Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

:) sa nevericom sam slušao, mislio sam da nema šanse da CD rip zvuči bolje od ploče, ali zvučao je bolje.

U pitanju je DCC Compact classics reizdanje i remaster albuma L.A. Woman - The Doors (https://www.discogs.com/release/1796625-Doors-LA-Woman ). Poredili smo sa mojim pločom, koja je reizdanje iz 2009., ali nije remaster, već originalno stereo izdanje (https://www.discogs.com/release/2548925-Doors-LA-Woman). Poredili smo 2 numere, Riders on the storm i LA Woman.

DCC izdanje je prikazalo značajno širu sliku, življu dinamiku i, da tako kažem - “sočniju, mesnatiju prezentaciju”, prijatniju za slušanje.

Visoki i viši srednji tonovi su na ploči zvučali prefinjenije-filigranski, naročito kod Riders on the storm, kiša koja se čuje u prvom planu na početku (a u pozadini je tokom cele numere) se na ploči bolje čuje i ima dubinsku slojevitost. Vibrafon je meni za dlaku bolje zvučao na ploči. Ali su ostali instrumenti, glas i naročito ritam sekcija (gitara, bass i bubanj) bolje zvučali na cd rip-u i to je davalo bolji šmek i ostavljalo bolji utisak na kompletne numere. Obojica smo konstatovali da nam se više dopala CD verzija. Daleko od toga da se ploča čula loše, ali je CD bio ubedljiviji.

Moj generalni zaključak je bio samo potvrda stava da su medijum i snimak od velike, da ne kažem presudne važnosti, a da očigledno CD kao medijum nikako ne treba zanemariti, jer je sposoban da primi odličan zapis. Čini mi se da je relativno manje dobro masterovanih CD izdanja, pa to onda daje prostora za generalizavanje i za verovatno pogrešne zaključke.

Biće mi naravno veliko zadovoljstvo da čujem Delijine utiske o poređenju ove dve, a i ostalih numera, a i generalno o zvuku gramofona, jer ga je danas prvi put čuo, nakon apgrejda. Verovatno sam ja malo pristrasan, jer zvuk i magiju gramofona jako volim. Ali me uver raduje da čujem objektivno i iskreno mišljenje.

Link to comment
Share on other sites

Za ocekivati je da nije uvek, ima snimaka i presinga raznoraznih. Ali, koliko god bio gramofondzija moje ocekivanje je da je Ds jasno bolji i da gramofondzije kazu dobro, ocekivano. Moj je utisak sa prve prezentacije klimax streamera bio da mi pored takvog izvora gramofon postaje potpuno nepotreban kad je zvuk u pitanju. Greska je medjutim bila u tome sto nije postojala mogucnost direktne uporedbe. Razlika sa ovim klimaks lp12 je samo jos znacajno povecana u odnosu na predhodni Akurate level. Jednostavno kao da ne postoji potpuna informacija o prostornosti na digitalnom izvoru. Slusajuci razdvojeno samo digitaliju nebi to ni moglo da se cuje, shbatia da je to tako snimljeno i me razmisljas dalje.

Inace razlike medju vinilnim izdanjima su velike, tako da nije sve idealno. Ali ako se nadje isto izdanje i uporedi vrlo je jasna situacija. Jos jednom da ponovim, ja sam time iznenadjen ...uvek sam zbog toga digitalni izvor drzao korak iza, misleci da kad dodje do odredjenog nivoa(vrhunskog) digitalnog izvora gramofon tu jednostavno nece imati sta da trazi i to u 10/10 slucajeva. Ovako ispada da i dosta jeftiniji gramofon poput Akurate izlazi kao bolji.

Ko vec bude isao kod Nikole nek poslusa Talk Talk, nista audiofilsko izdanje i sl. Stari normalan pressing, i isto izdanje sa streaminga.

 

Link to comment
Share on other sites

Ne treba brkati pojmove pa porediti razlicita izdanja, narocito remastere. Remastera ima fantasticnih, sa originalnih master traka gde se isprave greske , doda gde je falilo, modernizuje zvuk i sl. Ali...ne mozes porediti originalni snimak sa ploce i remaster na cd ...pa to je kao da pustis Cd i ispomeras recimo ekvilajzer ili stisnes loudness , pa onda pustis gramofon. Probajte samo na ma Tidalu nekoliko verzija Space oddity, btw. moje omiljene numere

Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, NL. said:

Biće mi naravno veliko zadovoljstvo da čujem Delijine utiske o poređenju ove dve, a i ostalih numera, a i generalno o zvuku gramofona, jer ga je danas prvi put čuo, nakon apgrejda. Verovatno sam ja malo pristrasan, jer zvuk i magiju gramofona jako volim. Ali me uver raduje da čujem objektivno i iskreno mišljenje.

Upravo ono sto si napisao - snimak ima kljucnu ulogu. Cinjenica je da postoje analogna izdanja ciji su digitalni pandani mnogo slabiji. Zasto - pojma nemam. Steta, pogotovo sto je rec o sjajnoj muzici. Recimo, taj Talk Talk koji je pomenut.

