Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

  

1 sat ranije, TurboMaximus said:

TI savremeni integrisani, razuđeni dnevni boravci nisu prirodna mesta za vrhunsku hifu. Mada, i kod tebe se preokrenulo kad smo otišli na dva i kusur metra, što, opet, niko neće da uradi.

 

To je tacno. 

Ali u tom prostoru primarno treba da se zivi.

Ako od 30+ m2 dnevne sobe napravim (zivotno) funkcionalnih 15 m2 - jbm li ga. 

@lalelala-i je lakse - on ima 40+ m2, pa lakse moze da zrtvuje 15 m2 :)

Svestan sam da necu izvuci ni 90% iz svog sistema, ali cu se potruditi da taj procenat bude sto visi, a da ujedno zadrzim i visok procenat funkcionalnosti dnevne sobe. Pogotovo sada kada je malisa poceo da trckara ne kao navijen (tada bi bar nekad stao) - nego kao da je na baterije :)

  

1 sat ranije, TurboMaximus said:

Izdvojena prostorija od 6 x 4 x 2.6m  je dovoljna za svako iživljavanje. Ko ima i planira da da par desetina hiljada na uređaje, trebalo bi da parkira prst na čelo.

 

Kanda nisi bas u toku sa cenama i ponudom nekretnina :)

Dodatno, 24m2 je dovoljno samo za bookshelf kutije u nekoj skoro pa near-field postavci. Nije za "ozbiljan" full-range sistem.

Ali, da imam takvu sobu samo za hifu - TAD ME-1 i Bog da me vidi! :listen

To bi i @NL.-u predlozio - opasni bookshelf zvucnici u "momackoj" sobi koju vec ima - a Klimax u dnevnu. Nesto mi se javlja da ce tako i biti... :)

Link to comment
Share on other sites

Aj sad 6x4 nije dovoljno.Pola ljudi ovde ,pa i vise sanja toliki prostor samo za hifi.Tu se ima prostora i za 1.5m iza zvucnika i sa strane kome treba,a i da ne sedis uz zid.Ja sam u predhodnom stanu imao boravak 6.20x4.30 ...milina jedna.Samo ga zamisljam koliko bi bilo dobro vratiti se u njega zbog hife...pa razmaknuti  malo esl sifonjere...bukvalno i 5cm razmaka mi znaci 😢

Link to comment
Share on other sites

ESL moze bocno do zida. Klasicnim zvucnicima treba bar metar. Znaci da ti ostaje razmak izmedju zvucnika manji od 2m iliti skoro pa near-field, kao sto vec rekoh. Samo bookshelf i to je to. Moj sistem ne moze u tih 6x4 m ni pod razno. Ne moze ni Laletov, a ni Nikolin.

Sve moze da se "uglavi" - ali da je Klimax u 40 m2, ne bi imali poslednjih 20+ strana ove teme :)

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, Delija said:

  Kanda nisi bas u toku sa cenama i ponudom nekretnina :)

Dodatno, 24m2 je dovoljno samo za bookshelf kutije u nekoj skoro pa near-field postavci. Nije za "ozbiljan" full-range sistem.

Ali, da imam takvu sobu samo za hifu - TAD ME-1 i Bog da me vidi! :listen

To bi i @NL.-u predlozio - opasni bookshelf zvucnici u "momackoj" sobi koju vec ima - a Klimax u dnevnu. Nesto mi se javlja da ce tako i biti... :)

Kao što znaš, u toku sam.

24 je dovoljno gotovo za sve kutije. Ne može do 2Hz, definitivno. 2Hz puštaš u dnevnoj.

Bliska postavka zvučnika možda psihološki provocira, ali kad se oslobođeni zvuk prostre 15m u dubinu, postaje nebitno.

Link to comment
Share on other sites

Ovo zadnje (za 40-50m2) sam odmah rekao...a i moja preporuka Nikoli je bio Klimax 320a ,plus sub.Ne napamet,vec zato sto sam bio kod njega i pre kupovine.Mislim da bi bilo manje muke i posla za S.O.,mozda i nista. Ne cudi da su se nekima vise svideli od 350 po stranim forumima.Meni su btw.320a bili linn dream aktiv speakers i blenuo sam po hifisharku 100x.Cak i resio da nekom prilikom putem foruma nadjem primerak i potegnem put.U medjuvremenu nenadano uleteo esl i ta zelja ode u zaborav.

Malo uglavljivanja nikad nije zgore,da ima covek cim da se bakce,a i dosadno je kad je sve bas idealno.I 80cm sa strane prolazi kod mnogih zvucnika.Ipak u vecini slucajeva imamo prvo sobu pa zvucnike,pa treba pazljivo birati izmedju zelja i mogucnosti.Meni bi recimo takva soba bila idealna jer mogu zvucnike i na 5cm od bocnih,ali nazad im bas dobro dodje sto vise..rade i na 60-70cm al kad predju metar sve bolje.

