Jump to content


Vintage cd-plejeri


accuphase

Recommended Posts

1. Šta uopšte 90% tema radi u "High-End oprema" sobi ? :roll:

2. Mislim da sam već i ranije napisao.. piše se High-End, a ne Hi-End. Promenite to više.

3. Å to se mene tiÄe ukinite ceo ovaj separe, jer se termin High-End ne može ni definisati,

pa su sasvim dovoljni i ostali podforumi tipa Hi-Fi Audio, itd.

Da li ima vrhunskih CD playera, koji su matori, pa se mogu smatrati vintage,

a opet da i po današnjim standardima imaju vrhunski zvuk? Pa, ima. I to ne malo.

Link to comment
Share on other sites

I tako se desilo Äudo...BokiVokiToki se u neÄemu konaÄno složio sa mojom malenkošću...!!!

Pa eto...hajde da napravimo listu vintage(ili skoro vintage cd-plejera) koji se mogu zvuÄno uporediti i biti konkurentni danaÅ¡njim modelima visokog ranga...

Uslov je da su stariji od 20 godina(Å¡to je aproksimativna granica za vintage uredjaje).

Link to comment
Share on other sites

Ovo sto vi pokusavate da napravite neku listu je ,po meni,izvinite na recniku,krajnje glupo i neuhvatljivo jer ono sto je Vama dobar zvuk,ne mora da bude i meni.Plejer koji se Vama dopada iz raznoraznih razloga,ne mora i meni. I ,naravno, sve vazi i obrnuto.Zato se ostavite corava posla,jer u audio tehnici nema univerzalnih pravila.Da ih ima na svetu bi postojalo,recimo ,tri modela cd plejera i svi bi posedovali taj jedan ili tri,svejedno je.A,da to nije tako,svedoci smo svi.Bez zelje da Vam popujem ili Vas ljutim,pozdrav!!!

Link to comment
Share on other sites

Ovo sto vi pokusavate da napravite neku listu je ,po meni,izvinite na recniku,krajnje glupo i neuhvatljivo jer ono sto je Vama dobar zvuk,ne mora da bude i meni.Plejer koji se Vama dopada iz raznoraznih razloga,ne mora i meni. I ,naravno, sve vazi i obrnuto.Zato se ostavite corava posla,jer u audio tehnici nema univerzalnih pravila.Da ih ima na svetu bi postojalo,recimo ,tri modela cd plejera i svi bi posedovali taj jedan ili tri,svejedno je.A,da to nije tako,svedoci smo svi.Bez zelje da Vam popujem ili Vas ljutim,pozdrav!!!
Link to comment
Share on other sites

Dajte bre ljudi...u Äemu je problem???

Pišem o Accuphase...to nervira ljude...

Poredim Accuphase sa Luxman-om...i to nervira ljude...

Krenem sa lepom i zanimljivom priÄom o egzemplarima vrednim pažnje iz osvita cd ere...to takodje nervira ljude...

Dobro,ako je tako onda ću poÄeti da "kuckam" o mini-linijama(za stereo hi-fi) i o kućnim bioskopima(kao surround)...pa da svi(većina) bude već jednom zadovoljni !!!

Link to comment
Share on other sites

Ovo sto vi pokusavate da napravite neku listu je ,po meni,izvinite na recniku,krajnje glupo i neuhvatljivo jer ono sto je Vama dobar zvuk,ne mora da bude i meni.Plejer koji se Vama dopada iz raznoraznih razloga,ne mora i meni. I ,naravno, sve vazi i obrnuto.Zato se ostavite corava posla,jer u audio tehnici nema univerzalnih pravila.Da ih ima na svetu bi postojalo,recimo ,tri modela cd plejera i svi bi posedovali taj jedan ili tri,svejedno je.A,da to nije tako,svedoci smo svi.Bez zelje da Vam popujem ili Vas ljutim,pozdrav!!!
Link to comment
Share on other sites

Rekoh sebi...ajde da me ne bije baksuz,pošto pišem samo o novim uredjajima,da malo spustim "loptu na zemlju"...

Jedan dobar site,na francuskom o maÅ¡inama koje svi nekako doživljavamo kao da su od juÄe sa nama,a tu su već viÅ¡e od 25 godina...

http://vintage-audio-laser.com/-Technics-' rel="external nofollow">

Link to comment
Share on other sites

Tema mi se svidja i mislim da ce biti korisnih informacija, pogotovo od iskusnijeg dela clanova foruma.