Ovo konkretno digitalno izdanje zvuci sjajno. Ne svi aspekti, ali vecina. Slazemo se oko utiska - tu kisu i dubinu sam odmah naveo kao razliku, jer je vrlo cujna. Kao sto je cujna i "grandioznost" u korist DCC CD izdanja.

Cinjenica je i da i @sondek i ti gramofon "gajite" kao primarni izvor zvuka i da sve prilagodjavate tome. Gramofon i digitalija imaju razlicitu "boju" zvuka - pogotovo "bloom" u srednjim tonovima. Ni raspored zvucnika nije optimalan za oba izvora u isto vreme - ako se juri ista/slicna "boja" zvuka, a i ostali aspekti. Reci cu samo da je kod mene promena glupog strujnog kabla od "zida" do letve trazila blagu promenu i toe-in-a i mesta za sedenje iliti pozicije troseda i drugo podesenje sub-ova. Ali, da ima neke magije u zvuku gramofona u dobrom phono setup-u - ima bez ikakve diskusije. Samo vi mazite i pazite te ljubimce - da imam gde da poslusam kad pozelim :listen

 

Sto se gramofona tice, Klimax LP12 preskromno izgleda i za kvalitet izrade, a pogotovo za zvuk. Sjajna sprava. Cuje se zasto mora da kosta. Mudar ti je potez bio da malo "cackam" i ja oko pustanja ploca. Fin je osecaj - osim sto se preznojih da ne zeznem nesto :D

 

Sto se tice zvuka generalno i sistema - realno, jedino na cemu treba raditi je akustika. Sprave su top i zamenom o kojoj potajno razmisljas (sta bi bilo, kad bi bilo :) ) mozes dobiti samo razlicit zvuk - ne i bolji. I da ne radis nista - zvuk je odlican i vecina bi sa tim zvukom u hi-fi penziju. Ali, mislim da sistem ima mnogo potencijala i da se isplati raditi na tome da se iz njega izvuce sto je vise moguce.

I taj razlicit zvuk dobrim delom moze da se dobije setup-om. Apropo toga, zanimljiva mi je i promena u karakteru zvuka u oba nasa sistema u odnosu na moju prvu posetu i stari Klimax. Jedan ka suptilnosti, a drugi ka vise energije / dinamike. Rekao bih - oba u pravom smeru.

 

Jos jednom hvala na druzenju i sjajnoj mjuzi! :cheers

Link to comment
Share on other sites

19 sati ranije, NL. said:

:) sa nevericom sam slušao, mislio sam da nema šanse da CD rip zvuči bolje od ploče, ali zvučao je bolje.

U pitanju je DCC Compact classics reizdanje i remaster albuma L.A. Woman - The Doors (https://www.discogs.com/release/1796625-Doors-LA-Woman ). Poredili smo sa mojim pločom, koja je reizdanje iz 2009., ali nije remaster, već originalno stereo izdanje (https://www.discogs.com/release/2548925-Doors-LA-Woman). Poredili smo 2 numere, Riders on the storm i LA Woman.

DCC izdanje je prikazalo značajno širu sliku, življu dinamiku i, da tako kažem - “sočniju, mesnatiju prezentaciju”, prijatniju za slušanje.

Visoki i viši srednji tonovi su na ploči zvučali prefinjenije-filigranski, naročito kod Riders on the storm, kiša koja se čuje u prvom planu na početku (a u pozadini je tokom cele numere) se na ploči bolje čuje i ima dubinsku slojevitost. Vibrafon je meni za dlaku bolje zvučao na ploči. Ali su ostali instrumenti, glas i naročito ritam sekcija (gitara, bass i bubanj) bolje zvučali na cd rip-u i to je davalo bolji šmek i ostavljalo bolji utisak na kompletne numere. Obojica smo konstatovali da nam se više dopala CD verzija. Daleko od toga da se ploča čula loše, ali je CD bio ubedljiviji.

Moj generalni zaključak je bio samo potvrda stava da su medijum i snimak od velike, da ne kažem presudne važnosti, a da očigledno CD kao medijum nikako ne treba zanemariti, jer je sposoban da primi odličan zapis. Čini mi se da je relativno manje dobro masterovanih CD izdanja, pa to onda daje prostora za generalizavanje i za verovatno pogrešne zaključke.

