Jump to content


FTA(Final Touch Audio)


ScepanBG

Recommended Posts

Jedna zanimljivost koju sam zaboravio da pomenem.Posle mazanja dvd-ija i ponovnog testa kablova,posle primetnog poboljsanja zvuka sa interkonekt kablom ukljucili smo strujni kabl u Rotela koji je kao sto sam i napisao podigao nivo zvuka za klasu vise.I ta razlika se ovog puta(posle mazanja)cula jos vise nego pre mazanja,bila je jos primetnija.Nikad toliku razliku nisam cuo,sto se tice strujnih kablova(uz interkonekte i zvucnicke naravno) koji su izuzetno vazna karika sistema.I koji posle ovako pozitivnog iskustva koje sam imao apsolutno isplativi u ovom rangu nivoa cena samog sistema kao sto je moj,a i skupljih sistema naravno.Ko god se dvoumi oko strujnih kablova,neka ih kupi i izvuce iz svog sistema maksimum(uz obaveznu probu pre toga da vidi koji mu se strujni kabl najvise uklapa u sistem).Da se pohvalim da sam postao ponosni vlasnik FTA(FinalTouchAudio) interkonekt kabla,a uskoro nameravam da uzmem i njihove strujne kablove(upravo ove koje sam pominjao).

post-3062-128510840296_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

NeÅ¡to me kopka oko tih power cable-ova. Kod kabla koji nosi signal od izvorne component-e u pojaÄalo ili Å¡ta već i kod cable-a za zvuÄnike jasno mi je da treba da bude Å¡to kvalitetniji i da Å¡to manje utiÄe na signal koji prenosi. Kod power cable-a problem je Å¡to se ne povezuje direct-no na izvor napajanja već su izmeÄ‘u njih kilometri problematiÄnih kablova. Kako on, onako malecan, može da to nadoknadi? Jasno mi je da kontakti valja da budu dobri ali koliko je loÅ¡ih u kilometrima o kojima govorih? Dakle, nije li dovoljan samo jedan "ureÄ‘aj" na ulazu u napajanje, pojaÄala, recimo, kome je zadatak da "obriÅ¡e" Å¡to viÅ¡e tog Å¡to se "nakupilo" ... ? Izvinjavam se na tome kako matematiÄar vidi životni problem ... :D

Link to comment
Share on other sites

NeÅ¡to me kopka oko tih power cable-ova. Kod kabla koji nosi signal od izvorne component-e u pojaÄalo ili Å¡ta već i kod cable-a za zvuÄnike jasno mi je da treba da bude Å¡to kvalitetniji i da Å¡to manje utiÄe na signal koji prenosi. Kod power cable-a problem je Å¡to se ne povezuje direct-no na izvor napajanja već su izmeÄ‘u njih kilometri problematiÄnih kablova. Kako on, onako malecan, može da to nadoknadi? Jasno mi je da kontakti valja da budu dobri ali koliko je loÅ¡ih u kilometrima o kojima govorih? Dakle, nije li dovoljan samo jedan "ureÄ‘aj" na ulazu u napajanje, pojaÄala, recimo, kome je zadatak da "obriÅ¡e" Å¡to viÅ¡e tog Å¡to se "nakupilo" ... ? Izvinjavam se na tome kako matematiÄar vidi životni problem ... :D

Verovatno (u zavisnosti od sistema) nije lose da strujni kabl ima shirm (oklop) koji sprecava zracenje iz strujnog kabla koje moze smetati ostalim kablovima.

Desilo mi se jednom davno da su mi zvucnicki kablovi po duzini dodirivali strujni kabl od pojacala. Iz kutija se culo brujanje od 50Hz. Kada sam ih odmakao jedne od drugih, nestalo je.

Ako imas slicne probleme, nabavi neki oklopljeni kabl kao sto je na forumu mnogo pominjani Lapp (ukucaj u search polje) i napravi mozda nesto u ovom fazonu:

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav Ziko.Stvar je u tome da strujni kablovi predstavljaju jako bitnu komponentu u lancu amplifikacije(ja bi rekao ravnopravnu),jer svojim osobinama direktno uticu na karakter zvuka CD/DVD-ija(u mom slucaju gde se cula jako primetna razlika) i amplifikacije pre amp-snagas i u mom slucaju integralnog pojacala.

