Jump to content


FTA(Final Touch Audio)


ScepanBG

Recommended Posts

FTA... ???

Pozdrav Hifish.Nije FTA.Na sajtu je opisan i prikazan sistem glavnog(mislim da je glavni) coveka kuce FIM,Gospodin Winston Ma koji u svom sistemu koristi ovakve stvari.FTA pravi baze i spajkove po uzoru na Japance kod kojih je to popularno.Mogu primetno da uticu na zvuk u sistemu i promene ga,e sad zavisi kako ce se kod koga pokazati i u kojoj meri.Kod mene ima primetnih poboljsanja.Slusajuci Armika,gitara mi zvuci jos preciznije(istancanije),ima vise detalja i prostor je bolji.Cekam da dodje kod mene cenjeni clan foruma i moj drug Pecass,pa da zajedno napravimo test(i kod mene i kod njega) i iznesemo utiske ovde.FTA Sandbox koji je on kupio mu je doneo primetno poboljsanje u zvuku njegovog gramofona(pre kupovine se dobija nekoliko dana na testiranje svaki FTA proizvod,tako da svako ko je rad moze da proba i vidi da li ima poboljsanja bez ikakve obaveze kupovine,to je po meni najsigurnija kupovina gde je garantovana proba u svom sistemu,po meni samo tako i treba kupovati).

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav Hifish.Nije FTA.Na sajtu je opisan i prikazan sistem glavnog(mislim da je glavni) coveka kuce FIM,Gospodin Winston Ma koji u svom sistemu koristi ovakve stvari.FTA pravi baze i spajkove po uzoru na Japance kod kojih je to popularno.Mogu primetno da uticu na zvuk u sistemu i promene ga,e sad zavisi kako ce se kod koga pokazati i u kojoj meri.Kod mene ima primetnih poboljsanja.Slusajuci Armika,gitara mi zvuci jos preciznije(istancanije),ima vise detalja i prostor je bolji.Cekam da dodje kod mene cenjeni clan foruma i moj drug Pecass,pa da zajedno napravimo test(i kod mene i kod njega) i iznesemo utiske ovde.FTA Sandbox koji je on kupio mu je doneo primetno poboljsanje u zvuku njegovog gramofona(pre kupovine se dobija nekoliko dana na testiranje svaki FTA proizvod,tako da svako ko je rad moze da proba i vidi da li ima poboljsanja bez ikakve obaveze kupovine,to je po meni najsigurnija kupovina gde je garantovana proba u svom sistemu,po meni samo tako i treba kupovati).

Cao ScepanBG,

sad je jasnije kad si napisao i koju rec. :heat

Razmilsljam i ja da u neko dogledno vreme probam FTA strujne kablove kod sebe mada mi poskupljenje od oko 50% (doduse zarad kvalitetnijeg konektora) stvorilo dodatnu knedlu u grlu...

Mozda bi mogao da opises eventualnu (zvucnu) razliku izmedju "stare" i "nove" varijante?

Sto se tice kupovine uz probu i bez ikakve obaveze to je za pohvalu :heat i tome treba teziti - ali da smo samo tako hteli kupovati velika vecina nas ne bi imamla nikakve sisteme ni dan danas... :listen

Sreca pa se i to polako menja!

Pozdrav ScepanBG!

Pozdrav i zoranzu-u!

Link to comment
Share on other sites

Nemoj da budes neobjektivan pa da te saljemo na popravni :order

Uvek sam ja objektivan,u celoj prici je najbitnije sacuvati cist obraz.Jer kad jednom ukaljas obraz dzaba ti posle sve.FTA kablovi,baza,spajkovi su se meni odlicno uklopili u sistem.Sve sto sam napisao ovde o njima je moje iskreno iskustvo sa FTA proizvodima.Nisam cuo jos bolji interkonekt u mom sistemu od FTA,strujni jesam to je Shunyata Taipan(ali je i razlika u ceni visestruka).Moje misljenje na osnovu mog dosadasnjeg iskustva sa kablovima je da su FTA kablovi odlican odnos cene i kvaliteta i svakako ih vredi probati.

p.s.Anubise bilo bi mi drago da ti prisustvujes testu kod mene,pa da posle das na forumu svoje objektivno misljenje o FTA proizvodima :D .

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

I tako posle prelezanog-bukvalno deder nesto i ja o FTA da zborim.

