Jump to content


FTA(Final Touch Audio)


ScepanBG

Recommended Posts

Moja teorija i praksa potvrdjuju da kad se napajacki deo posteno odradi (sa velikom rezervom) , velike razlike u zvuku sa promenom kabla nema ... tada do izrazaja dolazi kvalitet tih velikih kondova  .

Ali kako tu svi u danasnje vreme nesto kao stede , razmena energije izmedju pojacala i mreze je veoma dinamicna i tu onda kabel zna da napravi cudo !

Kod mene na Karanu KA-i 180 MK2 su razlike cujne a na Auralic Vega DAC-u takodje sto me je posebno iznenadilo ... mislim DAC ima trafo 30VA , sta tu ima da se desava , ali se bas podrucje  znacajno popravio (udar je znatno bolji) kad sam stavio Zokijevu debelu zmiju od kabla .

Kao i uvek , treba probati i treba iskoristiti to sto imamao domaceg proizvodjaca sa pristupacnim cenama uvek spremnog da pomogne i da da robu na probu ...

Poozzzz

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, 空也 said:

 

Bilo bi zanimljivo da neko ko je stvarno stručan i formalno obrazovan iz ove oblasti, objasni ulogu velikih filterskih kondenzatora u napajanju.

....

Ako je uticaj strujnih kablova toliki, kako se objašnjava efekat da pojačalo svira potpuno isto vezano strujnim kablom na mrežu    …i kada ta veza ne postoji, već svira samo iz rezerve u elektrolitima?

 

1 sat ranije, zoranzu said:

 Pitanje za VanEversa,mozda ti i odgovori

 

Ništa onda, možda će se ipak pojaviti neko kome je ovo stvarno struka, pa da nam neke stvari razjasni.

Dotle ćemo se izgleda morati zadovoljiti sa različitim bass i treble energijama iz strujne utičnice. :) 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Eh da...

Ja sam na Naim nDAC-u, na predlog drugara, probao tri kabla - moj Lapp sa Neotech UPOCC konektorima, neki njegov FTA ...i na kraju jeftini kineski I-Sheng "kompjuterski" kabl koji Naim isporučuje uz svoje uređaje.

Sva tri kabla su svirala isto, pa sam zadržao taj Naimov kineski pošto je najfleksibilniji.

Možda je stvar u tome što su i DAC i pojačalo engleske proizvodnje? ;):D

Link to comment
Share on other sites

Pa i nije ga baš nešto objasnio... :D

 

Sa druge strane, neki ljudi od struke se baš i ne slažu? Recimo onaj Rod Elliot, pomenut par postova ranje. http://sound.whsites.net/power-supplies.htm

Da se razumemo, internet je pun samozvanih gurua i stručnjaka. 

Nemam pojma ko su u stvari VansEvers ili Rod Elliot i koji im je kredibilitet. 

 

...Opet, iz nekog razloga Elliot-ovi argumenti i pristup mi deluju ubedljivije i konkretnije.

Poklapaju se sa mojim iskustvima, možda slučajno, pa bih iz tog razloga voleo da čujem i stručna objašnjenja.

Poslednji put:  

Uticaj strujnog kabla, u slučaju pojačala koje svira potpuno isto vezano strujnim kablom na mrežu i kada ta veza ne postoji, kada pojačalo svira samo iz rezerve u elektrolitima.

 

Link to comment
Share on other sites

Moje iskustvo je da trafo treba da bude dobro namotan glede indukcije i dimenzioniranja a da kondovi budu manjih kapaciteta. To je sto se tice zvuka.

Jednom prilikom zam probao Zokijev strujni kabl na DAC-u umesto nekog noname i Zokijev je radio znatno bolje. A u DAC-u mi je bar napajanje bilo odlicno.

Link to comment
Share on other sites

Moguće. 

Priča se da Naim ipak bira svoje no-name kineze koje isporučuje uz uređaje.

Neke no-name kablove koje sam sekao i otvarao bi trebalo zabraniti iz razloga sigurnosti i proizvođača tužiti - tanki oksidisani vodovi, izolacija koja se mrvi i raspada, loši i labavi kontakti, užas!

Tri konstruktcijski solidna kabla (Lapp, FTA i Naim-ov kineski I-Sheng) su u mom slučaju svirali identično.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, 空也 said:

Uticaj strujnog kabla, u slučaju pojačala koje svira potpuno isto vezano strujnim kablom na mrežu i kada ta veza ne postoji, kada pojačalo svira samo iz rezerve u elektrolitima.

Nemam nameru da te ubedjujem u ono sto si cuo, da to nisi cuo  nego....svako ima pravo da tumaci ono sto je cuo u tom trenutku i donese neke zakljucke na osnovu toga,

Po mom formalnom obrazovanju, mislim da si doneo  pogresan zakljucak,i na osnovu njega gradis celu teoriju  o strujnim kablovima.