Izvor energije je nasa uticnica u zidu,a ne direktno trafo stanica(kao sto je na primer trazio Mik Dzeger tj Roling Stones-i kad su imali koncert kod nas,da bi imao sto kvalitetnije napajanje),da ne pominjem Ta Obrenovac ili HE Djerdap.Uticnica u zidu je polazno mesto za elektricnu energiju koju koriste nasi audio uredjaji u sistemu.

U zavisnosti od oblika i velicine signala koje pojacavaju uredjaji,bice i njihovi zahtevi prema izvoru elektricne energije.Kako su to

impulsni zahtevi tj impulsne struje (koje su bogate harmonicima) jer je zvuk u el.obliku impulsnog karaktera,sam strujni kabl mora svojim kvalitetom da omoguci to impulsno napajanje tj da sto manje svojim otporom i induktivitetom, utice na prenos el.energije od zida do uredjaja.Zato je strujni kabl jako bitan i na izvoru samog signala CD/DVD-ija gde se on stvara.Do sada se ni jedan ,"uredjaj"za otklanjanje smetnji iz mreze nije pokazao 100% efikasan,a da nije degradirao zvuk celog sistema,jer je uvek u vecoj ili manjoj meri gusio i impulsne zahteve samih uredjaja,a sto su vise"brisali smetnje" to je zvuk bio gori.Znaci strujni kabl mora da bude sto kvalitetniji.Zajedno sa konektorima,da bi se el.energija potrebna za rad uredjaja sto kvalitetnije prenela,tj da strujni kabl sto manje utice na el. energiju koju prenosi svojim osobinama.

Link to comment
Share on other sites

Iskreno i kratko: niste me ubedili. :cheers(izvinjavam se, unapred, na iskrenosti, matematiÄari nisu dobri u laganju niti su dobri politiÄari, ili nisu matematiÄari ...)

Malo detaljnije:

ScepanBG>Izvor energije je nasa uticnica u zidu,a ne direktno trafo stanica<

Ne. naÅ¡a Å¡uko utiÄnica je samo jedan od kontakata ... Svaki lanac je onoliko jak koliko je jaka njegova najslabija karika. Dakle, napojni kabl je dovoljno da bude malo deblji od najtanjeg kabla koji je korišćen od trafo-stanice do Å¡uko utiÄnice.

ScepanBG>Znaci strujni kabl mora da bude sto kvalitetniji<

videti gore ... ("debljina" zameniti sa "kvalitet").

Kuja>Mozes koristiti standardne kvalitetne konektore koji ce obezbediti cvrst i pouzdan kontakt. Od toga ti nista vise i ne treba.<

Sasvim se slažem (vidi gore)

Kuja>]Verovatno (u zavisnosti od sistema) nije lose da strujni kabl ima shirm (oklop) koji sprecava zracenje iz strujnog kabla koje moze smetati ostalim kablovima.<

Sasvim se slažem. Uvek sam predano kablove postavljao tako da se što manje mešaju kako međusobno, tako, naponski i signal-ni ... Ako je bilo neophodno da sepribližavaju stavljao sam ih tako da to bude pod pravim uglom.

ScepanBG>Zajedno sa konektorima,da bi se el.energija potrebna za rad uredjaja sto kvalitetnije prenela,tj da strujni kabl sto manje utice na el. energiju koju prenosi svojim osobinama.<

Slažem se ali jedino ako se govori o celom "kablu" od trafo-stanice (da ne idem dalje ...) do ulaza u uređaj.

