Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

.Pravi primer da je kombinacija kompresiona kutija/izobarik bas i close to wall princip savrsena,posle toga nijedan bas refleks ne moze da ne zasmeta,ajd dobro mozda po neki redak izuzetak,jako redak.

Kad sam bio u potrazi za kutijom pre par godina u najuzem izboru je bio Linn Izobarik, ali nekako se kockice nisu slozile ,neki ljudi su me odgovorili od toga sa pricom da ja nemam dovoljno struje i wati u sistemu i sticajem okolnosti izbor je pao na 3.3 a neispunjena zelja i dalje tinja.

Dovuci cu ja to kad tad da cujem kod mene, opasno mi tu mirise neki dobar ton iz tog zvucnika . Kad budes jednom prilikom dosao kod mene mozda ces cuti ovo sto si napisao vezano za bas iz bas refleks kutije - kako moze da zvuci kod neke redke kutije - izgleda da je ova moja jedna od tih - jako redka kao sto ti rece

Pozdrav za sve Republikance :wave2

Link to comment
Share on other sites

Linn Sara je fenomenalna kutija Äiji bas nećete moći da zaboravite tako lako ako ga jednom Äujete na kvalitetnom sistemu. Tenzija i preciznost koju ima je neverovatna. Ja sam imao prilike da ih posluÅ¡am viÅ¡e puta i bio raspamećen. Meni su možda malo smetali prÅ¡teći visoki u nekim trenucima, ali, verujte, to je zaista marginalan problem, a možda je to neÅ¡to Å¡to bi samo meni smetalo. Svakako je kutija koju treba Äuti i razmotriti. Ne znam da li je ikog ostavila ravnoduÅ¡nim. Tako da Sucu potpuno razumem, ja razmiÅ¡ljam na sliÄan naÄin. Kopka me da je dovuÄem u svoju kuću i posluÅ¡am na neko duže vreme. Pre nekog vremena sam Äitao opis i ocene za Totem kutije koje koÅ¡taju 5500 evra i koje u svom sastavu imaju dva bas drajvera jedan iza drugog kao i Linn Sare. I kod Totema opisuju neverovatan bas. Možda je taj sistem gradnje kutija u stvari idealan za dobijanje takve tenzije i preciznosti u basu. Svaka preporuka za Linn Sare.

Pozdrav republiko!

Link to comment
Share on other sites

Linn Sara je fenomenalna kutija Äiji bas nećete moći da zaboravite tako lako ako ga jednom Äujete na kvalitetnom sistemu. Tenzija i preciznost koju ima je neverovatna. Ja sam imao prilike da ih posluÅ¡am viÅ¡e puta i bio raspamećen. Meni su možda malo smetali prÅ¡teći visoki u nekim trenucima, ali, verujte, to je zaista marginalan problem, a možda je to neÅ¡to Å¡to bi samo meni smetalo. Svakako je kutija koju treba Äuti i razmotriti. Ne znam da li je ikog ostavila ravnoduÅ¡nim. Tako da Sucu potpuno razumem, ja razmiÅ¡ljam na sliÄan naÄin. Kopka me da je dovuÄem u svoju kuću i posluÅ¡am na neko duže vreme. Pre nekog vremena sam Äitao opis i ocene za Totem kutije koje koÅ¡taju 5500 evra i koje u svom sastavu imaju dva bas drajvera jedan iza drugog kao i Linn Sare. I kod Totema opisuju neverovatan bas. Možda je taj sistem gradnje kutija u stvari idealan za dobijanje takve tenzije i preciznosti u basu. Svaka preporuka za Linn Sare.

Pozdrav republiko!

