Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Hvala Sondek za linkove ka lepim i korisnim tekstovima i slikama!Pozdrav ljubiteljima Naima i Linna! :wink:

Koji su odgovarajuci pre-amp za Naim-ova integralna pojacala Nait 1,2,...?Konkretno me interesuje za Nait 2.Negde sam procitao,ako sam dobro shvatio,da je izlaz Nait 3 komplementaran Nap-u 90? Koja bi onda kombinacija Nac-Nap bila ispred Nait 2,tj. unapredila sistem? :lol:

Srele.... pa moj naim 32/160 naravno viewtopic.php?f=21&t=14300! :lol:

Salu na stranu jeftino se moze naci 42/140 ili 110(narocito jeftin amp na trzistu E Bay i sl.),a 72/140 je vrhunska kombinacija na kojoj ljudi ostaju godinama,narocito ako volis gramofon,Uz Hicap radi fantasticno.Linn Kan+ ovo poslednje:recept za 20 godina bez zelje za menjanjem hifi-a.160 je malo bolji od nap 140,a nac 72 bolji od 32.

Naravno sve ovo uz JAKO dobar izvor,los CD ili gramofon ce ti zivot pretvoriti u pakao.I ti raniji naiti i sve te kombinacije imaju tzv. "reaveling" neverovatno izrazen -pokazuju najlosiju komponentu gotovo ne pristojno surovo.Narocito ako je izvor zvuka u pitanju-moje licno iskustvo:Thorens 160b+sme s2 improved sam zamenio Sondekom-vratiti zvuk koji sam imao sa Thorensom bilo je lako - zapakujes zvucnike u vuneno cebe,pa tako slusas.Karikiram,ali razlika je bila ogromna.

Pre nego unapredis pojacalo bolje uvek misliti na izvor.Nait je vrhunsko pojacalo,vise ces postici unapredjenjem izvora kad su Linn/Naim sistemi u pitanju.To je moje iskustvo,da si malo blize dao bih ti Numerik konverter da vidis sta se dobija "popravkom" izvora-vise od 5 minuta Donald Fagena ti ne bi trebalo.

Pozdrav

Sondek

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

...Nesto se zacutasmo.Ovih dana sam imao priliku da cujem odlicne elektrostatike koje je ovih dana kupio moj rodjak,jedva cekam da ih isprobam sa mojom naim kombinacijom.Naim inace odlicno radi sa elektrostaticima. Moja fascinacija tim principom rada traje 20 godina,otkako sam cuo quad esl u sistemu na kome je bio izvor zvuka Linn Sondek.Taj sound nikad necu zaboraviti.

Kada se linn/naim brak raspao naim je u jednom momentu krenuo tim "elektrostatickim" putem,ali je nazalost projekat prekinut,a krenulo se u izgradju dinamickih zvucnika.Projekat je vodio Guy Lamotte,neverovatni Francuz u Engleskim redovima,inace tvorac cuvene Naim Unipivot "Aro" rucice,kao i naim nat 01 tjunera za koji je u hifi choice-u dugo godina stojao komentar:"Maybe there is somewere better tuner,but we still didn"t found it".

On je bio(i ostao) cuveni postovaoc gore pomenutih Quad elektrostatika,odusevljavale su ga vrline i razocarale mane tog dizajna,hteo je mnogo-napraviti savrsen elektrostatik na njihovoj osnovi,ali je projekat odneo mnogo vremena i jos vise novaca pa se na(moju)zalost odustalo.Covek je urbana legenda medju naim fanovima-ceste su potrage za njim, kao i za primerkom naim FL 1 elektrostatika.Slusajuci naim SBL(Separate Box Loudspeaker) nalazim u zvuku mnogo od tog "elekrostatickog" zvuka,ali zal za tim ne sudjenim FL 1 cudom ostaje-za utehu je sto bi to bio enormno skup sistem sa aktivnom skretnicom i gomilom skupih 135 monoblokova,pa ga iovako vecina nas obicnih smrtnika nikad nebi imala.

