Jump to content


EXPOSURE


ozzy

Recommended Posts

Ljubaznošću ljudi iz AV Impulsa danas mi je stigao na kućnu probu Exposure 3010s2 ...i pored kiše i tmurnog vremena kod mene u sobi sija sunce i vetar ćarlija ...

Makina se zagreva i utiske prenosim uskoro !

Pozzzdrav !

Vec ga uzimas, mogu da se kladim :D:wave2

Link to comment
Share on other sites

SIGURNO , samo još da sastavim sve kockice ...

Elem pojaÄalce je lepotica i zver u jednom telu ...imao sam i pre nabildovanih pojaÄala (NAD C370) ali su uvek nekako dodavala zvuku i neÅ¡to Å¡to u izvornom signalu ne postoji ...ovde je situacija jako Äista i leprÅ¡ava , a istovremeno bas je prijatno prisutan ...

Kako sam se navikao na CREEK filozofiju zvuka , ovaj EXPOSURE mu doÄ‘e kao nova dimenzija ali u istom smeru razvoja ... sve dobre osobine (detalji , osećaj vazduha oko instrumenata , prostornost , kristalno Äisti i topli visoki i srednji ) koje sam zavoleo kod Evolution serije , sve to je prisutno i kod Exposure pojaÄala , samo kao da je neko ukljuÄio bas na neki viÅ¡i nivo realizma ... ta bogata zvuÄna slika je uvek postavljena tako da stameni, zategnuti bas suvereno i lako vlada zamiÅ¡ljenom muziÄkom scenom, a srednji , tj glas izvoÄ‘aÄa je u prvom planu . Kako to uspevaju uopÅ¡te mi nije jasno ali mi jako prija !

Primetno je isplivavanje joÅ¡ gomile detalja u inaÄe dobro poznatim muziÄkim numerama koje godinama sluÅ¡am !

Mislim da svi koji prate moje postove znaju da mi je soba poveća (cca 50 do 60 m2), ali ovo pojaÄalo to puni sa takvom lakoćom da su položaji potenciometra preko "15 do 12" skoro i nepotrebni ...pri tome moram da naglasim da je tiho sluÅ¡anje sa svim detaljima sada jako prijatno (CREEK nije mogao da pri manjim glsanoćama da napuni sobu basom , morao sam uvek da mu dam malo viÅ¡e gasa )

Malo tehnike ...istraživao sam strujne mogućnosti Creek Evo i Exposure 3010s2 i doÅ¡ao sam do zakljuÄka da je odnos 1:4 u korist EXPOSURE pojaÄala ...Creek daje 10A max a Expo 40+ A , Å¡to već samo po sebi govori dosta , posebno ako u sistemu imate kutije gladne struje ...

Vizuelno komad izgleda veoma jednostavno i lepo , a izrada odaje utisak Ävrstine i solidnosti ....iskreno malo mi se ne sviÄ‘a finiÅ¡ poklopca koji izgleda kao da je farban sa grubom farbom (kao da je peÄena ) ali to je zaista minorna zamerka ...

Ostatak utisaka i uticaj pojaÄala na ostatak mog sistema ću Vam preneti u mojoj temi "nova iskustva " .......viewtopic.php?f=1&t=13762

Pozzzz

Link to comment
Share on other sites

Po sugestiji moderatora, evo, prelazim iz teme PoÄetniÄke nedoumice: pojaÄala i zvuÄnici u PoÄetniÄkim pitanjima na ovaj forum i verovatno adekvatniju temu EXPOSURE.

Pitao sam za kablove, i nije problem. AV Impuls će mi poslati Exposure zvuÄniÄke kablove, i interkonekte po njihovom izboru, pa ako ima pomaka poslaću im novac. U suprotnom, vratiću im natrag kablove. Naravno, javiću vam o svojim utiscima.

A za ono, da li je 2010S2 slabije ili drugaÄije u odnosu na 3010S2?