Jedino mi nije jasno zasto se tema pod imenom "Vintage CD..." ne nalazi u Vintage delu. Bilo bi logicno...

kad bi se svi obracali kao vi ovaj forum bi procvetao...
Link to comment
Share on other sites

Gospodo pozdrav.imam malo vremena pa cu pokusati da dam mali doprinos ovoj temi.jedan od clanova foruma je napisao ( meni nebitno ko je to ) da ono sto je vama dobro ne mora i meni da bude dobro...ZABLUDA.Ono sto je dobro to je dobro po standardu,a ono sto se nama svidja to se zove UKUS.Ono sto je lepo ne znaci da je i dobro.U high-endu nema ni kompromisa ,a u hi-fi sveri tu vec rade ukusi.Problem je sto se na forum javljaju ljudi bez ikakvog iskustva pa drze predavanja ljudima koji su citav zivot u muzici.Bilo bi normalnije da je obrnuto ali nije.Kada neko pokrene temu neko ga bojkotuje zato sto (nemam pojma ..sta ,nesvidja mu se neciji karakter)Ovde smo svi da UCIMO i da se zabavimo ,a ne da BOLUJEMO.Igrom slucaja imam dva PHILIPSA CD 100.To je inace prvi serijski CD player.Nekada je kostao 2000 DEM.Zvuk...totalno drugaciji od danasnjih cd playera .verovatno zato sto mu je uzor bio gramafon ,a digitalija .zvuk je mnogo MASNIJI od danasnjh uredjaja koji znaju da sviraju veoma mrsavo.zurim ,pa cujemo se i veselo GOSPODO DRAGA.

Link to comment
Share on other sites

Malo pojašnjenje...

cd-plejeri po definiciji stvari(ili mom shvatanju ako tako želite da shvatite) nisu vintage,jer još uvek nema mašina starijih od 30 godina,što jeste granica za vintage.

ZaÅ¡to je post postavljen u rubriku "hi-end" a ne "vintage"...zato Å¡to priÄamo o "hi-end" plejerima iz proÅ¡losti,koji mogu da se mere sa danaÅ¡njima te klase.

Granica od min. 20 godina je postavljena zato Å¡to su mladji uredjaji(90-te pa nadalje već zrela tehnologija,mono-bit i mnogo toga joÅ¡...),znaÄi uslov je da su sprave iz druge polovine 80-ih...!!!

No,dobro...da dam i ja svoj mali doprinos "listi za pamćenje":

-Marantz cd-12/cda-12

Ovaj sistem transport/plejer je godinama(a i sada je) proglašavan za "spomenik cdm-1 mehanici i tda-1541 dac-ovima"...!!!

Link to comment
Share on other sites

Gospodo pozdrav.imam malo vremena pa cu pokusati da dam mali doprinos ovoj temi.jedan od clanova foruma je napisao ( meni nebitno ko je to ) da ono sto je vama dobro ne mora i meni da bude dobro...ZABLUDA.Ono sto je dobro to je dobro po standardu,a ono sto se nama svidja to se zove UKUS.Ono sto je lepo ne znaci da je i dobro.U high-endu nema ni kompromisa ,a u hi-fi sveri tu vec rade ukusi.Problem je sto se na forum javljaju ljudi bez ikakvog iskustva pa drze predavanja ljudima koji su citav zivot u muzici.Bilo bi normalnije da je obrnuto ali nije.Kada neko pokrene temu neko ga bojkotuje zato sto (nemam pojma ..sta ,nesvidja mu se neciji karakter)Ovde smo svi da UCIMO i da se zabavimo ,a ne da BOLUJEMO.Igrom slucaja imam dva PHILIPSA CD 100.To je inace prvi serijski CD player.Nekada je kostao 2000 DEM.Zvuk...totalno drugaciji od danasnjih cd playera .verovatno zato sto mu je uzor bio gramafon ,a digitalija .zvuk je mnogo MASNIJI od danasnjh uredjaja koji znaju da sviraju veoma mrsavo.zurim ,pa cujemo se i veselo GOSPODO DRAGA.
Link to comment
Share on other sites

dragi prijatelju GOX go .Ti rece bio ti je cilj da me pogodis svojim pisanjem.Evo do cega dovede sujeta.Prvo psujes po drugima.ne dozvoljavas kritiku i uopste nisam mislio na tebe kada sam rekao pocetnik.Ako si se prepoznao sta da ti radim.Ti rece na moju zalost.pa kakve veze imam ja sa tvojom sudbinom.Ja cu za sat vremena jesti ZAHER tortu i mislicu na vas.napomenuo si kakve si imao uredjaje na moju zalost.SUPER.Ne slusam ni ja one uredjaje ali su o.k.KAKAV TI IMAS SISTEM ? Pa zar bi mene trebalo to da interesuje .I zapamti nikada po nijednom sistemu necu pljuvati niti cu nekog lose usmeriti.Pristojnost se uvek isplati.