Slike i nesto vise o ovome pogledajte preko sledeceg linka http://jacques.daigneau.free.fr/GL/GL.htm

Pozdrav za republikance i cenjene goste

Sondek :D

P.S.Jedna urbana legenda kaze da je FL 1 zavrsio u Texasu,sluzi za izvrsenje smrtne kazne(zbog onih pomenutih 4000V);druga da su na New Zelandu,ako neko sazna gde su nek javlja u republiku :wave2

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Pozdrav republiko,

Jednom forumasu je potreban poklopac za Linn Sondek(axis),nov ili polovan.Ako neko ima informaciju neka prosledi.

Uskoro ocekujem neke SH Linn novitete iz UK pa ce se to ovde prvo predstaviti u slici i reci.Ne govorim sta je jer sam prosli put izbaksuzirao,ali ce to definitivno izbaciti jednog Numerika u prodajno odeljenje "Republike".

Pozdrav

LP12 :plakanje

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nazalost propustih One-hifi naim prezentaciju

,da li je bio neko ko je bio i prosli put.Interesuje me kakve su razlike nakon usviravanja Ovatora.I dalje stojim iza toga da Supernait nije adekvatan partner za njih(da se ne ponavljam zasto,jasno je i logicno),ali mi je zao sto propustih da cujem isti sistem u istoj sali nakon usviravanja.
Link to comment
Share on other sites

...I ja sam stari Nak-ovac.Bx 300 :roll: .Nisi bio? Da pitamo Scepana on je neutralan ,a i bio je oba puta.Ja sam do te mere pristrasan,da me ne treba za ozbiljno shvatati -ja i zvuke pijace poredim sa Weather Reportom preko SBL-a ;) .

Svidelo mi se ono o Mercedesu i Daciji.Nesto slicno sam cuo od Linn-a kad su im poredili Sondek CD12 sa cenom porodicnog auta-odgovor je bio: You get the best CD for "lauzi" car. :roll:

p.s.bed inglish, jes indid :listen

Link to comment
Share on other sites

Uz Srecan Bozic 8) i najlepse zelje u 2010.(da formirate svoj linn/naim sistem na pr. ) :plakanje 3 besplatne numere sa Linn albuma tj. besplatan download sa Linn records site za 4 najbrza "republikanca". :wave2 .

Dakle sve sto je potrebno je da posaljete svoj mail meni na pp i stize sifra za besplatan download iz Glazgow-a. U pitanju su 3 Linn izdanja (jazz,pop/rock i klasika).

Pozdrav

Sondek :)

Link to comment
Share on other sites

:heat

Jel' to zato Å¡to su unutra:

* Digital Audio Streamer

* Internet Radio Player

* DAB / FM Tuner

* CD Player

* MP3 & iPod Player

* USB & Network-stored Audio Player

* Integrated Amplifier

* Digital to Analogue Converter

ili jednostavno od (skupog) piva? :heat

P.S. Kada sam bio mali, bio mi je san da nabavim Grundig muziÄki centar.

post-3344-128510963209_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Evo, novogodisnje potsecanje na odlican intervju Julian-a Vereker-a.

http://members.shaw.ca/mikesae/jvinterview.htm

Par citata:

PS: Can I intervene just for a moment here to ask a question? I'm beginning, I think, to gain a little insight into this but I'm not sure that I am and there may be listeners who are still stuck in the idea that what comes off the compact disc is a digital bit stream pure and simple and if it's correct it's correct and if ain't it ain't and it's all ones and zeros anyway so what does it matter; how can things like greater or less servo control and current requirements affect the sound of the music? Can you address that for a moment?

JV: Well, in fairly simple terms the signal that comes off the disc is actually basically an 11Mhz radio frequency. The amount of interference that you get to what's called the eye-pattern, which looks like the pupil of an eye on a scope, which is why it's called that ... the actual shape of that is very, very important and the amount of interference on it...

