Jump to content


FTA(Final Touch Audio)


ScepanBG

Recommended Posts

kontrola vibracija je velika tema, ne samo u audiju, i sa te strane ARM moze na papiru da ima mnogo vise smisla nego strujni kablovi - sto posebno vazi kako za uredjaje u kojima postoje makrovibracije izazvane pokretnim delovima. ne znam bas da li za sve sto su majstori izdeklamovali ali na dosta mesta da. e sad, da li radi ili ne, o tome ce neko objektivan koga ne mrzi.

interkonekte nismo spominjali, pa bih zamolio da se ne mesaju babe i zabe, niko ovde nije napisao da IC ne uticu na zvuk u daleko vecoj meri. druga je stvar sto kome ne treba da ekvalizuje zvuk sistema kroz razne pizdarije koje prave interkonekti, kvalitetan OFC kabel sa korektno zalemljenim konektorima bez ikakvog mudrosranja potpuno radi posao, a takvih ima i za 5E, kao naprimer ovaj ovde:

@grau

Da li imas iskustva sa ovim kablovima ? Treba mi par za dekove a ne daju mi se bog zna kakve pare za ,, brand name" kablice.....................

Link to comment
Share on other sites

ti sa linka su brzometno rasprodati. ja sam kupio od nekog drugog lika po slicnoj ceni, ali ce mi stici ko zna kada, poslao sam ih prijatelju na londonsku adresu. iskustva imam ali ne u aktuelnom sistemu, poklonio sam ih, potpuno normalan kabl koji zaboravis kada ga ustekas. ne kvari nista, dakle radi posao kako treba.

Link to comment
Share on other sites

Tako nesto mi i treba.

Za tu svrhu je Profigold PGA-4201 prava stvar:

http://www.av4home.co.uk/acatalog/Profi ... Cable.html

Vec godinama imam jedno cetiri-pet pari, koje koristim gde god stignem.

To su jednostavni kablovi bez svog zvuka.

Nikakav spektakl i vatromet, ali nemaju ni nesto lose za sta bi mogao da se uhvatis.

Ukljucis ih negde i kroz godinu dana zaboravis na sta si ih ono bese prikacio, pa moras da se zavlacis iza uredjaja... :wave2

Kostali u Beogradu cca 10eur za 1m par.

Profigold-PGA4201-Audio-Cable.jpg

* 99.96% OFC conductor with full frequency for higher definition sound

* Unique Metal die-cast connector design for maximum shielding

* Cellular PE insulation provides low signal attenuation for clean natural sound

* Durable, flexible jacket for maximum cable protection, lifetime reliability and easy installation

* 24 Karat gold plated contacts - preventing corrosion and maintaining pristine signal quality over the life of the cable.

* Double screening for maximum RFI protection to ensure superior sound performance

.

Link to comment
Share on other sites

Imao sam prilike da cujem Profigold interkonekt kabl,ne mogu 100 posto da tvrdim da je bio model 4201(ali deluje sa slike da je to bas taj model koji se kupovao kod nas).Kabl sam slusao kod druga u njegovom sistemu,kabl je zvucao ocajno,tanko,bez ikakve definicije zvuka,nigde basa,samo visoki tonovi sviraju,prostornosti nigde,zvuk(ostar) koji brzo pocne da vam smeta.Kad sam posle tog kabla prikljucio Oehlbach nf-214,ceo sistem je zasvirao neuporedivo bolje(nebo i zemlja u korist Oehlbach-a).Cela zvucna slika se poboljsala,postala uravnotezena,zvuk dobio na sirini(prostor),ostrina je nestala.Na kraju sam kabl prodao drugu na njegovo insistiranje(Oehlbach).Oehlbach i testirani Profigold ne mogu da se mere ni u kakvim segmentima.Ko ne veruje neka proba i neka ih testira.I ne znam zasto ljudi na dek stavljaju jeftine kablove(i time degradiraju dek kao ravnopravnu komponentu u sistemu),kad je i dek ravnopravan clan sistema(mnogima omiljeni).Pogotovo kad kao i Alex67 imaju tako mocne dekove kao sto je Nakamichi zx-7(koji je kostao 2600 dm i onda mu stavite najjeftinije kablove,to jednostavno ne razumem).

Link to comment
Share on other sites

ja govorim o hitachi OFC kablu

Moj odgovor nije bio upucen tebi,vec Kuji.Kad smo vec kod ofc kablova,uz dek Pioneer sam dobio pozlacene ofc kablove od kojih mi je svaki jeftini kabl koji sam poredio sa njima zvucao bolje.Iskreno i ja bi kao i svako drugi voleo da nadjem jeftin kabl koji cu minimalno da platim(na primer 10 evra) a da mi svira kao kabl od 150 evra,ali nisam naisao do sad na takav a dosta sam kablova izmenjao.