Lapp ili sliÄan mi se dopada kao ideja i rado bih primio neku ponudu za nekoliko komada ... :D

Link to comment
Share on other sites

Ziko nije meni namera da vas ubedim,vec sam izneo nepobitne cinjenice koje se mogu procitati i u knjigama iz Fizike(na primer udzbenik iz Fizike za 3 razred gimnazije prirodno matematickog smera,vazeci udzbenik,procitati magnetnu magnetnu indukciju i elektro magnetnu silu,kako i zasto nastaje elektromagnetna sila).Cela prica o kvalitetnim strujnim kablovima je bespredmetna ako se nema dobar sistem(ili ima jeftin sistem).A ako se ima dobar sistem najslabija karika ce biti upravo Lapp kabl koji spada u najjeftinije(i najlosije),sto se sirma na njemu tice ljudi su ga otkacinjali da bi taj kabl bolje zvucao.Sto se Sirma tice koliko je dobar toliko je i los,jer sve smetnje koje Sirm pokupi ubacuje u uzemljenje(uzemljenje same mreze) i tako ga prlja.To prljanje se posle toga indukuje na nulu i fazu i preko toga ulazi u uredjaj.Vecina vrhunskih firmi koje prave strujne kablove uopste ne koriste Sirm,nego neke druge vrste zastite protiv raznih smetnji jer su ustanovili ispitivanjem svojih kablova da ukoliko imaju Sirm degradiraju zvuk.Ja bi predlozio test najjeftinijeg FTA kabla od 50 evra i Lapp-a,inace izvrsen je jedan takav test(pre nego sto su FTA kablovi dospeli na trziste testirani su sa konkurencijom) u jednom boljem sistemu u kom je Lapp zvucao primetno losije.Nisam najbolje razumeo,ali koliko vidim insistirate na debljini kabla i samoj vezi sa trafo stanicom.Debljina licni u osiguracu je 0,4 i 0,5 mm,tako da debljina nije presudna vec sam kvalitet kabla(i na koji nacin ce kabl propustiti energiju do uredjaja) i kako je on odradjen do kraja(sam kabl,sto je veoma bitno,pominjao sam to u postu o Miljeovom sistemu).Ja licno imam nekoliko strujnih kablova razlicitih proizvodjaca od najjeftinijeg Zajecarskog,NAT-a,ASR audiosystem...Probao sam i FTA kablove koji su mi se ubedljivo najbolje pokazali,uvek sam spreman da organizujem test u mom sistemu(dobrodosli ste Ziko da dodjete pa da napravimo test sa vise strujnih kablova ukljucujuci i Lapp da se vidi gde je Lapp-u mesto,sto se Lapp-a tice on je bolji od obicnih kablova sto se isporucuju uz same uredjaje i moze predstavljati prvi korak ka unapredjenju samog sistema,ali daleko je od boljih strujnih kablova,jer da je je bolji onda niko ne bi ni kupovao skuplje strujne kablove koji prave veliku razliku u sta sam se uverio mnogo puta) ili vasem sistemu(licno sam voljan ako ste u Beogradu da dodjem kod vas sa strujnim kablovima i da napravimo test u vasem sistemu,a mozemo ih testirati i kod mene i kod vas).

Link to comment
Share on other sites

Razumem dampiranje transporta, ali zasto se premazuju elektroliti?

Elektroliti se premazuju da se ne bi prenele mehanicke vibracije preko kucista elektrolita na samu foliju(obloge unutar elektrolita).Ako folija vibrira,u njoj se indukuje napon- a to je nepozeljno.

Link to comment
Share on other sites

Elektroliti se premazuju da se ne bi prenele mehanicke vibracije preko kucista elektrolita na samu foliju(obloge unutar elektrolita).Ako folija vibrira,u njoj se indukuje napon- a to je nepozeljno.

Moze li zaista folija u elektrolitima da zavibrira kada CD plejer svira?

Link to comment
Share on other sites

Moze li zaista folija u elektrolitima da zavibrira kada CD plejer svira?

Da li si ikada stavio ruku na poklopac cd plejera dok on radi i osetio spoljasnje vibracije koje se prenose zvucnim talasima? Ako si osetio vibracije pod rukom one su se prenele preko kutije(same sasije) na osnovnu plocu na kojoj se nalaze elektroliti a preko kucista elektrolita na samu foliju.Zato se i premazuju elektroliti da bi se sto vise smanjio mehanicki uticaj vibracije na foliju.Naravno tu su i Unutrasnje vibracije koje nastaju od transformatora za napajanje cd-a i motora za rotaciju diska.Naravno ovo sve ima smisla dok cd radi tj vrti disk.

