Jump to content


FTA(Final Touch Audio)


ScepanBG

Recommended Posts

Holly cow!  :o  Izvinjavam se.

Podlegao sam podlosti Å¡atrovaÄke sub-kulture...

Pretpostavljam da veruješ i u Deda Mraza? Moram da ti priznam da nemam baš nimalo saosećanja što dozvoljavaš da te neko ovakav pravi budalom...

Link to comment
Share on other sites

Ne zelim da pokrecem pricu koje nikada nece biti ispricana do kraja, ali postavlja se pitanje da li kablovi menjaju karakter zvuka i sta je u stvari njihov zadatak? Koji ili ciji karakter menjaju? Da li izvora, pojacala, zvucnika? Ako da, onda mi se to bas i ne dopada.

 

A da li kablovi treba da budu takvi da prenesu zvuk\signal od izvora do pojacala, pa dalje do zvucnika ne skrnaveci ga? Ako da, to mi se malo vise dopada, ali sta cemo na kraju da dobijemo? Mozda nesto sto nam se nece svideti, pa nam ipak treba kabl koji menja karakter. Ipak je jeftinije nego da menjamo ceo sistem, jer taman i da kupis neki sklop koji je idealan, nema jedinstvenog kabla koji nece da degradira njegov idealni signal ...ajmo u krug da se konacno ugrizemo za rep....

 

Na kraju i nakon svega sam saglasan sa tvojom konstatacijom da kablovi menjaju karakter zvuka i da treba svako od nas da izabere onaj koji bi nam najbolje ugodio, ali mislim da je stvar oko kablova jako individualna uz potreban tuning da bi dobili zvuk koji zelimo. Tu je Zoran jako dobar, slusa zelje, daje savete i na kraju kao rezultat dolazi do obostranog zadovoljstva. Zasto sam ovo napisao, nemam pojma, ali jednom je moralo da izadje iz mene :)

 Lepa razrada o temi Äemu služe kablovi ...

 

Iz mnogih sluÅ¡anja i uparivanja raznih elemenata Äini mi se da je najvažnije da kabl (i uredjaji) izraze KONTRAST unutar snimka - odnos glasovi/instrumenti i odnos glasno/tiho i odnos brzo/sporo itd ... i sve ponekad zajedno u jednom komplikovanom snimku.

 

Da ništa ne prevagne - jak i izražajan bas, visoki vokali (glasovi), ili nešto treće itd ... Čim nešto prevagne nije prirodno i kontrast je narušen!

 

Kao kad si na koncertu u sali gde se sve podjednako dobro Äuje, Zvuk ÄujeÅ¡ kao zbir sastavnih delova ali možeÅ¡ da razlikujeÅ¡ Å¡ta ko svira i možeÅ¡ da seliÅ¡ svoju pažnju sa glasa na ... bubanj ili gitaru ... ili klavir ... a da ostalo ostaje živo i prisutno!

Link to comment
Share on other sites

Sve isto, ali ostajem pri misljenju da kablovi treba da kao "nuzno zlo" sluze da bi spajali komponente bez ikakvog uticaja na zvuk. Svestan sam da je to nemoguce i da mnoga fizicka/hemijska svojstva materijala to onemogucavaju. Ma opet cemo da se upetljamo u nezeljenu pricu o cenama i o opravdanosti mnogostrukih razlika kojoj nema kraja.

Imao sam prilike da na raznim sesijama, ne samoinicijativno, budem prisutan pri uporedjivanju kablova od 20 sa kablovima od 1000 evra i licno ne vidim potrebu da se opredelim za ove druge. Razlike su male, negde se i ne cuju i ne opravdavaju toliku skupocu.  A od kablova koji su nam ponudjeni na trzistu ili onih koje mozemo sami da napravimo, predlazem da se uzme u razmatranje desetak pari u vrednosti do 20 evra (neki cak mogu i fancy da izgledaju ;-) ), jer ionako ne postoji idealan.

 

Uostalom, svaki proizvodjac zeli da dokaze da je upravo njegov brend plod pravog konstrukcijskog resenja. Ako je to tako, zasto da zovemo kablove u pomoc? Mozda zato sto to skoro nikada nije tacno.