Link to comment
Share on other sites

48 minuta ranije, TurboMaximus said:

Kao što znaš, u toku sam.

24 je dovoljno gotovo za sve kutije. Ne može do 2Hz, definitivno. 2Hz puštaš u dnevnoj.

Bliska postavka zvučnika možda psihološki provocira, ali kad se oslobođeni zvuk prostre 15m u dubinu, postaje nebitno.

Sto se tice postavke - napisah, nemam nista protiv za drugi sistem, cak i nije lose imati dva razlicita koncepta sistema.

Ali za jedan (i jedini) - ako bas ne moram - ne bih.

 

Sto se nekretnina tice, ako jesi u toku - onda bi trebalo da jako dobro znas da i stanova i kuca (na iole OK lokaciji) sa takvom dodatnom sobom pored dnevne ili nema uopste ili kostaju 300k evra pa na gore. Pricam o NSu i pratim tematiku jer mi je interesantna u poslednje vreme ;)

Dodatno, da mogu da biram - ne bih isao na tacno te dimenzije koje si naveo ako bas ne moram.

6x4.jpg.f3f3059c385de8511047dde19b987137.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Ovo zadnje (za 40-50m2) sam odmah rekao...a i moja preporuka Nikoli je bio Klimax 320a ,plus sub.Ne napamet,vec zato sto sam bio kod njega i pre kupovine.Mislim da bi bilo manje muke i posla za S.O.,mozda i nista. Ne cudi da su se nekima vise svideli od 350 po stranim forumima.Meni su btw.320a bili linn dream aktiv speakers i blenuo sam po hifisharku 100x.Cak i resio da nekom prilikom putem foruma nadjem primerak i potegnem put.U medjuvremenu nenadano uleteo esl i ta zelja ode u zaborav.

Malo uglavljivanja nikad nije zgore,da ima covek cim da se bakce,a i dosadno je kad je sve bas idealno.I 80cm sa strane prolazi kod mnogih zvucnika.Ipak u vecini slucajeva imamo prvo sobu pa zvucnike,pa treba pazljivo birati izmedju zelja i mogucnosti.Meni bi recimo takva soba bila idealna jer mogu zvucnike i na 5cm od bocnih,ali nazad im bas dobro dodje sto vise..rade i na 60-70cm al kad predju metar sve bolje.

Ma pricamo o idealnom slucaju, pa sam dao masti na volju. Naravno da moze (i mora) i u manjem i losijem prostoru da se slusa dobra hifa. Isli smo na more i u fici, a danas nam osrednji SUV nije dovoljan :rolleyes:

A ESL ne menjaj ni pod razno - gde cu drugde da ih slusam :)

Link to comment
Share on other sites

Zato Lale zida kucu trokatnicu :-)

Salu na stranu, @Delija govori o beskomprisnom prostoru u koji treba smestiti ZVUCNE KUTIJE i ja bih rekao da je u pravu.

Uzmi samo metar od bocnog zida i minimalno 2,5 izmedju kutija to je vec u zbiru 1+1+2.5=4.5 metra.

Po drugoj osi , nek ostane izmedju kutija i zadnjeg zida pola metra i 3 metra do slusalacke pozicije i nek ima barem metar iza , to je vec u zbiru 0.5+3+0.5 = 4 metra, dakle od sobe 6x4.5 samo na muziku ode 4.5 x4 i takore'i ne ostane ti nista za zivot

Za ESL moze i uza i kraca prostorija.

Moja nova , hladna i tamna podrumska slusaonica  ce biti cca 6x7 metara.

 

Link to comment
Share on other sites

2.5m izmedju kutija,

1.5m iza kutija,

1.5m sa strane,

1.5m iza slusaoca,

2.5-3m od ose zvucnika do slusaoca

+ koji cm "optimizacije" da bi se room mode-ovi sredili

= soba dimenzija 5.8m x 6.1m, visine 2.8m - samo za Hi-Fi i ni za sta vise.

E takvu sebi pravim jednog lepog dana :)

6_1x5.8.jpg.7232c33f0273a7dc67c96d76a8ddaed6.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, lalelala said:

Moja nova , hladna i tamna podrumska slusaonica  ce biti cca 6x7 metara.

Za 6x7 ti vec rekoh da nije bas bas najsrecnije i da treba malo da mrdnes to gore-dole 20-ak cm ako je ikako moguce - olaksace nam posao sa sub-ovima :)

 

6x7.jpg.f90740140d9989f0ba365f7095e25f57.jpg

Link to comment
Share on other sites

Prvo da se izvinim svima što odgovaram na poruke sa zakašnjenjem.