PS: What are you reading on the scope here ...

JV: It's just a visual picture ...

PS: Of what?

JV: ... of the data as it comes off the laser, from the pick up. And as I said it's RF, it's radio, so it goes all over the place and it can have jitter and it can have bits which become confusing. It's not just a simple pulse stream as you would imagine.

PS: Okay, that's an important thing for people to realise because that immediately opens up the possibility to analog kinds of interference affecting what you ultimately get to process later downstream.

JV: Yes, that's exactly it. There are other things which turn out to be really important, for example, the paint with which you paint the top surface of the player is as important as the suspension...

PS: What!

JV: The paint ...

PS: Yes, I know, I heard you ... but ... tell me about that.

JV: Well, if you have a laser busily reading the disc, there's obviously going to be quite a bit of reflection and scattering of the signal, and if it's reflected off anything back in phase with the signal that's going on it just mucks the signal up. And so all this business of having shiny and reflective surfaces makes the whole thing very much less good. And, ah, what one needs is a paint which absorbs the infra-red as completely as you can possibly manage.

PS: Hmmh ...which is not just flat black...

JV: Which is not just flat black.

PS: Ah.

JV: It's a very, very, in our case, a very high tech paint finish and it actually costs, just for that little tiny piece of paint, about $16.

PS: You're talking about inside the player now...

JV: Yes, inside the player.

PS: Not the external cosmetic finish?

JV: No, no this is just a little tiny piece of paint underneath where the disc is.

PS: Hah, I'll be darned.

JV: Yeah.

Link to comment
Share on other sites

Vrlo inspirativan clanak.

"JV: I would say that you cannot make a really good player if you have those parts in separate boxes. Using the SP-DIF connection (which stands for Sony/Philips Digital Interface) that particular piece of circuitry and that particular way of doing it, I don't think that it's possible to make a decent sounding player having a separate box in that way."

Link to comment
Share on other sites

Vrlo inspirativan clanak.

"JV: I would say that you cannot make a really good player if you have those parts in separate boxes. Using the SP-DIF connection (which stands for Sony/Philips Digital Interface) that particular piece of circuitry and that particular way of doing it, I don't think that it's possible to make a decent sounding player having a separate box in that way."

U potpunosti se slazem.Da je Vereker ziv verovatno ne bi bilo naim Dac-a,doduse "New kids in Naim block"tvrde da je jitter problem koji se javlja kod odvojenog konvertera 100% resen.Doduse i za 18g. od tog intervjua dosta je vode Temzom proslo.Prakticno je sve ne naim izvore svesti na isti karakter zvuka pri slusanju.Naim plejeri nemaju digitalni izlaz,pa je ta opcija vise za ne naim izvore i prosirivanje trzista(bar po meni).

Jedan kvalitetan nacin da se taj problem resi je i sync link opcija kod Linn Karik/Numerik :thumbsup2 plejera kojom se iskljucuje clock na plejeru,a clock iz konvertera postaje master clock.Povezuje se audio kablom(rca) i moguce je u toku rada ukljuciti i iskljuciti ga,apsolutno su cujne razlike pri tom.Ovo zadnje potvrdjujem licnim slusnim iskustvom jer je to upravo moj izbor za IZVOR zvuka.

Btw onaj Numerik viska na slici je na prodaju viewtopic.php?f=21&t=17010

post-4863-128510968333_thumb.jpg

post-4863-128510968351_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Meni se svidja nacin na koji on razmislja o signalu sa CD-a. U sustini to jeste nesto kao signal visoke frekvencije... zato i postoje svi problemi. To sa externim master clockom jeste dobro resenje (nebitno da li je clock u nekoj od postojecih, ili nekoj trecoj kutiji), ali i dalje nije to savrseno resenje.

