Jump to content


SW povezivanje


gvlada

Recommended Posts

Mogu postaviti prvu temu :lol:

Moze biti ovo pocetnicko pitanje a odnosi se na povezivanje Sub-Woofera. Kao sto se zna iz AV Receivera ima obicno 1 (kod novijih modela i 2) izlaza za LFE (Low Frequency Channel) ili SW out, a na SW obicno ima 1 (mono) ulaz. Kod nekih modela, npr kod mog SW Yamaha YST SW216 postoji stereo ulaz (L&R). Na stranim sajtovima nasao sam preporuke od toga da se stereo izlaz koristi samo kod povezivanja sa pre-amp izlazom iz stereo pojacala da bi se dopunio bas kod muzike a da se kod AVR i LFE out povezuje samo na L/mono ulaz, do toga da se kupuju adpateri Y i da se iz 1 izlaza iz AVR poveze na oba ulaza (L&R). Pominje se gain od 6dB ako se tako uradi. Ali ako je iz 1 izlaza hoce li biti tog povecanja? Interesuju me vasa misljenja, ima li razloga i zasto povezivati na oba ulaza ili je jedan sasvim dovoljan.

Link to comment
Share on other sites

TaÄno je, stereo ulaz, ako postoji na sabvuferu, služi samo radi mogućnosti povezivanja u stereo sistem. Ukoliko bi postojao samo jedan ulaz, stereo pretpojaÄalo ne bi moglo da dovede signal oba kanala u vufer. S druge strane, u AV sistemu postoji samo jedan SW kanal i njega treba dovesti u vufer jednim (mono) kablom. Sam sabvufer, iako ima stereo ulaz, zapravo ima samo jedno (mono) pojaÄalo i (najÄešće) jedan bas zvuÄnik. Unutar vufera stereo ulaz zapravo "sabira" signal levog i desnog kanala u jedan signal koji ulazi u (mono) pojaÄalo. ZnaÄi, ako je u pitanju stereo sistem, povezati naravno oba kanala (ako vufer ima samo jedan ulaz - koristiti kabl "dva u jedan"), ako je AV sistem, signal povezati na bilo koji ulaz (ili levi ili desni, svejedno), a ako je 7.2 sistem, koristiti dva vufera :lol:

Link to comment
Share on other sites

7.2 sistem kao kod novijih Yamaha i Onkyo AVR u stvari je isti 7.1 sistem ali sa duplim izlazom za isti LFE kanal. U principu kako si objasnio tako sam i ja kapirao stvari, ali sta sa onim dobitkom od 6dB koji se pominje ako su oba RCA prikljucena?

Link to comment
Share on other sites

Ja sam recimo povezao sa tim famoznim Y kablom. Negde sam procitao, kao sto je i ranko napomenuo, da wofer svakako ulaz sa oba kanala sliva u jedno mono pojacalo, a ovako kada iz oba kanala dobije isto nekako sve postaje "stabilnije". Kao kada se radi bi-wiring.

Mozda gresim, a mozda i ne prenosim info kako treba, ipak je to bilo pre 2 godine...

Sve u svemu sve lepo radi, ja zadovoljan :listen

turbo

Link to comment
Share on other sites

Ali ako iz AVR ide 1 SW pre-out a to se ubaci u oba ulaza (1 u 2) pa se to "slije" u isto pojacalo, koja je tu razlika?

@Turbo Koji Y adapter koristis? Ovde nisam mogao naci nijedan zenski RCA > 2x Muski RCA.

Link to comment
Share on other sites

nisam ni ja nasao kod nas... Subotica je supak svemira sto se izbora ovakvih stvari tice... nasao sam preko u madjarskoj, neki Monster Cable, ako se dobro secam, za cenu ne pitaj, to sam zaboravio...

nasao sam u nekom "megamarketu" tipa mediamarkt/saturn/euronics...

Neznam ni ja u cemu je fora sa tim slivanjem i povezivanjem u oba ulaza, ali se recimo koliko toliko i cuje razlika, a i merljiva je, recimo na yamahi kada pustim automatsko podesavanje zvucnika i povezem samo u jedan ulaz, onda pri istom setovanju yamaha sama pojaca malo sub. Ako povezem oba ulaza, blago smanji nivo koji salje na sub... znaci da je signal koji u sub dolazi kada se koriste oba ulaza malo JACI, ili neznam kako bih to objasnio.... neznam koji je pravi izraz...

