Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Naim Mu - so

Takođe baš prijatno iznenađenje, za slušanje iz blizine, npr. za kancelariju.

Ljudi su pored njega prolazili kao pored turskog groblja, niko nije ni obratio pažnju, kažu bio isključen sve vreme prvog dana, ja sam prvi tražio da ga uključe drugog dana... :D

IMG_0036r.thumb.JPG.37da9c3a3e17c5b152860b74766904b8.JPG

Link to comment
Share on other sites

Steta sto naim nije u okviru hifiles show na koji sam namerio da dođem.Volim da cujem siri izbor opreme takvim prilikama.Ipak ovako se dobila prilika da se uporedo cuje vise naim sistema sa razlicitim zvucnicima.Steta sto se recimo Neat nije mogao cuti,ili recimo PMC ili Rega.Naravno i Linn... Zvucnici su tu ti koji daju opsti karakter zvuka pa je interesantno cuti to na istom mestu.Ukusi su razliciti pa nas razlicite stvari privlace.

Link to comment
Share on other sites

saljem jednu odlicnu ponudu jeftinog,a odlicnog preampa koji vise volim od prekomplikovanog 72(inace identicnog izgleda).Neko mi je u skorije vreme to trazio ili se raspitivao.Podseća na vremrna kad se za male pare mogao kupiti takav jeftin kombo sa kojim ceo zivot mozea biti srećan.Imao sam 62/90 i uporedio ga direktno sa 282/200 nas troijica prisutnih smo jednoglasno zakljucili da bi pre sa njim ziveli.Neverovatna muzikalnost iz budzet uređaja i to napajan direktno iz snagasa. 282 tako napajan bio je kazna za usi,ali da budem fer hicap i to DIY ga je podigao na nivo odlicnog ampa.Ovom malisi to uopste nije presudno,i jos je bio sa malim shoebox nap90 u kombinaciji.Taj kombić je bez problema radio sa Sarom i skoro da nije bilo neke razlike u odnosu na nap160,sto se glasnoće nikakve jer je imao veću osetljivost pa su to majstorski na tim starim ampovima odradili ako koristis razlicite ampove u okviru aktivnog sistema.Inace jos sam jednu predrasudu razbio sa tim ampom kad sam ga prikacio na Dynaudio kome "treba elektrana" po urbanim legendama...cvrkuću od sreće sa tih 30w.

Ukratko ko ima manju sobu,gramofon i dozu skromnosti po pitanju hvalisanja izgledom kilama i watima moze lepo da se usreći za "male pare".Ja sam svoj kombo prodao za 450€,ali i da je malo vise svakako daleko bolje od danasnjih integralaca punih smd gluposti,ovo je cist tranzistorski dizajn bez ijednog sm(r)d-a.Fono plocice su jeftine polovne.

 

https://pinkfishmedia.net/forum/threads/naim-audio-nac62-preamp.221544/

edit:preamp je i servisiran relativno skoro,pa tim pre preporuka

Link to comment
Share on other sites

Imam par gramofondžijskih pitanja :D :

Koja je razlika između Ittok i Akito ručke?

Ako sam dobro razumeo, dobra je (a nije toliko skupa) kombinacija Akito ručka i Adikt glava? Vidim da Linn reklamira Ekos ručku kao najkvalitetniju...

Koja je razlika između Lingo 1, 2, 3 i 4 napajanja međudobno i između Lingo i Radikal napajanja?

Što se tiče gramofonskih predpojačala, razumeo sam da za LP12 postoje modeli koji su "ugrađeni" u sam gramofon, ali postoje i klasične verzuje, koje po obliku podsećaju na standardne hifi komponente. Šta je od toga kvalitetnije?

Sve ovo pitam jer sam u potrazi za LP12 , ili nekim drugim vrhunskim gramofonom za svoj sistem, pa bih da bolje shvatim i odlučim šta da tražim, jer su razlike u ceni veoma velike... 

Koji gramofon može po kvalitetu reprodukcije da parira LP12 Sondeku?

Izvinjavam se na pitanjima koja su možda na forumu već ranije postavljana.

Pozdrav, NL.

 

Link to comment
Share on other sites

Izvinjavam se svima na ponavljanju, evo sad sam pretražio starije postove i pronašao da se ranijih godina puno pisalo na te teme, kao npr. ovaj Sondekov post dole. Prvo ću to sve da pročitam, pa ako budem imao dodatnih pitanja javiću se  ... :D

Ovako na brzinu bih rekao da su se u proteklih 5 godina (od citiranog posta, do danas) izmenile cene, tj.da su delovi (tj.upgrade-i) za LP12 sve skuplji i skuplji...