Jedna mala opaska,mislim da ne pišete o istom modelu, ti spominješ Saru a Šuca mislim Izobarik DMS,što naravno ne negira ništa od onog što je napisano

Link to comment
Share on other sites

@surokvl

Ja pratio priÄu Dekija VS i Sondeka o Sarama, a uÄinilo mi se da se i Suca ukaÄio na tu istu. Svejedno, ostaje moje zapažanje o Sarama nepromenjeno. O onim većim kutijama ne bih smeo da priÄam, jer ih nisam nikad Äuo, ali voleo bih.

Link to comment
Share on other sites

@surokvl

Ja pratio priÄu Dekija VS i Sondeka o Sarama, a uÄinilo mi se da se i Suca ukaÄio na tu istu. Svejedno, ostaje moje zapažanje o Sarama nepromenjeno. O onim većim kutijama ne bih smeo da priÄam, jer ih nisam nikad Äuo, ali voleo bih.

Ja takođe

Link to comment
Share on other sites

Malo i Linn zbunjuje jer i jedni i drugi nose naziv Izobarik jer rade na tom principu,da zbunjivanje bude jos vece i sad imaju model koji se zove izobarik.Sara je dvosistemac sa 2 kef b200 basa,postoji ukupno 9 modifikacija(verzija) tako da se poslednji zove SARA 9,dok su DMS ili PMS trosistemci sa 2xb139 u izobarik sistemu rada,pored duplog basa imaju i po dva bas/srednjetonca b110 i visokotonac i njih postoji par verzija sa XLR ili klasicnim konektorima.Mislim da nema lepseg pogleda na Izobarika od ovog sajta koji su fanovi napravili http://mybriks.com/ .

Ja sam imao prilike cuti oba izobarika, iz te referentne serije imao sam Linn Sare i dugi niz godina Linn Kan koji nije na izobarik sistemu rada vec je ls3/5 standard mini minitor zvucnik.Za Izobarike(velike) idealan match koji je preporucen od strane Linn-a je naim nap 250 ili mono verzija nap 135 tu dobijaju svu snagu i struju koja im je potrebna(125 ili 135W na 4 ohm).Ako se slusaju u aktivnoj veziji onda se koristi i naimova aktivna skretnica dizajnirana specijalno za linn izobarik naxo 3-6 i 3xnap250 ili 6xnap135,ti se sistemi u L&N slengu nazivaju "sixpackers".

@suca nije lako dopremiti velike i teske kutije na slusanje,ali i sav taj je trud uzaludan ukoliko ne dopremis i ostatak sistema od koga ce jako zavisiti njihov rad,vec bez Sondeka na izvoru rezultat moze biti traljav,da ne govorim tek o ampu.Jednostavno ti su stari sistemi pravljeni jedno za drugo i tek kad se sve lego kockice sklope dobices adekvatan rezultat.Vidim da si slicno razocarenje dobio i kad si SBL imao bez adekvatnog ostatka sistema(ne mislim na kvalitet komponenti,vec sinergiju), dok na drugom mestu rade odlicno i uz Exposure integralac,koji je takodje dobar match za njih i slicna(ista) skola zvuka.

Saljem dve slicice,Izobarika i sistema koji uz njih ide,nije jeftina zabava,ali bi lepo ispunilo Sucinu kvadraturu,mada rade odlicno i u znacajno manjem prostoru-ja sam ih slusao u 20-tak m2 uz 32/snaps/250 i Sondek/Ittok kombinaciju.

@baal taj odvratni prsteci zvuk se dobije kad se ne koristi linn izvor,imao sam ga uvek sa digitalijom dok nisam uzeo Numerik,koji u nekim drugim sistemima ume da zazvuci dosadnjikavo,uostalom ti si najbolje video kako sve legne na svoje mesto kad se sve komponente upare.Baal inace ima opasan all Linn sistem :thumbsup2 ,moze i neka fotka za republikance... :cheers

post-11818-0-11899400-1335909460_thumb.j

post-11818-0-74731500-1335909506_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

