to bilo puta 2,5 za DEM, Å¡to će reći oko 1500 Evra. Tada nije bilo jeftinijih serija, kao Å¡to su Silver i Bronze.

Tada su zaista radili sami jedinice i sve ostalo.

Ne misliÅ¡ valjda da sada sami, ruÄno rade jedinice koje se trpaju u Bronze seriju?

Link to comment
Share on other sites

Kao prvo moram reći da me je iznenadila ova gore notax-ova tvrdnja, da ne kažem razoÄarala, jer sam do sada cijenio njegova zapažanja specijalno kada se radi o zvuÄnicima.

Kao drugo denise naravno da ćeš paziti na muziku koju slušaš, ako želiš da te neko nazove audiofilom. To iz prostog razloga što ozbiljni audiofili UVIJEK komponuu svoj uredjaj prema muzici koju slušaju. Zašto?

Zato Å¡to idealan zvuÄnik mora da ima tri osnovne karakteristike:

1. Efektivitet - dinamiku

2. VeliÄinu - ne prevelike dimenzije zbog smjeÅ¡taja u sobi

3. Pritisak - ili kako bih najprostije rekao da svira duboko i glasno.

Ovdje sada ulijeće FIZIKA i daje ti potvrdu zaÅ¡to na svijetu ne postoji idealan zvuÄnik, jer po osnovnim zakonima fizike NIJE MOGUĆE dobiti zajedno viÅ¡e nego dvije od tri gore navedene karakteristike.

Probaj sada sam uporedjivati zvuÄnike pa ćeÅ¡ lako skontati ove Äinjenice (naglaÅ¡avam Äinjenice ne teoriju) te zaÅ¡to je Cerwin Vega CLSC-215 rock zvuÄnik (24-20000Hz), a recimo System Audio SA1750 jedan npr. jazz zvuÄnik (40-40000Hz).

Naravno postoje i tzv. allround zvuÄnici, ali kao Å¡to ranije rekoh njima se ne bave i ne kupuju ozbiljni audiofili.

Pozdrav

Link to comment
Share on other sites

S10 iz Silver serije kosta 1200 Evra kod nas. Nije mi jasno sta je za tebe "jeftino", posto je to relativna stvar. Mislim da to frljanje sa sumama nikud ne vodi. Na kraju svako, cak i amerikanac, zna da kupi najskuplje, a za ostalo treba znati.

A sto se tice pitanja koje sam ti postavio, ostao sam bez odgovora.

I na kraju zasto ne bih mislio da sami pravi drivere ?

Link to comment
Share on other sites

:D od bilo kakve vrste "prepucavanja" niko nema koristi... bolje da se koncentrisemo na teme, nego na to ko vise zna ili ko vise ne zna! Niko se naucen nije rodio... a i izreka: "Nemoj više da im prosipaš znanje. Sve smo uložili u razvoj, a nismo ni za vodu zaradili" je blago receno :D ...

Nego ako je nekom zao :D:):) svoje "veliko" znanje, neka ga, slobodno, zadrzi za sebe, a takodje i zajedljive izreke, koje vecinom proizadju iz pogresnog razumevanja nekih reci. Ipak je ovo "pisana forma" i namamo mogucnosti za dodatna obajsnjenja kao u govoru... itd, itd... :D

Valjda to nije cilj ovog sajta...

Link to comment
Share on other sites

nisam siguran da ću imati volje i vremena da odgovaram, niti ću viÅ¡e da izigravam Obrazovnu Ustanovu. Å to kaže jedan moj kolega po zvuÄnicima, Aca Ribon (već pominjan, slike negovih dela okaÄene): "Nemoj viÅ¡e da im prosipaÅ¡ znanje. Sve smo uložili u razvoj, a nismo ni za vodu zaradili."
Link to comment
Share on other sites