Link to comment
Share on other sites

Ziko nije meni namera da vas ubedim,vec sam izneo nepobitne cinjenice koje se mogu procitati i u knjigama iz Fizike(na primer udzbenik iz Fizike za 3 razred gimnazije prirodno matematickog smera,vazeci udzbenik,procitati magnetnu magnetnu indukciju i elektro magnetnu silu,kako i zasto nastaje elektromagnetna sila).Cela prica o kvalitetnim strujnim kablovima je bespredmetna ako se nema dobar sistem(ili ima jeftin sistem).A ako se ima dobar sistem najslabija karika ce biti upravo Lapp kabl koji spada u najjeftinije(i najlosije),sto se sirma na njemu tice ljudi su ga otkacinjali da bi taj kabl bolje zvucao.Sto se Sirma tice koliko je dobar toliko je i los,jer sve smetnje koje Sirm pokupi ubacuje u uzemljenje(uzemljenje same mreze) i tako ga prlja.To prljanje se posle toga indukuje na nulu i fazu i preko toga ulazi u uredjaj.Vecina vrhunskih firmi koje prave strujne kablove uopste ne koriste Sirm,nego neke druge vrste zastite protiv raznih smetnji jer su ustanovili ispitivanjem svojih kablova da ukoliko imaju Sirm degradiraju zvuk.Ja bi predlozio test najjeftinijeg FTA kabla od 50 evra i Lapp-a,inace izvrsen je jedan takav test(pre nego sto su FTA kablovi dospeli na trziste testirani su sa konkurencijom) u jednom boljem sistemu u kom je Lapp zvucao primetno losije.Nisam najbolje razumeo,ali koliko vidim insistirate na debljini kabla i samoj vezi sa trafo stanicom.Debljina licni u osiguracu je 0,4 i 0,5 mm,tako da debljina nije presudna vec sam kvalitet kabla(i na koji nacin ce kabl propustiti energiju do uredjaja) i kako je on odradjen do kraja(sam kabl,sto je veoma bitno,pominjao sam to u postu o Miljeovom sistemu).Ja licno imam nekoliko strujnih kablova razlicitih proizvodjaca od najjeftinijeg Zajecarskog,NAT-a,ASR audiosystem...Probao sam i FTA kablove koji su mi se ubedljivo najbolje pokazali,uvek sam spreman da organizujem test u mom sistemu(dobrodosli ste Ziko da dodjete pa da napravimo test sa vise strujnih kablova ukljucujuci i Lapp da se vidi gde je Lapp-u mesto,sto se Lapp-a tice on je bolji od obicnih kablova sto se isporucuju uz same uredjaje i moze predstavljati prvi korak ka unapredjenju samog sistema,ali daleko je od boljih strujnih kablova,jer da je je bolji onda niko ne bi ni kupovao skuplje strujne kablove koji prave veliku razliku u sta sam se uverio mnogo puta) ili vasem sistemu(licno sam voljan ako ste u Beogradu da dodjem kod vas sa strujnim kablovima i da napravimo test u vasem sistemu,a mozemo ih testirati i kod mene i kod vas).

Nisam insistirao na debljini kabla, nego sam je dao kao primer, naravno, da ne bismo otišli predaleko u teoriji ... znajući sebe uvek se samosavladavam da ne bih zamarao matematikom, koja je, priznaćete, tu neprikosnovena i među inžinjerima ... :D

Jel' može neka druga knjiga kojih imam na pretek, ukućani se bune kad donosim nove, knjige za 3. razred smo poklonili jer su mi oba sina davno prevazišli taj nivo školovanja ... :D

"Sirm" i ne bih "kaÄio" na oba kraja upravo zbog "prljanja mase" ... :cheers

PoÅ¡to sam statistiÄar, izmeÄ‘u ostalog, zavrÅ¡iću ovu diskusiju sa tvrdnjom da sve ovo o Äemu govorimo nije statistiÄki znaÄajno ... :D

ÄŒim budem odluÄio da je doÅ¡lo vreme da novce koji mi stoje na raspolaganju za HiFi upotrebim na napojni vod, upotrebiću pozivnicu koju ste mi toplo poslali. No, kao Å¡to je na Forum-u već poznato, ja krećem od izvora i idem dalje, pa se bojim da će potrajati, ako niÅ¡ta drugo i zbog ograniÄenosti svote novca koja je na raspolaganju.