@ Sondek

Nije taj visoki prevelik problem bio, već je umeo pomalo da umori. I to se deÅ¡avalo na većim pojaÄanjima, a sistem je bio ovaj moj. E, sad, možda je u pitanju i mala soba u kojoj se to sluÅ¡alo, jer nije baÅ¡ najbolja za ovaj naÅ¡ sport, ali druge trenutno nemam. U svakom sluÄaju za mene Sare predstavljaju otkrovnje i ako budem imao mogućnosti sigurno ću ih dobaviti za neko duže sluÅ¡anje kod mene, a Å¡to da ne i zauvek! :thumbsup2 Å to se tiÄe fotki sistema, planiram da ih uskoro zakaÄim, jer sam konaÄno zavrÅ¡io jurnjavu oko poslova i mogu da se opustim i okrepim, a i da se pozabavim pomalo svojim novosklopljenim sistemom i sluÅ¡anjem muzike! :cheers:banana

Link to comment
Share on other sites

.Pravi primer da je kombinacija kompresiona kutija/izobarik bas i close to wall princip savrsena,posle toga nijedan bas refleks ne moze da ne zasmeta,ajd dobro mozda po neki redak izuzetak,jako redak.

Slažem se sa kompresionim principom, ali "imam sumlju" spram close to wall-a. Ono Å¡to sam Äuo kod tebe je zvuÄalo odliÄno, ali, zapravo, zvuÄnici ti nisu potpuno uz zid, pa se nema baÅ¡ potpun uvid u pravo stanje stvari.

Naime, pretpostavljam da je uloga zida da nadomesti deficitarnost u basovima, koja, verovatno, nastaje već negde ispod 60Hz. Problem je taj, da zid nije selektivan, pa pojaÄava i ono iznad. Zatim, tu je i problem faznog kaÅ¡njenja onog dela koji je odbijen od zida (posebno kod kraćih talasnih dužina), pa tu biva i neÅ¡to muljanja.

Ovo samo ja glasno razmiÅ¡ljam. U skladu s tim, bilo bi zanimljivo probati neÅ¡to: da ti neko napravi bass boost od jedno 6dB na jedno 40-45Hz, pa da lepo odmakneÅ¡ zvuÄnike od zida... Bilo bi zanimljivo Äuti rezultat. :)

Link to comment
Share on other sites

Ispod 60Hz?

To već pripada sabvuferima.

A za osećaj da sistem ima "puno basa" dovoljno je da se malo izdigne raspon od 100 do 200Hz, manje-više.

Pa nije baÅ¡ da pripada sabvuferima. Odnosno, faktiÄki pripada, ali, stiÄem utisak da to i tebi znaÄi da je tipiÄan odziv 60Hz -3dB za kompresiju sasvim dovoljan kada su u pitanju basovi?

U pravu si za drugi deo primedbe, a to je, upravo, ono na šta sam hteo da ukažem.- nelinearnost u donjem spektru (uprkos osećaju da ima puno basa), a i neminovna muljavost, makar u nekoj meri.

EDIT: DoduÅ¡e, sada sam se setio da su ti zvuÄnici vrlo zahtevni i "labilni" kada je impedansa u pitanju, pitanje je kako bi se ponaÅ¡ali sa ovakvim pojaÄanjem basa?

Link to comment
Share on other sites

stiÄem utisak da to i tebi znaÄi da je tipiÄan odziv 60Hz -3dB za kompresiju sasvim dovoljan kada su u pitanju basovi?

Hm, mislim da mi je dovoljno, valjda. :roll:

Frequency Range za moj B&C 10HPL64 driver je 60 - 4000 Hz.Pre neki dan sam skinuo nekakve bass test pesme, ono Å¡to puÅ¡taju oni likovi Å¡to spaljuju sabvufere za automobile.Bilo je tu basa i viÅ¡e nego Å¡to mi treba a zvuÄalo je sasvim Äisto.Sad, siguran sam da bi sa sabvuferom to bilo joÅ¡ bolje, Å¡to da ne.

