Jump to content


FTA(Final Touch Audio)


ScepanBG

Recommended Posts

Ovde je popriliÄno diskutovanu na tu temu. ÄŒisto da ne otvaramo opet (i tu) Pandorinu kutiju.

Opusti se. Rajko se obraćao machinoriju.

Ne, ipak sam se obracao matematicaru. Evo da ispravim sta se moze...:

1) Izvinjavam se za rec "prijatelj". Ovde smo na forumu dosta familijarni, pa me ponese atmosfera i tako... nece se ponoviti.

2) "Pedigre" nije ni pogrdna ni uvredljiva rec, iako je siroko rasprostranjeno uverenje da jeste. Malo sam je nespretno upotrebio, bolja bi rec bila npr. "titula".

3) "Matematicki"... pa cini mi se da si bar 3 puta (u ovoj temi) spomenuo da dobro vladas matematikom. Pa otuda moja trapava kombinacija ove i prethodne reci. Apsolutno neoprezno od mene, iskreno izvinjenje jos jednom.

Pozz

Rajko

Link to comment
Share on other sites

Za KUJU

Nemam ni nameru a ni volju da te ubedjujem po ,svaku cenu ,u nesto,sto ti ne mozes ,ne zelis ili neces da razumes.

Moja dva zadnja dugacka posta, su bila posle tvoga pitanja da li postoji naucno objasnjenje za pojavu o kojoj diskutujemo, jer ako oni koje prave kablove ne znaju da nam to objasne(FTA) ,zasto se to desava,i dalje cemo misliti da nema razlike izmedju Lappa i Shunyate.

Ne znam koliko si upoznat sa audio elektronikom , i na cemu baziras svoje znanje o ovoj oblasti , ali posle tvog pitanja da li ce mi lampa raditi bolje na Shunyata kablu ? pokazuje ocigledno ne razumevanje svega do sada napisanog( sijalica je potrosac uvek iste struje-2x0,75mm ti je ok za provodnik)

Nece ti raditi bolje a neces ni primetiti razlike u zvuku pumpe i sijalica ce ti i dalje slabije svetleti.

Da li znas kolika je debljina zice u primarnom namotaju mreznog transformatora, kada vec ulazis u te vode?

Shunyata je bolja od bilo kog kabla do sada probanog u Scepanovom sistemu ali nije bolja od direktno vezanog primara tvoga pojacala na mreznu trafo stanicu u delu naselja gde ti zivis! KOLIKO JE OVO PRAKTICNO IZVODLJIVO ZA SLUSANJE MUZIKE???

Moj stav oko konstrukcije audio kablova, je moj licni stav, kako da se ti nedostaci rese ,polazeci od naucno objasnjenih i dokazanih principa, ali primenjenih na moj nacin.

To se potvrdilo u praksi,kada su ti kablovi bili u razlicitim sistemima, uvek su dali KVALITATIVNI pomak u zvuku, sto mi je samo potvrdilo da sam na pravom putu.

Vekovima su ljudi ziveli misleci da Zemlja ravna ploca koja se nalazi na ledjima 4 slona.

To im nije smetalo da obavljaju druge delatnosti.

Tako ni meni ne smeta ako ti imas drugo misljenje o strujnim kablovima, koristi od ove razmene misljenja, bi trebali da imaju svi korisnici na forumu,

radi njihove licne obavestenosti.

Link to comment
Share on other sites

Ne znam koliko si upoznat sa audio elektronikom , i na cemu baziras svoje znanje o ovoj oblasti , ali posle tvog pitanja da li ce mi lampa raditi bolje na Shunyata kablu ? pokazuje ocigledno ne razumevanje svega do sada napisanog( sijalica je potrosac uvek iste struje-2x0,75mm ti je ok za provodnik)

Nece ti raditi bolje a neces ni primetiti razlike u zvuku pumpe i sijalica ce ti i dalje slabije svetleti.

I audio elektronika podleze prirodnim zakonima. :thumbsup2

Ovo sa sijalicom je naravno bila sala! :)

Naravno da ce i dalje slabije svetleti.

Poenta je bila da Shunyata, kao ni bilo drugi kabl ne moze dodati ono cega nema.

Nema gubitka ako su zice u kablu istog ili veceg preseka od istalacije u zidu.

Sa druge strane ne vidim kakvom magijom 1,5m kabla moze imati vishak ili rezervu energije koja ce dodatno zadovoljiti neko "impulsno cimanje" iz pojacala.