Upravo Äinjenica da imamo sasvim razliÄite stavove, ukuse i Äujemo "isto" razliÄito Äini ovaj Forum mestom za odmor i okrepljenje.

Link to comment
Share on other sites

Da li si ikada stavio ruku na poklopac cd plejera dok on radi i osetio spoljasnje vibracije koje se prenose zvucnim talasima? Ako si osetio vibracije pod rukom one su se prenele preko kutije(same sasije) na osnovnu plocu na kojoj se nalaze elektroliti a preko kucista elektrolita na samu foliju.Zato se i premazuju elektroliti da bi se sto vise smanjio mehanicki uticaj vibracije na foliju.Naravno tu su i Unutrasnje vibracije koje nastaju od transformatora za napajanje cd-a i motora za rotaciju diska.Naravno ovo sve ima smisla dok cd radi tj vrti disk.

Moram priznati da nikada ne pustam toliko glasno muziku da mi od toga vibriraju sasije komponenti.

Nego, posto je taj premaz?

Link to comment
Share on other sites

Ziko,nisam nista lose mislio sto sam vam pominjao knjigu iz fizike,pogledajte to sto sam naveo u bilo kojoj knjizi iz fizike koja pominje navedene oblasti ili knjiga osnovi elektrotehnike.O Sirmu nije bilo upuceno direktno vama,vec je to pominjano u postu pre vaseg.A sto se samih kablova tice,pozvao sam vas da ih cujete(sto je i najvaznije) a ne da ih kupite.Samim tim ce vam izbor kablova biti laksi(upravo zbog licnog iskustva).Bice mi drago da se vidimo i ispricamo,javite se(pm) kad budete mogli.Veliki pozdrav,zivi bili :cheers:D

Link to comment
Share on other sites

Ziko,nisam nista lose mislio sto sam vam pominjao knjigu iz fizike,pogledajte to sto sam naveo u bilo kojoj knjizi iz fizike koja pominje navedene oblasti ili knjiga osnovi elektrotehnike.O Sirmu nije bilo upuceno direktno vama,vec je to pominjano u postu pre vaseg.A sto se samih kablova tice,pozvao sam vas da ih cujete(sto je i najvaznije) a ne da ih kupite.Samim tim ce vam izbor kablova biti laksi(upravo zbog licnog iskustva).Bice mi drago da se vidimo i ispricamo,javite se(pm) kad budete mogli.Veliki pozdrav,zivi bili :cheers:D
Nema ljutnje. Još jednom hvala na toplom pozivu, iskoristiću to ...
Link to comment
Share on other sites

Moram priznati da nikada ne pustam toliko glasno muziku da mi od toga vibriraju sasije komponenti.

Nego, posto je taj premaz?

Ja se Äudim kako avioni lete, podmornice rade ono Å¡to rade, brodovi plove po olujama... StraÅ¡no majke mi! Neću viÅ¡e nikad ni u auto koji ima ECU da sednem! O vojnim telekomunikacionim ureÄ‘ajima, neću da priÄam. To je tek Äudo kako radi u svakakvim uslovima. Jel ima neÅ¡to protiv praÅ¡ine? Ono, premažeÅ¡ neÄim svoje ureÄ‘aje, i praÅ¡ina se ne zavlaÄi unutra.

Link to comment
Share on other sites

Zato se i premazuju elektroliti da bi se sto vise smanjio mehanicki uticaj vibracije na foliju.

Шђепане пријатељу! ако и дође до вибрације фолије унутар електролита, по мом мишљењу тај дотични електролит је одавно био зрео за мењање, тј замену.

:D зеоÐ_Ридер

Link to comment
Share on other sites

Шђепане пријатељу! ако и дође до вибрације фолије унутар електролита, по мом мишљењу тај дотични електролит је одавно био зрео за мењање, тј замену.

:D зеоÐ_Ридер

Folija unutar elektrolita ce vibrirati(bio on istrosen ili ne, misli se na elektrolit) i to nema veze sa njegovim vekom trajanja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...