Link to comment
Share on other sites

Slažem se sa kompresionim principom, ali "imam sumlju" spram close to wall-a. Ono Å¡to sam Äuo kod tebe je zvuÄalo odliÄno, ali, zapravo, zvuÄnici ti nisu potpuno uz zid, pa se nema baÅ¡ potpun uvid u pravo stanje stvari.

Takvi su uslovi da ne moze blize,a da ne budu zaklonjeni,video si,nije idealno to znam.Nema tu nikakvih problema sa cistocom basa upravo najcistji i najprecizniji bas sam cuo upravo od takvog sistema rada,nema nikakvog muljanja,mnogo vise muljaju novi naim zvucnici dizajnirani za slobodan prostor,malo sam bio cak zbunjen kad sam ih cuo sa tim delom spektra,mada kad sam cuo kako mulja jedan novi integralac i kod mene ipak mislim da je to bilo pre do ampa koji je bio daleko ispod njihovih zahteva.Kod ovih starih jednostavno je sve podeseno da radi uza zid, na oko 5cm zapravo.Ovi veliki izobarici i pored velikih dimenzija kutije i dva velika b139 basa kad se odmaknu od zida zvuce totalno bez basa,bez ritma,bez veze.F. opseg im je inace krece od 20hz,kolicinski ga nema nista vise nego kod mene ima ga kad treba.Kabinet je zaista sacuvan od vibracija takvim podesavanjem, na "kuckanje je kutija potpuno mrtva,kao lupas o nesto sto nema veze s drvetom.Linn je svojevremeno naglasavao da su vibracije najveci neprijatelji muzike i da svaka veca od 17 milionitog dela inca kolika je brazda ploce utice da se muzicka informacija bespovratno izgubi,kako kod gramofona tako i kod zvucnika,mozda malo marketing, ali nije bezveze svakako.Siljci na njihovim zvucnicima su ubedlivo najostriji koje sam dosad sretao,zapravo imao prilike da pipnem,pravi trnovi.

Kod mene je inace SBL smesten na oko 12-13cm od zida i oko 40cm od bocnih,preporuka je minimum 50cm malo sam vezbao to odmicanje od zida zbog toga sto su blizu uglovima i radi blizine police do nivoa gde nije bilo nikakvog gubitka basa.Takav sistem smestaja ostavlja najvise zivotnog prostora u sobi i prilicno su vrlo mali zahtevi od sobe,zapravo i nisam cuo da u nekoj sobi zvuce jako lose ili boomi,i sam sam se selio s njima 4 puta, dok je sa basrefleksnim kutijama to skoro uvek neki problem oko smestanja i strasno odstupaju u radu od sobe do sobe-sto se mene tice daleko im lepa kuca.

Link to comment
Share on other sites

http://www.pinkfishm...ad.php?t=119211 Jedan dobar "oldschool" match za naim za male novce od pokojnog Joe Acroyd-a (RIP).Transport i carina ce verovatno biti veca od trazene cene. Jedan lep review i poredjenje sa Rega Ela(isto dobar match sa istim zvucnickim jedinicama) ,oba su zvucnika nesto kao paralela za IBL koji je bio dosta skuplji,oko 600gbp http://www.roydaudio...la-hifi-review/
Link to comment
Share on other sites

Ta man'te, kakva smetnja-samo napred. :cheers Match za naim je ujedno i expo match.Potpis ti je Ozzy sjajan,fali jos samo neki Linn da celo drustvance bude na okupu,bilo je nekih poznatih i hvaljenih kombinacija i na tu temu.

E to je bilo za seniore,a evo malo i za juniore http://www.pinkfishm...ad.php?t=119285 .Bilo je jos toga, ali brzo ode kod Pedra,na pr. Ultimatum XLS za 3200E ,citao sam jedan review Malcolm Stewarda sa njegovim 2xnaim nap250,...da pozelis smesta da cujes combo.