Zatim de se puno zahvalim @brale-tu i  @Father-u na posetama i divnom društvu, kao i na vinilima koje su poneli da poslušamo. Naročito mi je bilo interesatno da čujem na vinilu Braletov Children of Sanchez, te da kasnije više puta ponovo odslušam celi album, koji mi je Brale ostavio da još malo slušam. Recimo taj album sam u celini slušao bez SO, jednostavno nije bio potreban. Delovalo mi je “raskošnije” nego verzija 96/24 preko Qobuza. Veoma me je zapravo podsetilo na reprodukciju iste pesme kod @Delija-e, pojavio se još jedan sloj basa na najnižim frekvencama, ali je prezentacija kod Delije malo više opuštena, a kod mene malo direktnija. Recimo da kod Delije zvuči luksuzno :) . Meni se lično više dopada kada je bas precizniji, što često znači i “tanji”. Ali definitivno volim da ima basa.

Želim da se zahvalim Father-u što je svoje utiske podelio na ovoj temi. Dodao bih samo jedno interesantno zajedničko zapažanje, do kojeg sam došao nezavisno i sa Braletom, a i sa Fatherom - aktiviranje SO i obuzdavanje basa je poboljšavalo utisak o višim srednjim i visokim tonovima kod priličnog broja numera. Ovo čini kompleksnom priču o tome šta SO popravlja, a šta kvari. Lično mislim da ako SO ručno podesim kako treba, iz prostorije u kojoj slušam mogu da izvučem više nego sa konvencionalnim zvučnicima bez SO.

Link to comment
Share on other sites

18 minuta ranije, NL. said:

Lično mislim da ako SO ručno podesim kako treba, iz prostorije u kojoj slušam mogu da izvučem više nego sa konvencionalnim zvučnicima bez SO.

Tvoj sistem toliko dobro ide dole kako tonalno tako i dinamički da mod prostorije prosto podivlja. SO ili SO+ su izvanredan alat da to dovedeš pod kontrolu. Kada se to obavi, vrlo se lepo oslobodi ostatak zvučnog opsega, ali, i tu čuče problemi sa refleksijama i koloracijama na višim nivoima slušanja, pa bi blaga "BBC kriva" u specifičnom delu opsega mogla da reši blagu direktnost koju NL pominje.

Peglanje mora da se primeni, ali SO je svakako izvanredan u zvučnom smislu za tu namenu i smatram da je samo potreban posvećen i strpljiv pristup da se dođe do vrhunskog rezultata.

Link to comment
Share on other sites

Odoše moduli na apgrejd! :) 
Vracaju se tek krajem septembra :( 

Eto sada prilike da vratim svoje stare Majik 109, da malo predahnem od rezonancija na niskim frekvencama :) . Samo moram da pronadjem neki power amp koji ima balansirane ulaze.

 

B8ADE2C0-4849-4486-9917-1596F1DCCDC1.thumb.jpeg.c5180a823c16a6d3bb824224a80aec59.jpeg
 

6786A55F-46A8-4F78-B057-F3084880C4B9.thumb.jpeg.a09d2b25547dd685817d7e59b71d115d.jpeg

 

9E1AFDC0-1536-4DE8-8513-CADEE387DE31.thumb.jpeg.8d3bb6de74369f60f745d484ec4bcafc.jpeg

 

 

334E58CE-C825-4A3B-9D91-F7C458D8CFC3.thumb.jpeg.beb5b75d7fcecac040c5e8e97ec12836.jpeg

403881DD-5D1C-4B26-B318-476175D753E2.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Evo i demontiranih aliminijumskih hladnjaka u kojima se nalaze aktivne analogne skretnice, moduli pojačala i napajanja. Na dnu se nalazi i ventilator, koji do sada nisam čuo da se uključivao. 

0D2A80AE-4433-4DFF-9CA4-71DF3C34D01D.thumb.jpeg.7845acc54b7a213b1ea04d432e8d5b0b.jpeg 

C02D8981-C2A9-496E-ADC9-118C872B11CE.thumb.jpeg.9ba2a16e2ebc2c7a485906bae4009046.jpeg

2131D5DD-096C-4A26-9E14-6049A31534F7.thumb.jpeg.eb34ea31c58e44fc377649bbffbf0efd.jpeg
 

589D42C6-2629-4422-A3CC-A4AC228106E9.thumb.jpeg.93d1a46edd2137677e09f1bd0aed6847.jpeg

335AAEC0-1EF5-452E-8111-A875E90F4078.thumb.jpeg.c5db3eda7aa45f77e864a0890f280302.jpeg


96437667-C59C-4D28-BACB-C00232F3FFE7.thumb.jpeg.2322d6cc1e76df990d47b266e3c66ca9.jpeg

Edited by NL.
Link to comment
Share on other sites

Evo i ja da se ubacim i da se zahvalim NL na lepom društvu i na kratkoj ali vrlo zanimljivoj audio sesiji. NL je zaslužan da na forumu, evo petnaestak godina koliko ga izčitavam, ovo bude jedna od vrlo retkih tema gde su se mnoge uši potpuno složile da su čule isto 😊 

Stvarno je grehota što zbog ograničenja prostorije ovaj izvrsni sistem ne može da prodiše punim kapacitom u najnižem delu spektra, a držim 🤞 da novi upgrejd pomogne u lakšoj SO konfiguraciji.

