Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Možda ovo? :D

 

This is not on sale, but I cannot contain my enthusiasm:
The Most Exciting Turntable Introduction EVER:

Available in September, 2021: Naim Solstice Turntable Complete Improved AERO Tonearm and Naim MC cartridge, Phono Stage, the Best Ever Improved Naim Armageddon Power Supply using DR Regulators.  $26,000 Complete. A comparable Linn LP12 will cost you close to $40K, probably not sounding as good.  Book your pre-order now.  Will Probably Sell Out by time of Release in September, 2021. 
 

Comments?

61D2749E-4D0C-4023-8842-218600457DBF.png

Link to comment
Share on other sites

Zahvaljujem republikancu @NL.-u na danasnjem (sada vec jucerasnjem) druzenju - odlican sistem i jos bolji domacin :thumbsup2

 

Da krenem od onoga o cemu smo diskutovali nedavno.

Soba je sa full range zvucnicima ultra-mega-giga zeznuta. Pomenuti modovi od po 20-ak dB su vise nego ozbiljni - kao da je voz prosao po sred sobe.@damic-u, bogami, treba da cujes sta se desava na 34 Hz kad se pusti Yello, mada ima @NL. i radikalnije primere od Yello.

Ako se zeli full range zvuk, u ovoj sobi je DSP/room correction obavezan, bez diskusije i iako i on ima isti onaj efekat o kom smo dosta pricali u poslednje vreme - benefiti daleko prevazilaze gubitke. Ali, uz DSP ide pod obavezno i "muka" oko odabira optimuma. @NL. je to "resio" tako sto ima vise snimljenih preseta koji se jako lako menjaju "in flight" uz pomoc Linn web strane. Mora malo da se "balansira" sa presetima jer neke numere zvuce "tanje" ako se previse sasece bas, a takodje i zavisi od glasnoce kojom se slusa. Vremenom ce se iskristalisati najbolji preset - tako je bilo i kod mene sa sub-ovima. Ima i numera u kojima se skroz "promasuju" problematicne frekvencije - one, naravno, najbolje zvuce sa iskljucenim Space Optimization-om.

Soba je organizovana kao hi-end kancelarija (tako cu i ja kad porastem :)), tako da nema previse mesta za eksperimentisanje sa pozicioniranjem u toj velicini prostora, ali jednom kad bude imao viska vremena moze i da proba po koju rokadu da proba bar da ublazi probleme, pa da DSP ima manje posla.

 

Sto se tice zvuka sistema - odlican, kvalitetan, specifican, definitivno treba cuti.

U ovoj visokoj klasi (uz trud oko setup-a, naravno) sistem ne moze da ne valja, moze samo da nekome malo vise lezi karakter / prezentacija istog, a nekome malo manje, a to zavisi i od navika.

Ko voli direktan, neposredan, otvoren, "live", "in the face" zvuk - nema razloga da se buni. Ali, nece biti ni svaciji "cup of tea" - pogotovo onih koji vole malo suptilniji i/ili malo vise "laid-back" tip zvuka. A neko hoce i jos vise "toga" - pa mu prija ATC ili horne.

Neke numere im jako dobro leze - neke ne bas toliko ili sam jednostavno samo navikao da ih cujem malo drugacije. "Yello - Touch Yello" je recimo nesto sto sam ocekivao da ce da "pocepa", ali je bez SO-a bukvalno neslusljiv (tutnje pomenuti vozovi), a sa SO mu fali malo velicine i "mojo-a". Slicno je i recimo sa "Ray Brown - SuperBass" albumom gde nisam uspeo bash da cujem kontrabas kako sam zeleo - a u isto vreme je kontrabas na albumu "Robert Miles & Trilok Gurtu – Miles_Gurtu" bio savrsen. Moguce da malo drugacije podesenje SO resava to. I generalno sam se malo igrao sa SO presetima i ukljucivanjem/iskljucivanjem trazeci neki optimum. Pored toga, "neznija" muzika poput Patricia-e Barber (Nightclub album, recimo) zvuci mozda malo "grublje" (nego sto ocekujem). "Soft" rock sa dobrom produkcijom poput Toto i slicna muzika zvuci bas kako treba. Hard rock sam zaboravio i da probam :oops: Klasika sa puno dinamike - isto odlicna. Izvukao sam par primera onako na brzaka, naravno i uz napomenu da se "zamerke" odnose na tu klasu sistema - za neki iole "normalan" sistem ih verovatno ne bih uopste pominjao.

Generalno, ovo su kutije predvidjene za veci prostor i imaju "cohones" do kolena :), iako na oko i nisu preterano velike.

Tu imam i jednu dilemu koju sam prodiskutovao i sa domacinom - a vezana je za dinamiku prilikom tiseg slusanja. Prlikom glasnog slusanja dinamika je na zavidnom nivou. Prilikom tiseg (ali ne previse tihog) se dosta gubi. Radoznao sam kakva bi bila situacija u vecem prostoru gde bi se kutije slusale objektivno glasnije, a subjektivna jacina zvuka bi bila ista - da li bi to popravilo situaciju.