Ne sporim nikome pravo na drugaÄije miÅ¡ljenje, a naroÄito na "subjektivni osećaj zvuka", jer ljudi razliÄito Äuju, pa su i doživljaji razliÄiti, ali nekada neko pod "drugaÄijim miÅ¡ljenje" provuÄe i pogreÅ¡ne konstatacije koje se tiÄu egzaktnih stvari, a tu ne može biti subjektivnog miÅ¡ljenja. Nije to samo fizika. Postoje elekto-mehaniÄke relacije kod zvuÄnih jedinica, koje direktno utiÄu na neke aspekte funkcionisanja tih jedinica, i oko nekih stvari nema "subjektivnog miÅ¡ljenja". "Boja zvuka" može biti subjektivna, ali neke druge stvari ne mogu. Nije mi namera da te iskljuÄivo ispravljam, ali evo primera iz poslednjeg posta. Nije taÄno da nema dobrog i dubokog basa bez velike jedinice. Sa velikim basom od 38 cm, - 3 dB u BR kutiji može biti visoko, Äak 70 Hz, ali to onda znaÄi da taj bas ima visok zvuÄni pritisak od oko 98-99 dB, a sa mid-basom od 15cm ( 855 cm2, naspram 95 cm2, znaÄi razlika u povrÅ¡ini membrane 9 puta) - 3 dB na 50 Hz, a to znaÄu da mu je pritisak oko 86 dB. Mid-bass koji je 9 puta manji "svira" skoro za oktavu dublje. I Å¡ta ćemo sada? Ne znaÄi ni da je brzina tog manjeg basa mnogo veća. Jeste malo veća, ali nije tolika razlika, jer Å¡to je bas veći, i veći stepen iskoriÅ¡tenja tj. pritisak, to je i krutost kretnog sistema veća. Otprilike za taj veliki bas je u rasponu 0,1-0,2 mm/N, dok je za mali mid-bas u rasponu 1-1,8 mm/N. Mooogo velika razlika. + Å¡to je magnet od velikog basa opako veliki i snažan, da bi bio sposoban da kontroliÅ¡e toliku membranu, tj. da može nakon impulsa brzo da je i zaustavi. ZnaÄi, stvari su mnogo komplikovanije, i ovo su samo neki od faktora koji utiÄu na kretanje i brzinu jedinice, a ima ih joÅ¡ mnogo, i medjusobno su isprepleteni, tako da je stvar mnogo mnogo komplikovanija, nego Å¡to izgleda. Ovde važi, i to mnogo viÅ¡e nego u bilo kojim drugim nauÄnim oblastima da, Å¡to viÅ¡e toga nauÄiÅ¡, svesniji si koliko je komplikovano. Zato mi se i deÅ¡ava Äesto da u raznim prilikama, one koji vrlo malo o ovome znaju, molim da ne piÅ¡u svaÅ¡ta, jer i oni koji mnogo znaju, za neke stavke teme Äesto mogu samo da se poÄeÅ¡u po glavi.

PriÄaÅ¡ o 25 godina Hi-Fi staža. Pa ja sam za poslednjih 15 godina, osim Å¡to sam se bavio zvuÄnicima, posluÅ¡ao bar 60-70 razliÄitih sistema, a to nije za bacanje. A sam sam projektovao i izradio 8 razliÄitih modela zvuÄnika. I namerno sam iÅ¡ao na razliÄite principe, znaÄi dosta raznorodne projekte, da bih osim teorijskog znanja, upotpunjavao i neke praktiÄne stvari, koliko vezane za akustiku, toliko i vezano za skretnice, pa sve do onog stolarskog i farbarskog dela posla.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

KOMPLIKOVANO upravo tako, apsolutno se slažem da je to prava rijeÄ. Ja kontam neÅ¡to ako mi ovako nastavimo možda ćemo se uspjeti i razumijeti na kraju. Sve ovo Å¡to si ti gore napisao je taÄno i slažem se sa tobom.

Nemoj samo pomisliti da mi smeta tvoje "ispravljanje" ili pak da si mi kroz sve ove brojke napisao neÅ¡to Å¡to ja već od prije nisam znao, naprotiv. Jedino doduÅ¡e moram priznati da ne znam koji to idioti prave zvuÄnike sa membranom od 38 cm a da zaokružuju 70 Hz. Jasno mi je da se to može tehniÄki izvesti, ali bi mi bilo jako simpatiÄno da mi napiÅ¡eÅ¡ gdje mogu vidjeti jedan takav zvuÄnik, jer se odavno nisam slatko nasmijao kada je u pitanju HiFi, možda bi mi to pomoglo.

To što pišeš da ima manjih mid-bas (ja tu podrazumjevam 5-6 incha) jedinica koje sviraju duboko takodjer se slažem, ali i tu bi se trebalo dodati uz nešto komplikovaniju izradu i u kombinaciji od minimum dvije takve jedinice, a ti to ne pominješ i nekoga se može time zabuniti.

I kao Å¡to ti ono reÄe, i Å¡ta ćemo sad?