Sa uživanjem očekujem drugi serijal 💪

Link to comment
Share on other sites

On 26.7.2021. at 14:11, TurboMaximus said:

Ponekad nisam najjasniji, ali to nije ovaj slučaj.

Merenje police mi je palo na pamet jer to još niko nije radio, a ne da bih dokazivao nedokazivo. Konkretno me je isprovocirao onaj ravni deo odziva.

Nažalost nisam sada stigao da sprovedem merenja jer sam morao da demontiram zvučnike. Kada zvučnici opet budu bili operativni svakako ću da merim sve ponovo i tada ću sigurno da izmeriim odziv sa uređajima na Ikea Kalax polici, a zatim sa uređajima na Naim Fraim polici. Za gramofon sam i sam siguran da će razlike biti uočljive, ali i mene jako zanima da li postoji uticaj na digitalni deo sistema i koliki je taj uticaj. 

 

Link to comment
Share on other sites

On 26.7.2021. at 14:16, Zexx said:

Merili su bogami itekako, pa koristili tamo neku metodu konačnih elemenata i nazvali firmu po njoj...:rolleyes:

Resonator technology > finite elemente (finite-elemente.eu)

Veoma interesantno! Smislili su i napravili "rezonatore", koji će unutar police da upijaju oscilacije u da ih pretvaraju u toplotu. Naučni pristup! Nemačka medicina...  😄

Link to comment
Share on other sites

On 26.7.2021. at 15:24, Delija said:

Verovatno je i @NL.-u bilo malo lakse da razume moje komentare nakon druzenja u NSu, tako da sam sasvim siguran da smo se savrseno dobro razumeli.

Inace, iako svako ima neku svoju viziju i sistema i zvuka i gaji neke svoje licne preferencije - moj stav je da je korisno da bar ponekad neko sa strane malo "razdrma" i "challenge-uje" tu viziju i preferencije i da svoje subjektivno misljenje - a ne samo da "potapse po ramenu". Ja licno to uvek pozdravljam i vidim benefit u tome. Naravno da se jako lako razlikuje pozitivna kritika od malicioznosti i "kiselog grozdja".

U to ime! :cheers

Link to comment
Share on other sites

On 27.7.2021. at 2:59, lalelala said:

Ali sve u svemu, ako je prostorija bas toliko nepravilnog oblika i podesavanje ide tesko , onda mozda sistem takvog ranga zasluzuje neke modifikacije prostora ? Makar za dugorocno razmisljanje . . .

Slažem se. Dugoročno gledano - svakako zaslužuje...

On 27.7.2021. at 13:36, TurboMaximus said:

Izdvojena prostorija od 6 x 4 x 2.6m  je dovoljna za svako iživljavanje. Ko ima i planira da da par desetina hiljada na uređaje, trebalo bi da parkira prst na čelo.

Proučavao sam uputsva za zvučnike, kao i za SO software. Prema Linn "kategorizaciji" mala prostorija je do 50m2, srednja od 50 do 100m2, a velika preko 100m2. Zvučnike koje ja imam preporučuju za velike prostore. 

Ali sad šta je - tu je, prosto morao sam da probam kako zvuči njihov najbolji zvučnik. Lako ću da pređem na manji, ako se ispostavi da problemu nema drugog leka... ali bi me večito kopkalo kako li bi radili Klimax 350 kod mene. Sada odgovor znam. Ali i pored toga, meni se zvuk i sada veoma, veoma dopada.

Bojim se samo da je tih 34Hz frekvenca na kojoj osciluje moja čitava kuća, te da će kuća da se trese gde god da postavim zvučnike, čak i u najveću sobu koja ukupno sa trpezarijom sa kojom je spojena ima oko 60m2. Šta onda da radim?? Da naručim od Finite Elemente oscilator na 34Hz, da napravim rupu negde u zidu i da ga ubacim ili ukopam u temelje :D

Kada se budu vratili zvučnici u funkciju odneću ih u dnevnu sobu radi probe sigurno! Jedino što su jako teški i što svako pomeranje predstavlja rizik da ih negde udarim i oštetim... :( 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...