Shunyata je bolja od bilo kog kabla do sada probanog u Scepanovom sistemu ali nije bolja od direktno vezanog primara tvoga pojacala na mreznu trafo stanicu u delu naselja gde ti zivis! KOLIKO JE OVO PRAKTICNO IZVODLJIVO ZA SLUSANJE MUZIKE???

Opet promasena poenta... :)

Verovatno nisi dobro procitao moje (naravno hipoteticko) pitanje. :)

Gde sam pomenuo trafo stanicu?

Radilo se o tom "poslednjem metru".

Povezati instalaciju izvucenu iz zida direktno na trafo, ....ili koristiti specijalni audiofilski kabl kao posrednika izmedju nase kucne strujne instalacije i trafoa.

Instalacija u zidu neposredno iza uticnice je takva kakva je...

Obicni matori solid core bakar u jeftinoj izolaciji, koji nije upleten ni u kakvu specijalnu NASA geometriju (usrafljen obicnim srafovima) sa jedne strane uticnice,

a sa druge odjednom imamo pozlacene rodijumske kontakte i zicu kojoj je dubokim zamrzavanjem promenjena molekularna struktura.

Poenta je bila da nijedan audio kabl (ni zvucnicki i interkonekt) ne moze dodati onoga cega u originalnom signalu nema.

Svojim karakteristikama moze menjati ili farbati zvuk tako sto mu se recimo oduzimaju neki delovi spektra.

Samim tim ostatak spektra deluje istaknutije iako u stvari nije pojacan.

Na primer induktivnost ubija vise delove spektra a kapacitativnost nize. I tako dalje...

Znaci idealni kabl ne bi trebao da uopste menja zvuk.

Druga stvar je sto neko voli "masniji" zvuk, a neko sa lampama kombinuje "srebro" itd. Zato imamo i hiljade raznih kablova od kojih ce svaki zadovoljiti neciji ukus.

To ipak nema veze sa gore pomenutim idealom.

Struja je u nasoj uticnici takva kakva je, od nje ne mozemo pobeci.

Ne vidim kako poslednji metar strujnog kabla moze dodati nesto cega u njoj nema?

Pretvoriti struju koja je dobra samo za "neimpulsne" potrosace kao sto je sporet, u struju dobru za "impulsne" potrosace kao sto je pojacalo?

Ok, idealni kabl je onaj koji ne menja ulaznu informaciju.

Tu "informaciju" u slucaju struje nam do uticnice donose obicne zice provucene kroz zid.

Onda se mi trudimo da joj sa 1.5m strujnog kabla dodamo neki kvalitet koji u njoj u startu ne postoji.

Problem je u tome sto se nesto moze samo oduzeti a ne dodati.

Suvise tankim kablovima sa slabim i/ili oksidisanim kontaktima oduzimamo ono sto je dobro. Znaci ne valja nam posao.

Uz pomoc shield-a ili uplitanja kabla mozemo da sprecimo zracenje i smetnje iz kabla na ostale kablove i komponente, sto je dobro.

Oduzeli smo smetnje i uradili smo dobar posao.

Znaci svrha idealnog kabla je sacuvati ono sto je dobro, a smanjiti ono sto je lose (najcesce smetnje koje prljaju osnovni signal).

Zato mi ne pije vodu ta prica o kablovima koji poboljsavaju.

Sto je skuplji kabl to je poboljsanje vece, i tome nema granice posto iza coska uvek postoji bolji i skuplji kabl koji ce sve jos vise poboljsati.

Tako dolazimo do nekih gargantuovskih tvorevina debljine protivpozarnog smrka.

Gde je granica tih poboljsanja? Da li je uopste ima? ...A do nijh i dalje dolaze te jadne tri zice iz zida.

Tu onda dolazi do raznih mistifikacija i tajnih konstrukcija iz NASA-e (omiljena organizacija high-end proizvodjaca) koje opravdavaju sumanute cene.

Ozbiljne firme kao Van den Hul, Neotech, Audioquest, itd. na svojim sajtovima imaju slike konstrukcija svojih kablova sa sve presecima.

NASA se nigde ne pominje.

Van den Hul uz 3D model preseka cak ima i detaljnu specifikaciju - broj vodova, broj licni u vodu, materijal voda, materijal izolacije, itd.

Ko moze nek' iskopira, nema prodavanja 00 za bubrege.

.