turbo

Link to comment
Share on other sites

Ono sto je mene zbunilo u uputstvu Yamaha SW 216 je ako se koriste 2 SW da se u jedan signal dovede u L input a u drugi u R input, nevezano da li je u pitanju Home Theater ili HiFi i onda... ako je HiFi ok, kapiram ali ako je Home Theater onda ne bi trebalo da ima veze. Razmisljam se cak da kada kupim pojacalo na 1 input npr L povezem LFE kanal iz AVR a na drugo da sprovedem pre-out iz pojacala za dodatni bas pri muzici, naravno koristeci po potrebi. Ionako kada se slusa muzika LFE kanal iz AVR ne radi a kada se gleda film onda pretpojacalo se automatski isljucuje jer se aktivira main in opcija pa radi samo kao snagas (PM7003). U prici sa drugima izgleda da ovako moze da se poveze bez problema. Tako bi ispalo da svaki uredjaj ima svoj input ili kanal prema pojacalu SW i radili bi ili jedan ili drugi. Ima li neko da kaze nesto na ovu temu.

Link to comment
Share on other sites

Navodi iz uputstva su pisani imajući u vidu korisnike koji su moguće potpuni laici, pa da bi im se Äitava priÄa sa povezivanjem pojednostavila, bez ulaženja u tehniÄka objaÅ¡njavanja tipa "zaÅ¡to i kako".

Sigurno da je sasvim svejedno da li se signal dovodi na L ili na R, ali je lakÅ¡e da se jedan vufer na taj naÄin "oznaÄi" kao L a drugi kao R. Å to se tiÄe upotrebe jednog vufera, na koji bi bili povezani izlazi iz dva ureÄ‘aja, teoretski može, ali bi stereo pojaÄalo bilo "uskraćeno" time Å¡to bi dovodilo samo jedan kanal, a drugi ne bi bio reprodukovan (osim ukoliko bi se koristio kabl "dva u jedan", ali onda to sve poÄinje malo da liÄi na skalameriju). Osim toga, koliko znam svaki AV risiver može da reprodukuje SW kanal i kada se puÅ¡ta muzika (stereo i multikanalno), pod uslovom da se pravilno "setuje" (ovo ne važi za "pure direct" mode - tu vufer kanal ne radi, ali ako je "pure" onda i treba da bude "pure")

Link to comment
Share on other sites

Pa... ima istine u tome, heh. Ne znam kako da se "odrazim" ali kada slusam stereo muziku sve je to ok i na mestu ali... kada u filmu ide neka muzika onda joj SW da takvu atmosferu sto ne moze uopste da se poredi sa pure BR5 zvukom. Mozda i nije kako treba ali def mi se vise svidja zato i razmisljam na tu temu. Nasao sam Yamaha SW 700 da ima posebno ulaze za stereo, posebno za LFE, ima EISA nagradu ali kosta i 600e... standard... Kada kupim pojacalo, povezacu, testiracu i onda se odluciti da li mi tako vise prija ili ne.

Link to comment
Share on other sites

I moj ima normalne stereo, tzv. high pass ulaze, preko kojih moze da filtrira ono sto ce on da reprodukuje a ostalo moze da se prosledi na par zvucnika koji trebaju da reprodukuju ono sto je filter woofera ostavio njima...

I ima ove low level ulaze, gde se ukljucuje lfe izlaz sa receivera...

ono sto mi se jos jako dopalo kod mog sw sto ima daljinsku kontrolu i ima 4 programabilna moda, znaci 4 setovanja koja mogu da se izaberu pritiskom na dugme daljinskog...

ovo dodje jako dobro kada se naizmenicno slusa muzika i gledaju filmovi, posto nisu ista namestanja za jedno i drugo... i moze lepo da se namesti da kod muzike samo pomogne malo bookshelfovima, a kod filmova da osecas da se pomera krevet ispod tebe kad je zemljotres :listen

Link to comment
Share on other sites

Vremenom ceo moj sistem bice u vecoj prostoriji a samim tim gledacu da uzmem jaci SW. Pored kvaliteta izradesnage poajcala, frekventnog opsega (20Hz-120Hz), broja ulaza (line in + LFE in) izgleda da cu traziti da ima i daljinski :listen To je stvarno super opcija. Znas li koji jos SW imaju daljinski?