Link to comment
Share on other sites

Bilo je dosta dobrih Vintage cd plejera.Ja bi se osvrnuo na ono sto je kod nas bilo jako aktuelno:Sony Esprit serija,Philips cd-303,304,304mk2,650,880,960...Denon 1500,1700,1800,3300...Marantz cd-73,74,84,94...Revox b-225,226,Hitachi da-1000,Kenwood dp-1100,3300,Technics slp-1000,1200,slp-15,50,Meridian 207,Nakamichi oms-5,7...Bilo je tu i dosta skupljih cd plejera,ali ja bi se zadrzao na ovim s'obzirom da su tad cene cd plejera bile mnogo vece nego danas.Mada se tad imalo vise para.

p.s.Da Accuphase taj Marantz je bio nesto izuzetno u to vreme.Kao i Accuphase dp-80/dc-81.

Link to comment
Share on other sites

pa zar se covjek cijeni po tome kakav mu je sistem,ili odijelo

ne znam koji je najbolji cd i mnogo me ne interesuje

mislim da je najbolji onaj koji ti kod kuce imas i koji ti daje ugodu

ako ne onda ga promjeni

mislim da treba neku granicu povuci izmedu dobrog i loseg,i drzati se u granicama dobrog

i ima sigurno bolje od dobrog,

mislim da bi tema bila bolja kada bi se nabacali sami proizvodi i recimo slike ili linkovi(bar stariji clanovi foruma da tako pomognu mladim)

a sta je naj neka svako procjeni sam

Link to comment
Share on other sites

pa zar se covjek cijeni po tome kakav mu je sistem,ili odijelo

ne znam koji je najbolji cd i mnogo me ne interesuje

mislim da je najbolji onaj koji ti kod kuce imas i koji ti daje ugodu

ako ne onda ga promjeni

mislim da treba neku granicu povuci izmedu dobrog i loseg,i drzati se u granicama dobrog

i ima sigurno bolje od dobrog,

mislim da bi tema bila bolja kada bi se nabacali sami proizvodi i recimo slike ili linkovi(bar stariji clanovi foruma da tako pomognu mladim)

a sta je naj neka svako procjeni sam

Link to comment
Share on other sites

U poslednje vreme sporadicno pratim desavanja na forumu i kako mi se cini, isprazne diskusije /da ne upotrebim neku tezu definiciju/ uzimaju sve vise maha.

Smatram da je tema zanimljiva, narocito ako se uzme u obzir cinjenica da se matori cd-plejeri tehnoloski /sustinski/ malo razlikuju od ovih danasnjih. Skrenuo bih paznju da su dobri ili tzv. hajend plejeri kostali pre 2x godina hiljade, a i danas su vam potrebne takodje hiljade za hajend, pribliznog ili viseg kvaliteta.

Moj skromni prilog ovoj temi su tri plejera koje trenutno posedujem, obatri u svoje vreme /naj/hajend

1. marantz cd-73, prva odn. druga generacija cd plejera /cdm1 transport u mom primerku/, godiste '83, nikada popravljan i cita u pikosekundi svaki disk i dnevne novine koje mu ubacim, znaci 27 godina x pali-gasi,trilioni obrtaja itd, tako da bi oni koji sada kupuju neki nad, cambridge, lyngdorf /narocito/ itd. mogli ozbiljno da razmisle o garantnim rokovima istih

zvuk: gramofonski, uostalom takva je i koncepcija /swing arm,2x tda1540,14 bit +2.../, meni se svidja, napravicu transport od njega /kako-lako/

dizajn, kvalitet i izrada: apsolutno savrsenstvo

http://translate.google.com/translate?h ... 26hs%3DQoU

2. marantz cd-94mk2, sampanj plejer koji tehnoloski odgovara danasnjim standardima, opet cdm1 transport /pa recimo jedan od 5 najboljih ikada konstruisanih/, ozbiljan dac sa 2x 1541s1 /retki silver crown-i/, top model sa kraja 80-tih, naravno radi kao da je juce napravljen...