Link to comment
Share on other sites

Nemam nameru da se uplićem u diskusiju ali pokuÅ¡aji objaÅ¡njenja filosofije skupih strujnih kablova za audio primenu kojima ovde prisustvujemo svako neće nevernike uÄiniti vernicima. Da takvo objaÅ¡njenje postoji, neka od velikih kompanija koje se bave izradom (može i "izradom") istih bi ga već odavno sroÄila i eksploatisala u svojim broÅ¡urama i reklamnim pamfletima. Zahvaljujem se gospodinu Zoranu na pokuÅ¡ajima ali mislim da specijalne audio strujne kablove treba ostaviti onima koji u njih veruju, a nevernike pustiti da se bave zvuÄnicima, pojaÄalima i ostalim drangulijama :thumbsup2 . Å to bi se reklo - let it be.

Link to comment
Share on other sites

ZA KUJU:

Hajde nesto i da naucis iz cele ove diskusuje.

Sta je energija i u kakvim oblicima postoji i kako prelazi iz jednog oblika u drugi.

Za neke stvari treba ipak ici u Teslu, a kako mi se cini zbog delovanja prirodnih zakona zgrada Tesle deluje sve jadnije i gore. :(

Nadam se da se to nece desiti sa audio elektronikom posto je i ona po tebi podlozna delovanju prirodnih zakona. :)

Da nam sutra iz zvucnika ne potece voda umesto zvuka(ovo sa vodom je naravno bila sala,mislio sam hipoteticki)

ENERGIJA MENJA OBLIK, PRELAZI IZ JEDNOG OBLIKA U DRUGI! :)

Na pocetku je mehanicka ENERGIJA vode, presla u elektricnu ENERGIJU u Hidro Centrali, i ta ENERGIJA se u obliku naizmenicnog napona kroz dalekovode i trafo stanice salje do krajnjih korisnika.Kolega sa foruma iz el. distribucije moze to blize da objasni. :)

Znaci ENERGIJA u obliku NAIZMENICNOG NAPONA 220V ti je u shuko uticnici.ENERGIJA. :thumbsup2

U uticnici imas ENERGIJU za potrosac a do koje snage, zavisi od osiguraca (do snage potrosaca,odredjene osiguracom P=UxI-->P=220Vx10A=2200W)

Nijedan strujni kabel ,zbog svoje ne savrsenosti, ti NE MOZE dodati ono cega nema, ali ti MOZE ODUZETI ono sta tvom pojacalu treba.

VISAK ILI REZERVA ENERGIJE U KABLU?

Gde ima da se kupi 10 metara ENERGIJE u kablu?

Stari stos iz Tesle:Idi i donesi mi jednu kofu elektrona!

Sta ces ti uraditi sa ENERGIJOM zavisi od potrosaca:

El.ENERGIJA ->svetlosna ENERGIJA->sijalica

El.ENERGIJA->toplotna ENERGIJA->grejalica

Ti ENERGIJI ne mozes dodati kvalitet stavljanjem boljeg strujnog kabla,ali je MOZES oslabiti u nekom njenom delu(ENERGIJU) potrebnom za

REPRODUKCIJU IZVORNOG AUDIO SIGNALA.

Posto IDEALNI STRUJNI KABEL NE POSTOJI logicno je da se od DVA ZLA,BIRA MANJE(Lapp vece zlo,Shunyata manje zlo).

Obicne zice u zidu ti DONOSE ENERGIJU a ne informaciju, INFORMACIJA ti dolazi sa izvora zvuka.

Nemoj da brkas pojmove modulisana struja i informacija.

Vec sam bio napisao da cu neke stvari morati toliko da uprostim da bi se lakse razumele ali to izgleda dovodi do suprotnog efekta.

Ako treba da stignes iz mesta A do mesta B kolima,zasto svi automobili ne kostaju isto?

Znam da ce ovo da se pogresno tumaci ali ipak moram i ovaj primer da navedem:

Ako si nekada putovao na more vozom,znas da postoji:

Druga klasa

Prva klasa

Kuset kola

Spavaca kola

Sta god da koristis od tih vagona,ti uvek stizes na kraj puta,ali pitanje je KAKO SE TI OSECAS KADA SIDJES IZ VOZA?

To prebaci na mali elektron koji je krenuo iz zida prema tvome pojacalu.

Klase u vozu su ti vrste kablova.Da li mislis da nije bitno kojim ce da putuje i kakav ce da stigne do tvog polacala?

Da li ti po necijoj slici,necemu sto si cuo o toj osobi i AKO IMAS SVE REZULTATE MEDICINSKIH ANALIZA TE OSOBE, UKLJUCUJUCI I RENDGENSKE SNIMKE,mozes da zakljucis kakva je TA OSOBA, a da je nisi upoznao?

Ja ,ne.

