Jump to content


Vintage cd-plejeri


accuphase

Recommended Posts

Evo i ja da se nadovežem na ovu temu.Posedujen Nakamichi Oms 2E cd player,uporedjivali smo gomilu novijih cd -a sa njim do otprilike 1300 dm,mahom posle 90-ih,npr. Marantz 53,63,63 SE,67,Sony 22ES,itd.i nijedan ne može da mu pridje u zvuku,Äak smo probali kod prijatelja sa Philips 850 modifikovanim,svira bolje i od Philipsa

Link to comment
Share on other sites

Cini mi se da ovoj temi treba malo uopstavanja ili bolje receno nalazenja nekih zajednickih imenitelja,u protivnom se sadrzaj svodi na diskusiju da li ovaj ili onaj plejer "saranjuje" neki drugi. Ovo pogotovo iz razloga sto ispracamo polako u istoriju compact disc kao format, tako da postoji mogucnost retrospektive, a slobodno mogu reci da su i neki aksiomi utvrdjeni.

Iako je evaluacija zasnovana na subjektivnom dozivljaju reprodukcije usudjujem se reci da ako postoji oblast u kojoj je tehnoloski ne/napredak ostavio mesta za dileme i kontraverze to je ova (naravno tome je puno doprinela i ogranicenost audio CD-a kao formata gde je 44.1 khz sample rate usmerena na reprodukciju cujnog spektra od 20-20khz nakon konvertovanja mozda i najveci ogranicavajuci faktor).

Nema tog modernog/savremenog vrhunskog, pa ni high-end, cd plejera koji svira spektakularno bolje od vrhunskog vintage cd-plejera, a pojedini CDP-ri iz "zlatne ere" cd plejera sa kraja 80"tih i pocetka 90"tih zasluzuju epitet NEPREVAZIDJENIH.(Da ne bude nesporazuma te sprave ni onda nisu bile dostupne obicnim smrtnicima, a razlozi ne samo kolekcionarske vec i funkcionalne prirode ce i danas navesti mnogog bogatog audiofila da pre kupi npr. Philips LHH-2000 ili bas ako hocete nesto mladje, ali ne previse, Sony CDP R10/DAS R10, nego neki superskupi plejer danasnjice, ovaj drugi pomenut i dan danas moze da se kupi po porudzbini od Sonyja, cenu ne smem ni da zamislim). Da skratim, klasifikacija vintage itekako zasluzuje mesto u high end opremi kada su cd plejeri u pitanju.

Sire pitanje koje se nadovezuje na ovo je koja kombinacija transportnog mehanizma i dac-a, bilo u spojenom bilo u odvojenom obliku(da i tu ne sirim temu, ja se zalazem za spojeno cisto da se zna), daje najbolju reprodukciju.(Znam da ce mnogi prigovoriti da to nije jedino sto cini cd plejer, ali to su srce i mozak, ostalo su skelet i misici tako da cu se na to fokusirati). Svi dobri/vrhunski/highend plejeri, bili vintage ili ne, su bazirani na izvornim ili modifikovanim transportom philips CDM, sony KSS i teac VRDS, sve ostalo je zanemarljivo kad je rec ozbiljnim transportima osim mozda "belt drive" (CEC npr.) sistemima kao posebnoj kategoriji. Svi DAC-ri u plejerima koji zasluzuju paznju su Philips - TDA, Burr Brown - PCM, Crystal - CS CX, Analog Devices - AD i eventualno NPC chipset orjentisani...i to je to, dalje nema. (ne racunam hrabre izlete pojedinih proizvodjaca, vise ili manje uspesne, da prave svoje transportne mehanizme pioneer-stable platter npr. ili razvijaju svoje dac chipove technics-Matsushita 16 Bit i to samo za pojedine serije ili modele).

Dakle pravo pitanje nije koji plejer bolje svira, nego u istom cenovnom rangu i priblizne starosti, koja kombinacija transport-dac (srce-mozak) bolje svira? Odmah da ukazem da i tu postoje neke pravilnosti npr. CDM transporti po pravilu se srecu sa TDA u kombinaciji, sony sa burr brownima itd. ali je i previse izuzetaka odnosno potvrda da se kombinuju i ljuti rivali (sony CDP-705ESD ima philipsov chip npr). Ili, kako je dobro primetio jedan iskusan clan foruma, ZoranBG cini mi se, da plejeri sa cuvenim, da ne kazem izvikanim, TDA 1541a chipom sasvim ispodprosecno/razocaravajuce sviraju u svim osim papreno skupim plejerima (nikad mi npr. nece biti jasno zasto npr. revox b-226 koji god signature, mkII itd. ima visoku cenu na trzistu polovnih uredjaja osim eventualno za neki "tweak"), ali odmah moram da dodam da je zato isi clan familije:TDA1541a S1/S2 double crown verovatno najbolje parce elektronike na planeti sto se tice prevodjenja pominjanog sample rate-a sa pocetka price.(jos interesantnije pitanje je da li je manje-vise najuspesniji TDA1541a s1/s2 double crown chip u okruzenju reprodukcije sa CD-a, jednako sposoban i za konverziju u raznim "streaming" varijantama ili vec tu ovaj 16-bitni malisa mora da ustupi mesto nekoj svojoj brzoj braci, ali ne bih da sirim ovaj topic).

Jos jedna stvar, koja izaziva puno polemike, je pozitivan/negativan uticaj oversamplinga na zvuk,posebno u vintage plejerima, ali to bih prepustio strucnijima od sebe ili nekome ko je sa tim vise eksperimentisao. Moja zapazanja (zasluhavanja ;-) ) se naravno ne odnose na SACD format, tu vec vaze neka druga pravila igre, a svimTheta/ Wadia/ Krell i sl. ljubiteljima izvinjenje ako sam im negde povredio osecanja.

Link to comment
Share on other sites

Drago mi je da nisam jedini koji tvrdi da OMS1 (koji je u biti isti kao i OMS2 samo bez izlaza sa slušalice) svira bolje od svih nabrojanih playera i mnogih novih nenabrojanih. npr. Cambridge Audio 640, 740 ne mogu mu prići po muzikalnosti niti po gotovo vinilnoj fluidnosti zvuka...a koštao je svega oko 900 dem 1987/88.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...