Link to comment
Share on other sites

Ne postoji pravilo,koliko od cene uredjaja da bude vrednost interkonekta, koji bi mu na neki nacin odgovarao(ako samo uzmemo odnos cena).

Na par mesta se spominje 10% ili 15% od vrednosti uredjaja .

Tako dolazimo da interkonekti od 5-10 evra su za klasu uredjaja 50- 150 evra.

Ta klasa moze samo da svetli i da radi, nista vise.

Da ne pricamo o kvalitetu 4 konektora(njihova cena je takodje u ceni ukupnog kabla)

Sve ce to da radi ,ali pitanje je, sta cemo na kraju da cujemo?

Link to comment
Share on other sites

Ja imam ista iskustva. Naim ne preporucuje aftermarket strujne kablove, stavise tvrdi da je mnogo bolje koristiti njihove. Isto vazi i za interkonekt - uz Naim CD plejer je stigao "audiofilski" interkonekt sa DIN konektorima, ili bar interkonekt koji sa tim plejerom radi bolje od bilo kog drugog koji kosta neke razumne pare (Nikada nisam bio siguran kada je nesto "audiofilski", znam samo sta je dobro i sta radi, a po onome sto citam radi bolje od bilo cega sto kosta manje od 30-50% cene plejera). /quote]

Naim koristi prednosti veze sa DIN konektorima,gde si video da ima da se kupi gotov interkonekt sa DIN konektorima?

Zato ih besplatno daje,mada mislim da je i to uracunato u cenu.

Eichmann je posle to primenio na RCA konektore(prednosti DIN konekcije) a za njim i WBT u nextgen.

Link to comment
Share on other sites

Naim koristi prednosti veze sa DIN konektorima,gde si video da ima da se kupi gotov interkonekt sa DIN konektorima?

Zato ih besplatno daje,mada mislim da je i to uracunato u cenu.

Video sam u radnji, gde bi video? :wave2 Evo, chord ima 4 modela:

Poenta je bila u tome da uz bar neke uredjaje dobijes dobre kablove koje ne treba menjati i koji, stavise, rade bolje od vecine skupljih. Jednostavno, nije uvek dobro kupiti skuplji aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

kabl je zvucao ocajno,tanko,bez ikakve definicije zvuka,nigde basa,samo visoki tonovi sviraju,prostornosti nigde,zvuk(ostar) koji brzo pocne da vam smeta.

Ovakav opis zvuka nema nikakve veze sa mojim dozivljajem Profigold-a.

U pet varijanti sistema u kojima sam ga slusao/slusam nije svirao ovako. Ni traga od ostrine i zamora.

Mozda je u pitanju slaganje sa ostalim komponentama i/ili akustikom prostorije. Negde sam ranije na forumu procitao da NF-214 ima "bas koji rusi zid". Mozda je zato legao u sistem tvog druga u kome je Profigold svirao tanko, bez basa i ostro.

Tu dolazimo do Anubisove price o IC kablovima kao tonskim kontrolama.

U mom slucaju, dok nisam stavio masivnije zavese na prozore, trazio sam kablove sa meksim zvukom.

Kod mene je Profigold svirao potpuno neutralno, nije izuzetan ni u cemu, ali ni u cemu nije ni ocigledno los.

Kada ga slusas, kazes OK nema problema.

Kada stavis bolji kabl vidis da su se neke stvari za nijansu-dve popravile, najvise "air" i rezolucija najsitnijih detalja, mozda maaalo i dinamika.

Ipak nisu u pitanju razlike tipa nebo i zemlja (u mom slucaju kada su u pitanju kablovi, nikada ih nije ni bilo).

Najcesce su u pitanju nijanse koje se primecuju u direktnom poredjenju.

Veoma retko je neki kabl znacajno odskocio, ali to je u mom slucaju uvek znacilo da nesto nije u redu sa njim i da menja/farba zvuk vise nego sto je pozeljno.

Profigold naravno nije bolji od kablova koji su mi glavni u sistemu.

Ali nije ni los, pogotovu kada uzmem u obzir razliku u ceni.

.

Link to comment
Share on other sites

ma ne vredi se raspravljati. niko ovde nije napisao da kablovi ne prave razliku u zvuku, jedino sto cable guys smatraju da su kablovi vitalna komponenta sistema, a mi da nisu i da su na ubedljivo poslednjem mestu u lancu. to mogu da napisem bez problema kao neko ko ima jako skupe zvucnicke kablove koji su bolji od prethodnih koje sam koristio, ali ne i 10x kolika je razlika u ceni. mozda 10-15%. da ih nisam dobio na poklon, srecno bih ziveo i sa starim slusajuci muziku i ne bi mi palo napamet da gubim vreme na njih. kablovi su za mene prosta stvar - zaludan pop i jarice krsti - ko ima dobro sklopljen sistem, moze slobodno da koristi obicne kablove koji nemaju nikakvu pirotehniku u zvuku, kao sto je ovo sto kuja i ja pominjemo. blah.

