Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Hvala puno svima! :) 

Sondek je u pravu kada kaže da umesto Urike 2 može da se priključi bilo koji phonostage, bez rasklapanja gramofona.

Radikal 2 je zapravo komplet u kojem dolaze dva napajanja (u jednom kućištu, mašinski dobijenom od jednog komada aluninijuma, kao i Klimax DSM), novi motor i merač brzine. Glavna funkcija mu je napajanje motora, a dopunska napajanje Urika 1 ili Urika 2 phonostage-a. Kompatibilnost sa svim starijim verzijama Urike je zadržana, a sa druge strane, Urika ne mora da se koristi. Sa zadnje strane kućušta se nalazi dugme pomoću kojeg se bira izmedju samo napajanja motora i napajanje motora i Urike zajedno.

Primećujem takođe da motor radi malo drugačije nego kod Akurate modela. Nakon uključenja, motor laganije ubrzava, a nakon isključenja tanjiru treba dosta više vremena da se zaustavi. 

 

Link to comment
Share on other sites

@srdjan_cvetkovic moguća je digitalizacija, a Linn čak i predlaže program kojim se to radi kroz mrežu. Zapravo to nije digitalizacija, jer se signal svakako digitalizuje, već hvatanje "capture" signala u flac fajl. Signal se inače odmah digitalizuje unutar phonostage-a (pretvara se u PCM 192/24), taj signal ond putuje kroz DSM u zvučnike, a tamo dolazi najpre do digitalnih skretnica, zatim do Dac-ova (svaki drajver zvučnika ima svoj DAC), pa do pretpojačala i pojačala.

Međutim, pošto koristim još jedan Linn DSM klase Selekt u dnevnoj sobi, koji je takođe priključen na kućnu mrežu kao i Klimax DSM, signal sa Klimax DSM-a mogu preko funkcije "Unicast" da pošaljem u Selekt DSM, ili da na oba DSM-a slušam istu numeru. Na taj način, kada pustim gramofon, preko Unicasta pošaljem signal na Selekt DSM i čujem signal gramofona u drugom sistemu, A signal je isti kao u Klimax sistemu. Zbog toga se nadam da ću hvatanjem tog digitalnog signala u flac da dobijem isti kvalitet, kao kada neposredno slušam gramofon. Svakako ću da javim kakve sam rezultate dobio :) 

Link to comment
Share on other sites

16 minuta ranije, NL. said:

Zbog toga se nadam da ću hvatanjem tog digitalnog signala u flac da dobijem isti kvalitet, kao kada neposredno slušam gramofon.

To bi bilo super - čuvaš i ploču i iglu od trošenja. :)

Ploču možeš da pustiš samo jednom i spakuješ je na sigurno, a dalje nastaviš da slušaš "uhvaćeni" flac i gledaš omot i prelistavaš booklet kada ti se prohte. :)

Link to comment
Share on other sites

Moram priznati da sam bio jako skeptican na to digitalizovanje gramofona.Medjutim kad sam cuo koliko vec akurate level sondek zvuci bolje od digitalnog izvora. Koliko tecnije,prirodnije,dinamicnije,sa mnogo boljim 3d, a opet i "analognije" mogu samo da kazem "hearing is believing". Pustam malo fore da se Ekstatik razradi pa jedva cekam da cujem Klimax, vec smo to dogovorili i pre kupovine.

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, NL. said:

@srdjan_cvetkovic moguća je digitalizacija, a Linn čak i predlaže program kojim se to radi kroz mrežu. Zapravo to nije digitalizacija, jer se signal svakako digitalizuje, već hvatanje "capture" signala u flac fajl. Signal se inače odmah digitalizuje unutar phonostage-a (pretvara se u PCM 192/24), taj signal ond putuje kroz DSM u zvučnike, a tamo dolazi najpre do digitalnih skretnica, zatim do Dac-ova (svaki drajver zvučnika ima svoj DAC), pa do pretpojačala i pojačala.