Kad bolje razmislim, prava reÄ jeste da je drugaÄije. Ako ćemo bukvalno, jeste i slabije ( 75w u odnosu na 110w). Kad sam ih uporeÄ‘ivao, ono Å¡to sam primetio i Å¡to mi je i sada svež utisak, je taj veliki prazan prostor kod 3010S2 izmeÄ‘u zvukova gitara, ritam sekcije, glasa...a opet u toj praznini ima neÄeg prisutnog Å¡to prožima i zvuk instrumenata i ljudski glas. Nije to vakum, mislim neÅ¡to mrtvo. Opis nije baÅ¡ neÅ¡to, ali razlika po meni postoji i svidelo mi se. Ne bih rekao da je 2010S2 bleda kopija njegovog jaÄeg brata, mada, da sam imao viÅ¡e novca uzeo bih 3010S2 :ruganje

Kod 2010S2 dobro je Å¡to i ono, kao i 3010S2 ima mogućnost za bi-amping. PoÅ¡to mrmot ima i integrisano pojaÄalo + power amp, ako ga ne mrzi, Å¡ta je najupeÄatljivije kod njegove kombinacije (osim, pretpostavljam, veće snage) i koja je zvuÄna razlika u odnosu na situaciju gde je, kao kod mene, samo integrisano pojaÄalo? Uzgred, koliko je snažan snagaÅ¡? :plakanje

Link to comment
Share on other sites

Posto je biamping u pitanju, visoki idu sa integralca a duboki sa snagasa. Samim tim je i kontrola bolja pogotovo u nizem i srednjem registru. Takodje i snage ima vise, iako na papiru pise 50W za integralac i 60W za snagas u stereo i 110W u mono postavci. U biamping kombinaciji dobijes malo bolji osecaj dubine i sirine stagea, ali ne nesto preterano, vec samo onoliko koliko je potrebno da se izvodjaci ne nateravaju po bini :ruganje Bogatiji je i jasniji srednjetonski opseg, sto je uz dobru prezentaciju dubokih tonova po meni najvaznija karakteristika comba.

Sam integralac takodje nama problem sa snagom i dinamikom. To je, iako sa svojih 50W, veoma snazno pojacalo koje je sposobno sa svakom vrstom muzike da izadje na kraj sa neverovatnom lakocom.Ima attack i odlikuje ga analiticnost, ali i mirnoca u reprodukciji.

Sad bi neko rekao da pored ovakvog integralca nije potreban snagas. I nije, ali zvuk sa comba je snazniji, dublji sa jos vise attacka...i da se ne ponavljam, kod odabira bi trebalo da pobedi odredjena sklonost ka ovom ili onom nacinu reprodukcije zvuka.

Exposure je zaheban i vrlo izbirljiv po pitanju onoga kakav snimak je na nosacu zvuka, a da ne bih pisao jedno te isto u uvoj temi, procitaj ovde:

viewtopic.php?f=1&t=13608&start=30

Ja svakako povremeno promenim postavku i iskljucim snagasa, sa jednim parom zvucnickih zica spojim PMC....cisto rockerska varijanta uz :ruganje koja mi jako prija..... i tako, mozda bi jos stosta moglo da se napise, ali valjalo bi i poslusati :plakanje

Link to comment
Share on other sites

Dobio sam na probu kablove:

- zvuÄniÄki (Exposure)

- interkonekt (QED Reference Audio Evolution)

Da podsetim. Imao sam:

- zvuÄniÄki kabal QED Silver anniversary XT

- interkonekt kabal QED Performance Audio 2

Utisak:

Ukupan zvuk je neÅ¡to pitomiji, manjeg kontrasta i za nijansu zatvoreniji, ali i dalje izrazito otvoren i svetao. OÄigledno da Exposure i Neat isporuÄuju snažan, kontrolisan, ali izrazito svetao i otvoren zvuk. Kao Å¡to reÄe Kuja u svom postu, kablovi, ma kakvi da su neće promeniti karakter sistema. PoÅ¡to Expo/QED Refererence za mene omogućavaju sluÅ¡ljiviji spoj, odluÄio sam da ih zadržim.

