Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Da na strani 1-5 je dato objasnjenje. VPI npr. ima medjutim neki box, u kom je zapravo ova veza vec napravljena pa kupcu samo ostaje da to poveze kablom sa svojim phono ampom.

Uzgred, ovaj preamp koji je Zika ovde linkovao, se smatra kao sam vrh. A takva mu je i cena ... oko 30K USD.

Link to comment
Share on other sites

Hmmm... Ima neke logike, mada - kao nula se koristi uzemljenje gramofona, ne glave. Malo cudno... Pretpostavljam da to moze da radi kako valja, tj. vidim - ali nemam pojma kakva je razlika i kako se tako nesto ponasa u odnosu na RCA konektore. Zapravo - trebalo bi da jeste bolje, ako nista zbog boljih konektora.

Inace, SimAudio ima nove gramofonske preampe, koji nemaju balansiran ulaz, samo izlaz. Verujem ja da je Boulder dobro resenje, ali... morao bi da cujem.

BTW - da odvojim ovo u posebnu temu?

Link to comment
Share on other sites

Da na strani 1-5 je dato objasnjenje. VPI npr. ima medjutim neki box, u kom je zapravo ova veza vec napravljena pa kupcu samo ostaje da to poveze kablom sa svojim phono ampom.

Uzgred, ovaj preamp koji je Zika ovde linkovao, se smatra kao sam vrh. A takva mu je i cena ... oko 30K USD.

Pa, mislio sam, kada je bal neka je sa muzikom. Da ne bude da je neki, low-end, preamp stavljen kao primer... :)
Link to comment
Share on other sites

Hmmm... Ima neke logike, mada - kao nula se koristi uzemljenje gramofona, ne glave. Malo cudno... Pretpostavljam da to moze da radi kako valja, tj. vidim - ali nemam pojma kakva je razlika i kako se tako nesto ponasa u odnosu na RCA konektore. Zapravo - trebalo bi da jeste bolje, ako nista zbog boljih konektora.

Inace, SimAudio ima nove gramofonske preampe, koji nemaju balansiran ulaz, samo izlaz. Verujem ja da je Boulder dobro resenje, ali... morao bi da cujem.

BTW - da odvojim ovo u posebnu temu?

Pa, uglavnom, ne zbog boljih connector-a. Zbog symmetry-nosti veze... Nit' manje nit' više od toga... Što je signal slabiji to mu to više (relative-no) prija...
Link to comment
Share on other sites

Da, ali ti tu vezu imas pa imas. Nije to kao kad skidas simetrican signal sa DAC-a pa ga, da bi ga stavio na RCA, lupis na op-amp i pretvoris u nesimetrican. Ti sa ovime imas 6 signala koji ulaze u pre-amp, od kojih je jedan par zapravo ista stvar - masa, dok sa RCA vezom imas 5 signala... Ne gubis nista od signala, samo se nadas da XLR konekcija i cinjenica da je kabl sirmovan uzemljenim sirmom daju bolje odbacivanje smetnji. To ima smisla - ako ima smetnji, ali ne mora da znaci da je razlika velika.

Link to comment
Share on other sites

Da, ali ti tu vezu imas pa imas. Nije to kao kad skidas simetrican signal sa DAC-a pa ga, da bi ga stavio na RCA, lupis na op-amp i pretvoris u nesimetrican. Ti sa ovime imas 6 signala koji ulaze u pre-amp, od kojih je jedan par zapravo ista stvar - masa, dok sa RCA vezom imas 5 signala... Ne gubis nista od signala, samo se nadas da XLR konekcija i cinjenica da je kabl sirmovan uzemljenim sirmom daju bolje odbacivanje smetnji. To ima smisla - ako ima smetnji, ali ne mora da znaci da je razlika velika.

Ako je balansirani interface odradjen na nacin kako je predstavljeno na strani 1-5 ovog Boulder manuala, CMRR zavisi i od toga kako je uradjen balansirani interface na phono amp strani. Ako su korisceni recimo transformatori velikog kvaliteta (recimo Jensen) na phono amp strani onda ta vrednost moze da bude veca od 50 dB, pa cak i veca. Ako recimo pomenuti VPI box u sebi ima trafo za balansirani interface, pa se tako trafoi nalaze na obe strane balansirane veze, onda CMRR moze da bude i veci od 100 dB. A posto se radi o kriticnom mestu sa niskim nivoom signala, to moze da bude od znacaja. Sta to konkretno znaci u praksi - to bi naravno trebalo proveriti ...