Međutim, pošto koristim još jedan Linn DSM klase Selekt u dnevnoj sobi, koji je takođe priključen na kućnu mrežu kao i Klimax DSM, signal sa Klimax DSM-a mogu preko funkcije "Unicast" da pošaljem u Selekt DSM, ili da na oba DSM-a slušam istu numeru. Na taj način, kada pustim gramofon, preko Unicasta pošaljem signal na Selekt DSM i čujem signal gramofona u drugom sistemu, A signal je isti kao u Klimax sistemu. Zbog toga se nadam da ću hvatanjem tog digitalnog signala u flac da dobijem isti kvalitet, kao kada neposredno slušam gramofon. Svakako ću da javim kakve sam rezultate dobio :) 

Da, pomalo nespretno sam se izrazio, zaboravih da DSM sve digitalizuje na izlazu, uostalom kao i Devialet koji koristim. Ovo oko "capture" zvuka sa vinila sam te upravo pitao iz razloga koji je @Kuja naveo, odlična je opcija da se sačuva vinil od habanja, kao i igla, a opet bi trebao da dobiješ "isti" kvalitet zvuka, s obzirom na tehnologiju. Osim za analogne "puritance" kojima je ovo verovatno ravno bogohuljenju, digitalizovati analogni signal...

Pomalo me i kopka gde je moj Devialet u odnosu na Klimax u pogledu onoga što se čuje sa gramofona, pa ako si raspoložen mogu da ponesem pod mišku Devialet i da odradimo 1:1 poređenje.

Link to comment
Share on other sites

@NL. - ако се добро сећам, Ekstatik се ради у ЕМТ-у? На бази Novel конструкције?

Ако јесте, буди спреман чистити иглу након сваке стране - њихови профили игли више класе имају изванредан капацитет скупљања свих невидљивих честица прашине.

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Delija said:

Po meni - dupla AD/DA konverzija (prvo na Devialet-u, pa onda na Linn-u) bas i nije najsrecnija varijanta za poredjenje.

Čekaj, da li sam ja to dobro skontao, ispravi me ako sam pogrešio.

Prva konverzija u phono prampu Urika (AD), pa signal kao takav “proleti” bez konverzije kroz DSM, a onda se u aktivnim kutijama uradi druga konverzija (DA)?

A u slučaju da se u sistem ubaci Devialet kao preamp, išla bi i jedna “međukonverzija” AD/DA u njemu?

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

12 minuta ranije, srdjan_cvetkovic said:

Čekaj, da li sam ja to dobro skontao, ispravi me ako sam pogrešio.

Prva konverzija u phono prampu Urika (AD), pa signal kao takav “proleti” bez konverzije kroz DSM, a onda se u aktivnim kutijama uradi druga konverzija (DA)?

A u slučaju da se u sistem ubaci Devialet kao preamp, išla bi i jedna “međukonverzija” AD/DA u njemu?

Upravo tako.

Bez Devialet-a imas jednu AD/DA konverziju - od Klimax System Hub-a do zvucnika ide digitalni signal.

Jedini jacin da iz Devialet-a izbacis zvuk na njegovim zvucnicima je da analogni preout izlaz iz Devialet-a koji je prosao jednu AD/DA konverziju posaljes na analogni ulaz njegovog Klimax System Hub-a, pa dalje na zvucnike iliti na drugu AD/DA konverziju - AD u Klimax System Hub-u i onda DA na zvucnicima.

Link to comment
Share on other sites

21 sati ranije, 空也 said:

To bi bilo super - čuvaš i ploču i iglu od trošenja. :)

Ploču možeš da pustiš samo jednom i spakuješ je na sigurno, a dalje nastaviš da slušaš "uhvaćeni" flac i gledaš omot i prelistavaš booklet kada ti se prohte. :)

Da, bilo bi zaista super kada se taj uhvaćeni flac ne bi razlikovao od digitalnog signala. To neće biti teško da se međusobno uporedi. Uskoro ću sa tim da se poigram, pa ću naravno da podelim rezultate na forumu.