Verujem da bi se strpljivim traganjem doÅ¡lo do kablova koji bi omogućili joÅ¡ jaÄi zvuÄni pomak na tamniju stranu, makar i na raÄun otvorenosti, analitike i sliÄnog, sa Äime Exposure/Neat kombinacija ionako ne oskudeva. Pamtim predlog za Naim NAC A5, Chord Odissey 2. Koliko mi je poznato, ovo prodaje One Hi-fi. Ne znam da li bi mi ustupili na probu navedene kablove. Za interkonekte Cobra i VDH Integration ne znam ni ko ih prodaje. Videćemo...

Da budem iskren, odkad sam uÅ¡ao, (pomalo nespremno i nespretno) u svet visoke rezolucije pod popularnim nazivom Hi Fi, budžet mi se vidno istanjio. PoÅ¡to ne želim da padnem u dužniÄko ropstvo kod banaka, potragu za joÅ¡ tamnijim i masnijim zvukom ću na vreme odložiti, a Captain Beyond, Captain Beefheart, Love, Penuat Butter Conspiracy i ostali Zapadno obalci će se na neko vreme odmoriti. Nije ovo za njih. Možda je vreme da i zadrti roker ozbiljnije vidi vredi li taj džez Å¡ta:D

Link to comment
Share on other sites

@ aeroplan

Kablovi neće popraviti svetliji i lagano "tanak" zvuk tog sistema.

Potrebni su zvučnici sa fundamentom, a to košta....novo, SH i ne mora.

Kao neko ko te kutije slusa svaki dan ne slazem se.... Tj. ne slazem se da je jedino resenje zamena kutija. Mozda ne idu sumanuto duboko (u mojoj sobi i nije neka mana), ali da zvuce svetlo... Ne kod mene.

@aeroplan: Probaj da ih slusas sa mrezicama na njima. Mozda malo promenis zvucnu sliku na tamnije, ili bar neutralnije. Meni oni cak zvuce nijansu tamnije od neutralnog, doduse uz drugo pojacalo/izvor. (Da, meni lezi taj, samo nijansicu tamniji zvuk - prijatniji mi je za duze slusanje).

Link to comment
Share on other sites

Neat Motive su odliÄni zvuÄnici, imaju, pre bih rekao vrlo dobre i vazduÅ¡aste, neÅ¡to otvorenije visoke sa vrlo zavidnim nivoom informativnosti (uz to da ne seku i prÅ¡te) dok bih za midbas rekao da im je viÅ¡e na otvorenu i svetliju stranu otud i taj utisak svetlijeg karaktera. Obzirom na svoju veliÄinu dodao bih i to da kopaju priliÄno duboko u basu ali nikako ne na raÄun definisanosti i detaljnosti donjeg spektra. Naravno nisu u toj meri ubijaÄki da bi ih okarakterisali kao zvuÄnike sa basom, koji je medju najboljima, ali je definitivno medju boljima. Definitivno moj pretendent za sledeću kupovinu zvuÄnika (Spendor su mi bili do sada na prvom mestu te liste) pre svega zbog vidno naglaÅ¡enije muzikaliÄnosti.

I da: slušao sam ih i sa Naimom Nait 5i i Naim Unity-jem pa sa Exposureom (moj poweramp XVIII) i moram priznati da im (po mom ukusu) Naim bolje paše.

