Jump to content


FTA(Final Touch Audio)


ScepanBG

Recommended Posts

Opet se postavlja pitanje sta cemo sa kablovima koji idu do same zidne uticnice? Koliki deo od cele el. instalacije predstavlja taj 1.5m kabla?

Drugo, sta mislite o kompenzaciji reaktivne energije kao meri kondicionisanja elektriciteta?

Link

reactive energy consumed (kvarh)

This magnetizes the magnetic circuits of machines (transformers and motors). Furthermore,

lines or cables consume or produce reactive power depending on their load.

Ima smisla u Elektro privredi ,prilikom prenosa el. energije KILOVATNIM PRENOSNIM SISTEMOM, za Audio ne ,ako mislis na neke ustede,u smuslu manjeg racuna za struju.

Kimber i Shunyata su izgradiji svoj image na tome

Link to comment
Share on other sites

I ja volim osiguraÄe Å¡to tanje i Å¡to brže ... :D A i Äekam naruÄeni APC AVR ... :D Sada su tu uduplani surge protect-ori utikaÄkog tipa ... :D Kablovi će da priÄekaju ...

APC AVR...?

UPS?

Ako nije namenski pravljen za audio,pazite da Savsku vodu ne zamenite Dunavskom...

Da li ste proverili kakvog oblika mu je izlazna sinusoida?

Link to comment
Share on other sites

prenos potrebne energije za reprodukciju-kompletne energije-koja se nalazi u signalu ,kroz ceo frekventni opseg ,bez gubitaka ili isticanja nekog njegovog dela.

Kako teorija objasnjava isticanje ili gubljenje pojedinih delova cujnog frekventnog opsega upotrebom razlicitih strujnih kablova, ako bi svi bili istog preseka i imali jednaku propusnu moc?

.

Link to comment
Share on other sites

Hajde da probamo ovako, ako nisi sve ovo do sada razumeo,zasto je potreban kvalitetan strujni kabel !

Ti ili Vi ste zedni, i krenes da pijes vodu ali na slamku precnika 1mm iz bazena punog ciste vode !

Potreba za vodom=Potreba Audio uredjaja za energijom.U osnovi sve se svodi na energiju,nacin na koji sistem je prezentuje i upravlja njom.

Slamka precnika 1mm=Ne adekvatan strujni kabel.Ako ti je dovoljno da vidis da ti uredjaji rade,kada ih prikljucis na mrezu,Lapp ti je pun pogodak ,i ne trazi dalje.

Bazen pun ciste vode=Energija.Bitan je i ostatak el.instalacije i sto je on kvalitetniji to bolje,ali ono na sta mozemo mi da uticemo je ta zadnja karika ili veza(nas strujni kabel) koja nas spaja sa Energijom i omogucava nam prenos potrebne energije za reprodukciju-kompletne energije-koja se nalazi u signalu ,kroz ceo frekventni opseg ,bez gubitaka ili isticanja nekog njegovog dela.

Po ovoj logici, do te vase slamke ne dolazi bazen, vec puno puta manja slamka od vase. A voda u bazenu, ne da nije cista, vec neverovatna kolicina stroke pliva u necemu za sta jedva moze da se kaze da ima hemijski sastav H2O.

Link to comment
Share on other sites

Dali ste proverili da li je namenski radjena za audio aplikacije ,posto i to APC ima u svom programu.

Ako niste ,pogledajte moj prethodni post upucen Vama

Ne planiram da stavljam pojaÄalo na to. PojaÄalo je uraÄ‘eno tako da mu malo toga iz mreže može ozbiljnije zasmetati. (Hvala Dayens-u i jednom korisnik Forum-a koji su ga odliÄno napravili i prepravili ...) Samo PC. Napajanje za USB DAC je već odvojeno hub-om te će PC ploviti Dunavom a audio Savom. Ušće je na ulazu hub-a. Sinusi i ostalo je moja struka i dobro vodim raÄuna o tome ... :D (matematiÄar sa odsluÅ¡anim i položenim skoro celim PhD programom iz EE UofMN)
Link to comment
Share on other sites

Po ovoj logici, do te vase slamke ne dolazi bazen, vec puno puta manja slamka od vase. A voda u bazenu, ne da nije cista, vec neverovatna kolicina stroke pliva u necemu za sta jedva moze da se kaze da ima hemijski sastav H2O.