Nema prijatelju zvuÄnika na ovome svijetu koji sa jednostavnom dvosistemskom izradom i samo prosto reÄeno samo jednom jedinicom od 13 cm može svirati dublje od ne 38 nego 18 cm mid-bas jedinice. Mora se kutija raditi minimalno kao 2,5 ili Äista 3 sistemska pa da se spusti do 30-35Hz ili niže. Ne bih sada spominjao volumen kutije da ne produbljujemo joÅ¡ dalje.

Ta vidi samo primjer danskoga System Audio da bi svojoj perli SA7K spustili bas na 30Hz morali su uz visoki i 2 mid-basa dodati još 4 pasivne jedinice što je spustilo bas, ali zato diglo cijenu na ca. 8000 Eura za par.

Ja sam kao Å¡to rekoh tebe razumio i kao potvrdu ti joÅ¡ mogu reći da sam liÄno i ne baÅ¡ tako davno posjedovao u klasi cijene do 500 engl. funti veoma hvaljeni (ne bez razloga) AE 109 koji je sa svoje dvije 11 cm mid-bas jedinice imao impozantan bas koji je zaokruživao 35 Hz, ali da se vratim na temu NIKADA apsolutno NIKADA nije bio niti će biti R&R zvuÄnik.

Ko može sebi dati za pravo da kaže da jedan SF Concerto Home ili pak SA2K nisu dobri zvuÄnici – NIKO, ali isto tako NIKO ne može reći za bilo koji od ova dva zvuÄnika dobar za reprodukciju R&R, nema Å¡anse.

Imao sam priliku da posluÅ¡am SA2K spojen na moćne Vincentove SP-991, 30kg monoblokove koji voze 100W u A klasi i moram priznati da Diana Krall pjeva kao da je neko sakrio u sobi, dok je pak Jetro Tull blijed kao kreÄ jer stari kao Å¡to svi mi ustvari vrlo dobro znamo ne može on fiziÄki dati ono Å¡to taj tip muzike zahtjeva.

Dajte molim sve one Å¡to ovo eventualno Äitaju neka nam se javi jedan rocker Å¡to ima stativ zvuÄnike (ako takvi uopÅ¡te i postoje) neka nam opiÅ¡e svoj doživljaj rock-a, ja sam istinski zainteresovan Äuti viÅ¡e o tom "fantastiÄnom užitku".

Notax-u sve Äestitke na doprinosu u izgradnji zvuÄnika s tim da se moram ograditi da ne znam koja ti je filozofija, jer mene ne interesuje koje jedinice koristiÅ¡ i u kojim kombinacijama. Svi mi ako imamo para možemo kupiti najbolje jedinice ali to ne znaÄi automatski kada ih instaliramo da smo dobili i najbolji zvuÄnik. To bi bilo prosto, a kao Å¡to mi bijesmo salglasni ovdje se radi o komplikovanim stvarima. Bez liÄne filozofije možeÅ¡ konstruirati milion zvuÄnika i zaraditi možda milione dinara, ali nikada nećeÅ¡ stvoriti zvuÄnik vrijedan pomena.

Na kraju bi bilo poželjno da i denis pojasni kada je pokrenuo temu na koji model MA je mislio jer recimo patosni i stativski MA nisu ni blizu sliÄni u odnosu na vrstu muzike.

Pozdrav svima.

Link to comment
Share on other sites

A sta je sa TransmissionLine zvucnicima? Njihov bas?

A sto se tice MA, mene je uopsteno zanimalo kakva im vrsta muzike lezi... jer ja vise slusam klasicnu, jazz, instrumentalnu muziku i sl... nije mi primarna neka tehno, rock ili heavy metal... U stvari, su me interesovali zvucnici (recimo podnostojeci) koji bi u nekih 16 m2 i cenom od 500-1000 e, reprodukovali jasne, pitke, nezamarajuce srednje, sa isto tako jasnim i cistim visokim, a da pri tome bas ne bude mlitav i providan... Mnogo trazim, aaa?

