Jump to content


Najvaznija dela klasicne muzike - referentna izdanja


pera451

Recommended Posts

Na raznim mestima (casopis "Gramaphone", knjige, ...) nailazio sam na razne liste, ali mozda napravimo jednu i sami.

Dakle: 100 najvaznijih dela klasicne muzike po izboru clanova foruma i njihova referentna izvodjenja (par alternativa, da moze da se nadje bar jedno izvodjenje).

Primer: "Antonio Vivaldi - Quattro Stagioni". Izvodjenje "I Musici", postoje dve verzije. Ranija, sa Felix Ayo-om na violini i kasnija sa Pina-om Carmirelli.

Itd.

Willi, ne stedi tastaturu...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 161
  • Created
  • Last Reply

Ja ću morati prvo da se ogradim u jednom delu: sigurno ćemo se složiti oko najvažnijih dela ali izvođenja koja smatram za referentna se često razmimoilaze sa ukusom publike i ocenama časopisa i bazirana su na slušnom i teorijskom istraživanju perioda, naročito baroka, gde uvek insistiram na poštovanju izvornog tonaliteta, temperovanja, tempa, muzičkog vokabulara i izražajnih sredstava i, naravno, originalnih instrumenata.

Evo prvih 10 SPSKTDI (svaka poštena srpska kuća treba da ima) sa kojima nećete pogrešiti i koja su nabavljiva:

J.S.Bach: Goldberg Variations - Trevor Pinnock, čembalo (Archiv)

J.S.Bach: Sonate i partite za solo violinu - Henryk Szeryng, violina (Deutsche Grammophon)

J.S.Bach: Svite za solo violončelo - Pierre Fournier, violončelo (Deutsche Grammophon)

J.S.Bach: Umetnost fuge - Glenn Gould, klavir/orgulje (Sony)

J.S.Bach: Tokate i fuge za orgulje - Ton Koopman, orgulje (Archiv)

J.S.Bach: Muzička žrtva - B.Kuijken, flauta, W.Kuijken, violina, S.Kuijken, viola da gamba, R.Kohnen, čembalo (Deutsche Harmonia Mundi-Editio Classica)

J.S.Bach: Koncerti za gudače i čembala - The English Concert/Trevor Pinnock (Archiv)

J.S.Bach: Brandenburški koncerti - Karl Richter (Deutsche Grammophon)

J.S.Bach: Svite za orkestar - The English Concert/Trevor Pinnock (Deutsche Grammophon)

J.S.Bach: Pasija po Mateju (odlomci) - La Petite bande/Gustav Leonhardt

Au, sve Bach, a?

Link to comment
Share on other sites

U rukama mi je enciklopedijski leksikon "Mozaik znanja", o muziÄkoj umetnosti. Pod odrednicom "diskografija" je navedeno nekih Äetiri stotine (najvažnijih?) dela, sa po tri - Äetiri alternativna izvoÄ‘enja. No, knjiga je izdata joÅ¡ '72.

Hoću da kažem da je ovo priliÄno zametan posao. LiÄno imam neke favorite, ali su se oni naÅ¡li kod mene sticajem okolnosti a ne kao rezultat izbora i poreÄ‘enja. Za jedno deset godina, eto mene sa predlozima. :klanjanje

Predlažem, dok se ne javi još neko, da Willi pređe sa Bacha na...

PS. Vidim da je nastavio. :thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

Ako bih birao samo dve klasicne kompozicije koje smem da ponesem na pusto ostrvo, onda su to:

Haydn - Cello concert 1

Dvorzak- Iz novoga sveta Sinfonija br 9

Sto se tice izvodjenja imam ih u vise primeraka ali su najbolji ( od toga sto imam) Haydn na vinilu ( Melodija) i Dvorak od Dojche gramofona

A ako smem da se tovarim do broja 100, onda tu mnogo Vivaldija, pa muzike baroka, opera....

Link to comment
Share on other sites

Pozdrav svima!

Već duže vreme se motam ovuda kao maÄka oko slanine, ali ovaj topik me je naterao da se definitivno registrujem ïŠ

Uz sve moguće ograde zbog subjektivnosti i razliÄitosti ukusa, mojih nekoliko favorita su sledeći:

1. J.S. Bach. Matthäus-Passion (Karl Richter; Archiv, 1980).

2. J.S. Bach. Weihnachtsoratorium (Karl Richter; Archiv, 1965).

3. G.F. Händel. Giulio Cesare in Egitto (René Jacobs; Harmonia Mundi, 1992).

4. W.A. Mozart. Don Giovanni (Colin Davis; Philips, 1991).

5. W.A. Mozart. Requiem (Karl Böhm; Deutsche Grammophon, 1990).

6. L. van Beethoven. 9 Symphonien (Herbert von Karajan; Deutsche Grammophon, 1993).

7. L. van Beethoven. Triple Concerto (Richter, Oistrakh, Rostropovich, Karajan; EMI Classics, 1993). U paketu sa ovim se nalazi i Brahms-ov dupli koncert pod dirigentskom palicom Szell-a.