Å to bi rekao Ibi: menjate li slamÄicu ... :D ? Ko ovde stalno priÄa o debljini kabla ... ? :D
Link to comment
Share on other sites

Naravno da nisam shalterski radnik nego picim po terenu, do pre par godina sam i radio na odrzavanju mreze... sad trazim one koji struju kradu , ali nije ova tema. I naravno da znam da od brojila ide 4 mm ili 6 pa cak i 10 mm ponegde do osiguraca, ali isto tako znam da se uglavnom i NAPOMINJEM uglavnom ( posto ce ovi reci ja sam u stanu brojilo u pridzemlju ja gore ... bla bla) ti osiguraci nalaze u gornjem delu ormara na nekih 30 tak cm od brojila. a dalje instalacija ili 1,5mm do klasicnih uticnisa, i 2,5mm do trofaznih, (opet uglavnom) i o cemu ja sad uopste tu vise i da pricam a da ni ne pominjem da su u svim razvodnim kutijama zice UVRNUTE jedna za drugu i takvi spojevi su stari ko zna koliko. Necu da kazem da je to lose nego tako se radi i tu nema pomoci. Jedino da kao onaj grk vucete poseban vod iz trafo stanice preko terase u sobu , da za to ovde nece dobiti saglasnost od distribucije da se postavite na glavu.

Mreza kakva je!!!!!, koliko se od vas popelo na banderu da vidi kakve su tamo " veze i konektori" pa da vidi kako se ista krpi, koliko je stara, koliko su kablovi oksidirali? Koliko od vas je bilo u trafo stanici bilo kakvig tipa, penjalo se na rastavljace? krpilo podzemne kablove? a da nepominjem da se struja takvom mrezom transportuje kilometrima. Ono na sta vi nemozete uticati ni pticijim mlekom ni kablovima od xxxx evra je sledece 220v 50hz tu nema korekcije, varijacije u naponu jos boze pomozi, ali frekvencija varira izmedju 49 i 51 herc.

To sta je ko cuo a sta ne je diskutabilno, ja bi bio najsrecniji da neko nabije cd na osciloskop pa da da grafik sa razlicitim napojnim kablovima i olovkom zaokruzi razlike, ovo na uvo ,ma daj ujutu i uvece necujemo isto, kad smo odmorni i umorni itd...i taj test naravno sa laboratorijskim naponom.

Sto se tice kablova koji vode signale (interkonekti i zvucnicki kablovi) e tu ima smisla prica o kablovima. Ama ljudi kroz zicu 1,5mm mozete bez pada napona komotno vuci 500w ,a cd trosi oko 20 vati znaci netreba mu toliko debela slamka, za pojacala ogromnih snaga tu moze biti malo tesno ali...

Pomoci moze rastavni trafo....

po nekima ispada da ce u npr. Kladovu cd bolje svirati jer je Djerdap na svega nekoliko stotina metara odatle, a mi jao jao 350 km....

P.S. Znam kako se struja transportuje na daljinu posto ocekujem to pitanje..

i drugo sta mozemo uciniti je to da strujni kabl bude takav da svojim smetnjana koje proizvodi nesmeta drugim signalnim kablovima. znazi sirm je pozeljan ali ne uzenljen na obe strane.

i onda :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Naravno da nisam shalterski radnik nego picim po terenu, do pre par godina sam i radio na odrzavanju mreze... sad trazim one koji struju kradu , ali nije ova tema. I naravno da znam da od brojila ide 4 mm ili 6 pa cak i 10 mm ponegde do osiguraca, ali isto tako znam da se uglavnom i NAPOMINJEM uglavnom ( posto ce ovi reci ja sam u stanu brojilo u pridzemlju ja gore ... bla bla) ti osiguraci nalaze u gornjem delu ormara na nekih 30 tak cm od brojila. a dalje instalacija ili 1,5mm do klasicnih uticnisa, i 2,5mm do trofaznih, (opet uglavnom) i o cemu ja sad uopste tu vise i da pricam a da ni ne pominjem da su u svim razvodnim kutijama zice UVRNUTE jedna za drugu i takvi spojevi su stari ko zna koliko. Necu da kazem da je to lose nego tako se radi i tu nema pomoci. Jedino da kao onaj grk vucete poseban vod iz trafo stanice preko terase u sobu , da za to ovde nece dobiti saglasnost od distribucije da se postavite na glavu.

Mreza kakva je!!!!!, koliko se od vas popelo na banderu da vidi kakve su tamo " veze i konektori" pa da vidi kako se ista krpi, koliko je stara, koliko su kablovi oksidirali? Koliko od vas je bilo u trafo stanici bilo kakvig tipa, penjalo se na rastavljace? krpilo podzemne kablove? a da nepominjem da se struja takvom mrezom transportuje kilometrima. Ono na sta vi nemozete uticati ni pticijim mlekom ni kablovima od xxxx evra je sledece 220v 50hz tu nema korekcije, varijacije u naponu jos boze pomozi, ali frekvencija varira izmedju 49 i 51 herc.

