Jump to content


Cime se manifestuje mikrodinamika?


discomile

Recommended Posts

Da pokusam ja :cheers , na nekom primeru recimo...

Makrodinamika nije teska za razumevanje. Zamislimo je kao sposobnost pojacala da efektno reprodukuje gromovit udarac timpana iz (prethodne) "mrtve" tisine; i uopste, testovi za makrodinamiku jesu mahom klasicna dela, upravo zbog strmih prelaza u glasnoci/intenzitetu zvuka. Ili, recimo da slusate bubanj deonicu u nekom komadu. Sposobnost pojacala da verno prenese zvuk bubnja "kao da je ispred vas" dosta govori o kvalitetu pojacavacke sekcije. Pokazatelj dobre dinamike (po meni) nije samo "brzina" pojacala, vec i vernost attack-a u zvuku. Konkretno, ja recimo cesto volim da poslusam kako moj sistem "izvodi" neke pesme "Bijelog dugmeta", oni imaju vrlo karakteristican "opusten" bubanj, sa fenomenalnim potmulim udarcem koji prosto prolazi kroz vas ("Padaju zvijezde").

Mikrodinamika je nesto sto ja zamisljam kao sposobnost pojacala da vam u svakom trenutku omoguci da "uocite" odredjeni instrument ili glas, u nekom iole slozenijem komadu. To ne mora uopste biti klasicno delo; poznato je vise "omiljenih audiofilskih" numera/zivih snimaka gde se kao reper uzima to da li se cuje neki mobilni u publici, neciji kasalj u pozadini ili psovka itd :cheers. Mislim da bi se za mikrodinamiku mogao upotrebiti pojam "detaljnost zvuka", mada se ove dve kategorije ne preklapaju u potpunosti.

I da, samo jos ovo. Za dobru makrodinamiku smatra se da je presudna napajacka sekcija (nikad dosta kondova :) ) i dobar put struje (kablovi, razdelnici itd). Za mikrodinamiku... pa, recimo da treba da imate i neki povoljan odnos deklarisane snage pojacala i snage zvucnika. Cest je slucaj (pogotovo na nizim frekvencijama) da pojacalo ne moze da vodi "cvrstom rukom" membranu nekog prezahtevnog zvucnika, itd.itd. Naravno, ne ulazimo sad u granicne slucajeve loseg pojacala ili jeftinih driver-a u zvucnicima - takva ogranicenja su nepremostiva, tu pomoci nema.

Nadam se da sam pomogao

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Ukratko

Makrodinamika je zapravo ono sto se nekada zvalo dinamikom. Znaci laicki receno sposobnost sistema da isporuci i reprodukuje velike dinamicke raspone koji postoje uglavnom u muzici reprodukovanoj bez amplifikacije. Najlepse se konstantuje prilikom izvodjenja od strane orkestara sa velikim brojem instrumenata, narocito onih koji imaju veliki dinamicki raspon (prepoznacete ih najjednostavnije po velikim gabaritima:)). Dobar sistem mora da ima kapacitet da (prosto receno) grune, isporuci veliku glasnocu i dinamicku energiju zvuka koja se tom prilikom oslobadja - bez distorzije i kompresije na prvom emstu

Mikrodinamika se nalazi na uslovno receno suprotnoj strani, radi se o finim nijansama zvuka koje su u domenu boje tona ili glasa, sposobnosti sistema da u uslovima jako malih dinamickih varijacija zadrze detaljnost i specificnost odredjene zvucne informacije..... kao kada recimo slusate neki spori ultra-pianissimo pasaz na klaviru gde uprkos ekstremno tihom i neznom izvodjenju vi i dalje mozete da cujete trenutak kada batic udara u zicu u klaviru, i to se jasno, dinamicki, izdvaja iz neke susedne informacije.... na primer....

Link to comment
Share on other sites

:cheers

Hvala na odgovorima, sada su stvari mnogo jasnije!

Nego Pajo,

sta je to "dedicated line"?

Predpostavljam da dinamika u jednom sistemu zavisi od mnogo faktora, ali kako bi se eventualno moglo twikovatiu u tom, da kazem, pravcu?

,kad smo vec kod Db, jos da pitam, a kako se meri dinamicki raspon? Odnosno,koji su tu sistemi vrednosti? Od cega se krece i cemu se tezi?

,mislim fizicki naravno..

i da, jos jednom -hvala!

Link to comment
Share on other sites

Ukratko

Makrodinamika je zapravo ono sto se nekada zvalo dinamikom. Znaci laicki receno sposobnost sistema da isporuci i reprodukuje velike dinamicke raspone koji postoje uglavnom u muzici reprodukovanoj bez amplifikacije. Najlepse se konstantuje prilikom izvodjenja od strane orkestara sa velikim brojem instrumenata, narocito onih koji imaju veliki dinamicki raspon (prepoznacete ih najjednostavnije po velikim gabaritima:)). Dobar sistem mora da ima kapacitet da (prosto receno) grune, isporuci veliku glasnocu i dinamicku energiju zvuka koja se tom prilikom oslobadja - bez distorzije i kompresije na prvom emstu

Mikrodinamika se nalazi na uslovno receno suprotnoj strani, radi se o finim nijansama zvuka koje su u domenu boje tona ili glasa, sposobnosti sistema da u uslovima jako malih dinamickih varijacija zadrze detaljnost i specificnost odredjene zvucne informacije..... kao kada recimo slusate neki spori ultra-pianissimo pasaz na klaviru gde uprkos ekstremno tihom i neznom izvodjenju vi i dalje mozete da cujete trenutak kada batic udara u zicu u klaviru, i to se jasno, dinamicki, izdvaja iz neke susedne informacije.... na primer....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...