 

On 3/14/2013 at 11:07 AM, sondek said:

Saljem spisak sadasnjih dzidzabidza za vaseg Vintage Sondeka,pa ga pretvorite u babarogu-sve zavisi naravno od toga koliko "vremena" za njega imate.Za pocetak uradite servis,vec samo ponovno precizno podesavanje Sondeka i zamena ulja,kaisa i opruga tom prilikom znacajno unapredjuje zvuk,najvise pravilna podesenost,lose podesen Sondek nadsvira i Aksis.

 

Evo dakle tog spiska za Sondekdzije:

Sondek LP 12 Gramofon-baza bez napajanja 2.500

Keel Aluminijumska sub-Å¡asija i postolje za ruÄku za Sondek LP12 3.200

Solid Base Gornja ploÄa-baza za Sondek LP12 165

Trampolin Base Aluminijumska gornja ploÄa-baza za Sondek LP12 200

Radikal-solid aluminium Napajanje i DC motor za Sondek LP12 i Urika Phono Stage 6.200

Radikal Napajanje i DC motor za Sondek LP12 i Urika Phono Stage 3.700

Urika Napajanje i DC motor za Sondek LP12 i Urika Phono Stage 3.100

Uphorik Interna MC fono sekcija za LP12-napaja je Linn Radikal 2.520

Lingo MC / MM fono sekcija 1.520

Majik LP12 napajanje Spoljno napajanje za LP12-33/45 obrtaja 420

Ekos SE Interno napajanje za Sondek LP12-samo 33 obrtaja 4.930

Akito Referentna gramofonska ruÄka 1.890

Akiva Referentna MC zvuÄnica 3.140

Klyde Referentna MC zvuÄnica 1.150

Adikt MC zvuÄnica 448

Adikt igla MM zvuÄnica 240

Cirkus Kit Igla za Adikt zvuÄnicu 600

T-kable Srebrni RCA ili XLR kabl za ruÄicu-dužina 1.2m. ili 1.7m. 420

Majik LP 12 package SondekLP12+Majik LP12+Solid Base+Adikt+ruÄka Pro-Ject 9cc 3.400

LP 12 Lead with hinges Poklopac sa sarkama za LP12 200

NAPOMENA: LP 12 su dostupni sledećim bojama-trešnja,hrast,crna,ružino drvo

 

P.S. cene nisu u dinarima :-)

 

Link to comment
Share on other sites

hehe dobar novi avatar...znaci zavrsićes dakle kao " adiKted to love" na igli...

Skupa zabava taj sondek.Nisam za ovih skoro 10g na forumu nijednom taj gramofon dao u prvu preporuku.Heybrook tt2 90% njegovog zvuka 30-40% para i ostatak para u ploče...postao je i polovan preskup.Svi gramofoni su izprehajpovani do bola treba biti hladne glave.

ps.taj gore post ima par gresaka u nazivima,potkralo se proslom dileru( s moje strane bilo je copy/paste)

Link to comment
Share on other sites

 aj da ne budem lenj pa da za opste dobro napisem sta su sve dileri omanuli u gore citiranom smehotresnom cenovniku,prosto neverovatno kao da se nekakva spremacica u otkaznom roku poigrala .Deluje mozda i glupo,smesno da nije tuzno, ali je i totalno dezinformišuće;

pa da krenemo:

 

Trampolin Base Aluminijumska gornja ploÄa-baza za Sondek LP12 200  ...nije gornja nego donja baza ispod gramofona

 Lingo MC / MM fono sekcija 1.520 .... nije Lingo nikakva fono sekcija vec je napajanje za motor externo,aj mozda su mislili  i na linto pa da  kayemo slovna greska, ali opet bzvz kad je Lingo aktuelni proizvod vec skoro 30 g u upotrebi

Majik LP12 napajanje Spoljno napajanje za LP12-33/45 obrtaja 420 .... nije spoljno vec unutrasnje u gramofonu

Ekos SE Interno napajanje za Sondek LP12-samo 33 obrtaja 4.930   Ekos SE nije nikakvo napajanje vec je gramofonska rucka

Cirkus Kit Igla za Adikt zvuÄnicu 600 ....Cirkus nema nikakve veze s iglom,niti adiktom vec je to lezaj gramofona u kompletu sa subtanjirom

