Jump to content


ONO STO POCETNICI TREBAJU ZNATI, PO MOM MISLJENJU


Recommended Posts

1.Odabir sistema:-

-ukoliko je sistem prvenstveno namenjen za muziku treba ga ciniti : izvor zvuka , STEREO AMP i zucnici....

-ukoliko je sistem namenjen filmovima: izvor, AV RECEIVER, komplet zvucnika istog proizvodjaca ( treba izbegavati kombinovanje) Dozivljaj gledanje filma ce svakako upotpuniti SUB WOOFER...

- sve komponente bi trebale biti priblizno iste klase

-sto se zvucnika tice odabir izmedju podnostojecih i bookshelf zvucnika je individualan, prvo trebate imati u uvid velicinu prostorije, zvucnici trebaju da ''disu''

2.Brendovi:

-Ne treba se zamajavati jeftinim kucnim bioskopima ( komercijalnom robom ), kao ni mini linijama koje KAO imaju po 300W

-pazljivo upariti brendove tj. modele, ( neki zvucnici nece dobro svirati sa odredjenim pojacalom )

3.Specifikacije

-NE TREBA SE UVEK DRZATI SPECIFIKACIJA ---- treba prvenstveno upariti sistem iz vise komponenti i cuti kako zvuci

a) snaga:

pojacalo: kod pojacala se treba znati sinusna snaga u siroko frekventnom opsegu.... to je ona prava a ne sto se vidja na receiverima 5x150W ili cak 5X200W..... to je neka referentna snaga jos na 1khz....

zvucnici: ''peak'' snaga ( snaga merena u milisekundama), muzicka ( snaga koju zvucnik moze trpeti u kracem vremenskom intervalu ) sinusna ( snaga koju zvucnik moze emitovati bez vremenskog ogranicenja i bojaznosti da moze doci do pregorevanja ) ako je npr. muzicka 200W, sinusna je sigurno manja, retko prelazi u tom slucaju 150W, mada u realnosti je odnos sinusne i muzicke snage 1W SIN=2W MUSIC, ali moze se videti i drugacije... opet ne treba ici preko polovine muzicke snage ( sto predstavlja sinusnu )....

:listen osetljivost/ sensitivity

je kod zvucnika jako bitan podatak, cak cesto i bitniji od snage, jer ukazuje na to kolika je glasnoca koju zvucnik izvlaci, tj njegova efikasnost ( sto veca osetljivost, zvucniku ce biti manje potrebno jako pojacalo ), dakle ako imate pojacalo od oko 30W treba ici na zvucnike iznad 88dB... samim tim necete morati potenciometar cesto da okrecete u desnu stranu

c)impedansa zvucnika

manja impedansa= veca snaga iz pojacala

veca impedansa= manja snaga iz pojacala

STO UKAZUJE DA ZVUCIK TREBA IMATI VISE ''OMA'' KAKO BI POJACALO BILO RASTERECENIJE

d) Fr. opseg/ Fr. response

Predstavlja frekvenciju zvuka koju mi cujemo od 20hz-20khz, mada po nekim teorijama je to od 16hz do 16khz....

bass: do nekih 150hz... zbog toga sub woofer obicno ima '' fr. response'' 20hz-150hz.... ( gore dole zavisno od modela )

Nakon kupovine sistema:

-Pazljivo povezati i treba obratiti paznju sta povezuje? Veliku ulogu igraju i sami kablovi....

-Jedna od najvaznijih karika dobrog zvuka je pozicija zvucnika... ( trebaju biti odvojeni od zida vise od 40cm kako i zvucna slika bila perfektnija... ako su zvucnici za stalke, oni trebaju sto vise lebdeti u vazduhu ( sto manjom povrsinom dna da dodiruju stalak )... Vecinu zvucnika je bolje okrenuti ka sebi i zajedno sa njima covek koji uziva u muzici treba ciniti priblizno jednakostranicni trougao...

-Pojacalo ne ''terati'' do samog maksimuma!!!

-Trebate znati da se zvucnik lako moze ostetiti slabim pojacalom, jer kada se ono jako pogoni moze uci u kliping... tada pojacalo ima mnogo pikova sto trajno moze osetiti zvuk datog zvucnika, a cesto ga i sprziti....

sva dodatna pitanja su dobrodosla, kao i dodatne informacije.... hvala

POZDRAV! Petar

Link to comment
Share on other sites

Nisam mislio zalaziti uopÅ¡te u u sobu "PoÄetniÄka pitanja", ali kada sam video ovo....

TI SI NAÅ AO DA OTVARAÅ  TEMU : " ONO STO POCETNICI TREBAJU ZNATI*** " u kojoj si nastavio sa pisanjem gluposti !?! Skoro NIÅ TA od napisanoga nije taÄno.

