Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

2 sati ranije, somilenko said:

Recimo First Watt F3. Referenca nisu sva moderna pojačala nego Pass-ove igrarije...

Ма Пас је нај обичнији трговац и не треба га узимати за озбиљно. Једноставно се игра а при томе залуђује народ. Далеко бољих појачавача има.....

Link to comment
Share on other sites

I quad je full range, malo drugaciji 🙂

Plan je da se resim i vrucine i pokusam da uhvatim dobar sound i match sa nizom temperaturom u kuci.Probace se uskoro x2 u snazi linn amp pa cemo da vidimo.Ako ostanem ipak na "vrucem ampu" mislim da od EAR 890 tesko da postoji bolji match u toj sumi nivaca i necu ni traziti drugi amp.Uz lampe sam se i zaljubio prvo u stari ESL, a i sa kt88 lampama sam i ove slusao i pao na teme,ove KT90 je otprilike to, samo bolji. 

Da ostanem ipak u duhu teme, u nekom momentu pazarice se i naim 160. To je najbolji od svih naim ampova koje sam cuo, a cuo sam ih dosta 90,110,120,140,160,180,200 i 250...u svom sistemu...sasvim dovoljno.Nijedan po muzikalnosti nije nadmasio 160...ne cudi da je bio omiljeni Verekerov,i on je slusao Quad. 250 mi se najmanje od svih svideo, jeste da je Sbl bass sa njima konacno proradio, ali ostalo nije ni blizu 160.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Engine said:

Nije loša lista, al većinom je orjentisana ka detaljnosti i dinamici. Fali dosta toga, više instrumenata, jazz, uživo muzike, simfonjskog orkestra (ima samo Sergej Rahmanjinov koji je dosta atipičan, Deuche gramofon produkcija je potpuno drugačija). Kao što već rekosmo, ne želim da čujem svaki ton i instrument posebno, ta muzika je zamorna za duže slušanje, težim ka muzikalnosti. A Naim je upravo sinonim za to.
Nebih da banalizujem ali "neorganska" muzika kao Yello i na mobilnom tel zvuči čisto i analitično.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 

Dobra plejlista, ima tu ipak muzikalnih stvari.

Ali Yello - Electric Frame ne razumem. Zvuci mi kao da je neko u onom nekom programu nabacao 20 nepovezanih semplova i pravio muziku. Ako je samo za testiranje zvucnika, onda OK, ali me bas interesuje da li neko zaista uziva slusajuci tu stvar.

Ili jednostavno ja to ne cujem kako valja na mom sistemu.

 

 

  

On 10/21/2021 at 4:47 PM, Engine said:

Bilo bi čudno da elektronika od 51.093eur nema prednost u odnosu na Unity seriju.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока
 

Upravo se spremih ovo da napisem, pa onda vidim da si i ti. :D Da branimo nase Atome :D

On 10/21/2021 at 11:18 AM, NL. said:

3. Unity serija (Atom, Star, Nova), je korak u drugom pravcu. Daleko od toga da zvuče loše - upravo suprotno, zvuče super, ali ne mogu da se porede sa NAC 252 - NAP 300. Nažalost ni Supernait 3 ne može da dobaci do toga. Ali to se i ne ocekuje, jer nisu u istom cenovnom razredu. 

Pogotovo kad je cenovni razred 50000E u odnosu na 3000E :D

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, giZ_Mo said:

Далеко бољих појачавача има.....

Zavisi za koje zvučnike. First Watt i nije namenjen konvencionalnim zvučnicima, to i on sam kaže a to je i iz mog iskustva potvrđeno, al da ne offtopičarim previše i da ne kradem postove republikancima...

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, CoyoteKG said:

Ali Yello - Electric Frame ne razumem.

To je dobar test, rekao bih, naj više za amp, tj kako amp izlazi na kraj sa zvučnicima... O tome da li se to nekome sviđa, ne bih diskutovao, ukusi su različiti... Neko sluša i onog Rastu, e to je zagonetka po meni, al ajd...

Link to comment
Share on other sites

Elektronska muzika je odlicna da se istestiraju neke stvari u sistemu.Ne slusam na redovnoj bazi ali Yello je apsolutno vrhunska produkcija. Naravno da mi to nije ni jedina, a pogotovu najvaznija muzika za probu.Pre svega mi je bitan srednjetonski opseg tj kako vokali i instrumenti zvuce ali se uz elektroniku jako dobro cuje kakav je amp i da li je uopste u stanju da drzi pod kontrolom zvucnike.Ja recimo volim i ovog lika deadmau5 da pustim ponekad, a odlican je i ZHU...moramo nesto i od dece da naucimo. Pa se posle vratimo Miles Davisu i Coltrejnu

 

Link to comment
Share on other sites

Volim ja elektro mnogo vise od dzeza. Ova stvar koju si pustio mi nije losa.