Pravo resenje je data prenos, naravno, ne preko S/PDIF-a, vec preko nekog pametnijeg, bufferovanog protokola, kao sto taj Naim DAC cita sa iPod-a. Sve ostalo ce uvek imati neki problem sa jitter-om. Cak i kada je u jednoj kutiji.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Pozdrav Republko,

pitah vec na jednom mestu ali niko ni da gukne. Kako se slazu Naim i Spendor? Na netu moze da se nadje po nesto o tome ali relativno neubedljivo. Imate li nekih licnih iskustava? More me brige oko kupovine sistema pa ako moze mala pomoc.

Hvala.

Danas sam pricao sa covekom koji je godinama slusao Spendor sp2 sa Naim Nait pojacalom,kaze da je to bila predivna kombinacija(koja ce uskoro,nadam se ,biti poravljena Linn Sarama :evil: ).U pitanju je naimovac sa dugogodisnjim stazom(jedan od nas petoro :order ),u ciji sud u potpunosti verujem.

Sto se tice novijih spendora naim pod misku pa u radnju na slusanje-niposto kupovina bez slusanja.Koliko sam upoznat to nece biti problem,ujedno tamo je i Neat,a na drugom mestu sa Naimom naci ces Totem,za koji vazi da je odlican naim match...

Link to comment
Share on other sites

Potpuno laicko pitanje: da li je neko slusao kombo NAC 122x i NAP 150x. Deluju vrlo interesantno pa me interesuje neko vase misljenje...

Pozdrav;

G.

Drugar mi je kupio ovu kombinaciju nedavno,nisam ni sanjao da je sklon takvim naim porocima-bas me je iznenadio.Zvao me zbog neceg sasvim drugog i onda me okrenuo ka polici.Bio je vrlo zadovoljan svojom Rotel pre/pow/cd kombinacijom koja je btw sasvim pristojno radila(uz dosta koloracija,ali vrlo prijatno).

Sa ovom naim kombinacijom je dobio mnogo bolji sound sa mnogo novih detalja,vrlo analitican,prostorniji nego do tada.Instrumenti zvuce mnogo bolje nego sa rotelom.Ima se osecaj prisutnosti zive muzike u sobi.On je licno odusevljen promenama-bolje poznaje dotasnji sistem i svoje zvucnike,sobu.Sve ukupno mislim da B&W nije bas za ovu kombinaciju ali nisam ni sanjao da mogu tako lepo da rade, u pricipu sve je tu dinamika,prostor,sve ok za tu klasu- i malo vise,ne znam koji model- floarstenderi.Oni su tu glavni koloratori.Vrlo zabavno zvuci,sve u svemu.Za moj jazz ukus bi pre slusao neki dobar bookshelf ,cime bi se dobilo vise od "naim" zvuka,ali za komercijalnije stvari-superiska je i ovako.

Nesto sto me ocigledno najmanje zanima kod hi-fija morao sam primetiti-lep dizajn (da te zena onako sa vrata s gadjenjem ne upita: "sta si to tako ruzno opet doneo u kucu").

Link to comment
Share on other sites

PoÅ¡tovana Republiko. Sasvim nenadano i niÄim izazvano, izgleda, postaću stanovnik VaÅ¡e Republike, sa privremenim boravkom. Na sluÅ¡anju su mi Linn Nexus kutije i, izgleda, ostaće u momÄadi. Da li je potrebno da uÄinim neÅ¡to glede državljanstva ili je to "po automatizmu"...? Tridesetak godina sam oÄekivao drugaÄiji ulazak u VaÅ¡u Republiku, ali, eto, desilo se ovako... Kada kažem "na sluÅ¡anju" to znaÄi da nisam joÅ¡ saopÅ¡tio tu vest prethodnom vlasniku kutija. PoÅ¡to ću to uÄiniti, odmah, nakon ove poruke, oÄekujem VaÅ¡ pozitivan odgovor na moje pitanje...