U ovu sobu je jednostavno trebalo "seliti" poÄetniÄka pitanja postavljana u drugim temama, i na njih davati taÄne, precizne i po mogućnosti opÅ¡irnije odgovore.

To Å¡to si ti zamislio kao "manual" za poÄetnike sa nekoliko nabacanih netaÄnosti, jednostavno "ne pije" vodu. Audiofilija nije upustvo za koriÅ¡tenje miksera.

PRESTRAÅ NO !!!! TragikomiÄno. DA LI OVOME IMA KRAJA ?? :listen

Link to comment
Share on other sites

Vas pokusaj je dobar ali,zaista.gotovo sve sto ste napisali nije bas tacno.Bolje je pustiti da ljudi koji ne znaju mnogo o elektronici i elektrotehnici uopste,postave konkretno pitanje u vezi sa svojim eksplicitnim problemom i onda im dati konkretan odgovor.Nemojte se uzrujavati zbog mog i Bokijevog posta ali svaki detalj oko samih uredjaja ali i prostora postavlja specificne zahteve.Npr. nije ista udaljenost zvucnika od zida kada je bas reflex otvor spreda ili kada je pozadi itd itd...Sve najbolje i puno pozdrava svim ucesnicima foruma i onim starijima i ovima koji tek dolaze!!!

Link to comment
Share on other sites

Vas pokusaj je dobar ali,zaista.gotovo sve sto ste napisali nije bas tacno.Bolje je pustiti da ljudi koji ne znaju mnogo o elektronici i elektrotehnici uopste,postave konkretno pitanje u vezi sa svojim eksplicitnim problemom i onda im dati konkretan odgovor.Nemojte se uzrujavati zbog mog i Bokijevog posta ali svaki detalj oko samih uredjaja ali i prostora postavlja specificne zahteve.Npr. nije ista udaljenost zvucnika od zida kada je bas reflex otvor spreda ili kada je pozadi itd itd...Sve najbolje i puno pozdrava svim ucesnicima foruma i onim starijima i ovima koji tek dolaze!!!
Link to comment
Share on other sites

Sve ovo jeste diskutabilno, jer u ovom "sportu" nista ne moze biti generazlivano tako da i pokretanje ovakve teme je i doborodoslo i nije ako me razumete. Sa druge strane pozdravljam ovako nesto ali da se vise ljudi prihvati savetovanja a ne samo kritikovanja. Kao skorasnji clan uzeo si preveliku zaslugu za ovako nesto a nije neko od "starijih" ovo postavio heheh....

Link to comment
Share on other sites

Moram reci da nikog ja ovde na branim, niti drzim stranu ali sam realan. Tema je na mestu, za pocetnike odlicna a mogu se cak i neki iskusniji podsetiti nekih sitnica. Kako sam expert recimo akvaristike da li trebam gledati popreko kada me neko pita kako da formira prvi akvarijum?

Link to comment
Share on other sites

@Boki

Moram se složiti sa viđenjem koncepta. Ovaj podforum jeste zamišljen slično - kao dvosmerna komunikacija: seljenje tema iz ostalih podforuma koje bi potpale pod početnička pitanja (aka pitanja koja su već postavljana, osnovna znanja i sl.), kao i prebacivanje tema odavde u druge podforume ukoliko diskusija pođe u ozbiljnijem smeru.

@Petar frenky

Petre, napravio si dve greške:

1) Izneo si svoje viđenje stvari kao generalno - IMO trebalo je da temu postaviš kao tvoje shvatanje problematike, a potom pitaš za mišljenje ostalih;

2) Pokušao si (što je pohvalno, ali neizvodljivo) da materiju o kojoj se knjige pišu da sažmeš u jedan post.

Izmenio sam naziv teme u nešto što bi potencijalnim čitaocima trebalo da skrene pažnju da se radi o subjektivnom viđenju, te ostali sada mogu ukazati na nepravilnosti ukoliko žele. Ukoliko ne žele, molio bih da izostave suvišne komentare. Aktuelni dogovor je da početnicima treba pružitu šansu - naravno da neće iz prve skapirati kako stvari ovde funkcionišu. Stoga ih treba uputiti na pravi put, da bi se što pre ukopili. Zato i jesu dobili svoj podforum - da bi svi ostali mogli mirne duše da ga preskoče i nastave da obilaze ostale podforume koji bi na ovaj način trebalo da budu rasterećeni od početničkih pitanja.

P.S. Ako neko pita - ja sam obrisao Bokijev i Pantin post zbog off-a.

Link to comment
Share on other sites

Petre, deo onog sto si napisao stoji, o delu bi se moglo i diskutovati ( kao npr. da svi zvucnici u HT sistemu trebaju biti istog proizvodjaca, teza koja stvarno ne pije vodu ).