Link to comment
Share on other sites

U stvari i ne. Fs=61 Hz, Qts=0,31

http://www.bcspeaker...oduct.php?id=59

Trebalo bi da je tako.

Improvizovao sam nekakva vrljava merenja i na 40 Hz je već sasvim solidan pad.Ipak, ono iznad Å¡to izlazi je vrlo Äisto.

Tek ću da se igram s bassreflex portovima.

Sad još uvek eksperimentišem s skretnicom a hteo bih i sobu malo da sredim.

Kroz tri, Äetiri godine će valjda biti sve gotovo pa ću moći da organizujem sluÅ¡anjac.

:o

:wave2

Link to comment
Share on other sites

Sve se menja sem kamenja, i hicap-a... ili je ipak i to doslo na red,prvi upgrade nakon 30g.

Malo novosti : http://www.naimaudio.com/news/article/new-naim-discrete-regulator

i malo burnih reakcija sa PFM http://www.naimaudio.com/news/article/new-naim-discrete-regulator

...dok na forumu ogranicene slobode nije moguce pominjati Avondale i Teddy,na PFM kao i ovde nema tabu tema.Bilo bi interesantno uporediti sve ove PS uprade,kod zastupnika ce se verovatno moci cuti novi naim upgrade.Sjajno je sto ce se upgrade moci odraditi i na starim Hicapovima,o jednom CB ili olive iovako vec razmisljam,ali mi ni teddy neda mira,a i Avondale PS apgrejd regulatora je poznat od ranije(mozda i inspiracija za Naim) kao i Tpx1 napajanje i 821apgrejd za preamp.Na nama je da se potrudimo oko ostalih,makar vremenom kako naim klub korisnika raste,ako neko ima nesto od ovih drugih rad sam da ga zajedno kod mene isprobamo.Oko Teddy ps mogli bi se vec jednom organizovati za jednu zajednicku nabavku ili test(moguce ga je uzeti na probu,zajednicka steta bi bila carina i transport).Ukoliko bih isao na 82 dualteddy bi bio ipak velika usteda u odnosu na 2 hicapa i napsc i verovatno najlogicniji izbor.Interesantno bi bilo uporediti i flatcap,hicap i Teddy.Ako je neko zainteresovan za grupnu probu moze na PM za dogovor.

Evo malo korisnih linkova(bilo ih je vec dosad,ali ponavljanje je majka znanja tako kazu)

http://www.teddypardo.com/Products/Power%20Supplies/PowerSuppliesForNaim.html

http://avondaleaudio.com/naim-amplifiers/

http://www.pinkfishmedia.net/forum/archive/index.php/t-42084.html

Link to comment
Share on other sites

@sondek

Ajd' sad da te vidim! :)

http://www.kupujempr...lter_id=6811694

U kontaktu smo od ranije.Cena nema veze sa realnoscu inace bi smo vec odavno zavrsili posao,uz pravo naravno da svako za svoje trazi koliko mu volja, trziste ipak odlucuje sta moze da prodje.Ja konkretno za te pare ocekujem daleko vise,barem i Lingo napajanje sa cirkus lezajem i za toliko i mogu i da nabavim mint primerak od dilera.Vrednost ovog gramofona GroovyGavra je procenio na oko 800E,meni nije problem i da platim malo i za neizdrz.Trenutno razmisljam o ponudi jednog samo par godina starog sondeka sa cirkus lezajem i trampolinom za 800gbp,od Linn dilera iz UK servisiran ,podesen.Inace za cirkus lezaj kosta oko 600E,Trampolin 200E.

Inace zahvaljujem na javljanju,iako su mi linn komponente na KP memorisane medju favorite's i prosla dva puta kad se pojavio Sondek neko javi,sto je sjajno,imas cugu za dojavu :cheers

P.S.Da podsetim prosli put za Sondek sa basic+ trazeno je 400E!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...