Pojacalo koje radi samo na elektrolitima, a bez toga da se oni dopunju energijom preko mreznog kabla?

Napon,koji je bio na elektrolitima, je radni napon oko kojega je bilo projektovano celo pojacalo,nesto kao polazna osnova za rezime rada,temelj.

Zato su svugde insistira na sto stabilnijem radnom naponu,da li ce se ta stabilnost obezbediti pre dimenzionisanim transformatorom ili  bankom elektrolita,to zavisi od konstruktora.

U trenutku iskljucenja sa mreze napon na elektrolitima se linearno ili exponencijalno  smanjuje  zbog struje koje vuce pojacalao,tj aktivne i pasivne komponente.Radni napon pada.

To povlaci promenu radnih tacaka svih aktivnih elemenata koje su bile predvidjene za taj odredjeni konstantni radni napon ,

To dovodi do ne linarnog rada pojacala tj prelaska u neki drugi rezim rada,sto opet dovodi do pojave izoblicenja,promena klase rada aktivnih elemenata i izlaznog stepena.

Da ne pricamo o tome, da se u takvom rezimu rada  pojacani signal stvara,  od tog istog  jednosmernog napona koji je u  stalnom opadanju, da ne pricamo  o dinamickim zahtevima za strujom u pikovima,kada radni napon stalno postaje sve manji.

 Gde je tu identicnost sa radom kao kad je pojacalo prikljuceno na mrezu,svira potpuno isto!? Isti zvuk?

 

Trafo od 500W i 4X15000uF mi ne deluje kao over kill napajanje,mada ko zna,kod Engleza je sve moguce.

 

 

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, zoranzu said:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Trafo od 500W i 4X15000uF mi ne deluje kao over kill napajanje,mada ko zna,kod Engleza je sve moguce.

 

 

eh,eh...bez nacionalnosti kad je tehnika u pitanju molim.Svega ima svugde i dobrog i lošeg čemu takva predrasuda.

iz navedenog podatka nisi mogao doneti baš nikakav zakljucak.Takvo je napajanje vrhunsko ako je amp recimo od 50-70w i ujedno slabo ukoliko je amp od 200w.Igrom slucaja znam o cemu se radi pa je to napajanje ujedno i najbolja strana ampa,uz phono sekciju naravno.

"Amp je onoliko dobar koliko mu je dobro napajanje". J.Farlowe

Link to comment
Share on other sites

Nemam "teoriju" pošto sam "priučeni pletiša", ali različiti presjeci provodnika u fazi potvrđuju MVE stavove.

Nije Mike prvi koji je otkrio toplu vodu... ali je sjajno što ima mogućnost da se igra sa spektralnim analizatorom i što je spreman da to objavi.

Link to comment
Share on other sites

Mozda nije pravo mesto(a mozda bas i jeste da i Zoran da neko svoje viđenje) da se iskustvo jos jednom prenese,a sto da ne i preporuci za probu.Probao sam par strujnih i promene su bile vrlo male ili meni kao takve ne znace i ostao sam na naimovom koji ide uz amp ( i to je btw. Crabtree kabl koji se u UK mogu naci vrlo jeftino).Ali kad sam isprobao hidru napravljenu od istih tih kablova efekat je bio izvanredan.To je marketinski od strane dilera koji to pravi objasnjeno produzetkom star earth dizajna na kome je naim zasnovan tj dodatnim ''umrezavanjem'' uzemljenja svih uređaja,ali je on iz bezbednosnih razloga ogranicava na naim uređaje.Procitao sam dosta iskustava korisnika i na kraju morao da probam.Ne bih davio temu naim resenjem već bi preporucio svakom da proba recimo letvu sa star earth-om.Mozda se bas prijatno iznenadi.

Link to comment
Share on other sites

Jedino  licno  moje objasnjenje,a na osnovu mog strucno formalnog obrazovanja, je da su zbog zvezdastog nacina povezivanja uzemljenja  uredjaja , sve njihove mase signala na istom potencijalu tj isti je referentni nivo za sve, i ne postoji potencijalna razlika izmedju masa signala samih uredjaja,sto je i dovelo do kvalitativnog pomaka u zvuku.

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, gvlada said:

А ако живи у нулованој згради? :)

 

3 sati ranije, zoranzu said:

Da li svetli GND dioda na APC letvi?

 

1 sat ranije, gvlada said:

Код мене у стан улазе 4 жице, 3 фазе и нула. Нема уземљења, а у сваком шукоу само су 2 жице. Зграда из 1976-7.

Dobro . . .  i . . . .da li svetli dioda na letvi ili ne ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...