Ali, nije o tome rec. Ti si na ovaj forum dosao koliko juce, sa nekakvim pricama o mini linijama koje gruvaju i slicno, da bi danas, vec nasiroko delio savete ljudima o tome sta i kako da kupe.

Nemoj me pogresno shvatiti. Ovo nije nikakav napad na tebe licno, u krajnjoj liniji, nivo mog poznavanja HI-FI opreme nije daleko od tvog, ako je uopste veci.

Samo ti skrecem paznju, da kad su u pitanju saveti o kupovini, treba pisati samo o onome o cemu imas licna iskustva. To i to od opreme posedujem ili sam imao prilike da se sa tom i tom opremom upoznam malo bolje, te mogu to preporuciti ili ne. A i onda sa rezervom, da je u pitanju lican utisak. Da li mogu nekom da preporucim nesto sto nisam cuo ? Naravno da ne.

Toliko.

Link to comment
Share on other sites

Vecinu zvucnika je bolje okrenuti ka sebi i zajedno sa njima covek koji uziva u muzici treba ciniti priblizno jednakostranicni trougao...

Ovo je malo neprecizno ,stice se utisak da su zvucnici okrenuti jedan prema drugom pod uglom od 60 stepeni,a negde mislim da sam procitao da oni ipak treba da ostanu paralelni :roll:

Link to comment
Share on other sites

ja upravo zato nisam ni navodio nikakve modele... :roll::wave2:wave2 u mom tekstu ne posotji konkretan savet kupite to i to... nikako.... ne zelim nikoga da navodim na neku konkretnu kupovinu, samo sam naveo na sta treba obratiti paznju.... a to za zvucnike i pise na samom forumu da nije bas naj naj kombinovati, jer je tesko upariti da to sve budekako treba , a pogotovo nije za pocetnike.... pozdrav Darko!

Link to comment
Share on other sites

Vecinu zvucnika je bolje okrenuti ka sebi i zajedno sa njima covek koji uziva u muzici treba ciniti priblizno jednakostranicni trougao...

Ovo je malo neprecizno ,stice se utisak da su zvucnici okrenuti jedan prema drugom pod uglom od 60 stepeni,a negde mislim da sam procitao da oni ipak treba da ostanu paralelni :roll:

Link to comment
Share on other sites

to gojko zavisi i od modela zvucnika, tvoja pozicija cak i treba da bude iza tacke gde se seku zamisljene linije koje idu iz zvucnika.... tako da ja sam rekao da bi trebalo cinito priblizno jednakostranicni trougao, ne bas ali priblizno.... :order

retko koji zvucnici bolje zvuce kada se postave paralelno.... :wave2

Link to comment
Share on other sites

Gojkov, ne slusaj Petra jer ne zna. Nijednu izjavu koju je dao ne moze obrazloziti sem Samsungovog kucnog bioskopa koji je cuo. Forum ima mnogo korisnih saveta samo treba redom citati. Ovakve zaludjenicke teme bez cilja, ili je cilj samo postizanje broja postova, ne vode nicemu nego odbojnosti ostalih clanova foruma prema samom forumu sto se moze videti iz reakcija clanova na Petrove teme.

Sto se tice zvucnika postavi ih paralelno ili malo prema unutra. To ces oceniti na osnovu tvog polozaja sedenja i usmerenosti visokotonca. Nemoj samo da ti jedan zvucnik bude dalji od drugog iz pozicije slusanja.

Sto se mene tice zbog ovakvih uzaludnih tema pomenutog pokretaca, na koje sam mu vec skrenuo paznju u nekoj od prethodnih tema i privatnom porukom, ali covek nije razumeo poentu, posecivacu forum samo kada dobijem mejl o privatnoj poruci, jer ovu kolicinu gluposti ne mogu vise da citam.

Petre bez ljutnje, nadam se da ces moci zameniti moje odsustvo ovde brojem postova, jer znanjem sigurno neces. I molio bih bez slanja privatnih poruka.

Link to comment
Share on other sites

u redu, to su moja iskustva, sa zakretanjem zvucnika... ali neka svako proba sta mu najvise odgovara....

pored, toga zar na samom sajmu koji je nedavno odrzan zvucnici nisu bili zaokrenuti.... ?

inace nisam mislio da zvucnike treba zaokrenuti toliko da se linije seku vec da covek treba biti udaleljen malo vise od zvucnika akli problizno jednakostranicnom trouglu.... pa da se onda zamisljene linije seku.... dakle ne treba preterivati u zaokretanju zvucnika... ali iz mog iskustva je potrebno zaokrenuti zvucnike ka slusaocu.... naravno o ukusima ne treba raspravljati....

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...