 

Jbg tu je samo jos falio s marsa pao kupac koji ce da kaze "zapakuj mi od svega po malo,a da ne bude preko 10000".Mslm kako gazda ne vide sta mu radnici radise o glavi,a jos hardcore linn/naim fan koji odlicno poznaje firmu to mi stvarno nije jasno.Nije lako ni gazda biti.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Malo osveženje kod ovog republikanca. Sticajem okolnosti, iako merkane duži vremenski period, u sobu su se, umesto AE1 uselile Naim SBL, poreklom od začetnika ove teme, Milana (aka Sondek). Da se ne bih razbacivao “audiofilskim” terminima, kutije zvuče brutalno. Ono sto je za njih specifično je u postavci. Naime, pok JV je i sam rekao da preko 50% korisnika SBL kutija ne slušaju kutije koje su postavljene onako kako treba. Kutije je gotovo nemoguće preneti iz tacke A u tačku B (osim ako ne pricamo o razdaljini od pola metra) a da se ne poremeti odnos izmedju jedinica. Naime, sama konstrukcija kutija je takva da se sastoje iz tri dela, A,B i C. Deo A je faktički čelični stalak oko kojeg se nalazi komora ispunjena akustickom vunom. Na njenim gornjem vrhu nalazi se otvor, oko kojeg su četiri neverovatno oštra šiljka. Oko otvora nalazi se pravougana spuzvasta masa nalik na podlogu od miša. Kutija B je midbass jedinica, koja na svojoj donjoj strani ima otvor pravougaonog tipa, sa krilcima poput onih na saću klime. Na četiri mesta nalaze se tanke alu pločice, na koje se naslanjaju gornji siljilci od jedinice A. Suština je da izmedju jedinice A i B postoji minimalni kontakt u 4 tacke (spajk-alu pločica, i to tako da se pločica probode, ali ne skroz, da ne bi šiljak ušao u drvo), dok kroz pravougaoni otvor izmedju A i B prolazi vazduh koji pokreće drajver, te se dobija kompresiona kutija velike zapremine. Zaptivanje prostora se omogućava silikonom koji se nanese na pravouganu penastu gumu, i kad B legne na spajkove, silikon se komprimuje na visinu od 1-2mm, zatvarajuci vezu izmedju A i B. Jako je vazno da nijedan spajk ne probije dublje kroz limove, jer se tako kutija B oslanja na A bas preko silikona, sto nije ideja Naimovih konstruktora. Takodje, silikon mora biti u debljini da zatvori pukotinu, ali ne i da curi preko te da se slije na kutiju A, čime je takodje ostvarena veza izmedju A i B gde ne treba. Treća jedinica, C, montira se na svoje sine, pri čemu se vodi računa da izmedju C i B postoji razmak od par mm te se tako visokotonac i bas uopste ne dodiruju i kretanje bas membrane nema nikakvog uticaja na isti.

Deluje jezivo kom0likovano, ali i nije toliko. Fakat je da se prikom transporta poremeti odnos izmedju A i B, i da sam Naim savetuje da se nakon svakog transporta (koji treba obaviti tako da su kutije rasklopljene) ponovo izvrši spajane A i B gumom i silikonom. Na PFM forumu sam našao strašan tutorijal koji ovde delim, za potrebe nekih buducih kupaca SBL kutija:

http:// https://pinkfishmedia.net/forum/threads/diy-sbl-gaskets.200610/

Zvanicni gasket kit kosta neverovatnih 120 funti, sa dva komada penastih pravougaonika od neoprena, malo silikona i 8 pločica od aluminijuma.

U kućnoj varijanti to izgleda ovako: dve podloge za mis Hama, 200x200, 300 din. Tuba sanitarnog silikona 400 din. Dve konzerve ribica 300 din (od poklopca konzerve usecanjem se dobiju 4 alu pločice gotovo identične debljine kao u originalu).

Živci, malo vremena, temeljno čišćenje kutija od starog lepka i silikona (fora u nanosenju je da se podloga prvo namaze tankim slojem sapuna ili sredstva za pranje sudova jer se posle, ako se ukaže potreba, silikon lakše skine). Posla ... jedno popodne i jedno prepodne. Sledio uputstva sa PFM foruma do poslednjeg i uspeo. Moj OCD je nahranjen, kutije u brucu ustimane. Milan mi je predložio da ih malo slušam onako kako su stigle, ali bolesnik u meni nije pristao na to, iako bi imalo smisla jer bi mogao da vam kazem jasnu razliku izmedju kutija koje rade ok, i onih koje su postavljene u brucu. Ovako, ja namestio kako treba, idemo dalje.