Link to comment
Share on other sites

Neat pravi odlicne kutije, ML Cube je uzeo Motive 1 i mogu reci da su fenomenalne, visoki su perfektni jer koriste JM Lab visokotonac koji je modifikovan definitivno jer svira bolje nego na JM Lab-u, driveri su Peerless i pokazali su se odlicno (naravno i oni su modifikovani). Interesantno je da kutija nema ni jedan tunel unutru, bass reflex je dole i to sve daje fenomenalnu zvucnu sliku. Slusao sam ih na Arcamu koji je previse mutan i miran za kutije, na Primare i30 sviraju apotekarski precizno i tacno ali imaju manjak basa za moj ukus. Nisam slusao Exposure mada po prici ML Cube-a svira odlicno, interesantna stvar i necu biti subjektivan je da se moj CA Azur 540R AV risiver pokazao kao odlicno resenje i to ce i ML potvrditi da je najbolje gurao Motive 1, cak stavise imao je ne toliko precizan zvuk ali kompletno gledano svirao je najbolje u svakom segmentu. Nisam slusao Motiv 2 tako da ne mogu da sudim o njemu ali Motiv 1 opravdava ulozen svaki dinar.

Link to comment
Share on other sites

Za B.T.V.: Novi set kablova nije popravio ,,lagano tanak’’ ukupan zvuk sistema, ali ga jeste potamneo, ne baÅ¡ koliko sam želeo, ali dovoljno da se odluÄim da ove nove kablove zadržim. A ako to mogu ovi kablovi, zaÅ¡to ne bi mogli za korak viÅ¡e neki drugi kablovi, na pr. oni za koje sam Äuo od viÅ¡e Älanova foruma. Å to se tiÄe debljine zvuka, to od kablova nisam ni oÄekivao.

Za Neat i Å¡ta on može: Za te pare, a da je novo ( Å¡to sam prvenstveno hteo), mislim da bolje nije moglo, posebno kada se doda moja soba od nepunih 16m2. Uzgred, od pre dva dana sam se pod pritiskom porodice preselio na rezervni položaj u ,,sobu’’ od 2,5 x 5,5m2 (nadam se ne zadugo). Zaista ne znam koji bi zvuÄnik osim Neat Motive 2 mogao da se snaÄ‘e u ovakvoj nazovi sobi. Zvuk je i dalje, i u tim, gotovo nemogućim uslovima pristojan. Pravi mali akrobata.

Svoje sam utiske podelio sa forumaÅ¡ima, ne samo u temi J. Joplin..., nego i u temi PoÄetniÄke nedoumice: pojaÄalo i zvuÄnici na Forumu PoÄetniÄka pitanja, kao i u temi: Nova iskustva u Forumu Hi Fi audio. Ne skrivam svoja trenutna osećanja. Ono Äime sam danas oduÅ¡evljen, sutra mi neće toliko prijati, tako da moje postove ne treba shvatiti doslovno. Ali daleko od toga da sam promaÅ¡io. Ako se stvari uzimaju zdravo za gotovo jesam, ali ako objektivno sagledavamo, mislim da nisam.

Odrastao sam na odabranim pesmama odabranih bendova starog, beskompromisnog, Äupavog, ,,iÅ¡ÄaÅ¡enog’’ roka. Å ta možete da oÄekujete od ovakvog ,,audiofila’’, pa joÅ¡ sada kad sam premaÅ¡io 40-tu i kada moram da pravim životne kompromise u svemu i svaÄemu. Na sreću, ostao mi je neoÅ¡tećen rock nerv, ali on traži svoju redovnu porciju žestokog zvuka.

Nadam se da (kad za to doÄ‘e vreme) mogu sa jednim kvalitetnim sabvuferom. da dobijem taj veći, ,,realniji’’ zvuk.( Äuo sam da je Audio vektor O.K.). A kad hoću zvuk akustike ili mirniji rock, iskljuÄim sabvufer, koji bi verovatno za takvu vrstu muzike bio smetnja i to je to. Ali ima vremena, važno je da sistem koji sam nabavio ima dovoljan potencijal i smisla za nadgradnju.

InaÄe, sabvufer mi je ne tako davno sugerisao Andrija, jedan od Älanova. Mislim da Äovek isto kao i ti poznaje stari rock, a vidim da je prema svima na forumu odmeren i dobronameran. Ne kažem da ostali nisu, ali B.T.Voki, ti si mi predložio trosistemac sa performansama koje bi odgovarali u 15-16m2, ali ja to jednostavno nisam mogao da naÄ‘em, a nije da se nisam trudio.

