Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

 Ovo sto kaze Delija. Mozes da dodas neki bolji ruter iza tog Lelekomovog, ne mozes da ga menjas. Opet, to radis da bi poboljsao performanse i/ili bezbednost, ne da bi poboljsao "kvalitet signala". Bolji WiFi po kuci resavas svojim access point-ima, vise komada, opet, gaseci (ako mozes) wifi na telekom uredaju.

 Za kablove ne brini, obican Cat6A kabl radi 1Gbit bez problema, a ide i do 10Gbit/s do nekih 30m. To je vise nego dovoljno za sve po kuci. Optika kod tog Linn-a sluzi da "eleminise sumove", sto je, ajde, upitna tema - ali sve jedno, ti optickim kablom galvanski odvajas taj uredjaj od ostatka mreze i to je to, nema potrebe dalje da gledas. Bukvalno si dobio "skoro idealan" signal, a na kucnom rastojanju savrsen.

 Ethernet sve jedno pise u buffer, clock nije problem, timing nije problem, optika je galvanski odvojila - nema ni teoretskog nacina da bilo sta sa druge strane kabla pravi problem - samo ti treba dobar SFP modul. Ako se vec igras, pitaj Linn support koji SFP modul oni preporucuju, to ima vise smisla da te brine nego sve sa druge strane optike. 

 @Father Ako kroz taj kabl ne ide ethernet vec "neki signal" onda ko zna i kako je to povezano i sta je na krajevima i.... To je onda Cat6A kabl, ali nije Ethernet - samim tim, sve nase pretpostavke o ethernet-u padaju u vodu. Onda se taj kabl ponasa "nekako" i nemamo pojma da li kabl utice ili ne.

Link to comment
Share on other sites

Lepo Nikola nabrojao šta ide kroz razdvojene parice. Svakako nije napamet iznosio saznanja da svaki signal zauzima po jednu paricu.

Ja predlažem i probu kategorije 6a u konstrukciji SFTP. Naravno do zvučnika.

https://visage.rs/artikal/patch-kabl-sftp-cat-6a-5m-bl/

 

S-FTP - Širm okolo četiri parice zaštićene sopstvenim folijama.cat6-sftp-600x600.gif

Link to comment
Share on other sites

profile_mask2.png

HelplineLinn

Mar 31, 2022, 10:39 AM (10 days ago)
 
 
cleardot.gif
cleardot.gif
to me
cleardot.gif

Hi Nikola,

Thank you for your e-mail.

I would not envisage any issues in using Cat 6A, however,  it appears to be a commercial grade cable and there would be no benefit in using this over Cat 5e or Cat 6.

A Cat 6A cable is 50% larger than a cat 6 cable, so this could lead to space restraints leaving the turntable to go to the DSM.

 

Best Regards

Colin

Customer Support

Linn Products Limited

Tel: +44 (0) 141 303 5194

Fax: +44 (0) 141 644 4262

Email: [email protected]

From: NL
Sent: 31 March 2022 09:22
To: HelplineLinn <[email protected]>
Subject: Re: Urika 2 / Ekstatik configuration

 

Thanks for your email.

I have additional question re. Exakt cables between my Urika 2 and Klimax DSM/3 and also between Klimax DSM/3 and Klimax 350 exakt Organik. 

I've read on Linn Docs CAT 5 or CAT 6 cables are recommended, and I’m aiming to go for the CAT 6A specification (brand of cables: Blue Jeans cables). Could you please advise if this is a good choice for me? Or you recommend me something different?

Many thanks,

Nikola

Link to comment
Share on other sites

Најчешћи тип спецификације у ХиФи подешавањима је Цат5е.
Међутим, постоји опција да штит буде „повезан“ или остављен „плутајући“, ово ће зависити од ваше опреме и личног опредељења (односи се на S/FTP који у даљем тексту спомињем).
Ако се штит остави да плута, кабл неће радити према Cat6а спецификацијама, али ће и даље функционисати савршено добро као Cat5е. 

Доста раније сам писао и сам наручио од Blue Jeans мрежни кабл за који користе добар стари Belden 1700A, међутим ја бих ипак споменуо и 1303Е, који није UTP/FTP већ S/FTP и који по препоруци Linn-a није одговарајући али, с којим може да се одабере опција “повезаног” или “плутајућег” штита.
Поседујем један такав али са повезаним штитом (волео бих имати прилику упоредити га и са пливајућим јер апсолутно је тачно да ће одређени кабл боље радити у односу на тип и спецификацију ваше опреме) и врло га ценим јер је изузетно флексибилан, а због тога би био интересантан на позицији где остали крути каблови представљају проблем. 