Koga god bude zanimalo ovo mogu mu pomoći, zastrašujuće deluje, a nije uopste. Nisam fotkao, ima na PFM forumu sve slike i ceo postupak kojeg sam se i ja pridržavao.

Ušteda - oko 112 funti ... default_smile.png. Zvuk - da se raspametis.

Sistem - Technics 1210mk2, Naim 112, Naim 150x i Naim CD5, uz Naim i Flashback kablove.

Dalje - napajanje. Sirotinjski Flatcap 2, ako se bude moglo Dual Teddy ... zamena preampa (za 202) ili AMP/preamp kombo za Supernait. Technics ostaje, za sada, a ako neko poludi, pa ponudi za normalne pare LP12 ... moze i tako default_smile.png. Ceracemo se jos default_smile.png

 

Link to comment
Share on other sites

Lep sistem u odlicnom prostoru za te zvucnike.Kad se dobro podese i ustima sav ostatak sistema zvucnici mogu da rade neverovatno dobro.Meni se zvuk gubio i dolazio tokom 10g koliko sam SBL koristio ali su svo vreme bili uzivanje.Ocrtali su svaku prednost i manu sistema i to im je ujedno i vrlina i mana.Promenuo sam 5-6 naim komleta uz njih i svaki put su pokazivali kuda dalje.Slicno je i sa izvorom zvuka,od toga im je reprodukcija drasticno zavisila.Bilo da je analogni ili digitalni izvanredno su reagovali na svako poboljsanje.Ono sto mi je drago sto sam isao korak po korak pa sam ih cuo u svakom,a ono sto mi je krivo sto nisam otisao do kraja , to je aktivna varijanta sa elektronskom aktivnom skretnicom i dva snagasa.Ko god ih tako koristi rekao je da nebi isao nazad na pasivu nikad.Aktiva uz multiamping i jeste konacni kraj svih L&N sistema vec 40g.

Uzivaj Miljane i odvoj bar deset godina zivota za njih kao sto sam i ja.

Cheers!

P.S. Jos jednom hvala sto si ovde preneo korisnicka iskustva

Link to comment
Share on other sites

Nikoli (NL) se jos jednom javno zahvaljujem na neverovatnih 15 dana probe Majik DSM i Majik dsm snagasa.Sjajan sistem i prilika da se cuju sve prednosti Linn streaminga.Koristim priliku da prvom prilikom cujem njegov odlican kompletan sistem.Molim sve Republikance da pomognemo Nikoli oko pronalazenja gramofona.Ja sam bio vise za Heybrook ili Aksis i da se pristedi para za kolekciju ploca Nikola je za LP12...pa pronacicemo tog sondeka javljajte na PP,ili ovde linkove da nekog ne omanemo ,tu smo da se pomazemo.

I nosajte malo te uredjaje,ako neko pozeli da cuje nesto,druzite se...lep je ovo hobi!

Cheers! :cheers

Link to comment
Share on other sites

@sondek nema na čemu, i drugi put. Tebi hvala na puno korisnih saveta i pomoći, a naročito na tome što sam imao priliku da slušam tvoj sistem i uporedim ga sa svojim izvorom. Tek nakon razgovora sa tobom sam shvatio koliko je moje znanje o hifi-ju skromno. Ali sam voljan da učim, slušam nove i drugačije sisteme, sagledavam drugačije pristupe, gradim iskustvo, negujem ukus i što je najvažnije - da u svemu tome uživam. :D 

Apsolutno podržavam pristup da su slušanje različitih sistema, druženje i razgovor sastavni deo ovog hobija. Npr. shvatio sam da želim LP12 tek kada sam ga kod tebe slušao i direktno, pod istim uslovima uporedio sa zvukom koji daje moj strimer. Ali zaista nisam isključiv i dozvoljavam da ću možda da čujem i neki drugi gramofon koji će podjednako ili lepše da mi se učini (a koji ne mora da bude Linn) ... ali dok se to ne dogodi - želim LP12 !

@goran_p i @Filipescu hvala vam puno na predlozima, a Filipu posebno što se ponudio da mi pomogne!

Pozdrav svima, NL.