U svakom sluÄaju moje DIY kompresione kutije stare 20godina sa, mislim oko 12 inÄa niskotoncem, stoje u ćoÅ¡ku i Äekaju na ozbiljan remont. E, one imaju zvuÄinu, al’ analitika im je nepoznat pojam.

- Krgoviću, maske sam odmah posle kupovine skinuo, sad ih ,,monumentalno’’ stavljam. Slažem se, sve treba probati, ponekad sitnica može ršum da napravi.

- V. Tito: odliÄna zapažanja. Na žalost, nisam imao prilike da Neat Äujem sa Naimom. ÄŒuo sam Nait 5i ali sa neadekvatnim zvuÄnicima. Prodavac me verovatno nije ozbiljno shvatio. Primetio sam da Naim ima mekÅ¡i zvuk od Exposure koje sam, inaÄe, Äuo neÅ¡to kasnije. Ali kod prodavca Exposure sam dobio odliÄnu prodajnu ponudu a imao je i Neat pa sam mogao da ih upreÄ‘ujem do mile volje. Exposure je pomalo divljiji i u tom smislu ,,rokerskiji’’.

Kovalski: Neat Motive 1 je nešto veći, ne znam, možda još i bolji od Motive 2 . Nisam slušao. Bili su iznad mog budžeta a i Motive 2 mi se već na prvo slušanje svideo.

Malo sam se raspisao. Da zakljuÄim: Kablovi ipak pomažu. :cheers

Link to comment
Share on other sites

For the record: Motive 1 slovi za "gori" zvucnik od Motive 2. Ne obavezno, ali najcesce losiji, delom jer trazi vecu sobu, a delom jer trazi mnogo ozbiljnije pojacalo. Dok Motive 2 usrecava ljude koji koriste Exposure 2010 i Nait 5i, Neat je za Motive 1 preporucivao SuperNAIT - ipak mnogo ozbiljnije pojacalo.

Link to comment
Share on other sites

Neatovi su definitvno veoma otvoreni, Äak bih rekao i pomalo reski. S' druge strane imaju i dobar punch u basu pa ih definitivno ne bih nazvao tanko-zvuÄećim. Midbas doduÅ¡e vuÄe na svetliju stranu, srednji su transparentni i informativni ali može da nedostaje malo topline u tom pojasu. To bi verovatno dobio nekim vintage zvuÄnikom ali uz potencijalnu redukciju u PRaTu i detaljnosti. U svakom sluÄaju, Neat je jedan brz, angažovan i dominantan zvuÄnik koji IMHO spada u uži izbor za rokaÄinu ako se kupuje novo u toj klasi cena. MilozvuÄni i delikatni svakako nisu - to se Äuje iz aviona, te se nadam da se to od njih i ne oÄekuje. Novi Expo, kao Å¡to već negde pomenuh, gaji sliÄan pristup, te je iracionalno oÄekivati da će parÄe žice fundamentalno promeniti karakter celog sistema. Uticati svakako hoće ali nećete dobiti sistem za late night listening, to je sigurno.

P.S. Odyssey je veoma dobar kabl ali nije zahvalan za ozbiljniju korekturu tonaliteta sistema, može da izvuÄe malo crispier zvuk ali umekÅ¡ati ga sigurno neće.

Link to comment
Share on other sites

For the record: Motive 1 slovi za "gori" zvucnik od Motive 2. Ne obavezno, ali najcesce losiji, delom jer trazi vecu sobu, a delom jer trazi mnogo ozbiljnije pojacalo. Dok Motive 2 usrecava ljude koji koriste Exposure 2010 i Nait 5i, Neat je za Motive 1 preporucivao SuperNAIT - ipak mnogo ozbiljnije pojacalo.

Apsolutno se slazem, mora da se zadovolji puno stvari da bi svirali kako mogu, biraju i pojacalo, i kablove ali soba je naveci problem, mora da bude dobro udampirana.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...