Jump to content


Kako upload-ovati semplove?


Froggy

Recommended Posts

Pitanje za administratora i/ili moderatore:

Interesuje me ako bih Äisto poreÄ‘enja radi (nikakva piraterija) hteo da postavim za download semplove neke pesme reprodukovane sa "Sumiko Black Pearl" i "Ortofon 2M Red" gramofonskim glavama (obe su u istom cenovnom rangu), kako da to izvedem, jerbo imate rigoroznu politiku na forumu vezanu za sharing sajtove, a ja nemam informaciju o nekoj alternativi.

Ako može kao attachment, koliki je limit (u MB) po postu?

Da li može link do (nekog) bloga a onda da se odande semplovi "skinu"?

Ili je dibidus zabranjeno, a sve se svodi na opis zvuka i verovanja na reÄ?

Dakle?

Link to comment
Share on other sites

JuÄe mi je, uz poruku "edit: obrisan link na sharing sajt. sledeci put ide warning foruma." bio obrisan link ka semplu za "ultimate bass power" temu, koji sam rip-ovao sa svog (originalnog) CD-a i postavio iz najbolje namere, da ljudi Äuju the bass.

Iz tog razloga sam pomislio da je sve Å¡to se nalazi na sharing sajtovima off-limit.

Sledeći put ću napomenuti da nije ilegalno.

Valjda neće biti problema...

Link to comment
Share on other sites

Bojim se da jeste ilegalno. Ne postoji mogućnost da se zakači na bilo koji sajt, dakle učini dostupnim javnosti za slušanje i skidanje, zaštićena intelektualna svojina, bez obzira na svrhu, bez odobrenja vlasnika autorskih i izvođačkih prava. Priče o dozvoljenom trajanju besplatnog sadržaja, primera radi, od 30 sekundi, su urbani mit i nemaju uporište u zakonu.

Link to comment
Share on other sites

Sta ti se cini da se nismo dogovorili?

Nije zabranjeno kaciti linkove ka sharing sajtovima (u smislu reci da postoji taj sajt), zabranjeno je kaciti linkove koji omogucavaju (direktan) pristup podacima koji su zasticeni. Znaci, mozes reci da nesto postoji, toga su svi svesni. Sam sajt naravno nije "ilegalan", ako samo omogucava sharing, niti to ima smisla. S'druge strane link za download koji krsi necija autorska prava jeste ilegalan i postavljanje takvih linkova je zabranjeno. Smes da kacis linkove ka onome sto je dozvoljeno, tj. onome ciji je autor to dozvolio. Ako zelis da clanovima ukazes na neki besplatan sadrzaj, samo izvoli. Ako si ti autor nekog sadrzaja, takodje - slobodno okaci link. Ali, ako si ripovao neciji tudji rad, pa zelis da "delis" sa drugima necije autorsko delo, gde je autor to delo zastitio, to nemoj raditi ovde. Takvo deljenje je, u Srbiji, zabranjeno i ne treba nam to.

Plastican primer: Slobodno kaci torrent trackere za skidanje novog Ubuntu linux-a. Ali nemoj kaciti trackere za skidanje novog albuma nekog umetnika koji ti se dopada, sve i da si ti ripovao - jer ti i dalje nema prava da to radis.

Za sve sto ti nije jasno slobodno procitaj zakon o autorskom pravu. Ako ti se zakon ne svidja, molim te da sve politicke akcije, usmerene ka menjanju zakona, drzis takodje van ovog foruma, jer ovde ne pricamo ni o politici :klanjanje.

Link to comment
Share on other sites

ÄŒisto da napomenem: ja sam linkove ka semplovima aploudovanim na rapidshare server(e) kaÄio na "VinylEngine" forumu i ni administrator ni moderator mi nisu pravili problema oko toga, Äak su se ukljuÄili u diskusiju.

A u pitanju je bilo taÄno ono iz prvog posta.

Koliko vidim meÄ‘u forumskom vrhuÅ¡kom vlada paniÄan strah od sankcija i sve se proglaÅ¡ava "zaÅ¡tićenim podatkom".

Ništa, koliko vidim moraću da se vratim stranim forumima, ovde je "alles verboten".

'Bye.

Link to comment
Share on other sites

Eto vidis kako stvari stoje, 3 moderatora te je uputilo na zakone o autorskim pravima, blablabla, a da naravno nisu procitali ni A od svega toga, i naravno ne znaju ni kakve to sve veze ima sa njima. Hocu da kazem tacno je:

, sve i da si ti ripovao - jer ti i dalje nema prava da to radis.
Link to comment
Share on other sites

A šta ćemo sa linkovima na youtube? Hoće li ovo biti prvi forum na svetu koji će iste zabraniti? Ako ne, može li OP linkovati na klipove koje je uploadovao na taj sajt?