Мој 1303Е можеш добити на пробу уколико те то интересује, па само уколико је он адекватан могао би да наручиш један са “пливајућим” штитом и да изабереш један од та два јер мени одговарају оба.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, ab said:

Најчешћи тип спецификације у ХиФи подешавањима је Цат5е.
Међутим, постоји опција да штит буде „повезан“ или остављен „плутајући“, ово ће зависити од ваше опреме и личног опредељења (односи се на S/FTP који у даљем тексту спомињем).
Ако се штит остави да плута, кабл неће радити према Cat6а спецификацијама, али ће и даље функционисати савршено добро као Cat5е. 

Доста раније сам писао и сам наручио од Blue Jeans мрежни кабл који користе добар стари Belden 1700A, међутим ја бих ипак споменуо и 1303Е, који није UTP/FTP већ S/FTP и који по препоруци Linn-a није одговарајући али, с којим може да се одабере опција “повезаног” или “плутајућег” штита.
Поседујем један такав али са повезаним штитом (волео бих имати прилику упоредити га и са пливајућим јер апсолутно је тачно да ће одређени кабл боље радити у односу на тип и спецификацију ваше опреме) и врло га ценим јер је изузетно флексибилан, а због тога би био интересантан на позицији где остали крути каблови представљају проблем. 

Мој 1303Е можеш добити на пробу уколико те то интересује, па само уколико је он адекватан могао би да наручиш један са “пливајућим” штитом и да изабереш један од та два јер мени одговарају оба.

Hvala puno na ponudi. Prvo bih da poslušam dobro sa kablovima koji su mi upravo stigli, te da zamenim i kabal koji ide od Urika 2 do DSM-a (još uvek mi je tu CAT8, a stigao mi je i za to CAT6A), pa da steknem dobar utisak o celom sistemu sa ovim BJC Cat6A. Nekoliko dugugodišnjeih korisnika iz inostranstva sa istim sistemima kao što je moj mi je preporučilo upravo BJC Cat6A, a probali su mnoge kablove... pa mi je to (pored "zelenog svetla" od Linn-ove podrške koje sam dobio) podjednako važna referenca. Nakon što mi se slegnu utisci sa zadovoljstvom ću da prihvatim tvoju ponudu i uzmem na probu tvoj kabal.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, nkrgovic said:

 Ovo sto kaze Delija. Mozes da dodas neki bolji ruter iza tog Lelekomovog, ne mozes da ga menjas. Opet, to radis da bi poboljsao performanse i/ili bezbednost, ne da bi poboljsao "kvalitet signala". Bolji WiFi po kuci resavas svojim access point-ima, vise komada, opet, gaseci (ako mozes) wifi na telekom uredaju.

 Za kablove ne brini, obican Cat6A kabl radi 1Gbit bez problema, a ide i do 10Gbit/s do nekih 30m. To je vise nego dovoljno za sve po kuci. Optika kod tog Linn-a sluzi da "eleminise sumove", sto je, ajde, upitna tema - ali sve jedno, ti optickim kablom galvanski odvajas taj uredjaj od ostatka mreze i to je to, nema potrebe dalje da gledas. Bukvalno si dobio "skoro idealan" signal, a na kucnom rastojanju savrsen.

 Ethernet sve jedno pise u buffer, clock nije problem, timing nije problem, optika je galvanski odvojila - nema ni teoretskog nacina da bilo sta sa druge strane kabla pravi problem - samo ti treba dobar SFP modul. Ako se vec igras, pitaj Linn support koji SFP modul oni preporucuju, to ima vise smisla da te brine nego sve sa druge strane optike. 

 @Father Ako kroz taj kabl ne ide ethernet vec "neki signal" onda ko zna i kako je to povezano i sta je na krajevima i.... To je onda Cat6A kabl, ali nije Ethernet - samim tim, sve nase pretpostavke o ethernet-u padaju u vodu. Onda se taj kabl ponasa "nekako" i nemamo pojma da li kabl utice ili ne.

Hvala ti, pa da, svakako bi imalo onda smisla da nabavim neki bolji ruter, koji bi u sebi imao i konektore za optiku. Novi svič mi u tom slučaju ni ne treba, jer za ostale veze po kući će posao da radi i stari svič, a ja ću konekciju do DSM-a da sprovedem direktno u ruter. Dobra ideja, pitaću Linnov helpline za preporuku, kako za module, tako i za sam ruter.

Link to comment
Share on other sites

@NL. Ti H!Fiber Cisco kodirani moduli nisu skupi, trenutno ih nema na Amazonu, ali ne bi smeli da budu preko 20-30 EUR. Uzme se jedan takav, jedan isti ali kodiran za switch koji zelis, parce multimodnog kabla i, u naj-najgorem slucaju si zavrsio za manje od 100EUR.