Link to comment
Share on other sites

Pa... ima istine u tome, heh. Ne znam kako da se "odrazim" ali kada slusam stereo muziku sve je to ok i na mestu ali... kada u filmu ide neka muzika onda joj SW da takvu atmosferu sto ne moze uopste da se poredi sa pure BR5 zvukom. Mozda i nije kako treba ali def mi se vise svidja zato i razmisljam na tu temu. Nasao sam Yamaha SW 700 da ima posebno ulaze za stereo, posebno za LFE, ima EISA nagradu ali kosta i 600e... standard... Kada kupim pojacalo, povezacu, testiracu i onda se odluciti da li mi tako vise prija ili ne.
Link to comment
Share on other sites

Vremenom ceo moj sistem bice u vecoj prostoriji a samim tim gledacu da uzmem jaci SW. Pored kvaliteta izradesnage poajcala, frekventnog opsega (20Hz-120Hz), broja ulaza (line in + LFE in) izgleda da cu traziti da ima i daljinski :listen To je stvarno super opcija. Znas li koji jos SW imaju daljinski?
Link to comment
Share on other sites

@ Ranko Stereo pojacalo jeste u planu. Lomio sam se oko nekoliko modela koji odgovaraju BR5, slican rang i u finalu su bili C355 i PM7003. Po osobinama 7003 je pobedio ali kako dok se nesto ne kupi nikad nije gotovo, videcemo. Sto se tice SW, 216 je simpatican model koji sam kupio u trenutku da popuni nedostatak SW usled toga sto nisam imao novca za neki jaci model a opet za ovu moju sobu je relativno ok. U nekom kasnijem periodu planiram neki jaci model po ugledu na Yamahu 700, samo jos da ima i daljinski ...heheh....

@Turbo Heh, secam se tvoje HiFi price jos sa bench foruma. Sada pominjem i novi SW ali to def nece biti ove a mozda cak ni naredne godine. Hteo sam da iskoristim ovaj koji imam sto bolje mogu a za na dalje videcemo. Postoji sansa da ce pojacalo odraditi taj dodatni posao oko basa ali SW ide jos dublje.

Nego iz ovog ispade da je najbolje da se slusa multi-channel muzika npr sa SACD :listen

Link to comment
Share on other sites

Kako god zvucalo... povezao sam 1 LFE kanal na 2 ulaza... jace je, bas je definisaniji, bolji... ne znam kako i zasto ali je def jace... Accuphase mi je rekao da to uradim jos pre par nedelja a ja sam mozgovao umesto da odmah isprobam. Sta reci...hvala svima na vremenu i savetima.... :listen

Jos ostaje da razmislim za kasnije stereo povezivanje.

Link to comment
Share on other sites

Šta da ti kažem gvaldo(a jel mogu da te zovem Vlado ubuduće),kad ti se već iz "nadimka vidi ime"...

znaÄi samo sluÅ¡aÅ¡ Accuphase i budeÅ¡ zadovoljan samo tako...jer je izgleda(more jeste,nije da izgleda...) tu i tamo u pravu:

-dodao si 7.1 umesto 5.1 i vidiš i sam da je to "prava stvar" a ne samo marketing

-onda si uradio taj tweaking sa sub-om i dobio bas-a koliko ti duša ište,i to kvalitativno,ne samo više basa,a to nije isto !!!

-............................................................(treće...dodaj sam...)

OÄigledno ti je ortak 100 % u pravu,kada kaže da si se "naalio".

p.s.

Znam da ovo zvuÄi kao (samo)reklama,ali me raduje kada ljudi umeju da posluÅ¡aju dobronameran savet,a ne da zamaraju um razmatrenjem "ima li iza dobrih namera i onih drugih..." !!!

U svakom sluÄaju,nisam mogao da odolim...pa prija mi,verujem da me razumete.

A i ljudski(u Nišu se kaže ljucki) je biti malkice iskren...javno!!!

Link to comment
Share on other sites

Heh, pa savetom za surr back i SW def ne vidim skrivene namere osim da potrosim svoj novac a opet nista nije islo od tebe (ovo se zezam za novac a nisam nista kupio od tebe tako da nije samo reklama). Jedino necu poslusati tvoj savet da mi pojacalo i ne treba sa ovim setupom, a izgleda da necu moci ni da idem na jaci model amp jer me def ogranicava budzet a i zelja da uskladim sistem klasno. Ajde da cujem i tvoje misljenje za SW i stereo amp.

Link to comment
Share on other sites

Jos nema misljenja za SW i stereo amp. Do tada, mogu preneti moje utiske posle gledanja Valkyrie HD. Film je tematike koja me interesuje, gledao sam ga celog bez prekida ali posto je ovo tema o SW... SW me je iznenadio i odusevio najblaze receno. Povezivanjem na oba ulaza zvuk je toliko jaci, prodorniji, kontrolisaniji da sam ovog puta imao utisak da sam stvarno tamo. Ne kazem da je pre bilo drugacije ali je sada neuporedivo bolje.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...