Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Inace imam Exposure DMF1, kabl, 2 x 2,5 m duzine. Toliko jednostavno izgleda – dve paralelna voda, cini mi se 2 x 2,5 kvadrata, od licnaste bakarne zice u PVC izolaciji (rekao bih).

Iznenadio me, ako mogu reci, nenametljivoscu i mirnocom, ali mi je malo nelogicno da se on koristi za Naim ili Exposure pojacavace za koje kazete da vuku na tamniju stranu?

?

Naim zvuci tamno kad se nesto nesklopi kako treba,tj kad nema adekvatan zvucnicki match koji su po pravilu zvucnici izuzetno svetlog karaktera,na pr. NEAT.Iste zvucnike ljudi pogresno dozivljavaju kao nenormalno svetle u neadekvatnim sistemima.Na tu temu evo sta je dilema na PFM forumu: Da li je naim "presvetao" u temi naim=bright http://www.pinkfishm...ad.php?t=115907

Naim kabl je bakarni,mislim 4m2,20-tak debljih "licni" sa izuzetno krutom i neprakticnom izolacijom,usmeren u pravcu kako idu slova logotipa.Postoji beli i crni,isti su unutra.

post-11818-0-11383200-1331732474_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Cuj Adikt, ja bio jedan Majik LP12 komplet, onako u totalu... Ali ne sad. Sad moram da resavam neke druge stvari, a i gramofonom sam zadovoljan do tog nivoa da sad kupujem ploce :).

Adikt uz Sondek, kad bude bilo vremena i para. :D

Pajz' da ti Sondek ne ode na pampers,moj je tamo zavrsio(i nezalim naravno),valjda ovi "jahaci apokalipse" skinu PDV ,taman za Adikt.

Link to comment
Share on other sites

Inace imam Exposure DMF1, kabl, 2 x 2,5 m duzine. Toliko jednostavno izgleda – dve paralelna voda, cini mi se 2 x 2,5 kvadrata, od licnaste bakarne zice u PVC izolaciji (rekao bih).

Iznenadio me, ako mogu reci, nenametljivoscu i mirnocom, ali mi je malo nelogicno da se on koristi za Naim ili Exposure pojacavace za koje kazete da vuku na tamniju stranu?

?

Negde sam procitao, da se setim gde ne mogu.... da DMF1 i Naca5 kablove pravi Chord Company, tako da je moguce da je to isti bakar, cak i precnik licne. Imam oba kabla i oba sviraju fenomenalno sa Naimom... jedino sto im se razlikuje kapacitivnost, tako da ce razlike u zvuku sigurno biti. Ja ih nisam direktno uporedjivao... i Naca5 sam uzeo iz bezbednosnih razloga a zvucno nisam izgubio nista u odnosu na DMF1, dobio sam malo "puniji" zvuk ... i to je to!

Isprobao sam jos neke kablove i nisu dali zadovoljavajuci rezultat.

Link to comment
Share on other sites

Dali je neko poredio direktno linn k20 odnodno linn k 400, nove i nac a5,iskreno meni super svira i sa lin k400 razdeljenim na pola posto su biwiring tj k20kako kaze lin firma poistovecuju da je isti kabel a sta cu tacno dobiti sa nacom 5.

Link to comment
Share on other sites

Linn k20 i naca4 su isto,ne cudi da fercera kako treba.Slusao sam par godina naca4 pa presao na naca5,bio sam jako zadovoljan - bolji je kabl.Mocniji bass(i precizniji) i jasniji su i tacniji visoki.Ko ima male zvucnike razlika ce mu svakako prijati,puniji je ton instrumenata nisam se puno razmisljao kad sam dobio priliku da ih cujem oko zamene za bolji.Ne volim puno opisivanja i filozofije oko kablova,nisu to preterane razlike,ali se ipak u rezolutnom sistemu cuju jasno.Silversurfer je tu razliku imao priliku da cuje oba naim kabla u skorije vreme,pa mu je konkretna razlika svezija.

Edit: pretece me Nikola

Link to comment
Share on other sites

Poboljsali performanse kabla? ;-)

Uh 2820 poruka do sad,valjda su ti par nekih bili i konstruktivniji od ove.hvala na konkretnom odgovoru za razliku u kablovima.

nekoristim smajlije.ali evo masem u ekran telefona.

to mu valjda dodje isto bitna je volja

Link to comment
Share on other sites

Uh 2820 poruka do sad,valjda su ti par nekih bili i konstruktivniji od ove.hvala na konkretnom odgovoru za razliku u kablovima.

nekoristim smajlije.ali evo masem u ekran telefona.

to mu valjda dodje isto bitna je volja

1. I ti? Koji vam je moj pa se hvatate za 2.800 poruka? To je 2.800 poruka za 9 godina; ako i tebe brine taj broj pogledaj i okolo clanove foruma sa slicnim brojem poruka, a registrovanih pre dve, tri godine… Mozda ti se neka konstruktivnija opaska javi, iako si mlad…

2. Iskustvo na forumu te u jednom trenutku malo odalji iz „vatre“ diskusija, tako da nemas vise volje da se „natezes“ u svakoj temi sa, uvek bar po nekoliko, clanova suprotstavljenih misljenja.