U principu bi me tako nesto zanimalo... Nije mi bitan loudness efekat kod zvucnika, ali isto tako nisam ljubitelj zvucnika kojima su srednji tonovi ispred svega ostalog. Svestan sam ja da je klasicna muzika vrlo zahtevna i dinamicna i da je potrebno kvalitetno pojacalo, ali... :)

ps. meni je inace ovaj, i slicni, forumi osnovni izvor "obrazovanja", tako da cu mozda nekom biti i dosadan, ali sta cu... :D:)

Link to comment
Share on other sites

@Sule_no

Taj primer sa jedinicama sam naveo, da bih pokazao da viÅ¡estruko manji bas može sa svira dublje frekvencije, i da dubina basa nije vezana za veliÄinu. Taj bas od 38 cm nije jedini, i nisu ga napravili idioti, već SVAKI bas od 38 cm koji ima veliki stepen iskoriÅ¡tenja (99 dB ili viÅ¡e) ne može u BR kutiji da svira niže od toga. To su basovi koji se koriste za ozvuÄenja. Mada, ima ih i u Hi-Fi varijantama za one koji imaju žele koncepciju: single-ended cevno pojaÄalo (to su male snage 2-12 W) i zvuÄnici visoke efikasnosti. Vidi se da ne znaÅ¡ kako bas jedinice funkcioniÅ¡u i Å¡ta su Thiel/Small parametri i kako to sve Å¡ljaka. Drugo, dosta ljudi nema predstavu o tome koja je frekvencija koju su Äuli. Ako si bio u audio salonima i sluÅ¡ao mnogo velike i skupe zvuÄnike, kao npr. Visaton VOX 252, on svira 35 Hz. Celi zvuÄnik ima proseÄan pritisak od oko 85 dB/1W/1m, a tih 35 Hz je - 3 dB, Å¡to znaÄi na 82 dB. Thiel CS6 zvuÄnici koji su oko 10.000 Evra za par, imaju 25 cm bas sa aluminijskom membranom, ogromnim magnetom, pasivni bas od 30 cm, teÅ¡ke kutije 85 kg, prednja ploÄa od livenog betona, e pa oni imaju proseÄan pritisak od 85 dB/1W/1m i sviraju 25 Hz na - 3 dB nivou, znaÄi 82 dB.

Ovo sam sve napisao da bi video da "nisu to neki idioti" koji prave zvuÄnike sa basom od 38 cm i - 3 dB na 70 Hz, veÄ su to zvuÄnici koji imaju svoju namenu, a to je ozvuÄenje, kod koga je najbitnije da je Å¡to glasnije, u ovom sluÄaju 100 dB i viÅ¡e na 1W. 70 Hz nije neki dubok bas, ali to nije tako nisko. Ljudi su sludjeni lažnim podacima koje proizvodjaÄi hi-fi zvuÄnika napiÅ¡u u tehniÄkim karakteristikama. Za dvosistemske kutije sa 17 cm mid-basom npr. napiÅ¡u opseg 45-20.000 Hz i pritisak 90 dB, a u stvarnosti je to 88 dB pritisak i opseg 60-17.000 Hz. Naravno, zaboravili su da kažu da je 45 Hz na -15 dB, Å¡to će reći na 75 dB, tj. u praksi se ne Äuje, i isto tako i na drugom kraju opsega. Po onome Å¡to piÅ¡eÅ¡, vidi se da ono Å¡to znaÅ¡ je usko vezano za Äasopise, recenzije, reklame i prospekte, Å¡to se dosta razlikuje od onoga Å¡to je realnost.

Ono Å¡to sam napisao za 15 cm i 50 Hz, to JESTE tako, i to za jedan bass (ako je kvalitetan i dobro odradjen, kao Å¡to su Scan-Speak ili Dynaudio). Uostalom, ako u NorveÅ¡koj imaÅ¡ gde da posluÅ¡aÅ¡ Totem Model 1, uradi to. Te kutije su uradjene sa 15 cm Dynaudio iz Esotec serije, i upravo je bass kakav sam opisao. Jedan komad u kutiji. To Å¡to vam razne "firmice" koje prodaju budjave zvuÄnike sa gonilom jedinica budjavog kvaliteta sugeriÅ¡u da mora da bude viÅ¡e jedinica da bi to sviralo kako treba i na niskim frekvencijama, pa Å¡ta ja tu radim. Dok je ovaca biće i Å¡iÅ¡anja. Eno ti na http://www.dayens.co.yu nekoliko projekata sa Vifa, Scan-Speak jedinicama, pa ako budeÅ¡ imao prilike da ÄujeÅ¡ neki od tih gotovih zvuÄnika, to svira da vene izrežeÅ¡, i za 2 klase je bolje nego bilo Å¡ta od te bižuterije koja se prodaje do 1000 Evra, u radnjama.