Mada mi to sve deluje previše jednostavno i lako… pa sam skeptičan. Ali videćemo :)

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, srdjan_cvetkovic said:

Da, pomalo nespretno sam se izrazio, zaboravih da DSM sve digitalizuje na izlazu, uostalom kao i Devialet koji koristim. Ovo oko "capture" zvuka sa vinila sam te upravo pitao iz razloga koji je @Kuja naveo, odlična je opcija da se sačuva vinil od habanja, kao i igla, a opet bi trebao da dobiješ "isti" kvalitet zvuka, s obzirom na tehnologiju. Osim za analogne "puritance" kojima je ovo verovatno ravno bogohuljenju, digitalizovati analogni signal...

Pomalo me i kopka gde je moj Devialet u odnosu na Klimax u pogledu onoga što se čuje sa gramofona, pa ako si raspoložen mogu da ponesem pod mišku Devialet i da odradimo 1:1 poređenje.

Raspoložen sam svakako, samo moramo da osmialimo kako da priključimo Devialet. Da su mi još uvek tu stari LP12 i DSM Akurate, mogli bismo da LP12 priključimo na Devialet-ov MC ulaz, a da zatim koristimo digitalni izlaz iz Devialeta do Klimax DSM-a. Tako bismo uporedili ADC na Devialetu i ADC na Akurate DSM-u. Ali pošto sada imam samo Klimax LP12, koji u sebi već ima phonostage i ADC, a zvučnici ne mogu nikako da se podese da rade kao pasivni, onda bi Devialet samo bio prolazni uređaj na putu digitalnog signala :( 

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, InSides said:

@NL. - ако се добро сећам, Ekstatik се ради у ЕМТ-у? На бази Novel конструкције?

Ако јесте, буди спреман чистити иглу након сваке стране - њихови профили игли више класе имају изванредан капацитет скупљања свих невидљивих честица прашине.

Da, tako je. Nažalost nemam nikakvog iskustva sa EMT. Hvala puni na upozorenju, obratiću pažnju na to, pa ću da javim utiske. Ja sam inače i ranije čistio iglu posle svake ploče, iglom dodirnem onaj gel koji skuplja prašinu. To umakanje u gel postane opsesija, pa sada ne mogu da promenim ploču bez toga :) 

Link to comment
Share on other sites

34 minuta ranije, Delija said:

Vidis, zaboravih da Devialet moze da ima i digitalni izlaz ako se konfigurise tako.

Klimax LP12 nema klasican analogni izlaz za eksterni phono preamp?

Nema klasični analogni izlaz, ali može da se skine ceo tonearm kabal koji je sastavni deo Urike i da se stavi drugi tonearm kabal koji ide do phono preampa.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, NL. said:

iglom dodirnem onaj gel koji skuplja prašinu

Око тога...

https://www.analogplanet.com/content/time-put-away-onzow-zerodust

И онда:

https://www.youtube.com/watch?v=LZ9L4hZNt4g

И још неколико видeа по мрежи постоје, али већина њих је прежвакавање Фремеровог написа (први линк).

Ја сам поручио вибрирајући чистач игле, па јавим како се понаша (и дали је откинуо cantilever) :D

https://www.flux-hifi.de/en/products/flux-sonic/Flux-Sonic.a2b52.php

Link to comment
Share on other sites

Ja za čišćenje igle koristim obični Vileda magični sunđer koji odlično radi posao.

Tu i tamo ostane par mrvica od sunđera, pa zato posle svakog ubadanja u isti pređem onom Ortofonovom četkicom nekoliko puta uzduž kantilevera i igle.

Posle ovakvog tretmana igla je čista i sjajna, kao nova, nema nikakvih zalepljenih zaostataka.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, NL. said:

Nema klasični analogni izlaz, ali može da se skine ceo tonearm kabal koji je sastavni deo Urike i da se stavi drugi tonearm kabal koji ide do phono preampa.

Što napisa @Delija, ne pipaj.

Mislio sam da eventualno napravim poređenje sa Linn sistemom, da vidim gde je u odnosu na njega, ali ovako kako stoje stvari poređenje nema nekog velikog smisla, pa je bezveze da se uopšte i radi.

Ali bih svakako voleo da čujem kako sad zvuči u odnosu na staru postavku, koja me je iskreno ostavila bez teksta, pogotovo razlika između zvuka bez i sa room korekcijom.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...