YouTube može iz sledećih razloga: prvo, sadržaj je low res i low quality tako da nije format za ozbiljniju distribuciju (a i ne koristi članu koji je hteo da u visokoj rezoluciji uporedi dva snimka). Drugo, za HQ sadržaje YouTube plaća vlasnicima prava jer ima sestrinski sajt koji se bavi prodajom digitalnih A/V sadržaja i od koga prihoduje.

Link to comment
Share on other sites

Eto vidis kako stvari stoje, 3 moderatora te je uputilo na zakone o autorskim pravima, blablabla, a da naravno nisu procitali ni A od svega toga, i naravno ne znaju ni kakve to sve veze ima sa njima. Hocu da kazem tacno je:

ali to naravno znaci da TI to ne smes da radis, a ne da oni imaju obavezu da uklanjaju to sa foruma.

Evo lepo je ozzy skrenuo paznju na youtube linkove, znaci ti ne smes da ripujes i stavljas linkove za to, ali mozes da dajes link za linkove koje je neko drugi ripovao i to i sliku i zvuk...

Sve u svemu, svodi se na to da posto moderatori ne znaju u stvari sta se sme, oni zabrane sta je sumnjivo, cisto da im savest bude mirna :klanjanje, a ne mozes da im osporis to jer se vrlo lako brane sa tim kako je sve to zbog legalnosti.

Nemam ja nista protiv da se uredjuje forum kako se zeli, samo nema potrebe pominjati autorska prava i slicno bez ikakvih argumenata i tako to.

P.S. eto ti ideje, dao ti je ozzy, uploadujes na youtube pod nekim bezveze imenom, stavis neku bezveze sliku i eto ti, mozes da postavis onda link ovde, dok se moderatori ne dogovore da li su i linkovi ka youtube delima protiv autorskih prava :thumbsup2 .

Slučajno sam u projektima iz oblasti distribucije digitalnih sadržaja. Ili bi voleo da nam ti objasniš kako stoje stvari?

Link to comment
Share on other sites

Ma ja nisam procitao ni A iz zakona o autorskim pravima :klanjanje, ne mogu da pomognem u vezi toga ni malo. :o

Moja poenta je bila da ON ne sme da pravi rip i uploaduje ovde ( verovatno ), ali to nema veze sa vama, niste VI ti koji treba da sprovodite pravdu. Mislim, mozete sa moralne strane to da radite, i kazete onda da je tako, a ne da se pozivate na neke zakone koje niste ni procitali, a kamoli tumacili. Pa cela frka oko piratebay-a je bila u vezi toga, nisu oni odgovorni sta ljudi hostuju, kao ni rapidshare, osudili ih doduse na silu ali osporice se to.

YouTube može iz sledećih razloga: prvo, sadržaj je low res i low quality tako da nije format za ozbiljniju distribuciju
Link to comment
Share on other sites

Pošto po sopstvenom priznanju nisi upoznat sa ovom tematikom, ne bih više diskutovao sa tobom. Ali pošto druge članove dovodiš u zabludu, dužnost mi je da razjasnim sledeće:

međunarodna pravna regulativa i nacionalni zakoni zabranjuju neovlašćenu distribuciju zaštićene svojine kao i oglašavanje neovlašćene distribucije. Vrlo važno: ono što NIJE sankcionisano NIJE i automatski dozvoljeno. U tom smislu, određeni sajtovi sa svojim linkovima i sadržajima plivaju u sivim zonama ili maratonskim sudskim procesima koji su u toku ali rizikuju zatvaranje. Ne mislim da je to namera niti kapacitet ovog foruma.

Reći da je zabranjena piraterija a linkovi do piraterije nisu je besmisleno, jednako kao kada bi neko rekao da je u materijalnom domenu zabranjeno kopirati diskove a nije zabranjeno oglašavati gde ima da se kupe kopije. To se zove saučesništvo u nečemu što i ovdašnji zakon jasno kvalifikuje kao krivično delo.

Što se tiče YouTube-a, diskografske i filmske kuće trenutno preko suda potražuju blizu 800 miliona dolara odštete od ovog sajta za ono što piše na svakoj ploči i disku: "unauthorized duplication, public performance, lending, hiring...". Toliko.

Link to comment
Share on other sites

Sto da ne diskutujemo, pa ne znam ni ja nista o autorskim pravima, ne znate ni vi, ali caskanja nikad na odmet :klanjanje .

Å to se tiÄe YouTube-a, diskografske i filmske kuće trenutno preko suda potražuju blizu 800 miliona dolara odÅ¡tete od ovog sajta...
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...