Link to comment
Share on other sites

Bas to. Plus, pricamo o tome kakav je noise rejection kabla - nista vise. Realno, signal sa glave je takav kakav je, to sto ce ga neko prepakovati preko kabla, ili preko trafoa, pomaze eliminaciji suma u kablu, naravno - ali veliko je pitanje koliko je u sredini bogatoj EM sumom kabl taj koji ce ga prikupiti... Glava je tu mnogo osetljivija. Opet, ako sredina nije bogata sumom, pitanje je "a sto se muciti".

Dobri konektori su druga prica, kao i dobra topologija phono preampa. Evo, imas "republikansko" resenje gde se umesto RCA koriste BNC konektori, direct wired, od headshell-a do phono preampa (Naim Aro rucka). Po cistom kvalitetu konekcije mislim da ne zaostaje iza XLR, stavise!

Neki moj "ocecaj" je da je vecina tih boxova sminka i, realno - greska. Radije bi imao direktno RCA od ruke od preampa, nego box i prelazne pojave na njemu. Ulaz i izlaz iz box-a su jos dva para konektora, a konektor je, po meni, mnogo veci problem nego spoljni EM sum. Naravno, pricam o normalnom kucnom okruzenju i fizickom rasporedu gde je gramofon sto dalje od izvora suma (pojacala snage, izvora napajanja... ) - ne zaboravi da SuperLine moze da bude pod 90 stepeni od napajanja, plus sa pola metra izmedju njih.

Link to comment
Share on other sites

Bas to. Plus, pricamo o tome kakav je noise rejection kabla - nista vise. Realno, signal sa glave je takav kakav je, to sto ce ga neko prepakovati preko kabla, ili preko trafoa, pomaze eliminaciji suma u kablu, naravno - ali veliko je pitanje koliko je u sredini bogatoj EM sumom kabl taj koji ce ga prikupiti... Glava je tu mnogo osetljivija. Opet, ako sredina nije bogata sumom, pitanje je "a sto se muciti".

Dobri konektori su druga prica, kao i dobra topologija phono preampa. Evo, imas "republikansko" resenje gde se umesto RCA koriste BNC konektori, direct wired, od headshell-a do phono preampa (Naim Aro rucka). Po cistom kvalitetu konekcije mislim da ne zaostaje iza XLR, stavise!

Neki moj "ocecaj" je da je vecina tih boxova sminka i, realno - greska. Radije bi imao direktno RCA od ruke od preampa, nego box i prelazne pojave na njemu. Ulaz i izlaz iz box-a su jos dva para konektora, a konektor je, po meni, mnogo veci problem nego spoljni EM sum. Naravno, pricam o normalnom kucnom okruzenju i fizickom rasporedu gde je gramofon sto dalje od izvora suma (pojacala snage, izvora napajanja... ) - ne zaboravi da SuperLine moze da bude pod 90 stepeni od napajanja, plus sa pola metra izmedju njih.

Nikako ne vidim kako su se box-ovi uvukli u priÄu...? Dakle, makar ja, priÄam, sve vreme o direct-noj vezi od igle do lokomotive... To i piÅ¡e u file-u... :)

Čim se pojavi box, najverovatnije, (skoro) svi dobici balanced veze će biti poništeni...

Da, BNC je, (skoro) uvek nadmoćniji u odnosu na RCA. Navika i rasprostranjenost je druga priÄa...

Link to comment
Share on other sites

OK, ja znam jednu (republikansku ;) ) rucku koja ima od glave do preamp-a jedan kabl, sa BNC terminacijom, koja lepo pasuje u SuperLine. Ne znam nijednu ruku koja ima XLR. Ima li neka da se kupi? Ocigledno, moze da se svajsuje - ali cisto me interesuje da li neki proizvodjac rucki to prodaje tako, kao jedno resenje?

Link to comment
Share on other sites

Razni proizvodjaci stavljaju teziste na razlicite aspekte designa. Razlozi za to mogu biti veoma razliciti. Tacno je da je stavljanje dodatnih kontakta na put signala losa ideja ... pod uslovom da ima tih kontakta - ne znam recimo kako je resen taj VPI box.

Ono sto je medjutim interesantno jeste da ovaj ovde vec pominjani Boulder uopste nema RCA ulaze. Navodi na razmisljanje ...

Ali, Zika rece da ima iskustva sa balansiranom vezom izmedju gramofona i phono ampa ... mozda on moze da iznese ta svoja iskustva ? To bi bilo sigurno interesantno cuti ....

