Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

https://m.kupujemprodajem.com/audio/gramofoni-delovi-i-oprema/rezervisama-najbolja-linn-mm-zvucnica-adikt/oglas/150009733#mhs0-1683457127622

Zgodan nacin da se isproba glava(Linn Adikt), za ovu cenu, jer se to lako proda ako ne odgovara zvucno pa i ispadne besplata proba. Ako odgovara kupi se lako nova igla(btw nije jeftina), a stara ostavi za lose ovuvane ploce i rezervu. Uradio sam vec par puta tako. Nije tacan podatak ovo za Ittok..glava se pojavila mnogo,mnogo godina nakon sto je ittok prestao da se pravi. Lezi medjutim u svim linn ruckama. Ima cak i granicnike ma gornjem deli uz pomoc kojih se bez podesavanja geometije lako postavi u Linn shell. Meni licno nije legla, ali u Aksisu i uz noviji naim combo sa Neat zvucnicima to je zvucalo jako dobro. Naim Cd plejer je zestoko nadsviran. Aksis je tad ponesen druzenja radi i nije bio na prodaju. Drugar je posle kupio neki bazicni Projekt zamenivsi svoj thorens. To je katastrofalno lose zvucalo naspram istog tog plejera. Bukvalno je reakcija u prvom sluvaju bila daj sklanjaj taj Cd da slusamo gramofon, a u drugom slucaju "gasi gramofon da slusamo CD". Cak je i reakcija na muziku sa iste ploce bila negativna...nije je prepoznao, a ja sam precutao da je to ista ploca Stanley Clarke.

Malo sam se raspisao, ali poenta je da zaista nije svejedno sta imate kao izvor zvuka. Malo lepog secanja, u sumornoj atmosferi ovih dana, na vremena kad su se gramofoni nosali sa sobom, samo da se poslusaju. Btw. i zvucnici su tad poneseni pod miškom. Druzilo se nekad malo vise.

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Delija said:

Htedoh reci da XA30.8 ne bi trebalo da je "balansiraniji" od X350 koji trenutno ima na zajmu - ako nisam nesto propustio :)

Zvucno, mislim da ce bolje leci uz taj Marten, uz blagu bojazan da ce ipak trebati bar dve grejalice iliti XA60.8.

Na Axponi 2023 sam uhapsio jednog od vesele brace sveda (vlasnik & konstruktor) i u direktnom razgovoru su mi potvrdili da je XA30.8 sasvim dovoljan za Parkera Trio a kamoli za model Parker Duo , tako da nemoj da palis Nikolu kao sto si mene :-)  

Link to comment
Share on other sites

Tebe su ta vesela ili bese topla braca 🙃 ubedjivala i da nisu menjali voicing svojih zvucnika - a tvoji bivsi Django XL su imali mozda i punih 5-6 dB jace visoke od Parker Trio, tako da... lopta je okrugla.

91VoYZMDoiL.jpg

 

A Dzoni ce imati priliku da proba "1 na 1". Steta samo sto nije u pitanju X350.8.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Delija said:

Tebe su ta vesela ili bese topla braca 🙃 ubedjivala i da nisu menjali voicing svojih zvucnika - a tvoji bivsi Django XL su imali mozda i punih 5-6 dB jace visoke od Parker Trio, tako da... lopta je okrugla.

91VoYZMDoiL.jpg

 

A Dzoni ce imati priliku da proba "1 na 1". Steta samo sto nije u pitanju X350.8.

Niko mene  nije ubedjivao ništa o "voicingu" ... to se ti nešto pogrešno sećaš.

Evo skoro celog izvoda iz emaila

The Parker trio is a fantastic speaker if I may say so myself, and I think it will be a very good model in your size room.
They do definitely surpass Django XL in every aspect. All materials, drivers and components are much better as well as the tonality, transparency, dynamism and general sound quality.

 Sve u svemu slažem se tobom da je proba majka svih teorija ...

Ja sam već probao , vratio sam kod sebe nCore 500 i šipak  ništa bolje, probaće i Nikola. Nema tu neke velike nedoumice  i crne istine koju tražimo iza tamnih gora ... 

Ali hajde da ovu temu oslobodimo od Pass Marten sparing problematike i nastavimo kod Nidže u temi. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Delija said:

Tebe su ta vesela ili bese topla braca 🙃 ubedjivala i da nisu menjali voicing svojih zvucnika - a tvoji bivsi Django XL su imali mozda i punih 5-6 dB jace visoke od Parker Trio, tako da... lopta je okrugla.