Onda mladim i neiskusnim to deluje kao neonekonstruktivizamâ„¢.

3. Ocigledno ti ekran telefona smeta da shvatis delimicnu salu o unapredjenju performansi kablova…

:heat

Link to comment
Share on other sites

Bas tako!

Cini mi se da sam negde procitao da se razlicite serije/generacije Naim pojacala razlikuju po stepenu "tamnoce".

Da li negde postoji neki detaljniji uporedni pregled razlika u zvuku razlicitih serija?

Uglavnom mi se jako svidja kako mi AR-90 rade sa Cyrus Two + PSX.

Phono sekcija je odlicna i tu nemam nikakvih zamerki.

Pojedini digitalni snimci znaju da zazvuce nekako pomalo metalizirano/staklasto sa izrazenijim visokim tonovima.

Ipak, najcesce sve oprastam zbog tog furioznog foot tapping boogie factora koji Cyrus-i One i Two modeli poseduju.

Ovo je savrseno tacan opis tog zvuka sa kojim se 100% slazem:

The big Cyrus is an extremely charismatic performer that's both obviously flawed and spectacularly gifted. Essentially it takes any music you care to feed it and forcibly ejects it through your speakers like there's no tomorrow. A fast and furious listen, it's a tremendously engaging performer that grabs rhythms and dynamics by the short and curlies, and grips like nothing this side of a Naim NAP250.

With smooth ancillaries it's a fantastically enjoyable listen that seems to turbocharge everything it touches, making it sound bigger, brighter, bolder and larger than life. So great is its grip that even slow, unresponsive speakers are beaten into submission and start to boogie. Bass isn't fantastically strong, but is delightfully supple.

The downside is that it has a naturally bright, almost chrome plated sound that needs careful matching and tuning to assuage. With a smooth vinyl source, for instance, its superb phono stage lets the amp's natural talents shine through with a fast, detailed and well balanced sound.

With a cheap CD player however, it's Paracetemols all round and an early bed. The trick is to use good mains cable and smooth silver speaker wires and interconnects. Match it to even handed loudspeakers (like Mission's own 752s) and it really sings.

Da li bih kod nekog polovnog Naima pronasao jos bolji match za moje AR-90e?!

Kutije posle refresha sa modernim poly kondenzatorima sviraju mnogo bolje od nerestauriranog stanja,

ali ponekad znaju da zazvuce ostrije od varijante sa originalnim elektrolitskim kondenzatorima kakvi su bili norma 70-ih.

Znaci od Cyrus Two zvuka zelim da zadrzim ovo:

"Essentially it takes any music you care to feed it and forcibly ejects it through your speakers like there's no tomorrow. A fast and furious listen, it's a tremendously engaging performer that grabs rhythms and dynamics by the short and curlies ....

...fantastically enjoyable listen that seems to turbocharge everything it touches, making it sound bigger, brighter, bolder and larger than life. So great is its grip that even slow, unresponsive speakers are beaten into submission and start to boogie."

...a zelim da imam manje ovoga:

"The downside is that it has a naturally bright, almost chrome plated sound that needs careful matching and tuning to assuage."

Naglasio sam "manje" zato sto ta svetlina u zvuku, koja je ponekad mana, ujedno daje i detaljnost zvuku koja mi veoma odgovara.

Ne volim mutan zvuk i bitna mi je dobra ekstenzija u visokim tonovima, tako da radije zivim i sa malo vise ostrine.

Da li se ovako nesto moze naci kod nekog konkretnog modela Naim pojacala, ili da trazim negde drugde?! :)

Znaci PRaT, dinamika i "emocija", + manje agresivni visoki od trenutne kombinacije sa Cyrus-om, ali ne previse na ustrb detalja.

.

Link to comment
Share on other sites

Kujo,

kako "legenda" kaze ti volis da slusas muziku na izuzetno visokim nivoima glasnoce. Mislim da ces u tom smislu ili morati da kupis prilicno skup Naim ili ces da trazis pojacalo na drugoj strani. :)

Neka ideja/predlog? :)

Znas kako radi Cyrus, pa onda znas sta volim. :).

PS

Iz straha od spaljivanja Dvojke, u poslednje vreme sam se privikao i na nize nivoe glasnoce, tako da su i nesto manje snazne opcije mozda prihvatljive.

A i ostarilo se. :)

Link to comment
Share on other sites

Neka ideja/predlog? :)

Znas kako radi Cyrus, pa onda znas sta volim. :).