Zahvaljujuci ljubaznosti g.Zorana dobio sam balansirani interconect na probu i rasviravanje - konkurencija je bila Kimber Select 1121 - Kovinic Silver - Gotham Pro i standardan Klotz studijski balansirani kabl - naravno da je sve to proslo kroz PROBURN spravu i dosta muzickih pasaza - imalo se vremena jer je klinac bio kod baka a ja u ljezecem usnoslusnom polozaju.

Razlika izmedju sva 4 kabla je evidentna(cak i kod vezanih ociju) i svaki je na svoj nacin definisao zvuk i prostor.

Obzirom da je ovo tema o FTA ukratko razlika izmedju najskupljeg Kimbera i FTA je samo u definiciji srednjeg spektra oko 3000 hz u korist Kimbera ali dubina zvucne slike je ipak na strani FTA - te bih ja ovaj kabl PREPORUCIO svima koji imaju malo "Svetlije" sisteme.

Prijatan zvuk uz preciznost sirine (dubine) zvucne slike i reklo bi se analogizacija digitalnog signala su nekoliko pozitivnih osobina ovog kabla koji je precizno konstruisan sa pripadajucim Neutrik konektorima - za svaku preporuku :screwy

Naravno uz dogovor sa gospodom iz FTA sve ovo mozete i sami da probate a samim tim posle toga i da date svoj sud.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Spletom srecnih okolnosti pre nekoliko meseci tacnije u novembru kada mi je glavna preokupacija bio gramofon, upoznao sam jednog od idejnih tvoraca i vlasnika branda FTA (Final Touch Audio). Posle dugih i opsirnih razgovora o muzici, HiFi-ju i ostalim stvarima mogu tako reci da sam video da je covek pun entuzijazma i volje kao i sto mi je najbitnije nije klasican trgovac koji hvali svoga konja. Pre 10tak dana dobio sam dva interkonekta na probu od istoimene firme.

Oba interkonekta imaju posrebreni bakar u sebi, jedan sa dve zice istog proizvodjaca a drugi sa cetiri zice razlicitih proizvodjaca, oba su terminisana Furutech RCA cincevima.

Slusni test je trajao nekih 4 dana jer kablovi nisu bili usvirani i samom logikom posrebrenog kabla posle ta 4 dana kabal je svakog dana sve bolje i bolje svirao. Trudio sam se da ne slusam puno muzike vec da slusam ono sto znam kako zvuci godinama na razlicitim sistemima.

Ono sto se najvise vrtelo na CD plejeru je :

* Miles Davis - Kind of Blue

* Naim - Pure Audio Sampler

* Keith Jarrett - Standards in Norway

* Oregon – Beyond Words

* Coldplay – Viva la Vida

* OST Night on Earth

* Mendelssohn –Symphonies Nr.3-4, Fingal’s Cave (Karajan, Deutsche Gramophone)

* Shostakovich Symphony 5-8, Concertgebouw Orchestra, Bernard Haitink (DECCA)

* Jeff Buckley – Grace

* Opus 3 Test CD 3-5

Sa druge strane na gramofonu su najcesci vinili bili :

* Louis Armstrong meets Oscar Peterson, Verve, USA izdanje iz 70ih (uporedjivano sa istoimenim CDom)