Link to comment
Share on other sites

[u mom slucaju, dok nisam stavio masivnije zavese na prozore, trazio sam kablove sa meksim zvukom..

Tu su tek igre bez granica ,ljudi menjaju uredjaje , misleci da sa njima nesto nije u redu,a sama akustika sobe im je najveci problem.

Ko ima vremena neka potrazi na netu i procita sta je sve na tu temu ,a i ostale stvari vezane za audio ,napisao i uradio Mr. Steen Aa Duelund.

Link to comment
Share on other sites

Imao sam prilike da cujem Profigold interkonekt kabl,ne mogu 100 posto da tvrdim da je bio model 4201(ali deluje sa slike da je to bas taj model koji se kupovao kod nas).Kabl sam slusao kod druga u njegovom sistemu,kabl je zvucao ocajno,tanko,bez ikakve definicije zvuka,nigde basa,samo visoki tonovi sviraju,prostornosti nigde,zvuk(ostar) koji brzo pocne da vam smeta.Kad sam posle tog kabla prikljucio Oehlbach nf-214,ceo sistem je zasvirao neuporedivo bolje(nebo i zemlja u korist Oehlbach-a).Cela zvucna slika se poboljsala,postala uravnotezena,zvuk dobio na sirini(prostor),ostrina je nestala.Na kraju sam kabl prodao drugu na njegovo insistiranje(Oehlbach).Oehlbach i testirani Profigold ne mogu da se mere ni u kakvim segmentima.Ko ne veruje neka proba i neka ih testira.I ne znam zasto ljudi na dek stavljaju jeftine kablove(i time degradiraju dek kao ravnopravnu komponentu u sistemu),kad je i dek ravnopravan clan sistema(mnogima omiljeni).Pogotovo kad kao i Alex67 imaju tako mocne dekove kao sto je Nakamichi zx-7(koji je kostao 2600 dm i onda mu stavite najjeftinije kablove,to jednostavno ne razumem).

Odgovor je vrlo jednostavan - razlika izmedju kalibrisane i nekalibrisane sedmice je veca nego nekalibrisan sa najboljim kablom koji imam a kalibrisani sa onim ako se secate fabrickim crveno belim konektorima . Isti je slucaj kada testiram Nakamichi OMS 7 ili Philips 1000 sa modifikovanim 620 - nema tog kabla koji ce ih ,, napraviti '' da sviraju kao 620 bez ozbiljnih modifikacija unutar samih uredjaja ( klokovi , kondenzatori ,opampi i ostala boranija) . Komponente daju 95% zvuka a ostatak racunam na kabl. E sad ko ima vremena i volje da trazi mikroskopske razlike izmedju dva kabla , zelim mu svu srecu :wave2 .

ma ne vredi se raspravljati. niko ovde nije napisao da kablovi ne prave razliku u zvuku, jedino sto cable guys smatraju da su kablovi vitalna komponenta sistema, a mi da nisu i da su na ubedljivo poslednjem mestu u lancu. to mogu da napisem bez problema kao neko ko ima jako skupe zvucnicke kablove koji su bolji od prethodnih koje sam koristio, ali ne i 10x kolika je razlika u ceni. mozda 10-15%. da ih nisam dobio na poklon, srecno bih ziveo i sa starim slusajuci muziku i ne bi mi palo napamet da gubim vreme na njih. kablovi su za mene prosta stvar - zaludan pop i jarice krsti - ko ima dobro sklopljen sistem, moze slobodno da koristi obicne kablove koji nemaju nikakvu pirotehniku u zvuku, kao sto je ovo sto kuja i ja pominjemo. blah.

nemam sta dodati

Tu su tek igre bez granica ,ljudi menjaju uredjaje , misleci da sa njima nesto nije u redu,a sama akustika sobe im je najveci problem.

Ko ima vremena neka potrazi na netu i procita sta je sve na tu temu ,a i ostale stvari vezane za audio ,napisao i uradio Mr. Steen Aa Duelund.

dva panela koja sam napravio za damping zvucnih talasa od zidova je unapredio zvuk kao sam kupio zvucnike 2 klase skuplje. Inace ovo je i prvo sto me ceka jer mi kutije nisu na nivou ostalih stvari u sistemu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...