Link to comment
Share on other sites

Dobrodosao :crno-na-belo .Naravno da si automatski Republikanac.Lep model ciji sam bas zvucnik cesto merkao dok sam imao male Kan-cice(Na kraju sam shvatio da je stvar u osetljivosti prema izvoru zvuka-sa Sondekom su imali perfektan zvuk,narocito BAS!).Ti Nexus zvucnici imaju zajednicki visokotonac sa nekad najskupljim Keltik zvucnicima.Sa cime planiras da ih slusas,koji kablovi...

Mozel' malo opisa slusnog testa za republiku.

Jos jednom :klanjanje za izbor.

Link to comment
Share on other sites

Dobrodosao :crno-na-belo .Naravno da si automatski Republikanac.Lep model ciji sam bas zvucnik cesto merkao dok sam imao male Kan-cice(Na kraju sam shvatio da je stvar u osetljivosti prema izvoru zvuka-sa Sondekom su imali perfektan zvuk,narocito BAS!).Ti Nexus zvucnici imaju zajednicki visokotonac sa nekad najskupljim Keltik zvucnicima.Sa cime planiras da ih slusas,koji kablovi...

Mozel' malo opisa slusnog testa za republiku.

Jos jednom :klanjanje za izbor.

Bas je ono Å¡to ih je i kupilo.

Gde baÅ¡ odma' pitanje o kablovima!? VuleJohn samo vreba... Vule: kao Å¡to vidiÅ¡, moram da odgovorim. Pitaju, uvek, mene, koji uopÅ¡te ne patim oko kablova. Donji: NAUK, stari, puno tanuÅ¡nih licni, najdeblji. Gornji: MonsterCable, 20+ godina stari Time coherent... Zateklo se u prvom trenutku. Za to da NAUK stavim i na gornji ulaz, zafalilo je 4 bananice. Nisam siguran da ovi Nexus imaju isti visokotonac kao Keltik jer im je S/N 01485{3,4}. Izvor je, naravno, AYA, ili sa (danas je stigao) Philips CD723, ili sa PC-a, Philips CD482, Denon DCD560, NAD 6300, a Thorens TD160BMkII (Mission 773/774) Äeka na povratak iz penzije. Preamp je, naravno, Å olaja TVC1. PojaÄalo je F5 by stein. SluÅ¡ni test u nekom od sledećih brojeva. PoreÄ‘enje je sa Peerless by Savo Velikinac. To je prethodni par koji je, zbog Linn-a otiÅ¡ao u, kako moja žena kaže: hladnu rezervu. Hladna rezerva je, pomalo, prepunjena, pa, pogledajte potpis, možda neko naÄ‘e neÅ¡to Å¡to mu je potrebno.

Nisam, još, imao prilike da vidim originalne Linn kable-ove. No, rado bi ih probao, ako mislite da je to pametno, te... Problem je, jedino, što mi je potrebno, najmanje, 4x4m da bi ih probao...

Link to comment
Share on other sites

Sto se kablova tice Ziko jednom prilikom cu ti doneti 2 para nac a 5,sitne licne nisu bas my cup of tea(nakon probe naravno).Linn K20 ume da bude jeftin na ebay,slican je nac a4.Inace svojevremeno sam imao nac a4,vrlo slican-prakticno isti je jedan Novkabelov kabl proizveden made in Srbija(nas bakar je inace odlicnog kvaliteta)-zvuci odlicno.Srebro nije za te zvucnike sasvim sigurno,jedan vandenhul mi samo secanjem vraca ludacki hiss u ussima.Naravno ne bih da pokrecem ovde polemiku o kablovima(i mislim da je Van den hull odlicna firma,ali ne za naim/linn sisteme).

Sto se tice ovog Flat earth metra vrlo je interesantan,premericu se sutra uz recnik engleskog pa javljam.Ovakvi kao ja su zaista teski slucajevi zavisnosti koji se vrlo,vrlo tesko lece,pa bi pitanje da li ste u nekom momentu imali tri zvucnika u isto vreme za takve bilo na mestu,narocito kad za jedinu alternativu za zvucnike imas Quad esl,a on vidi vraga isto na spisku.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...