8. G. Mahler. Symphony No.5 (Georg Solti; Decca, 1991).

9. N. Paganini. Violin Concertos Nos.1&2 (Yehudi Menuhin, Alberto Erede; EMI Classics, 1990).

10. G. Verdi. Macbeth (Giuseppe Sinopoli; Philips, 1984).

11. G. Puccini. La Bohème (Thomas Beecham; EMI Classics, 2002).

12. R. Wagner. Die Walküre (Bernard Haitink; EMI Classics, 1988).

13. R. Wagner. Tannhäuser (Otto Gerdes; Deutsche Grammophon, 1984).

14. R. Wagner. Der fliegende Holländer (Otto Klemperer; EMI, 1989).

Ne kažem da se sve ovo može lako nabaviti, ali vredi truda.

@ pera451

Karajan-Betoven je definitivno dobitna kombinacija. HvK je odliÄno plivao u svim vodama, od Vivaldija do Riharda Å trausa, ali je Betovena dirigovao bar za nijansu bolje od ostalih. S druge strane, ista ta nijansa je falila Karajanu da dostigne savrÅ¡enstvo Kolina Dejvisa u Mocartovim operama. Niko nije majstor za sve :klanjanje

Link to comment
Share on other sites

gospoda da vam se pridruzim sa mojim favoritima(mada su i vasi remek delo)

- J.S.BACH : Goldberg Variotionen - Glenn Gould,klavir(sony)

- L.v - .Beethoven : Symphonie Nr.9 -Janowitz,R.Majdan,Kmentt,Berliner Philharmoniker,Karajan (DG)

- L.v.Beethoven : Violin sonatas No.5 Springs.No.9 Kreutzer,David Oistrakh(violine)-Lev Oborin(klavir) (Philips)

- Chopin : Piano Sonatas No.2 - Funeral March & No.3 ,Rubinstein,klavir

- Gustav Mahler : Symponie Nr.5 ,Chicago Symphony Orchestra , Georg Solti ( Decca)

- W.A.Mozart : Klavirkonzert Nr.20 , Friedrich Gulda , klavir , Wiener Philharmoniker,Claudio Abbado (D.G.)

- W.A.Mozart : Grosse Messe C - Moll ,Winer Philharmoniker ,Karajan ( D.G.)

- Rachmaninoff : Klavirkonzert Nr.2,Evegeny Kissin , klavir , London Symphony Orchestra ,Valery Gergiec (RCA)

- P.I.Tschaikowsky : Klavierkonzert Nr.1 , Mikhail Pletnev, klavir , The Philharmonia , Vladimir Fedosejev ( EMI )

- J.S.Bach : Die Orchestersuiten , Academy of St. Martin in the Fields ,Neville Marriner , plus Violinkonzert Nr.3(PHILIPS )

Toliko od mene ...mada ima ih ,ma sta reci.

Link to comment
Share on other sites

Evo jos par naslova;

- Hector Berlioz : Syphonie Fantastique , Chicago Symphony Orchestra , Claudio Abbado ( D.G. )

- Chopin : Nocturnes , Rubinstein , klavir ( BMG )

- Gustav Holst : Die Planeten ,Berliner Philharmoniker , Karajan ( DG )

Link to comment
Share on other sites

Claudio Monteverdi: Vespro della Beata Vergine (Marienvesper), English Baroque Soloists, His Majesty's Sagbutts and Cornetts, The Monteverdi Choir/John Eliott Gardiner (Archiv)

Claudio Monteverdi: L'Orfeo - favola in musica, Concert des nations/Jordi Savall (BBC)

Claudio Monteverdi: L'incoronazione di Poppea, Concentus Musicus Wien/Nikolaus Harnoncourt (Teldec)

Link to comment
Share on other sites

Postoji i jedno prastaro izvođenje Bahovog Božićnog oratorijuma sa Helen Watts i verovatno najtoplijom interpretacijom uspavanke Schlafe, mein Liebster, samo ne znam ostale 'generalije' ovog naslova, osim što je dirigent skoro sigurno Karl Münchinger. Willi, može pomoć? :wave2

Link to comment
Share on other sites

Postoji i jedno prastaro izvođenje Bahovog Božićnog oratorijuma sa Helen Watts i verovatno najtoplijom interpretacijom uspavanke Schlafe, mein Liebster, samo ne znam ostale 'generalije' ovog naslova, osim što je dirigent skoro sigurno Karl Münchinger. Willi, može pomoć? :wave2
Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Create New...