Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Naimasi se malo zacutali pa nas prozivaju za promaju ispod haube ...da ne pravimo off na drugoj temi ovde mozemo da volimo i slikamo svoje sadasnje i bivse naime koliko god zelimo. Evo mog poslednjeg ampa ispod haube.Uvek sam voleo uslikati naim ispod haube. Holden & Fisher za ponos kao da je V12. Trafoi na 70w jacine kakve drugi stavljaju na 200 i nema brige ni na 2ohm.

Cheers!

Screenshot_20211121-230326_Chrome.jpg

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, sergio025 said:

Ako moze mala pomoc,interesujem se za pojacala iz Naim radionice i to Naim 5  a drugi je Naim 3r.Cisto par informacija od nekoga ko je imao/slusao.

Hvala unapred.

Slusao sam oba sa istim zvucnicima.Bolje refresuj taj stari. Oba  vec imaju dosta godina za refresh. Slusanjem na sbl jedan se pokazao dobro i lepo kontrolisao zvucnike, jedan dosta lose. 3r je zapravo 92/90 u jednom kucistu, r je samo oznaka za remote.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, sondek said:

Slusao sam oba sa istim zvucnicima.Bolje refresuj taj stari. Oba  vec imaju dosta godina za refresh. Slusanjem na sbl jedan se pokazao dobro i lepo kontrolisao zvucnike, jedan dosta lose. 3r je zapravo 92/90 u jednom kucistu, r je samo oznaka za remote.

U planu je kupovina,gledam na kp sajtu,ima 3 primerka Naim3r i jedan Naim 5.

Vise preferiram tvrd i kontrolisan bas,pa me interesuje koji bolje svira,5 ili 3r?

Da li je pod must zvucnicki Naim ili moze i Acoustic Zen Satori.

Link to comment
Share on other sites

Kontrolisani je bass sa 3 i visoki su dosta cistiji.Amp je male snage pa se drzi efikasnih zvucnika,iako se sa 86db i 6 ohm drzao odlicno ali cak i sa Linn Sara sam ga cuo na jednom mestu na kratko.Oni su 4 ohm i 86db, dosta zeznuti zvucnici za amp. Ipak sa nesto efikasnijim su na sigurnom tlu i malo je sve glasnije.Ipak je to 30w amp.

Sto se kabla tice ne znam kakvih su karakteristika ti koje si pomenuo ali bi trebao da je naim ili jeftinija verzija linn k20.Nema tal amp zobel zastitu, pa bolje ne rizikovati, 3.5m minimum duzine

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Fin primerak nait 3 na ovom oglasu u UK.Servisiran primerak i par kablova tako da je cena OK,narocito obzirom da je servisiran kod zvanicnog naim servisera. Nije naravno sveto pismo i nadam se da bi to mogao i sa ovdasnjim primerkom da odradi kolega GoxCo. Slazem se sa nekim iznesenim misljenjima da je neopravdano zapostavljen amp u odnosu na 2 i 1. 

https://pinkfishmedia.net/forum/threads/naim-nait-3-plus-cables.261775/

Link to comment
Share on other sites

 To ukrupnjavanje proizvodjaca ide sve vise i vise, sve manje malih prestaje sa radom. Clearaudio pravi rucke za Naim (ne znam da li i cele gramofone), kao i gramofone za McIntosh Labs, kao i za Marantz. Nije to lose, oni prave fenomenalne gramofone i pod svojim imenom, samo je ... cudno.

 Doduse, skoro sam slusao intervju sa Ortofonom da njima Fritz Gyger pravi sve vrhove za glave, cak i Replicant. Tako da... ko sta pravi je postalo veliko pitanje. Pretpostavljam da se desava ono sto se desava u IT indrustriji odavno - sve pravi nekoliko velikih pogona, a razlika u kvalitetu je razlika u kontroli kvaliteta.

 Mada, Clearaudio... sumnjam da je njima kontrola kvaliteta losa u bilo kojoj seriji.

Link to comment
Share on other sites

  

37 minuta ranije, prophet said:

Da,da...emoji3.png

Мада, да будемо искрени, рекли су да је сав R&D њихов и да ClearAudio само израђује готови пројекат.