Link to comment
Share on other sites

@zoranzu:

Pitanje koje kuja predstavlja je: Ako imamo los kabl do uticnice kako ce dobrih 1.5m to resiti? Drugim recima, ima li razloga stavljati jako kvalitetan i skup kabl od uticnice do zida, ako je u zidu vec los? Cemu tvrdnja da ce bolji kabl doneti znacajno poboljsanje, ako je kabl do uticnice los?

Moje misljenje / iskustvo: Pristojan kabl ne skodi iz vise razloga. Prvo, uvek je bolje imati bar za nijansu bolji kabl nego onaj u zidu, cisto da covek bude siguran da taj kabl ne pravi problem. Drugo, ako je u zidu pun bakar, uvek racunati da je to klasa iznad. Jednostavno, pun bakar je krt i nije za bilo koji kabl koji nije uzidan (bukvalno), ali jeste bolji - i zato uvek treba ici na malo bolje resenje od zida na dalje. Trece, dobar strujni kabl treba da bude oklopljen, jer, cak i ako se uvek vodi racuna da se kablovi seku samo pod pravim uglom, neko spoljno polje postoji i pravi neke smetnje.

Slazem se sa kujom u jednome: Ako imas lose kablove u zidu postoji granica dokle vredi ulagati u dobar strujni kabl od zida. Preko toga mnogo je svrsishodnije srediti ono sto je u zidu.

Link to comment
Share on other sites

Za mene je samo onakav test gore naveden ispravan , a da li ce se svaka pesma vrteti od pocetka ili ce se menjati u toku nje , sve jedno mi je - verujem da ako uzmem 3 kabla i ne vidite i cujete da ih menjam necete imati blage veze sta svira. I na kraju , ako moram da vracam pesmu 10 puta da bih cuo eventulni mali napredak dobijen drugim kablom onda me sve ovo zivotno ne zanima. Odoh da spucam pare na ploce ili diskove . Sto rece neko ako na dobijeno poboljsanje zaboravis za 3 dana , hebes posao.

Nego jedno pitanje - sta vi svi radite sa onim osiguracem POSLE strujasa - ko god ga je vadio zna koliki je poprecni presek licne- stavio 1 ili 50 kvadrata poprecni presek kabla -osigurac je najuze grlo u svemu ovom ( 3-6 A ) .Kroz zicu od 1.5 kvadrata je zakonski dozvoljena jacina struje pri naponu 220V 16 A , za 2.5 kv. 27A. A sad pogledajte vas osigurac u pojacalu i koliko on moze da podnese .

Sto se tice paljenja i gasenja sijalica nema tu velike mudrosti- prilikom ukljucenja trafo je cisto omski otpor i kao takav vrlo mali sto dovodi do pojave da je u trenutku ukljucenja struja prilicno velika -dok se trafo ne stabilizuje.

Link to comment
Share on other sites

@zoranzu:

Pitanje koje kuja predstavlja je: Ako imamo los kabl do uticnice kako ce dobrih 1.5m to resiti? Drugim recima, ima li razloga stavljati jako kvalitetan i skup kabl od uticnice do zida, ako je u zidu vec los? Cemu tvrdnja da ce bolji kabl doneti znacajno poboljsanje, ako je kabl do uticnice los? :thumbsup2

Slazem se da je los,ali to ne znaci da i nas kabel bude jos gori. Bolji kabel je uvek (tj pojacalo na njega prikljuceno) davao bolje rezultate.

Zavisi koliko ti je kvalitetan ceo sistem. I prvenstveno koliko mozes za njega da se pruzis.Koliko ti je bitno ono sto cujes.

Dobrim kablovima (u celom sistemu) mozes da popravis zvuk, da te manje kosta , od kupovine novih i skupljih uredjaja , a da bi dobio taj pomak u zvuku.

Trudim se da ne budem pre opsiran! :)

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice paljenja i gasenja sijalica nema tu velike mudrosti- prilikom ukljucenja trafo je cisto omski otpor i kao takav vrlo mali sto dovodi do pojave da je u trenutku ukljucenja struja prilicno velika -dok se trafo ne stabilizuje.

Link to comment
Share on other sites

Nisam mislio na elektrolite jer prilikom ukljucenje oni nisu prvi po redu nego PRIMAR transformatora koji je u tom trenutku cist omski otpor, zbog cega se dobija struja daleko veca od nominalne u vrlo kratkom vremenskom periodu . Drugi je sekundar , treci po redu diode pa tek onda elektroliti.

Link to comment
Share on other sites

Uh ljudi lakse malo pasce krv... salim se. citam sve pomno , svaki post i sve mi je manje jasno. Evo sta ja na kraju mogu reci ...pojma nemam! , ali to impulsno cimanje postoji, ali opet u okviru iste frekvencije, napon moze da padne ako je presek zica mali i ako ste daleko od trafo stanice, ne uticnice...