Samo eto ta jedna stvar gore sa te plejliste, nekako mi se ne uklapa. Ni malo muzikalna, samo "ping ping pong pang buuuuuuuum, tu tu tuuu, tu tu tutuuuuu buuuuuuuuum" :D

Totalno krsh stvar. Nemojte mi zameriti, ne vredjam i znam da se ukusi razlikuju, nego sam mislio da se vama ta stvar svidja samo da bi eto culi neke izdvojene tonove, pa makar bili nikako povezani. Ali eto, znaci ipak nije tako

 

Sto se tice elektro muzike, tamo u nekoj drugoj temi se zahvalih za ovaj album, to mi je trenutno najomiljeniji

https://tidal.com/browse/album/62622505

Mislim da taj elektro i Electric Frame zaista ne mogu da se porede

 

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, CoyoteKG said:

Ali Yello - Electric Frame ne razumem. Zvuci mi kao da je neko u onom nekom programu nabacao 20 nepovezanih semplova i pravio muziku. Ako je samo za testiranje zvucnika, onda OK, ali me bas interesuje da li neko zaista uziva slusajuci tu stvar.

Evo ja. A ovih dana su mi npr. redovno u listi Infected Mushroom - Avartz i Boris Blank - Electrified. Ništa ne testiram, samo uživam. :listen Daft Punk takođe.

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 21.10.2021. at 17:13, sondek said:

...

Ta politika se promenila maltene odmah nakon ranog odlaska Verekera,picetkom 2000-tih. Zapravo su naucili kako da "pokvare" zvuk...pa sad treba da platis 2-3k po komponenti da bi, karikiram malo, dobio visoke tonove. Po meni dosta jeftinijih modela zapravo nema veze sa "naim zvukom". To se jasno vidi kad cujes na pr.nac 282 ..."evo ga onaj stari naim".U tri reci "plati pa klati".

To rade i druge firme, nikakav naim specijalitet.

Nije tacno.

Link to comment
Share on other sites

 Po dogovoru, da se zahvalim mom imenjaku @NL. na gostoprimstu i dozvoli da prenesem i ovde utiske sa druzenja. Uz divnog domacina je sat i po vremena proletelo, lepo smo se ispricali, ja sam probao odlicnu kajsiju za koju je, koliko sam razumeo, odgovoran @Father (ima neki pozadinski ukus na pomorandze ili mandarine.... a on je poznati exprert za razne narandzaste predmete ;) ).

 Nikolina kancelarija je jako, jako zanimljiva - ima neke vrlo specificne akusticne probleme, koji su bas dobro dosli za ono sto smo mi radili - proveli smo preko sat vremena, slusajuci samo dve pesme - na vise sistema i u vise varijanti. Tipicino audiofilsko druzenje, iz koga smo, nadam se, obojica izvukli neke zakljucke.... Po dogovoru sa domacinom, ja cu podeliti moje.

 Sistemi koji smo slusali su bili :

  1. Linn Majik LP12 + Linn Selekt DSM + Linn Majik 109
  2. Linn Akurate LP 12 + Linn Akurate DSM (kako phono pre-amp) + Linn Klimax system hub + Linn Klimax 350A Organik

 Ispravice Nikola ako sam pogresio nesto.... ;) Uglavnom, moji zaključci :