* Pink Floyd – A Collection of great Dance songs, Jugoton

* Tom Waits – Rain Dogs, Jugoton

* Whitesnake – Live…in the Heart of the City, Atlantic/Warner USA izdanje

* Sting – Nada como el sol, PGP RTB

* Nat King Cole – 20 Golden Greats, Jugoton

* Mozart – Requiem, Hungaroton

* Elvis - A Canadian Tribute, RCA 1978 USA

* History of British Blues, Sire Records UK

* Ennio Morricone – Film Music 1966-1987, Jugoton

* The Rare Earth – Ecology, USA Tamla Motown

Da krenemo redom, mislio sam da je trebalo vremena da cujem razliku, ali vec na prvo slusanje sam osetio 100% drugacije visoke nego sto sam imao na kablu koji nije vredan pomena. Samim tim podigao se nivo srednjih tonova koje sam najvise primetio kao detalje na Oregon-u gde mahom preovladavaju jaki basovi i srednji tonovi. Sam zvuk Oregon-a diska me je impresionirao jer sam u jednom trenutku tacno cuo svaki udarac zica na kontrabasu. Slusajuci disk za diskom dodjoh i do Tom Waits-a ciji glas u numeri Back to the Good old world dolazi do takvog izrazaja da sam u jednom trenutku pomislio da naspram mene ne stoji Bose AM5 vec sam Tom Waits. Kolicina srednjih mekanih tonova i basa koji konstantno ima groove koji ja i volim izmedju ostalog je na nivou mnogo boljih i kvalitetnijih cd-a, pojacala i oehlbach-a koje koristim vec duze vreme kao zvucnicku interkonekciju, samim tim dolazim do zakljucka da FTA interkonekt svira tj otvara sve pore mog sistema, i to kako? Do kolena! U zelji da cujem pravu distorziju RNR zvuka a znajuci napamet svaki ton sa albuma Grace Jeff Buckley-a slusam pesmu po pesmu i svaka mi zvuci drugacije nego ranije, zvucni signal prepun neverovatnog spoja LF i HF tonova, bas bubanj pomera dijafragmu, a sam Buckley svira tako cisto da mogu da cujem odmah da DiMarzio magneti na njegovom Gibson Les Paul-u stvaraju onu njihovu prirodnu jedva cujnu distorziju. Vracam se na pocetak price posto mi se vec zvucna slika promenila posle 2 dana i ponovo slusam velikog Miles-a i Kind of Blue ali 20Bit Remastered izdanje. Volim taj stari zvuk, i ako remasterovano izdanje, sam disk ima sum 3.5†trake koja dodatno podupruje moje razmisljanje da je Miles stvarno izvlaci iz svoje trube gotovo nemoguce, kompletan uzitak u zvuku su naravno doneli John Coltrane na svojim saksofon deonicama i Jimmy Cobb na bubnjevima, a FTA interkonekt je sve to spakovao tako da je Bose poceo da svira onako kako ni sam nisam verovao da moze. Sama prica se zaokruzuje zakljuckom da je red da predjem na malo noviju produkciju. Viva la Vida, cetvrti album engleskog sastava Coldplay je definitivno najkomercijalniji ali i najbolje produkcijski odradjen, disk zvuci nestvarno, zvono koje koriste u numeri Viva la Vida je staro preko 150 godina i korisceno je u Americkom gradjanskom ratu, stvarno tako i zvuci, sam udar me podseca na legendarni snimak uvertire 1812 P.I. Tchaikovky-og za Mercury Living stereo, gde uz maestralno dirigovanje Dorati-ja udaraju zvuci pravih topova i zvona, sto je i najbolje izvodjenje ikada ali ga ne proporucujem za slusanje da ne bi skupljali membrane po sobi.

Bose nije poznat po tome kao i vecina zvucnika na svetu u reprodukciji klasicne muzike, ne! Ali sa FTA interkonektom se dobija druga slika. Nisam prisustvovao puno koncerata klasicne muzike ali jesam onog trenutka kada je zasvirala Fingalova pecina i Shostakovich-eva 8 simfonija, onog momenta kad treba da “gruneâ€ceo orkestar Bose se gusio sa razlicitim frekvencijama koje nije mogao da prenese na membranu kroz stari NN kabal, sa FTA je sve na svom mestu, imao sam osecaj da znam tacno gde se koji gudac ili duvac nalazi. Visoki tonovi su naravno svirali u skladu sa mogucnostima samog Bose-a ali u nekim trenutcima su i to prevazisli stvarajuci sliku nekog Emit-ovog visokotonca. Posle svih ovih groove muzickih izdanja dosao je na red umirujci klavir i glas cika Keith-a i njegovog tria koji su ECM-u i napravili slavu koju imaju, slozicete se. Miran zvuk klavira i poneki pusten glas odusevljenja i zanesenoscu licne kompozicije, Keith Jarrett je zvucao totalno opustajuce kako u visokim tako i u niskim tonovima, od detalja do detalja, dirku po dirku, oktavu po oktavu.

Povezao sam FTA interkonekt sa dve posrebrene zice istog proizvodjaca od CA 640P do amp-a. Iznenadjenje! Odusevljenje! Moja AT95E glava je svirala ton za tonom do svakog detalja, imao sam osecao kao kada sam pre sigurno 20tak godina cuo Linn Sondek sa ne znam ni ja kojim cartridge-om! Mozart-ov Rekvijum doveo je hor u moju sobu u svakom pogledu, kao i kompletne gudace Madjarske filharmonije. Svojevremeno sam slusao razne horove uzivo ali ovo iskustvo sa vinila je bilo nezaboravno. Hteo bi da napomenem da je ozicenje iz Technics-a, Monacor mic.cable sa Neutrik cincevima. Slusajuci vinile isti kabl je donosio jos jedno novo iskustvo, otvoren i realan zvuk kakav i treba da bude, realniji zvucni spektar nego sa digitalnih medija, ima prostor, dubinu, dinamiku, nije "ravan" zvuk kao sa CD-a. Kada sam dosao do vinila Louis Armstrong meets Oscar Peterson i koji imam i u obliku CDa, odlucio sam da isti CD poklonim bratu za rodjendan, jer je vinil svirao 100x bolje od samog diska, mogao sam u glasu Armstronga da izbrojim kolicinu kubanskih tompusa i litre americkog burbona. Dubina glasa se nije odrazavala samo na basove nego i na kolicinu svetlih visokih tonova koje je proizvodio kako njegov glas tako i njegova truba, koju su btw nekad prstali iz zvucnika. Izgubili su se oni visoki tonovi koje sam imao a bili su slicni udarcu u metal, sve je bilo kao podmazano, stage, klavir Oscar Peterson-a, gitara Herb Elis-a…