Link to comment
Share on other sites

Razni proizvodjaci stavljaju teziste na razlicite aspekte designa. Razlozi za to mogu biti veoma razliciti. Tacno je da je stavljanje dodatnih kontakta na put signala losa ideja ... pod uslovom da ima tih kontakta - ne znam recimo kako je resen taj VPI box.

Ono sto je medjutim interesantno jeste da ovaj ovde vec pominjani Boulder uopste nema RCA ulaze. Navodi na razmisljanje ...

Ali, Zika rece da ima iskustva sa balansiranom vezom izmedju gramofona i phono ampa ... mozda on moze da iznese ta svoja iskustva ? To bi bilo sigurno interesantno cuti ....

Da, rekoh al' rekoh i da je to bilo 70-ih godina poslednjeg veka prošlog milenijuma... :) Čak i ako bih se setio model-a, što je (skoro) nemoguće, slaba bi od toga vajda bila...

Znam da su neke ruÄke, tada, imale XLR na kraju svog cable-a i Äini mi se da je reÄ o SME, al' tu, za sada, moje sećanje staje...

Nisam se, ni tada, kao ni sada, odluÄio da se priklonim balanced group-i, Å¡to je, (skoro) izvesno greÅ¡ka, sa jedne strane, al' i odluka koja otvara mnoga druga vrata, inaÄe pritvorena XLR group-i... Compromise, Å¡ta da se radi... Znam za to kako su te ruÄke spajane, jer sam ih, u to vreme, podeÅ¡avao...

http://cgi.ebay.com.sg/Nordost-Frey-Tonearm-Cable-90-degree-SME-XLR-/390252408043

http://www.cabezon.eu/index.php?cPath=43_44&osCsid=1f4d6dfd39e1173f256bfc1c73a566d0

(izgleda da je, joÅ¡, ostalo poneÄega nad ovom bradom, osim zuba... :))

Link to comment
Share on other sites

Jedna slika govori vise od 1000 reci.Na slici je Linn Urika Phono preamp ugradjen u Trampolin bazu gramofona sa XLR izlazom za preamp,tu su i RCA ,pa cak i DIN.Moj preamp ima citavih 3cm kabla i spojen je direktno na plocu,a za gramofonski ulaz ima BNC konektore.Phono plocica se po zelji vadi i menja za MM ili MC varijantu i najbliza je od svih konektorima i kosta malo(nova oko 100E),tako se to nekad radilo u naimu.Trebalo bi me dobro napiti da poverujem da je varijanta sa duplim kablovima i duplim RCA konektorima bolja.Superline naravno ne racunam,on je za mene stratosfera o kojoj ni ne sanjam,a iskreno hifi mi sve manje znaci naspram koncerta-odes na besplatan koncert i ne ponovi ga ni sistem od 100.000E.Za Superline vam momci treba gramofon od 15000E,jer ce vam u protivnom amp pokazati koliko los gramofon imate.Svojevremeno kad je Linn krenuo sa svojim pojacalom trazili su od naima bolji amp,oni su odgovorili da je potreban bolji gramofon za to jer bi bolje pojacalo pokazalo vise gresaka nego koristi,nakon toga je napravljen novi Lingo PSU,Armagedon i Aro,taj Superline je konacno taj preamp ali za takav gramofon-za losije od toga drzte se ove manje crne kutijice i 323, 523 phono plocica.Da ne bude da nisam rek'o-prodate neki unutrasnji organ zbog hife-a gramofon losije radi.

P.S.Ima jedan Linto SH sa par meseci garancije za 400E,to je vec nesto(ako nekom treba moze na PP).

post-11818-008524600 1289835893_thumb.jp

post-11818-040024200 1289835907_thumb.jp

Link to comment
Share on other sites

Ovde je na demou bio SuperLine napajan direkt iz SNait-a, na kome je svirao Bauer dPS (2 ili 3 - ne znam... mislim 3), Aro i Lyra glava. Mogao bi vrlo srecno da zivim sa time i da se ne zalim sto imam gramofon od "samo" 6000 EUR. Mislim da i neka SME varijanta + Lyra isto ne bi bili lose resenje za SuperLine, mozda cak i SME 10.

OK, za SuperLine+SuperCap bi verovatno ocekivao Sondek, SME 30 ili nesto slicno. Ali bez njega, uz neki HiCap, ne vidim zasto npr. dPS ili "mali" SME ne bi bili resenje. Taj kombo Lyra+SuperLine se meni JAKO svideo.