To sta je ko cuo a sta ne je diskutabilno, ja bi bio najsrecniji da neko nabije cd na osciloskop pa da da grafik sa razlicitim napojnim kablovima i olovkom zaokruzi razlike, ovo na uvo ,ma daj ujutu i uvece necujemo isto, kad smo odmorni i umorni itd...i taj test naravno sa laboratorijskim naponom.

Sto se tice kablova koji vode signale (interkonekti i zvucnicki kablovi) e tu ima smisla prica o kablovima. Ama ljudi kroz zicu 1,5mm mozete bez pada napona komotno vuci 500w ,a cd trosi oko 20 vati znaci netreba mu toliko debela slamka, za pojacala ogromnih snaga tu moze biti malo tesno ali...

Pomoci moze rastavni trafo....

po nekima ispada da ce u npr. Kladovu cd bolje svirati jer je Djerdap na svega nekoliko stotina metara odatle, a mi jao jao 350 km....

P.S. Znam kako se struja transportuje na daljinu posto ocekujem to pitanje..

i drugo sta mozemo uciniti je to da strujni kabl bude takav da svojim smetnjana koje proizvodi nesmeta drugim signalnim kablovima. znazi sirm je pozeljan ali ne uzenljen na obe strane.

i onda :D:D:D

Dokle god budes smatrao da su audio uredjaji linearni potrosaci tj da su ono sto im pise pozadi o deklarisanoj potrosnji, za tebe nemaju znacaja ovakve razmene misljena.

Sluh i percepcija je najslozeniji i najprecizniji instrument.

Japanci su imali 70 i 80 godina najbolje uredjaje na osciloskopu ,koji su u praksi ocajno zvucali.

Link to comment
Share on other sites

Po ovoj logici, do te vase slamke ne dolazi bazen, vec puno puta manja slamka od vase. A voda u bazenu, ne da nije cista, vec neverovatna kolicina stroke pliva u necemu za sta jedva moze da se kaze da ima hemijski sastav H2O.

Upravo. :D

Link to comment
Share on other sites

Meni je bilo zabavno ono sto sam onomad videu u Holiday Inn-u na prezentaciji B&W Nautilus-a.

Sakriven od pogleda vecinom namrstene i ozbilje audiofilske publike, u uticnicu u zidu je bio utaknut najjeftiniji plasticni buvljacki razvodnik koji se moze zamisliti.

Tanka bela zica (PVC) od nekih 2m je bila u vrh glave preseka 3 x 0.75 mm.

Kuciste obicna bela plastika.

U taj i takav razvodnik su bili ubodeni neki VdH strujni kablovi debeli ko decija ruka. Bili su toliko masivni i kruti da se razvodnik drzao na njima.

Znaci na taj bedni razvodnik je u stvari bio prikljucen onaj regal pun Korato pojacala koji su pogonili zvucnike od 60.000 eur.

Ne mogu da verujem da nisu imali vremena ili da nisu mogli da donesu nesto pristojnije, sto ce barem obezbediti kvalitetniji spoj na mestu kontakta.

Moguci scenariji:

A) Ljudi iz Korata ne veruju u strujne kablove, ali ih prodaju za debele pare zato sto ima ljudi koji ce ih kupiti.

:D Slepo veruju da je najvazniji taj poslednji metar.

C) ... dodajte sami :D

.

Link to comment
Share on other sites

Znam ja, baš ih briga.

Potpuno mi je neshvatljivo da neko ko je na sajam dosao da narodu predstavi cudo nevidjeno i ceo dan vukao i montirao svu onu skalameriju,

ceo dogadjaj potencijalno kompromituje razvodnikom od 300 din. :D

Mora da tu postoji nesto vise... :D Mozda oni znaju nesto sto mi ne znamo...

Mozda su utvrdili da u praksi :D , bas taj razvodnik unosi neku magiju i muzikalnost u zvuk njihovog sistema i ima savrsenu sinergiju sa Nautilusima.

.