Skraticu celu pricu i svoje odusevljenje zvukom, jer nisam vican strucnom opisu ali jesam naslusan i jos uvek slusam raznovrsne muzicke zanrove i samim tim smatram da se dovoljno merodavan da opisem neke stvari. Kraj ove price je Pink Floyd, koji su uvek tinjali negde u mom srcu, samim tim sto se dobro secam jos kao klinac kako je zvucala Shine on Crazy Diamond na Riz-vom gramofonu koji je izgleda kao kofer i koji sam dobio pre mnogo godina za rodjendan. Ploca nije originalni otisak vec jos jedno maestralno izdanje Jugoton-a, svaki zvuk svaka solo deonica na samoj numeri su podvlacili notu da je to to, ono sto od prvog dana stoji na prvom mestu u iPod-u, ali ovog puta u drugacijem svetlu. Dobio sam onaj kako ja zovem vintage zvuk, bas je besprekoran, bas bubanj ima onaj pravi udar koji pomera bubrege u pete, visoki prelepi a srednji umireni do te granice da nisam ni svestan da 2 full range po kanalu mogu da izvuke iz sebe takve tonove…

Mozda je ova prica nekom zvucala kao kratka recenzija odredjenih ploca, ali ja ne znam drugacije da prenesem svoje utiske o FTA interkonektima, nemam taj Hifi recnik, ali od sistema od par stotina evra dobio sam sistem koji moze da parira mnogo jacim i skupljim sistemima. Ono sto je najbitnije je da zvuk nije neutralan, vec ima neku svoju slatku farbu koja Vas tera da sve vise i vise slusate jer mi se zvuk toliko otvorio da deonice nekih pesama gotovo da nisam ranije ni cuo a kamoli zna da su tu i da su odsvirane!

Najtoplija preporuka za FTA interkonekte, pozovite ljude i zakazite slusanje, makar cete se ispricati sa sjajnim ljudima, ne trgovcima vec istinskim zaljubljenicima u dobar, ne nego perfektan zvuk kojeg dobijate iz njihovog kabla. I kao sto kaze njihov moto “We extract each note from your system†tako i jeste, previse dobro da bi bilo istinito ali je istinito, realno, jer dva momka svojim entuzijazmom i brand-om dovode stvari koje su Manufactured in Serbia u samom vrhu svetskog Hifi-a bez subjektivnih reci, posle ovakvog iskustva dusa govori jer je puna prelepog zvuka. Svaka cast majstori…a sad odoh nazad na slusanje muzike!

P.S. Ovih dana cu uzeti od kuma Siltech interkonekte, ne znam tacno koje, nisam imao sa cime da uporedim FTA a zelim i to da uradim kako bi bio realniji mozda.

Nadam se da nisam smorio svojom pricom, ali se isto tako nadam da cete priustiti sebi zadovoljsto slusanja FTA interkonekta!

Link to comment
Share on other sites

Dave, odlican "Rat i mir" si napisao!!!! Dok sam citao, imao sam osecaj da istovremeno i "cujem" zvuk koji opisujes..

S' obzirom da skupljam vitamine za nesto drugo, padam u iskusenje da "okrnjim" gomilu i skoknem do FTA... :bounce

Cuo si i sam kako zvuci pre neki dan kod mene :D...po modelu Veni, Vidi, Vici...FTA interkonekt je to i uradio!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 months later...

Razmišljam da kupim strujne kablove FTA.

Jedan kabl bi bio za CD plejer Cambridge Audio 840C, a drugi bi bio za pojaÄalo Harman Kardon HK990.

Kako da znam koji model strujnog kabla da izaberem i sa kojim utiÄnicama, tako da se postigne optimalan uÄinak za uloženi novac?

Pozdrav, Miroljub

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...