Da dodam da sam zauzeo "busiju" preslusavajuci ono sto me zanima kako zvuci, a vreme leti, tako da sam jedva nesto malo vremena ostavio domacinu da pusti ono sto on zeli ukljucujuci i gramofon i bilo je tu impresivnih primera. Ne smem da kazem sta bolje zvuci :ph34r:

 

Jos jednom veliki pozdrav @NL.-u, pa se ako se kockice sloze vidimo sledeci vikend u NS-u ;)

Link to comment
Share on other sites

Kutije u 50 m2 zvuce bukvalno kao da mogu i bioskopsku salu da ozvuce.Da ne pricam o 3d efektima i pozicioniranju.Secam se da je zanrovski sve zvucalo odlicno ali nikad pre toga nisam doziveo da trubac napravi bukvalno setnju od 4-5m po sobi.Ili da klasika bude tako dobro reprodukovana da bukvalno ceo orkestar vidis nacrtan pred sobom.Do tada sam uvek sumnjao u sposobnost hifia da tako nesto izvede...Ali za tako nesto treba bas velik prostor i onda sve zvuci cisto i jasno.Ono sto razlikuje takav sistem od "obicne" pa i dobre hife je da u svakom momentu prenosi atmosferu muzike pa te seta od zadimljenog jazz kluba do uštogljene koncertne sale ,a ti menjas raspolozenje zajedno sa njom.

Link to comment
Share on other sites

Svim velikim zvucnicima prija prostor da bi "nacrtali" veliku scenu. Nisu svi podjednako uspesni u tome, naravno.

50 m2 samo za hifu vecina nas moze samo da sanja.

I 35 m2 bi znali da cene sigurno. Ovde fali malo sirine i dubine scene da bi bilo prostora da se "trubac proseta" i mozda malo suptilnosti da docaraju do kraja "intimu" pomenutog jazz kluba. Sasvim moguce da je i ovo drugo zbog toga sto im treba prostora da disu, a to mozda vazi i za ono sto sam pomenuo oko dinamike i glasnoce. Mozda pomogne malo i drugacije pozicioniranje. Pomenuo je @NL. u jednom trenutku pozicioniranje i nekako smo preleteli to i skocili na sledecu temu. Proletelo je brzo vreme.

Sa koncertom koji se slusa glasnije nemaju problema, ali naravno da bi i to bilo jos bolje u vecem prostoru. Dobro je i ovako. To ne mogu da naprave bookshelf/standmount kutije (a da nisu TAD CR-1 ili slicne), pa makar kakav sub da im dodas. Ne moze ni veliki broj floorstander-a. Dobro je sto ima SO - bez njega ili nekog drugog room correction sistema ili DSP-a u ovoj sobi ne bi mogao da prodje.

Nadam se da cu ih jednom poslusati u vecem prostoru - ako treba, podmecem i ledja i farbam ih u belo samo da zasviraju za pocetak gore u dnevnoj sobi :)

Link to comment
Share on other sites

Nisam bas razumeo pitanje.

Odradis merenja (dimenzija sobe i polozaja zvucnika/slusaoca - ne odziva - Linn to malo drugacije radi, bez mernog mikrofona) i "nacrtas" sobu i na osnovu toga se kreiraju korekcioni filteri.

Napravis vise filtera sa razlicitim target krivama (manje ili vise basa, recimo) i onda ih samo menjas po potrebi - kao sto rekoh, dok ne iskonvergiras ka jednom univerzalnom presetu, ali za to treba malo vremena.

Link to comment
Share on other sites

Soba je niza od standardnog,nije samo povrsina vec jos vise i zapremina bitna.I bez velikog prostora je dobro,ali samo pomenuh da sam imao srece cuti ih i u vecem prostoru.Klimax preamp je bio u akciji i Klimax ds.U celoj Nikolinoj postavci apsolutno dominira gramofon,kad sa njega krene muzika jednostavno svega iz sobe nestane i 3d je brutalan.

Link to comment
Share on other sites

Btw.juce konacno nađoh vremena i iskljucih SO.Bio je setovan za ocigledno sasvim drugaciji setup predhodnog vlasnika.

Inace nemate pojma koliko sam se iznervirao kad sam cuo da zvuk nema veze sa onim sto sam slusao prosle godine sa Nikolinog proslog Majik ds-a.Pomislio odose usi u gulaš :lol:

Ovih dana krenula vrucina,pa gasim lampe i u nova eksperimentisanja.Majik moze da bas radi u mnogo varijanti.Kao strimer uz drugi Dac,kao preamp,kao snagas ili kao all in one uredjaj.Probacu ga za pocetak kao snagas sa EAR preampom jer se on ne greje strasno kao 8 kt90 iz snagasa,to je vec ozbiljan šporet u kuci.Probao sam vec sa majik snagasem Quadove i bez greske ih gura,malkice hladniji zvuk nego sto volim ali cisto,jasno i bez imalo grejanja...kad sam to proveravao bio strimer je topliji nego snagas.

Inace iskustvo forumskog kolege  sa Quadovima je da je jedan lampaski amp,da ne pominjem sad koji,malko zadimio dok se lagano grejao.I nap 250 su malo podgrejali,ali podnosljivo.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...