A dobra, jednostavna i jeftina resenja konstruisanja komponenti u svrhu hife postoje i tu su medju nama. Samo treba biti hrabar, ne razmisljati komercijalno pa ih ubrati :order  Kada se to ostvari, kablovi se pojave sami.

 

Jos nesto mi palo na pamet. Sta bi se desilo kada bismo tokom slepog testa za jedan kanal upotrebili Chord Cobru3, a za drugi VDH Integration ili bilo koja dva kabla, pa posle da ih zamenimo, pa da ih uparimo...itd? Ja cu da probam. Ne ocekujem nista dramaticno, ali videcemo.

Neka igre pocnu!!

:wave2

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Upravo stigli post expresom

 

digitalni koaksijalni popularno nazvan 01

post-29606-0-37965200-1372761713_thumb.j

 

ic K10

post-29606-0-70635600-1372761726_thumb.j

 

i jedna zajedniÄka

post-29606-0-76449800-1372761739_thumb.j

 

Utisci o zvuku za koji dan, a o izradi i pažnji prema detaljima prosudite sami.

 

Ja sam liÄno na neki naÄin polaskan poslovnošću i odnosom prema kupcu tj. meni.

 

Zoki hvala!

 

Edit: izvinjavam se na kvalitetu fotografija, ali, obzirom da sam noćni, još nisam potpuno operativan

Link to comment
Share on other sites

Evo poslije 4 sata nakon Å¡to sam postavio kablove, neki preliminarni rezultati.

 

Već su kolege opisali Å¡ta sve donosi K10: viÅ¡e detalja u Äitavom spektru, bas sa fundamentom i teksturom, bolja trodimenzionalna scena, bolja dinamika, viÅ¡e "vazduha" oko instrumenata itd.

 

Ja bih kratko rekao, donijeli su životnost muzici! Osim Å¡to je sistem prodisao, tu je i energija i emocija izvoÄ‘aÄa.

 

Kad bih morao u najkraćem da opišem FTA ic K10 i koaksijalac to bi bilo baš to, muzika sa emocijom i životom.

 

Najbolje bih opisao ovako: kao razlika izmeÄ‘u zvuka klasiÄne gitare "melodija" Zagreb i yamahe, ili izmeÄ‘u pijana gayer i petrof. ZnaÄi, sviraju i jedni i drugi, ali ovi drugi imaju ono neÅ¡to Å¡to vas pomjeri.

 

Zoki, svaka Äast. Ostaju oba

Link to comment
Share on other sites

Priznajem samo FTA kablove sa crnim, crvenim i plavim bužirom ...

Šalim se, naravno, uživaj u kablovima, mislim da su nešto najbolje što može da se kupi kod nas za relativno male pare ...

 

JoÅ¡ je rano za konaÄan sud jer joÅ¡ uvijek se osjeća tvrdoća i oÅ¡trina, ali zaista se već na prvu može jasno uoÄiti ono Å¡to sam već napisao.

 

Ostao sam dužan da kažem u odnosu na koje kablove se Äuje razlika.

U odnosu na QED profile i mogami. QED je u odnosu na mogami transparentniji i sa više dinamike, ali ovo je nešto sasvim drugo. Ovo je prva liga!

Link to comment
Share on other sites

Šalim se, naravno, uživaj u kablovima, mislim da su nešto najbolje što može da se kupi kod nas za relativno male pare ...

Sa ovim mogu u potpunosti da se složim.

FTA kablovi su po meni Hi-Fi kablovi sa neprevaziÄ‘enim odnosom cena/dobitak + konstruktor je Äovek kakvog nema, spreman za svaki mogući (i nemogući) dogovor.

Link to comment
Share on other sites

I?

Kako radi koaksijalac i koji mu je naziv (ako ga ima)?

Interkonekti su Air (bili kod mene u sistemu oko mesec dana), jako dobri za onoliko koÅ¡taju, ali sam ja ipak odluÄio da to bude pleteni K10.