zvuk: mozda za 1500-2000 € ima da se kupi nesto novo sto svira /otprilike +-/ tako dobro, ja ga trenutno koristim kao transport

dizajn,kvalitet i izrada: apsolutno savrsenstvo

http://www.marantzphilips.nl/marantz_cd ... _cdplayer/

3. meridian 508, iz sredine 90-tih, mislim da je transport philips cdm4 ?, oko 4000 $ tada, cita svaki prestupni disk, vidi se da su Englezi tu nesto brljali...kad ukucate u google bice vam sve jasno

zvuk: prilicno nedigitalan, prijatno za neobavezno i dugo slusanje...u sustini bez veze

dizajn: totalno bez veze

kvalitet izrade: iako pristojno tezak i napunjen, u stvari kanta...pravi primerak nastajanja novog hajenda /danasnjeg/

http://www.soundex.ru/wiki/Meridian_508.20:Inside' rel="external nofollow">

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...
  • 2 months later...
  • 3 months later...

Studer A-730/D-730, mada se ova dva modela razlikuju i u transportu i u konverziji iako vizuelno lice.Postoji i "rack" verzija D-731, a takodje jos redja D-730 mark2.Na zalost A-730 ukoliko dozivi ozbiljniji kvar na transportu gotovo nepopravljiv zbog nedostupnosti delova.

Relativno skoro sam sa prijateljima uprilicio visesatni uporedni test tri cd playera: Studer A-730, Accuphase DP-600, Mark Levinson no.31.5/30.6 sa kompletnim "apgrejdom""koji Mark Levinson nudi za konkretne komponente.

Da bih u startu otklonio dileme oko surevnjivosti u smislu naklonjenosti pojedinom brendu napominjem da su dva od navedenih plejera u mom vlasnistvu, a treci je deo zajednickog kluba prijatelja-slusalaca tako da tretiram test kao dosta neutralan.Ne bih ovom prilikom opisivao ostatak sistema, ali treba reci da konekcija sa preampom Levinsona bila Cardas balansirana veza, Accuphase fabricki nebalansirani interkonekt, vrlo brzo u toku trajanja testa zamenjen Transparentovim XLRovima-Ultra, ista veza i na Studeru. Studer je usput kao malo pomagalo imao podloske sa poluotvorenim kosuljicama u koje je smesten kuglicni lager, jer nema fabricke nozice.Svi plejeri "ustekani" u ISOL strujne filtere.

Rezultat...he,he,moram da kazem da Studer "svira" drugacije ali potpuno drugacije, ne samo od gore pomenuta dva takmaca, vec od bilo kog drugog plejera koga sam ikada slusao.Dinamika je takva da kod bilo kog zanra muzike je svaki glas i svaki instrument u svakom momentu slusanja neprestano plimsko iznenadjenje za slusaoca.Da li je to preciznije u najvisim tonovima nego Accuphase ili dublje u najnizim nego Levinson ne znam, ali postaje potpuno nevazno jer je dozivljaj muzike toliko neverovatno neposredan da cak ne dozvoljava da se u pojedinim momentima razluci da li je rec o granicama savrsenosti/nesavrsenosti reprodukcije same masine ili je to izvorno tako. Jednostavno to nije umiven zvuk a da pri tom ni jednog momenta ta neumivenost ne smeta nego naprotiv godi. Ostala dva plejera...sviraju..relativno slicno ili relativno razlicito, kako hocete, ali takve magije nema.

Da ne bude zablude uz dubok naklon tehnickoj izuzetnosti, pogotovo Accuphase (npr. u izlazu poseduje digitalnu pojacivacku sekciju u okviru pobude koja se ne moze premostiti ali je apsolutno neuticajna na kvalitet zvuka u bilo kom stepenu pojacanja -80-0, a moze da bude vrlo korisna). Inace potpuno neuobicajeno da je Levinson za nijansu bolje svirao sa optickom digitalnom vezom nego sa fabrickim koaksijalnim Madrigal kablom,sa osnovanom pretpostavkom da je problem ipak u Madrigalu. Interesantno je da je rec o tri konceptualno potpuno razlicita plejera, sa evidentnim razlikama u izgledu, tezini, starosti, ceni i najvaznije zvuku.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...