 

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako,kao novi Ekos.Mnogi tvrde i bolja.Unipivot je,pa to neki vole neki ne.To je najnaimskiji linn sa Armagedon napajanjem,prefix fono sekcijom prillagođenom za Troiku i Aro ruckom.Ja sam prezadovoljan Prefiksom...neverovatno prosto kojiko je taj kabl stetan.To kad stavis tek postanes svestan koliko si izobicen ,distorziran zvuk slusao.Pritom svi to pripisujemo igli,glavi,pojacalu,zvucnicima ...a ustvari te na izvoru zeza kabl.Kablovi su najveće zlo u hifi koje treba skratiti ili eliminisati gde god je moguće, narocito taj najtisi signal u hifi iz MC glave je ranjiv.Jos ako je tiha kao Troika zaist fono sekcija u gramofonu direktno ubodena u rucku je sjajna stvar.

Link to comment
Share on other sites

Ovaj je gotovo identičan kao tvoj, jedina razlika je Aro ručka ... i boja B)

Deck je (ako dobro pratim) napravljen za 25-ogodišnjicu, što znači da je iz 1997.godine.

Koja je razlika između Lingo i Armagedon napajanja?... osim što prvo pravi Linn, a drugo Naim :wink:  Kako se u toj priči kotira Valhala? Postoji li još neko napajanje za LP12 (osim onog najjednostavnijeg, što ugrađuju u LP12 Majik)?

Lingo nije samo napajanje, već kontroliše i motor, zar ne?

Ne zameri molim te na pitanjima koja su možda trivijalna, ali nikako da u glavi raščlanim šta je tačno šta, i čemu šta služi :unsure:

Link to comment
Share on other sites

https://forums.naimaudio.com/topic/lingo-or-armageddon

 :) Lako se nadje, forum je za preporuku. Linn forum je na zalost mrtav, ali ovaj jos uvek sljaka... ;)

 Armageddon ne podrzava 45rpm na dugme, to je glavna razlika od spolja. Unutra Armageddon je mnogo prostiji, skoro nikakve napredne tehnike, "samo" trafo koje bi vecina modernih proizvodjaca stavila u pojacalo od 200W :)

Link to comment
Share on other sites

Valhala- napajanje za motor(i nema nista drugo na gramofonu da se napaja) samo 33 obrtaja

Lingo -napajanje 33/45 rpm,ima ih 4 verzije u 25-30g.Lingo 1 je uzi i nesto jednostavniji,mada kad se servisira bude kao Lingo2(da nedetaljisem sta je).Lingo 2 i 3 su isti,prepakovano u novi dizajn kao majik snagas.Skuplji je pa je to cisto bacanje para.Lingo 4 je noviji i po nekim korisnicima zvucno zaista bolji.Prezentacije toga su u toku,zakaze se kod dilera odmah sa sajta, ali ima i dosta javnih.

Radikal - je nesto potpuno drugacije i od napaja i ukljucuje novi DC motor,ali napaja i Urika Fono sekciju za ugradnju u bazu

Majik je osnovno napajanje,nisam siguran ali cak mislim ispod nivoa valhale ili ajd kao valhala

Wakonda ...e to je jedno prilicno egzoticno napajanje koje je jako kratko bilo u upotrebi...otprilike valhala sa 45rpm opcijom

Tolko od linn.

Od drugih...e pa mnogi su pravili napajanja,a i neka se mogu alternativno koristiti uz taj premotec motor.Najpoznatije bih pomenuo

Naim Armageddon(jednostavan,nkrgović je već opisao..mana 33rpm only)

Herkules slican Valhali 33/45 ugrađuje se na valhalino mesto

Avondale paps

Heed orbit,ima vise verzija i 33 i 45

Origin Live ...mislim da imaju i za standardan i za DC motor sa motorom i njihovim remenom

Pink Triangle ...baterijsko neki se kunu,a neki kazu da su baterija i neki servisni problemi PITA

nadam se da sam bio od kakve pomoći

cheers

Link to comment
Share on other sites

Te godisnjice su divna stvar...dok ne skontas da si sa istom zenom i istim gramofonokonom sto godina...a onda testament pa ostavis sve sam sebi ko Pantelija :P

...Moj Dac je bas ta 25 aniversary serija...ima neki novcić zalepljen odozdo za uspomenu i dugo sećanje.Gramofon su za 40g napravili od bačvi 40 godina starog viskija.Najs

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...