Link to comment
Share on other sites

Prosto neverovatno sta cu ovde sve da procitam.Ispade da treba koristiti najobicnije strujne kablove i da skuplji(tj bolji) kablovi nemaju svrhu(oko kojih citav tim strucnjaka radi,za Shunyata Research na primer rade strucnjaci iz CIA).Tj da nema nikakve veze za zvuk koje strujne kablove koristimo,po toj teoriji najbolje koristiti kabl koji se dobija uz sam uredjaj(a to je velika greska,zasto je onda na samom uredjaju data mogucnost da se stavi drugi kabl,zasto ljudi na mnogim uredjajima koji nemaju mogucnost za prikljucenje kvalitetnih kablova vrse prepravku da bi mogli da ukljuce iste tj bolje strujne kablove i posle toga se primeti evidentna razlika).Zasto onda postoji toliko firmi koje prave strujne kablove i zar bi ih neko kupovao da nema razlike u zvuku sa njima.Jer da zaista nema razlike,to bi onda svako znao i ne bi ih niko ni kupovao(jer nisu kablovi tu od juce).Razlike izmedju strujnih kablova se itekako cuju,bas na ovim testovima koje smo vrsili(po troje ili cetvoro nas je bilo na testu uglavnom).Svi smo na ovim testovima culi jako primetne razlike(i to ne samo u mom sistemu),napominjem jako primetne razlike(ko ne veruje neka dodje kod mene i cuje ili neka proba u svom sistemu).Svi oni koji imaju iole bolje sisteme koriste bolje strujne kablove,a znam mnogo takvih ljudi(i prezadovoljni su promenama koje su dobili koristeci strujne bolje kablove).Na svakom sajmu hifi-ja su uredjaji prikljuceni sa sto boljim kablovima,zato sto je zvuk sa njima bolji(pa ne bih ih niko tek tako prikljucivao,da to nema svrhe).Sve je bitno u tom lancu i sve ima veze i uticaja na zvuk:strujni razdelnici,strujni kablovi,zvucnicki i interkonekt kablovi.

Link to comment
Share on other sites

Potpuno mi je neshvatljivo da neko ko je na sajam dosao da narodu predstavi cudo nevidjeno i ceo dan vukao i montirao svu onu skalameriju,

ceo dogadjaj potencijalno kompromituje razvodnikom od 300 din. :D

Mora da tu postoji nesto vise... :D Mozda oni znaju nesto sto mi ne znamo...

Mozda su utvrdili da u praksi :D , bas taj razvodnik unosi neku magiju i muzikalnost u zvuk njihovog sistema i ima savrsenu sinergiju sa Nautilusima.

.

Nije problem u tome. Problem je da li je iko od slušalaca primetio to u zvuku koji su slušali ... :D
Link to comment
Share on other sites

Prosto neverovatno sta cu ovde sve da procitam.Ispade da treba koristiti najobicnije strujne kablove i da skuplji(tj bolji) kablovi nemaju svrhu(oko kojih citav tim strucnjaka radi,za Shunyata Research na primer rade strucnjaci iz CIA).Tj da nema nikakve veze za zvuk koje strujne kablove koristimo,po toj teoriji najbolje koristiti kabl koji se dobija uz sam uredjaj(a to je velika greska,zasto je onda na samom uredjaju data mogucnost da se stavi drugi kabl,zasto ljudi na mnogim uredjajima koji nemaju mogucnost za prikljucenje kvalitetnih kablova vrse prepravku da bi mogli da ukljuce iste tj bolje strujne kablove i posle toga se primeti evidentna razlika).Zasto onda postoji toliko firmi koje prave strujne kablove i zar bi ih neko kupovao da nema razlike u zvuku sa njima.Jer da zaista nema razlike,to bi onda svako znao i ne bi ih niko ni kupovao(jer nisu kablovi tu od juce).Razlike izmedju strujnih kablova se itekako cuju,bas na ovim testovima koje smo vrsili(po troje ili cetvoro nas je bilo na testu uglavnom).Svi smo na ovim testovima culi jako primetne razlike(i to ne samo u mom sistemu),napominjem jako primetne razlike(ko ne veruje neka dodje kod mene i cuje ili neka proba u svom sistemu).Svi oni koji imaju iole bolje sisteme koriste bolje strujne kablove,a znam mnogo takvih ljudi(i prezadovoljni su promenama koje su dobili koristeci strujne bolje kablove).Na svakom sajmu hifi-ja su uredjaji prikljuceni sa sto boljim kablovima,zato sto je zvuk sa njima bolji(pa ne bih ih niko tek tako prikljucivao,da to nema svrhe).Sve je bitno u tom lancu i sve ima veze i uticaja na zvuk:strujni razdelnici,strujni kablovi,zvucnicki i interkonekt kablovi.
Å to Vi viÅ¡e budete pritiskali mi ćemo viÅ¡e da odkaÄemo ... :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...