Ako misliš na moju primedbu da su dosta promenuli odziv na visokim , da , tu je bilo ubedjivanja  sa bratom švedom oko toga koliko je odziv u visokim kod Django XL glasniji od Parkera , on reče par dB a ja rekoh malo više , 5 do 6 dB, ali nije to dilema vezana za bas i kontrolu basa kada ih pogoni Pass XA30.8 .... a to je tema ovde.

Ako misliš da ih diskretuješ zbog toga neslaganja sa mojim opažanjima , ne znam šta da ti kažem , ne vidim njihov interes da me dovode u zabludu da mi je pojačalo neadekvatno a da pri tome ja dovodim u pitanje njihov proizvod. Tu logike nema. Ladno bi mi rekao pa kupi jače pojačalo .

Pored svega toga ja se slažem sa tobom da bi  dva XA60.8 sigurno to bolje terala  po skoro tačno duplo većoj ceni  uz neko poboljšanje koje sigurno neće biti vredno tolikog ulaganja. Kad bih išao na neke jače zvučnike (npr Vimberg Tonda mi se mota po glavi) to bih sigurno uradio, ovako sa Parkerom Trio ili Duo-om  mislim da je to u zoni opasnog preterivanja.

Ono što sam postovao u prethodnom javljanju  je izvod iz emaila koji smo razmenuli pre kupovine gde naravno "svaki cigo svoga konja hvali" .

A to da li su braća Olofsson vesela ili topla tek nje tema ove preozbiljne rasprave 😁. Nek su živi i zdravi.

PS 

Opet se izvinjavam repubilikancima , prestajem ovde da postujem i prebacujem se definitivno na Nidžino putovanje .

Linn je najbolji , NAIM je bog i drugog boga nema. Amen. Možda i Focal nje loš.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, lalelala said:

Sve u svemu slažem se tobom da je proba majka svih teorija ...

Ja sam već probao , vratio sam kod sebe nCore 500 i šipak  ništa bolje, probaće i Nikola. Nema tu neke velike nedoumice  i crne istine koju tražimo iza tamnih gora ... 

I na osnovu jedne probe pojacala koja su 6 puta jeftnija od drugog Pass-a u hijerarhiji (dobrog i ni malo jeftinog!) i to pojacala koje je poprilican impedance missmatch sa EAR pretpojacalom si sve zakljucio? Huh...:rolleyes:

A cak i tako - voleo bih da ja to cujem, posto ne bi bilo prvi put da nam se misljenje oko necega bas i ne slaze. Lepota Hi-Fi sporta :)

  

6 sati ranije, lalelala said:

Ako misliš na moju primedbu da su dosta promenuli odziv na visokim , da , tu je bilo ubedjivanja  sa bratom švedom oko toga koliko je odziv u visokim kod Django XL glasniji od Parkera , on reče par dB a ja rekoh malo više , 5 do 6 dB, ali nije to dilema vezana za bas i kontrolu basa kada ih pogoni Pass XA30.8 .... a to je tema ovde.

Ako misliš da ih diskretuješ zbog toga neslaganja sa mojim opažanjima , ne znam šta da ti kažem , ne vidim njihov interes da me dovode u zabludu da mi je pojačalo neadekvatno a da pri tome ja dovodim u pitanje njihov proizvod. Tu logike nema. Ladno bi mi rekao pa kupi jače pojačalo .

Pa nisam poludeo da diskreditujem konstruktore Martena, nego...

Da mene kao proizvodjaca neko "napadne" tako na sajmu - mislim da bih u momentu smislio najkraci moguc odgovor :D

Uz to - odgovorih u onoj drugoj temi. Kljucna rec je "adekvatno".

Link to comment
Share on other sites

Nešto se razmišljam da možda malo uprostim čitav sistem i da uzmem neko all in one rešenje...kakvi su vam utisci o naim superuniti, ili čak i unitilite? Naim baš nisam imao prilike da slušam, a čitajući okolo i negde između redova kažu da mu prostor/soundstage/imaging nije baš jača strana, što je bar za mene veliki minus...doduše, čini mi se da to važi za starije generacije, za ove nove reklo bi se da nije baš tako...

Link to comment
Share on other sites

Ja koristim Linn Majik dsm. Amp duplira snagu na 4 ohm i igra se sa Esl koji dobro podgrevaju pojacala. Streamer/dac fercera odlicno. Phono sekciju ne koristim ali kazu da je vrlo solidna..mslm Linn svakako nece zapostaviti gramofon. Par zvucnika, telefon za daljinski i vozi. 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Parton said:

Nešto se razmišljam da možda malo uprostim čitav sistem i da uzmem neko all in one rešenje...kakvi su vam utisci o naim superuniti, ili čak i unitilite? Naim baš nisam imao prilike da slušam, a čitajući okolo i negde između redova kažu da mu prostor/soundstage/imaging nije baš jača strana, što je bar za mene veliki minus...doduše, čini mi se da to važi za starije generacije, za ove nove reklo bi se da nije baš tako...