Biće mi naravno veliko zadovoljstvo da čujem Delijine utiske o poređenju ove dve, a i ostalih numera, a i generalno o zvuku gramofona, jer ga je danas prvi put čuo, nakon apgrejda. Verovatno sam ja malo pristrasan, jer zvuk i magiju gramofona jako volim. Ali me uver raduje da čujem objektivno i iskreno mišljenje.

bez ikakve ljutnje,malo ste poredili babe sa zabama...CD varijanta je 24K Gold izdanje (?) dok je LP varijanta obicno Rhino (re) izdanje...Rhino izdanja generalno nisu losa,bolji su od nasih nekadasnjih ex YU izdanja,moj Rhino primerak sam dao sinu ,kad sam uzeo AA izdanje..:cool: za taj 24K Gold CD,treba izneti adekvatno nesto na crtu :D

IMG_4894.JPG

IMG_4895.JPG

IMG_4896.JPG

IMG_4898.JPG

IMG_4897.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ne mozes porediti dve sprave na razlicitim izdanjima. Ona i na istom uredjaju zvuce razlicito. Upravo sam zato spomenuo Space Oddity... ima naravno i vecih razlika. Mislim da smo jedan Shefield disk slusali sa istog izdanja, ima Nikola par naslova koje je dobio sa CD-om. Ima tu dosta toga, ali prostorna informacija je nesto najupecatljivije i opsta detaljnost zvuka. Ista firma, isti tip zvuka ali detalji fale, a... devil is in details. Pritom Organic dac je odlican, pravi naziv su mu dali. Ono sto mu je sa moje strane najvise u plusu to je upravo taj organski,prirodan i topao zvuk ...bez traga digitalitisa. Ne nailazim na to cesto. Sve je u hifi vesta varka, pa i to.

Link to comment
Share on other sites

"Isto" izdanje na ploci i (SA)CDu ili nekom hi-res formatu nije isto. To je sustina.

Nek Nidza napravi rip neke ploce, pa onda uporedi direktnu reprodukciju te ploce sa ripom. Vec sam upravo tebi pisao o ripovima ploca koji mogu da se nadju na netu, kao i o zvanicnim izdanjima poput Stockfisch DMM-CD/SACD.

Posto je prica o Nidzinom sistemu i Klimax-u - kod dobrog dela digitalnih snimaka kod Nidze (meni) fali malo topline i "bloom"-a u srednjim tonovima - u odnosu na ono na sta sam navikao i sto slusam svaki dan u svom sistemu. Toga definitivno ima vise sa gramofonom, a ovom sistemu to prija. Meni prija da to cujem - ne volim previse topao zvuk, ali definitvno volim da bude blago na toplijoj strani i da je malo "raskosniji" u srednjim Nisam siguran da bi isto bilo na nekom drugom sistemu ciji je karakter u startu topliji.

Link to comment
Share on other sites

54 minuta ranije, Delija said:

Pazljivije citaj.

Niko nije ni rekao da poredimo isto izdanje - vec upravo govorimo da je poenta u tome koje konkretno izdanje se slusa - i analogno i digitalno.

procitao sam ja sve:xmas...poredili ste  Rhino izdanje pomenutog naslova,sa CD varijantom koja je sa 24K Gold podlogom,hebiga...trebali ste uzeti obican CD,pa uporediti sa time taj Rhino,mozda bi bilo korektnije...ne ulazim u debatu analogno vs digitalno,svako ima pravo da preferira medij koji se njemu vise svidja,i da trosi to,i digitalno moze da svira izuzetno dobro,kao i analaogija kao njesra...sam "izvor" (sofware) je od izuzetno vaznog znacaja za oba medija,bili oni analogni ili digitalni...pojam "obican CD" u slucaju L.A Woman je isto diskutabilan,koje je to izdanje,posto ima X varijanti i od toga...:beer

Link to comment
Share on other sites

10 minuta ranije, Delija said:

Da si stvarno procitao, znao bi da 24k gold podloga postoji samo ako Nidzin laptop ili NAS imaju hard disk-ove sa pozlacenim plocama :)

ripovana verzija toga=isto sto i CD varijanta toga, barem teoterski gledano,ako ovo,nije tacno,cela prica ripovanja nema nikakvog smisla....iako trosis super gramofon (baza/rucka/zvucnica/ phono),ima stvari koje ne mozes nadoknaditi ako je  "izvor" losiji,u ovom slucaju Rhino LP izdanje...

Link to comment
Share on other sites

To je narocito interesantno, ipak gramofon zvuci kao gramofon. Interesantna opcija je i da se odmah napravi rip, uporede izdanja kasnije....taj Ad konverter je ocigledno odlican. Ne svidja mi se sto se tu ustvari gubi analogni signal ..ali funcionise.Voleo bih cuti gramofon sa klasicnom fono sekcijom i ostatkom sistema. Nije moguce kod NL zbog zvucnika naravno. Ta glava je nesto sto je verovatno da cujes, pa ne spavas posle. Zao mi je sto nisam slusao Krystal kad se prodavao, to je ipak nesto i dostizno.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Delija said:

Slazem se.

Jedino, kakve veze onda ima sto je 24k podloga na CD medijumu?

Jedino sto je bitno je da je remaster odradio guru - Steve Hoffman.

svaki CD koji sam ja imao kod sebe i bio je sa tom 24k gold podlogom je svirao izuzetno dobro,ako to izripujes,teoretski gledano dobro,imas teoretski u startu jedan kvalitetan snimak...ne secam se sad vec tacno,ali ima i neko tehnicko objasnjenje oko te gold vs standardne podloge kod CD-a,nesto u stilu manje refleksija/manje ometanje laserskog citaca ili tako nesto...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...