Nego ostavimo ovo za momenat na drugu stranu.... ja da vas obavestim da sam danas saznao da cu za nekih 7 meseci postati tata... jeeeee pa onda ziveliiii :thumbsup2:)

Link to comment
Share on other sites

jel ovaj zoranzu pravi i prodaje kablove ili pise iz ubedjenja? ne pokusavam da budem maliciozan nego prosto pitam, covek je relativno nov, a ovakva odbrana jednog dokazano iracionalnog audiofilskog segmenta ovde davno nije vidjena.

kada budete radili vas blajnd test strujnih kablova, potrudite se da imate uredjaje koji imaju besprekorno uradjenu napajacku sekciju. u tom slucaju necete cuti nikakvu razliku ili ona barem nece biti vredna bilo kakvog komentara. jedino nedovrsena i polovicna resenja u napajanju dovode to toga da se strujni kabl pokazuje kao komponenta koja utice na zvuk. toliko od mene na ovu temu, dokazano u mom sistemu milion puta, poslednji put kada su se menjali lapp, kimber i shunyata, sa razlikama koje su totalno zaboravljive istog trenutka kada se kabl promeni.

Link to comment
Share on other sites

Uh ljudi lakse malo pasce krv... salim se. citam sve pomno , svaki post i sve mi je manje jasno. Evo sta ja na kraju mogu reci ...pojma nemam! , ali to impulsno cimanje postoji, ali opet u okviru iste frekvencije, napon moze da padne ako je presek zica mali i ako ste daleko od trafo stanice, ne uticnice...

Nego ostavimo ovo za momenat na drugu stranu.... ja da vas obavestim da sam danas saznao da cu za nekih 7 meseci postati tata... jeeeee pa onda ziveliiii :thumbsup2:)

Cestitam! :):)

Link to comment
Share on other sites

Nisam mislio na elektrolite jer prilikom ukljucenje oni nisu prvi po redu nego PRIMAR transformatora koji je u tom trenutku cist omski otpor, zbog cega se dobija struja daleko veca od nominalne u vrlo kratkom vremenskom periodu . Drugi je sekundar , treci po redu diode pa tek onda elektroliti.

Trafo(primar) ti uvek ima omski otpor zbog omskog otpora zice.

Uzmi instrument i izmeri ,uvek ces dobiti istu vrednost.

Ukjuci trafo bez greca i elektrolita- nema cimanja

ZASTO SE STAVLJA SOFT START U POJACALA SA VELIKOM BANKOM ELEKTROLITA?

Link to comment
Share on other sites

jel ovaj zoranzu pravi i prodaje kablove ili pise iz ubedjenja? ne pokusavam da budem maliciozan nego prosto pitam, covek je relativno nov, a ovakva odbrana jednog dokazano iracionalnog audiofilskog segmenta ovde davno nije vidjena.

kada budete radili vas blajnd test strujnih kablova, potrudite se da imate uredjaje koji imaju besprekorno uradjenu napajacku sekciju. u tom slucaju necete cuti nikakvu razliku ili ona barem nece biti vredna bilo kakvog komentara. jedino nedovrsena i polovicna resenja u napajanju dovode to toga da se strujni kabl pokazuje kao komponenta koja utice na zvuk. toliko od mene na ovu temu, dokazano u mom sistemu milion puta, poslednji put kada su se menjali lapp, kimber i shunyata, sa razlikama koje su totalno zaboravljive istog trenutka kada se kabl promeni.

Krell ti je polovicno i ne dovrseno resenje?

Link to comment
Share on other sites

zavisi koji. ako je nesto iz evo serija onda cool.

ima i krell gomilu prosecnih i ispodprosecnih serija, imao sam njihov preamp za koji sam srecom brzo nasao kupca ali je kanta za djubre bila najcesca asocijacija tokom slusanja.

jel ste vi to resili da pokazete da tamo rade neznalice i da im ******* preporuku da korisnici koriste strujni kabl koji oni isporucuju uz uredjaje?

Link to comment
Share on other sites

Da, pravi i prodaje kablove.

Ne pisem ovo zbog prodaje FTA.FTA mi nije izvor prihoda,Pisem jer sam bio prozvan da objasnim razlike.Te razlike ne mozes da objsanis u dve recenice.

To sto se ta objasnjenja ne poklapaju sa vasim misljenjem, Vas problem.Samo posmatram koliko ima ne znanja i zabluda u postovima.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...