 

Izvini, ne odgovorih ti za koax, zasad mi služi samo od cd do mds (snimanje minića), tako da još ne mogu neko svoje zapažanje da dam

Link to comment
Share on other sites

K10  :wub:  :listen

Sjeo u sistem kao dupe na nošu. Milina, mmmm!

Nije im trebalo dugo da zablistaju u punom sjaju.

Malo sam pod utiskom, ali, mislim da neću pretjerati ako kažem da je donio baš finu promjenu u sistemu. Otprilike, kao kada sam sa mds je-510 prešao na mds jb-920qs!

 

Digitalni koaksijalni 01, hmmm, opreÄni utisci.

Bas izuzetan, srednji, sve do viÅ¡eg spektra fantastiÄni, a onda, u viÅ¡em srednjem i visokom previÅ¡e svjetline. Moguće i da moji plastikaneri od visokotonaca nemogu da odsviraju ono Å¡to im stiže od signala, ali, osjeća se blaga oÅ¡trina na prelazu izmeÄ‘u srednjih i visokih pa sve do vrha.

 

Moram da primijetim da digitalnom treba viÅ¡e vemena da doÄ‘e na svoje. Nestižem da ga istestiram (usviram) kako treba, pa ga neka joÅ¡ koji dan do konaÄnog utiska.

 

K 10 :bounce

 

Zorane :wave2

Link to comment
Share on other sites

Konstruktor je diskutabilan, slabo pije rakiju - ali, navadićemo ga  :banana

 

Navadismo ga, loza kao grom, u momentu sprži milion malih sivih ćelija! :order

 

Elem, kad je poÄeo juÄe meÄ Äoković Delpotro, stiÅ¡am zvuk na pojaÄalu, na cd plejeru repeat ostao ukljuÄen, okrenem se tenisu. Osta tako to da radi sve do danas skoro do 13h, znaÄi, radilo neprekidno nekih 23h. :heat

 

 

Kad sam skapirao da sve i dalje radi, malo pojaÄam da vidim dokle smo stigli i,    i ,,, desila se metamorfoza!

 

Polikarbonatni visaton DT-94 visokotonac, koga sam tako nemilosrdno opljuvao, (izgleda sam ga udario na sujetu), procvrkutao! Ha, ha, pokazuje Å¡ta sve zna i trudi se iz petnih žila da ostavi utisak. ProÄistio grlo i viÅ¡e ne Å¡uÅ¡ka, Äak se i otpuÅ¡tanje kontraÄinele jako fino Äuje, pssssstp, pssstp. Fino, fino, nema Å¡ta.

 

Bas se zaokrukligio i postao onako "loptast" i udara pravo u pleksus.

Srednji prava milina.

 

Sve u svemu, zvuk koji me vratio u daleku 86-tu godinu kada sam prvi put Äuo sony ta-f 444es. Dežavi, kao kada vas neki miris, ili ukus, ili zvuk vrati u djetinjstvo i probudi davno zapretene emocije i slike.

 

Å ta se zapravo desilo sa žicama? ÄŒule žice da Tvorac liÄno danas dolazi u inspekciju pa se isprepadale i postrojile po ps-u. Metamorfoza, propuÅ¡taju žice kroz sebe ama baÅ¡ sve i sve kako treba. Å ta ti je strah!

 

Šalu na stranu. Sve je došlo na svoje mjesto, tako da eto i mene kao još jednog zadovoljnog korisnika FTA proizvoda.

 

Da nebude baš sve idealno:

Ovo je manje viÅ¡e zvuk koji sam tražio, ali, meni hvali malo fluidnosti. Idemo dalje, Å¡to bi rekao Stradi, na drugi red gudaÄa.

 

P.S. Zoki je vrlo fini i kul tip. :wave2

Link to comment
Share on other sites

JoÅ¡ da poÄne da pravi zvuÄne žice, tu se neÅ¡to kiseli - kao ne može da stigne. Ali, nadam se da će biti i to !!!

ZvuÄna žica postoji, ja video i sluÅ¡ao kod sebe u sistemu pre nekoliko meseci, a proÅ¡le nedelje videh i Äuh i jedan "custom made" par od 3m kod kupca na probi !

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...