Није да су први - осим очигледних McIntosh грамофона, можете ли погодити ко је ОЕМ "партнер" за ово:

metronome33566.jpg

P.S. Извињење републиканцима за off-topic.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, nkrgovic said:

 Mada, Clearaudio... sumnjam da je njima kontrola kvaliteta losa u bilo kojoj seriji.

Не ради се о томе. Верујем да је свима јасно да су McIntosh грамофони уствари ClearAudio модели са стакленом предњом плочом.

Мени је проблем када се убеђује пучанство да се дизајнира потпуно нови производ који није рециклажа постојећих модела. Бар се у случају Naim-овог грамофона ради и о мало специфичним решењима, рецимо.

Link to comment
Share on other sites

 Koliko sam ja razumeo, rucka na Naim gramofonu je moderno vidjenje Naim Aro rucke, napajanje je isto Naim napajanje u novoj tehnologiji. Lezaj, motor i tanjir Naim nikad nije pravio, tu je, verovatno, ClearAudio bio, bar delimicno konsultant - mada, opet, ClearAudio nema metalne tanjire u ponudi. Samim tim, mislim da je ocigledno da je ClearAudio realno OEM, a ne dizajner.

 Uostalom, ja se vracam tamo gde znam, ali izradnja CPU-ova je cesto fabless, pa niko ne kaze ni da su nVidia Ampere ni AMD Epyc/Ryzen procesori koje je "pravio" TMSC - iako ih oni prave, fabrike su njihove, njihovi inzenjeri i te kako ucestvuju u dizajnu, pre svega zbog toga sto oni poznaju specificnost svog procesa.

 Ne vidim neki poseban problem.

 Linn jos uvek, uglavnom ima svoje gramofone - mada smo culi da su im glave isto licencirane od nekog OEM-a.

 O McIntosh mozemo u odgovarajucoj temi. :)

Link to comment
Share on other sites

Искрено, хтео бих да чујем Solstice у пуном Naim систему.

Не верујем да би икад било то за мене, али ипак - бар су се потрудили. Solstice је пуни аналогни под-систем - упарили су погон са напајањем, ручицу, звучницу и грамофонско претпојачало. Нешто као SME Synergy (погон + ручица + Ortofon Windfield + Nagra phono). Милина.

То не мора да значи да добро звучи. Али сигурно значи да је дизајнерска визија пренета у потпуности, била та визија добра или лоша.

Link to comment
Share on other sites

Malo sam poslednjih dana eksperimentisao sa pozicijom sa koje slušam i došao sam do zapanjujućih zaključaka. Na eksperimente me je podstakao interesantan članak i video (https://www.youtube.com/watch?v=lbLVjHfHahg ) gde savetuju da pozicija za slušanje treba da bude na 38% dužine sobe, idealno od prednjeg zida, ali može i od zadnjeg. Kako je moja soba 5m duga, to je 190cm od zadnjeg zida. Stara pozicija za slušanje mi je 1.1m od zadnjeg zida. To u praksi kod mene znači da sam postavio fotelju tačno ispred radnog stola za kojim inače sedim. Na 210cm od zadnjeg je bass najprijatniji, odnosno zaglušujući nesnosni 34Hz mod se potpuno gubi. Nakon toga sam pronašao i kalkulator sobnih modova gde se kada unesem dimenzije svoje sobe tačno vidi da je mod ućasno jak u zoni od 1m od prednjeg i zadnjeg zida, a da prema sredini sobe jako slabi. https://www.hunecke.de/en/calculators/room-eigenmodes.html Odmah sam isključio DSP i sve je Ok!   

1966697889_2021-12-04(11).thumb.png.97118481ca98eda295e546883db2d51d.png

 

 

Zatim sam uključio REW i uzeo merni mikrofon... i dobio potvrdu svega što sam čuo. Na screenshotu ispod je ljubičasta kriva koja odgovara merenjima sa 210 cm od zadnjeg zida, a svetloplava kriva sa starog mesta za slušanje na 1m od zida. Oba merenja su naravno sa isključenim DSP. Pomerao sam mikrofon na po 10cm od starog mesta pa do 220cm od zadnjeg zida, najlepše mi i zvuči, a i meri na 210cm. Sada samo moram malo da međusobno približim zvučnike, da bi rastojanje od novog mesta za slučanje bilo jednako rastojanju između dva zvučnika međusobno. 

 

263702843_2021-12-04(7).thumb.png.39ee2bef167976ad1246c2f7e493fdb0.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...