SmeÅ¡no je da neko ko se samo Å¡etao po radnjama i Äitao reklamne prospekte proizvodjaÄa, objaÅ¡njava Å¡ta može a Å¡ta ne može da se napravi nekome ko se 15 godina praktiÄno bavi merenjima, projektovanjem i izradom zvuÄnika. Uostalom, za 25 Hz sam ti dao gore primer sa jednim 25 cm aktivnim i jednim 30 cm pasivnim basom, a to za 50 Hz i jedan 15 cm mid-bas i dalje stoji. ImaÅ¡ i Visaton VIB Micro sa jednim 13 cm aluminijskim mid-basom i jednom malom pasivnom membranom. 50 Hz - 3 dB, a proseÄan pritisak je 84 dB/1W/1m.

Ja sam napravio band-pass subwoofer sa jednim Monacor SPH-165 po kanalu koji pokriva podruÄje od 50-130 Hz ( - 6 dB ) i ima pritisak od 92 dB/1W/1m, pa svrati iz NorveÅ¡ke da vidiÅ¡ i ÄujeÅ¡ kako to bije.

Dva 11 cm mid-basa ne mogu da sviraju 35 Hz. To može da napiÅ¡e proizvodjaÄ, ali ko kaže da je to istina? Da li si radio akustiÄka merenja?

To za filozofiju kod pravljenja zvuÄnika je joÅ¡ jedna patka. TaÄno, sve firme imaju svoju "filozofiju", ali zato Å¡to su tu priÄu nametnuli Äasopisi, da bi mogli joÅ¡ viÅ¡e da palamude. Danas poznata firma ne može biti uspeÅ¡na, ako zajedno sa zvuÄnicima ne prodaje i "priÄu" u paketu. Ja ću uraditi par zvuÄnika kojima će prodajna cena biti 750-800 Evra, a ti donesi razliÄite modele zvuÄnika u toj cenovnoj klasi, za svaku vrstu muzike druge, i ovi moji ruÄno radjeni će svaki od tih serijskih ponaosob, u njegovom muziÄkom "fahu" da pojedu, ali onako, baÅ¡ slatko.

Link to comment
Share on other sites

Zdravo denise!

S obzirom na to Å¡to piÅ¡eÅ¡ ja bih ti preporuÄio da posluÅ¡aÅ¡ (ne da kupiÅ¡ jer to je nezahvalno i nikada to ne Äinim) MA Silver S6. Cijenom je ovdje kod mene ca 950-1000 eura za par 2,5 sistemski zvuÄnik gdje jedna jedinica radi kao bas a druga kao mid-bas. Navedena osjetljivost od 91 dB + otpor od 6 ohma (liÄno nisam oduÅ¡evljen ovim otporom) ti sami govore da ne moraÅ¡ imati neko mrak pojaÄalo da bi vozio ove zvuÄnike, ali Å¡to ti je pojaÄalo bolje (izvor zvuka takodjer) i oni će zvuÄati bolje jer su u sklopu sa drugom kvalitetnijom elektronikom u stanju da prezentiraju vrlo finu zvuÄnu sliku. PoželiÅ¡ li ga malo jaÄe pogurati pokazat će ti zube ili drugim rijeÄima bićeÅ¡ pozitivno iznenadjen. KlasiÄna muzika mu je kako bi rekao specijalitet i tu je možda najjaÄi od svih vrsta muzike. S obzirom na tvojih 16 m2 sobe njihova vitkost i mala dubina omogućila bi možda da izbjegneÅ¡ problem sa plasiranjem u prostoriji. Svidja mi se njihova FILOZOFIJA presvlaÄenja metalnih jedinica keramikom jer kao Å¡to i sam znaÅ¡ metalne jedinice imaju uobiÄajen problem sa primjesama zvonjave u zvuÄnoj slici.

Toliko od mene poslušaj ih ako imaš priliku mislim da su velike su šanse da ti se dopadnu.

Pozdrav!

Link to comment
Share on other sites

@notax

Ako si bio u audio salonima i sluÅ¡ao mnogo velike i skupe zvuÄnike, kao npr. Visaton VOX 252, on svira 35 Hz. Celi zvuÄnik ima proseÄan pritisak od oko 85 dB/1W/1m, a tih 35 Hz je - 3 dB, Å¡to znaÄi na 82 dB. Thiel CS6 zvuÄnici koji su oko 10.000 Evra za par, imaju 25 cm bas sa aluminijskom membranom, ogromnim magnetom, pasivni bas od 30 cm, teÅ¡ke kutije 85 kg, prednja ploÄa od livenog betona, e pa oni imaju proseÄan pritisak od 85 dB/1W/1m i sviraju 25 Hz na - 3 dB nivou, znaÄi 82 dB.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...