PS

Iz straha od spaljivanja Dvojke, u poslednje vreme sam se privikao i na nize nivoe glasnoce, tako da su i nesto manje snazne opcije mozda prihvatljive.

A i ostarilo se. :)

Znaci i sluh je oslabio(?), znaci mora JOS GLASNIJE?! :1038:

p.s.

kakav bre predlog na ovoj temi? Mene si nas'o da navlacis na tanak led? :D

Link to comment
Share on other sites

Ja sam svojevremeno slusao svoj stari naim 22/120 uz neki AR sa basevima sa strane mislim da je model bio 83 ili tako nesto,i to je jako lepo(i svetlo) radilo,taj mali amp je opasno pobedio magnum 150 integralac tada i vlasnik je presao na naim od tada(interesantno i ja sam posle magnuma presao na naim).Izuzetna je bila zvucna slika,novi i novi detalji su ispadali iz cele sobe kad vec vise mislis da nema sta da se novo cuje,inace to potpuno gubljenje zvucnika u prostoru i osecaj da bas ni jedan zvuk ne dolazi iz zvucnika je znak da je naim u dobroj kombinaciji.Imao sam i Ar 11 i koristo ga sa 32/160 oko godinu dana,bolje je radila prva kombinacija od tog mog.Po meni je najbolja naim kombinacija 72/hicap/160 za to sto trazis,a da ne dobijes presvetao zvuk.Isprobao sam sa tim snagasem 22,32,62 hrombamper,62 olive verziju i 72.72 je najkompletniji od svih,a 62hrombamper odmah iza njega,on ima i najsvetliji karakter i njega bih koristio kad bih hteo da "prosvetlim" ima neke detalje neverovatno dobre mozda i bolje od 72,ali nekad pretera sa visokim pa napravi neke snimke sa losijom produkcijom i neslusljivim

.Za sva pojacala vazi da su jako strogi prema izvorima,ali ti taj problem neces imati jer koristis N-dac.Ako vec sa Cyrusom imas dosta snage(struje),nap250 ti realno ne treba.Ako volis da imas ujednacen dizajn i da ne kombinujes serije nap 160 zameni sa 140,kombinacija 72/hicap/140 je jako cenjena i mislim da ima odlican odnos kvalitet/cena ,naravno moze se slusati i bez dodatnog napajanja za pocetak.Ono sto bi jos rekao svakom da povede racuna je da pojacala sa 0.5 modifikacijom za mene imaju jako veliku prednost jer je omoguceno koriscenje 2x24v napajanje preampa i time se dobija velik upgrade,starija predpojacala 12,22,32 i 42 nemaju tu mogucnost.Pocetak te modifikacije je od modela 32.5.

Inace stari naim ima svetliji karakter od novog,i mislim da bi se bolje uklopio.Ovi novi odlicno rade tek uz izuzetno "svetle" zvucnike Doduse sa visim modelima i zvuk je dosta svetliji,ali to je jako skupa zabava jer ih moras slusati sa jako skupim napajanjima da bi dobio maksimum od njih.Slusajuci razliku sa i bez hicapa sa 282/200 kombinacijom ta razlika je cak bezobrazno velika i odustao sam zbog toga iako sam je dobijao jako povoljno.

Ono sto je jos praktican savet da se trazi po UK neki "recently servised" model ,mislim da na PFM trenutni ima jedan takav 72/140 komplet.Mozda nebi bilo lose da organizujemo jedno slusanje kod tebe.Ono sto ja koristim je 72/hicap/250.Mozda nabavim i jedan 160.

Link to comment
Share on other sites

Kujo,

kako "legenda" kaze ti volis da slusas muziku na izuzetno visokim nivoima glasnoce. Mislim da ces u tom smislu ili morati da kupis prilicno skup Naim ili ces da trazis pojacalo na drugoj strani. :)

naim je idealan za glasno slusanje,mozete proveriti moj policijski dosije iz mladjih dana ;-)

Muziku slusam na koncertnom nivou,inace tu glasnocu postizes na 9-10h na potenciometru,cak i sa maleckom naim kombinacijom 62/90 od 30W,konkretno iako slusam glasno nikad nije pojacan kod mene vise od pola,sa CD-om ni do trecine.Takav amp sam jednom prilikom zbog nesto tiseg izlaza jedne stare ortofon MC zvucnice na drugom mestu cuo i pojacan do daske bez ikakvih izoblicenja i gubitka kontrole sa zahtevnim zvucnicima nestabilne impedance i osetljivosti 83db.Silversurfer ce vam najbolje reci koliko je glasan,uglavnom ta glasnost fascinira one koji ga cuju prvi put.Inace o glasnosti naim pojacala najbolje govori jedna opaska iz jednog americkog casopisa "broj pored W shvatite kao stamparsku gresku".Predpojacala su (ko zna zasto) oduvek bila spremna za visok nivo signala koji sad imas sa CD-a,"Overload margin 40db on all audio inputs" tako pise u manualu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...