@Father Zasto bi iko stavljao oklopljen kabl na duzinu od 1-2m? Takav kabl se intenzivno koristi - i ide u zid, sa semom uzemljenja datom standardom. To je sve OK, kabl se sav uzemlji u razvodnom ormanu i nemas problem. Oklopljen kabl moze da se koristi, mozda, ako ima jednu uzemljenu uticnicu a drugu ne - to sam vidjao u JAKO bucnim okruzenjima, ali po kuci nema smisla - plus u kuci opet nemas gde da je uzemljis.

 A ostaviti sirm da pliva, po meni, nije sjajno resenje - onda bolje da ga nemas.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, NL. said:

Hvala ti, pa da, svakako bi imalo onda smisla da nabavim neki bolji ruter, koji bi u sebi imao i konektore za optiku. Novi svič mi u tom slučaju ni ne treba, jer za ostale veze po kući će posao da radi i stari svič, a ja ću konekciju do DSM-a da sprovedem direktno u ruter. Dobra ideja, pitaću Linnov helpline za preporuku, kako za module, tako i za sam ruter.

 Samo da ti napomenem: Tesko ces naci RUTER koji ima opticke module. Ima ih ali su dosta skupi, plus su predvidjeni samo za WAN stranu - ka internetu. Neki gde mozes da imas optiku ka kucnoj mrezi, ja ih ne znam za iole normalne pare.... Switch sa optikom se mnogo lakse nadje.
 Razlog je da niko ne povezuje ruter ka lokalnoj mrezi na neku veliku udaljenost - obicno je sve u istom ormanu, pa niko ne predvidja optiku kao mogucnost. Optika na switchu ima smisla, jer su switchevi cesto dosta udaljeni (zamisli veliku zgradu), ali za ruter se, ako se koristi, koristi samo za "internet" link.

 Izuzetak su ruteri koji podrzavaju velike brzine, ali to kosta bas, bas mnogo - ili neki polovan, mozda.... Takodje, takav ruter em nema vecinu opcija koju imaju ovi jevtiniji, em su jako teski za podesavanje nekome ko nije navikao na taj nacin rada. Preporuka za switch sa optikom je bila krajnje prijateljska.... :)

Link to comment
Share on other sites

38 minuta ranije, nkrgovic said:

 Samo da ti napomenem: Tesko ces naci RUTER koji ima opticke module. Ima ih ali su dosta skupi, plus su predvidjeni samo za WAN stranu - ka internetu. Neki gde mozes da imas optiku ka kucnoj mrezi, ja ih ne znam za iole normalne pare.... Switch sa optikom se mnogo lakse nadje.
 Razlog je da niko ne povezuje ruter ka lokalnoj mrezi na neku veliku udaljenost - obicno je sve u istom ormanu, pa niko ne predvidja optiku kao mogucnost. Optika na switchu ima smisla, jer su switchevi cesto dosta udaljeni (zamisli veliku zgradu), ali za ruter se, ako se koristi, koristi samo za "internet" link.

 Izuzetak su ruteri koji podrzavaju velike brzine, ali to kosta bas, bas mnogo - ili neki polovan, mozda.... Takodje, takav ruter em nema vecinu opcija koju imaju ovi jevtiniji, em su jako teski za podesavanje nekome ko nije navikao na taj nacin rada. Preporuka za switch sa optikom je bila krajnje prijateljska.... :)

Ubiquiti EdgeRouter dozvoljava da se SFP port konfiguriše kao switching port, a ne košta bubreg...:rolleyes: A može i neki ovakav, full SFP switch...

https://mikrotik.com/product/crs309_1g_8s_in

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Father said:

Ja predlažem i probu kategorije 6a u konstrukciji SFTP. Naravno do zvučnika.

@nkrgovic

Nikola mi je napomenuo potrebnu dužinu od 5m. Svakako zbog međusobnog "preslušavanja" parica je bolja opcija imati izolovane parice međusobno, jer je reč o više različitih signala.

Nisam govorio o vezi gramofona niti ruterima, a ponajmanje o svičevima.

Link to comment
Share on other sites

http://www.netiks.rs/mikrotik-hex-s 

Šta kažete na ovaj mali "industrijski" ruter? :) 

Znači onda bih na SBB modemu usključio funkciju rutera, već da samo dovodi internet to novog rutera. Zatim od novog rutera jedan SFP port ide ka Linn DSM-u optičkom vezom, a iz običnog LAN porta ide veza do mog starog PoE sviča sa 16 portova. 

Pored toga, potrebna su mi dva ova ASF85-24-X2-Cisco-2pcs-HF(EU) i jedan multi-mod kabal koji će da ide dakle od rutera do DSM-a.  

Edited by NL.
Videh review za ovaj ruter, kažu da je super, ali ograničava internet dotok na 700Mbita. Zbog toga mi je zapao za oko ovaj https://mikrotik.com/product/rb5009ug_s_in , ima ga i kod nas, košta 200 EUR
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...