Ako hoćeš prostor/soundstage/imaging, onda izgleda da je stvarno Uniti Star bolje rešenje od starijih modela. Meni je minus što je veza sa serverom WiFi, a ne LAN, ali ne mora da znači da sam u pravu, pošto nov model nisam slušao.

Stariji Uniti sam slušao (nemam pojma koja generacija) i to nije ostavilo neki utisak na mene, dobar je, ali ima boljih, npr. meni moj Devialet zvuči bolje od tog Uniti-ja, uz rezervu da nije bio isti prostor kao kod mene, a ni iste kutije.

Link to comment
Share on other sites

Svi uniti modeli imaju Ethernet koliko ja vidim...

Uniti star mi je preskup u svakom slučaju, u obzir dolaze super uniti ili uniti Lite...prostor za slušanje nije veliki tako da snaga pojačala nije presudna, više neki komfor sve u jednom uređaju...

Link to comment
Share on other sites

Naim Uniti Atom je odlično rešenje, a pojavi se na oglasima s vremena na vreme za veoma razuman novac. Pre mesec-dva sam nagovorio svog dobrog drugara da kupi jedan Atom sa oglasa i jako je zadovoljan sada. Imao je slične dileme kao ti. Taj mali Atom radi stvarno odlično za te pare!

Mogu naravno i ja da predložim Linn Majik DSM/3 ili DSM/4, mislim da DSM/3 polovan košta otprilike kao Atom, a DSM/4 je možda malo skuplji, a oba rade jako lepo.  

Link to comment
Share on other sites

@PartonU vezi soundstage koji si pominjao. On ce pre svega zavisiti od toga kako postavis zvucnike i kakvi su, a jos vise od toga da li je prostor dobro usnimljen. Ako su u slobodnom prostoru prostor ce biti rasporedjen iza, ali delom i ispred zvucnika. Interesantno da takav pristup ima i najnoviji Linn. To je malo razlicit princip od drugih, ali ubacuje neku vrstu uzbudjenja kao da si direktnije uvucen u muziku. Nece ti to naravno nabacati orkestar kod klasicne muzike po sobi i vrlo precizno ces moci razdvojiti gde je koji instrument, ali jeste drugacije od drugih. Nedavno sam bas uporedio Linn Akurate snagas sa svojim lampasem i to je bila osnovna razlika. Cak i vise izrazena nego kod Majik all in one. Majik(dsm3) ima dosta izrazenu analiticnost i detaljnost, dok naim ima nesto topliji zvuk blago zaobljen u visokim sa nesto izrazenijim mid basem koja sa dobrim zvucnicima nece praviti problem, a dobice se malo rockerskiji zvuk zbog cega je kod naim dilera obavezan rock materijal pri prezentaciji dok neki drugi proizvodjaci to vesto izbegavaju. Drugim recima lakse prolazi i neaudiofilska muzika. S druge strane meni uz lampe sasvim lepo lezi Linn. Da ne razumes pogresno, daleko od toga da Linn-u fali topline, vec je mozda malo vise neutralan, dok naim lepo boji i to vlasnicima naim ni najmanje ne smeta. Ako dodjes u priliku da od nekoga sa foruma dobijes Unity, ja ti mogu doneti Linn da uporedis.  Ne znam kakav je recimo Unity sa streaming servisima, u linn su ubacili sve relevantno Tidal, Qobuz, Spotify..tune in radio. Dsm3 ima sve moguce opcije dig ulaza , par coax, opt, cak i hdmi i dosta analognih pa bi za Cd trebao imati nesto ext. U slicnom sam i ja razmisljanju bio i presudio mi je dosta dobro uradjen snagas koji lepo pogoni Quad esl koji je dosta nezgodan. Jedna od opcija mi je bila Quad Artera plus.

Nadam se da sam bio od neke pomoci sa svojim iskustvom, bas kao i ostali.

Link to comment
Share on other sites

@sondek

ostavio bih samo zvučnike (vienna acoustics haydn grand), i na prvu loptu je linn možda bolje rešenje, ali meni topline nikad dosta tako da nekako više naginjem naimu...što se tiče servisa, to bi zaista bilo dobro da kaže neko ko ima naim all in one...vidim da za interenet radio unitilite recimo koristi vtuner, i ako se ne varam bilo je neke priče da sad za to mora da se plati, što ajd nije problem, cifra nije ogromna, ali jeste dodatno zezanje oko toga...od ostalog za sada mi je bitan deezer jer imam premium nalog...