Link to comment
Share on other sites

Sjajan dizajn novih Linn uredjaja,Akurate sistem.Mail od Linn marketinga i tekst u hifiles vestima u istom danu-pohvalno za hifiles:cheers

http://www.hi-files....313#entry308313

Slusao sam prvu Akurate verziju (2007) ... Kompletan Linn Akurate sistem sa Linn Akurate podnostojecim zvucnicima. I bio prilicno razocaran. Tu je nesto falilo ... Kao kad kazemo da Naim ima "nesto" u zvuku sto pleni, tako je na mene Linn Akurate ostavio prilicno bled utisak, jer mu je "nesto" ndostajalo. Licno sam sklon verovanju da su zvucnici ti kojima je to "nesto" falilo ...

Link to comment
Share on other sites

Ja sam jednom trazio od Linn dealera da mi sklopi isti sistem ako moj samo sa Linn pre/power kombinacijom umesto naim ampa.Dok je on hvalio linearnost meni je to i zasmetalo.Naim je bio jednostavno uzbudljviji,a Linn prijatniji,vise laid back,nije mi to bio moj otkaceni Kan u akciji,ali to je bila stara serija nema puno veze s ovom.Za mene je ipak najbolje mesano meso iz Republicke kuhinje.Od onda je Linn otisao daleko,u pravcu High-End ekskluzive i hi rez formata.Svejedno iskoristicu prvu priliku da cujem njihov novi sistem.Da li je izvor bio digitalni izvor zvuka ili LP12 i da li je bila aktivna ili pasivna kombinacija,to pravi veliku razliku u zvuku,ali i pustos u novcaniku. Predpostavljam da nije bio predstavljen vrh,vec neki skromniji model zvucnika,ne verujem da bi tamo nesto falilo.Ovi podnostojeci crni sa You tube mi deluju opasno,a i shop mi je super

samo Linn.I "moj" diler u Nemackoj je drzao samo linn uredjaje,sa single speaker demonstration room koji je bio zahtev i uslov Linn-a,radnja je bila odmah pored Steinway klavira pa je bilo lako porediti sa zivim instrumentom kod komsije.
Link to comment
Share on other sites

Linn Komri

post-8717-016530000 1290173072_thumb.jpg

Ovo je bila nabrijana Linn varijanta sa kojom, ukoliko se dobro secam, takodje nismo bili nesto posebno odusevljeni ...

LINN Komri te "nije bas posebno odusevio",rekao bi da bas imas visoke standarde.Doduse uvek uzimam mogucnost loseg set up-a,i interakcije sa prostorijom ili ko zna cega.Lep mi je onaj LP12 sa Aro,ali ja sam od onih za koje je linn ponovo uveo mogucnost Vitage dizajniranog Sondeka sa "rezabarijom" na drvetu.I meni se desavalo da cujem skupe sprave i da mi ne legnu.Malo sam proguglao pa naisao o Komriju ovaj tekst,interesantan je za procitati http://www.positive-feedback.com/Issue1/komri.htm .

Link to comment
Share on other sites

LINN Komri te "nije bas posebno odusevio",rekao bi da bas imas visoke standarde.Doduse uvek uzimam mogucnost loseg set up-a,i interakcije sa prostorijom ili ko zna cega.Lep mi je onaj LP12 sa Aro,ali ja sam od onih za koje je linn ponovo uveo mogucnost Vitage dizajniranog Sondeka sa "rezabarijom" na drvetu.I meni se desavalo da cujem skupe sprave i da mi ne legnu.Malo sam proguglao pa naisao o Komriju ovaj tekst,interesantan je za procitati http://www.positive-feedback.com/Issue1/komri.htm .

Pa to je sviralo ... onako - malo nadrndano: brzo, cisto, "ispeglano", ali ne preterano "prirodno" ... mozda bi neka kapljica topline ucinila cudo ... Izvor je bio LP12 ali nikada nisam cuo gramofon tako da svira. Vezanih ociju bih 'ladno rekao da je u pitanju CD player. I secam se nekih problema sa basom ... Ovo sto pise u ovom clanku da ti zvucnici daju utisak da si u studiju - hmmm, to sigurno nije bilo moje iskustvo. Soba medjutim zbilja nije bila prevelika ...

Ali moguce je da je to stvar i ukusa - ja ne volim previse Linn zvuk ... narocito ne Linn zvucnika. Kao sto mi se ne svidjaju ni Naim zvucnici. Cak me ni Ovator nije oborio sa nogu - za te pare mislim da ima mnogo boljih kutija ...

Ali da ne bih kvario party - lepo izgledaju ... i lepo se uklapaju u moderne interijere ... i muzicki serveri su im super ...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...