Jump to content


Inglorius Basterds


PrekoBare

Recommended Posts

gledali smo, odlican je ali bas za prvih 10 ne znam:)

mada ima dosta mana, realno. meni je glavna mana neujednacen ritam.

a najvise mi se svidja relativizacija zlocina. to je velika tema medju jednim delom filmske kritike koja tarantinu zamera da je jevrejima dao ulogu zlocinaca u filmu, barem po modernim pogledima na ratne zlocine (gde se osveta smatra nedozvoljenom).

Link to comment
Share on other sites

definitivno odlican film. i definitivno je zanimljivo sto barata relativizacijom zlocina i osvetom, gde je i pomalo metaforican. istorijski gledano i jevreji su imali svoje teroristicke grupe na bliskom istoku pre i u toku stvaranja drzave izrael, cionisticke grupe irgun i lehi. takodje potom i jurnjava nacista po svetu i osveta za minhen 1972.

Link to comment
Share on other sites

Nisam gledao fim "Inglorius Basterds", jer dok dođe u Niš(ako dođe..), pa još jedan jedini bioskop(kakav je, bolje da ga nema...)...

No dobro, ostaje dobri stari divx, ako ništa drugo :wave2:nono:o...

ipak, moram da priznam... jako zanimljiva ideja, sa retrogradnom istorijom.

Interesuje me, je li ko gledao "Fatherland" iz 1994, sa Äuvenim Rutger Hauer-om u glavnoj ulozi ???

I ovde je reÄ o tzv. "alternativnoj istoriji", naime treći rajh nije kapitulirao, nego je posle potpisvanja "primirja" sa Amerima i rusima, NemaÄka posle obnove ratom razorene zemlje, nastavila privredni razvoj ubrzanim koracima(ko bi reko...)...

Ipak, iako je sve onako, usuÄ‘ujem se reći "antiÄki" velelepno, zemlja liÄi na severnu koreju, ali bez siromaÅ¡tva, diktatura koja je trebala da bude kažnjena(kao Å¡to jeste...) ima dva lica.

Film je... sve u svemu nekako "tanuÅ¡an", a sa takvom idejom, i zaÅ¡to da ne dobrom ekipom/budzetom, se mogla napraviti izuzetna, epska priÄa...

Link to comment
Share on other sites

Imajte malo poštovanja prema sebi, ne gledajte svakakva sranja.

300din za bioskopsku kartu raspodelite na sledeći naÄin:

-150 kinti za sladoled

-150 meni na tr iz zahvalnosti što sam vas poštedeo davljenja u blatu u trajanju od dva i po sata

Link to comment
Share on other sites

Dobro ste razumeli. Mislim da ras generalno nije zaljubljenik komercijalnijih izdanja pa unapred zna Å¡ta i kako. Ja, sa druge strane, Äeznem(!) da Å¡to pre pogledam ovaj film u odgovarajućem kvalitetu. To bi znaÄilo da ću ili otići u bioskop ili saÄekati da izaÄ‘e DVD (u najmanju ruku).

Link to comment
Share on other sites

definitivno odlican film. i definitivno je zanimljivo sto barata relativizacijom zlocina i osvetom, gde je i pomalo metaforican. istorijski gledano i jevreji su imali svoje teroristicke grupe na bliskom istoku pre i u toku stvaranja drzave izrael, cionisticke grupe irgun i lehi. takodje potom i jurnjava nacista po svetu i osveta za minhen 1972.
Link to comment
Share on other sites

Ma ne radi se samo o relativizaciji zlocina nego o raskrinkavanju relativizaciji istine. Landa moze da bude personifikacija za bilo kojeg od 10 000 Nacista cije su zlocinacke biografije ociscene u Operaciji Overcast (vidi Good German) i postali uticajni i ugledni gradjani americke demokracije. Tarantino im svima urezuje hakenkrojc na celo.

Interesantna je interpolacija Nacista koji u fiilmu gledaju film sa ubijanjem i smeju se a gledaoci u sali koji gledaju Inglorious basterds rade to isto. Vredno ramisljanja, ko ima nesto izmedju usiju.

Tarantino postavlja pitanje koliko zapaljivi filmovi mogu da menjaju istoriju, tj. nasu predstavu o onome sta se stvarno dogodilo. Ko je odrastao na Veljku Bulajicu a nije razmisljao o ovome, dobio je odgovor.

Plus, moc filmova da prave promene.

Link to comment
Share on other sites

a da li se u filmu pojavljuje ameriÄka zastava u gro planu?

da li vozaÄ 5 minuta gleda u oÄi suvozaÄa dok vozi 100 na sat?

da li on kaže: sve je moja krivica, a partner: ne, nisi ti kriv...i tako šest puta

da li neprijatelj ima ćorke, a glavni junak dum-dum?

sve to ima?

smeće

@ras

ako je sve tako, dugujem ti 150 kinti :wave2

Link to comment
Share on other sites

a da li se u filmu pojavljuje ameriÄka zastava u gro planu?

da li vozaÄ 5 minuta gleda u oÄi suvozaÄa dok vozi 100 na sat?

da li on kaže: sve je moja krivica, a partner: ne, nisi ti kriv...i tako šest puta

da li neprijatelj ima ćorke, a glavni junak dum-dum?

sve to ima?

smeće

@ras

ako je sve tako, dugujem ti 150 kinti :lol:

Link to comment
Share on other sites

a da li se u filmu pojavljuje ameriÄka zastava u gro planu?

da li vozaÄ 5 minuta gleda u oÄi suvozaÄa dok vozi 100 na sat?

da li on kaže: sve je moja krivica, a partner: ne, nisi ti kriv...i tako šest puta

da li neprijatelj ima ćorke, a glavni junak dum-dum?

sve to ima?

smeće

@ras

ako je sve tako, dugujem ti 150 kinti :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 5 weeks later...
  • 3 weeks later...

OÄekivao sam mnoooooogo viÅ¡e od ovog filma. Ne mislim niÅ¡ta loÅ¡e, ali zaista ne kapiram Å¡ta ljudi vide u ovom filmu?! :D

Ok, nisam ljubitelj Kventina Tarantina, ali, recimo, Pulp Fiction i ÄŒetiri Sobe su sasvim ok, a Jackie Brown je zaista dobar film. Ovaj je .... priliÄno bez veze. :-(

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...