@NL.

videh jedan atom koji je neko prodavao bukvalno nov za 1500 čini mi se ( neka kompenzacija), ali tada još nisam bio siguran da li bih išao na tako neku varijantu i naravno ode...trenutno ih nešto i nema u ponudi polovnih...napisah već gore, za sada se najviše vrtim oko naim unitilite jer ima cd plejer...kad već uprošćavam priču oko gomile kutija onda da budem dosledan do kraja 🙂

 

@Delija

otprilike koliko i koštaju polovni neki od predloga ovde...

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, Parton said:

@sondek

ostavio bih samo zvučnike (vienna acoustics haydn grand), i na prvu loptu je linn možda bolje rešenje, ali meni topline nikad dosta tako da nekako više naginjem naimu...

 

Odlicno, zato sam i ukratko opisao neke razlike u zvuku. Svako zna sta mu prija ili fali. Ja koristim lampe pa mi bi mi naim plus lampe mozda bila too much kombinacija u tom smeru(probao sam i jos nisam konacno odustao). Naim jeste odlicna prevencija lampi u kuci. 😉 Malo organskog zvuka bez grejanja. Kombinacija sa zvucnicima otvorenog karaktera sa preciznim basem i na dobrom si putu. Mozes se za fine tune i poigrati sa kablovima jer dobro reaguje na njih. Ako naca 5 daje "deblji bass" nego sto ti prija mozes ga " stanjiti" sa linnk20 koji ne menja karakter zvuka, a ima nesto manje izrazen bass..obzirom da to nekad ume biti problem kod basreflex zvucnika, narocito onih sa izdignutim mid bassem. Mala je to naprava, pa obavezno trazi da poslusas..nista se lako ne proda u Srbiji i nebi trebao nikom biti problem da se uredjaj proba. 

Link to comment
Share on other sites

Ne bih insistirao na all-in-one.

U cemu je razlika ako umesto jedne "kutije" imas dve?

Integralac + streamer & DAC je po meni bolje i fleksibilnije resenje.

Licno, Devialet sam pazario iz totalno drugih razloga iliti zvuk + funkcionalnost. Ne bi mi smetalo ni da ima 10 kutija, a ne 2 (monoblokovi). 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Parton said:

@NL.

videh jedan atom koji je neko prodavao bukvalno nov za 1500 čini mi se ( neka kompenzacija), ali tada još nisam bio siguran da li bih išao na tako neku varijantu i naravno ode...trenutno ih nešto i nema u ponudi polovnih...napisah već gore, za sada se najviše vrtim oko naim unitilite jer ima cd plejer...kad već uprošćavam priču oko gomile kutija onda da budem dosledan do kraja 🙂

Upravo taj Atom je moj drugar pazario, ja sam mu poslao link ka tom oglasu na KP. Spustio mu je prodavac na 1400. Rekao sam mu da ako on ne kupi - kupujem ja za ćerku, da uparim sa Linn Majik 109 kutijama, koje su mi sada višak :)  Zaista, za te pare je taj Atom i više nego dobra kupovina. Bilo je i ranije u par navrata oglasa za Atom, cena je bila neznatno viša.

Drugar sada Atom koristi sa Linn Majik 140 kutijama (koje je od mene kupio) i to svira jako, jako lepo. Baš kao što je @sondek rekao, u odnosu na Linn amplifikaciju, ovaj Naim je rokerskiji, daje topliji, zaobljeniji i čvršći i jači bass... ali na račun preciznosti, a malo i širine pozornice.  

Link to comment
Share on other sites





[mention=11818]sondek[/mention]
[mention=43807]NL.[/mention]
videh jedan atom koji je neko prodavao bukvalno nov za 1500 čini mi se ( neka kompenzacija), ali tada još nisam bio siguran da li bih išao na tako neku varijantu i naravno ode...trenutno ih nešto i nema u ponudi.


Naravno da nema polovni Atom u oglasima, ko god kupi više ga ne prodaje. Druga stvar- cijena konstantno raste, sad košta duplo od onoga što sam ja platio.
Internet radio se ne plaća.
Što se tiče unitilite, fino je što ima CD, i to je sve dobro upareno. Snage ne fali. Međutim ipak je to starija sprava. Računaj da je blizu servisa. Displej češće ne radi nego radi. Striming nije ni upola moderan i jednostavan kao kod Atoma, makar meni je to bitno. Nisam siguran i dali podržava vradio.


2ed788529b06c7e3e8c85490a62aa0c6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...