  • Cak i najjevtinija varijanta Selekt+Majik 109 zvuci fantasticno. Kod manjih sastava (rok bend, 4-5 clanova) je to sasvim dovoljno za izuzetno uzivanje u sistemu. Ja sam dosao u rano popodne, a oko podneva sam bio sa sinom na probi i odusevio sam se koliko na oba sistema i bez obzira na izvor sve zvuci prirodno. Bukvalno ne da cujete jasno cinele, cujete kako je cinela udarena, gde je udarac bio na cineli, kojim delom palice - cujete i od kog drveta je palica.
  • Kod vecih sastava, Klimax sistem je potpuno oduvao Majik. Nije uopste fer poredjenje.... I dalje Majik zvuci odlicno, ali kad na sceni ima 10 i vise izvora zvuka, postoji odredjeni nivo "kompresije" kod manjeg sistema. Nije to nista drasticno, ali kad se cuje ovo bolje - razlika je vise nego ocigledna. Dobar primer su recimo prateci vokali - kod Majik sistema su jasni i kristalno cisti, ali se cuje da je to snimak jednog "malog hora". Na Klimax-u su to tri zene koje sve tri imaju svoju poziciju, jednu pored druge - iako se cuje da ih snima jedan mikrofon, ali razvdajanje je primetno!
  • Bez obzira na sistem digitalni izvori imaju upecatljiviji niski spektar. Jednostavno, bas bubanj zvuci "masnije"  Ovo sigurno nema veze sa rezolucijom snimka, mi jesmo slusali 24/96 snimak, ali pricamo o tonovima od recimo 100Hz. OK, ima ta "kick" komponenta koja je visa, ali opet... S'druge strane, ono sto se cuje na ploci je mozda ipak malo prirodnije, posebno na starim snimcima. Vrlo cudno. Tesko mi je da se odlucim....
  • Kod cinela je situacija obrnuta: bez obzira sto 24/96 snimak ima ogromnu prednost i u rezoluciji i dinamici, cinele zvuce mnogo, mnogo prirodnije sa ploce, da ne ponavljam ono sa cime sam poceo. Nema nikakvog smisla, tehnicki - ali to smo obojica culi.
  • Gitare su jako dobre na oba, kao i vibrafon i Rhodes klavir - ali opet, nekako ploca zvuci bolje. Generalno, obojica smo, bar tako, mislim, stekli utisak da je glavni uticaj ipak imao ne uredjaj - vec medijum sa pripadajucom produkcijom i da je to ono sto je dominantno. Izvor zvuka je presudan na zvuk - ali izvor treba uvek da ukljuci i medijum. Poredjenja vise digitalnih snimaka (ripovan CD vs high-res streaming) su dali jako drasticnu razliku.
  • Kad smo, pred kraj, slusali malo audioflskih semplera, koji su bili malo "preproducirani", moram priznati da je Klimax stvarno opravao ocekivanja. Nema tu ni trunke problema, to je klasican tour de force, bas koji se pokrece i zaustavlja na petoparcu. Brzina, kontrola, apsolutno savrseno.
  • Na kraju space optimizacija ... Meni apsolutno nije smetala. Mnogo je veca razlika izmedju gramofona i ploce nego izmedju bilo koga od ta dva sa i bez optimizacije - bar kada je ton u pitanju. Soba ima neke probleme koji se time vrlo, vrlo uspesno resavaju. Postoje neki delovi opsega koji su bolji kada ja ona iskljucena, ali ne puno, a ono sto donosi jeste puno. Mozda bi, u savrsenoj sobi, bilo bolje bez nje, ali u nekoj zivotnoj mislim da je skroz dobar izbor.

 Na kraju, kako zavrsiti... Ovo nije idealan sistem - nijedan nije. Fali mu ta neka, kako je Nikola nazvao, gospodska komponenta. Nema te ogromne zvucne scene koja moze da se slusa tiho, da se uziva i vodi razgovor. Ali zato je sistem koji ponese - cak i kad nam je bilo stalo da kazemo nesto bi cesto ucutali, da bi samo seli da slusamo. Jednostavno, ovo je sistem koji prenosi emociju na nacin koji meni prija. Muzika zvuci vrlo, vrlo slicno slusanju uzivo - a to je, po meni, mozda i najbitnije.

 Uostalom, ko vodi razgovor na koncertu. :)

Link to comment
Share on other sites

Ovakva bi trebala da je skoro svaka tema. Da svako pokaze sta voli i bude ponosan na to bez nipodastavanja drugog. 

Zao mi je sto postoji deo clanova koji je godinama na forumu, nikad nije poslao sliku svog sistema ili neke komponente ili ih barem opisao.Pritom redovno dolazi na forum da zajedljivo komentarise druge teme. Nije nikad jasno stavio do znanja sta voli, sta slusa, preneo utiske sa slusanja komponente kod sebe ili drugog. Ohrabrujem ih da to urade.

Na ovoj temi su preneta jasna licna iskustva sa svojim sistemima i iskustva mnogih u gostima. Naravno da bude preterivanja ponekad, ali podela autenticnih iskustava je nesto sto zelim celom ostatku foruma.

10 sati ranije, nkrgovic said:

 Po dogovoru, da se zahvalim mom imenjaku @NL. na gostoprimstu i dozvoli da prenesem i ovde utiske sa druzenja. Uz divnog domacina je sat i po vremena proletelo, lepo smo se ispricali, ja sam probao odlicnu kajsiju za koju je, koliko sam razumeo, odgovoran @Father (ima neki pozadinski ukus na pomorandze ili mandarine.... a on je poznati exprert za razne narandzaste predmete ;) ).

 Nikolina kancelarija je jako, jako zanimljiva - ima neke vrlo specificne akusticne probleme, koji su bas dobro dosli za ono sto smo mi radili - proveli smo preko sat vremena, slusajuci samo dve pesme - na vise sistema i u vise varijanti. Tipicino audiofilsko druzenje, iz koga smo, nadam se, obojica izvukli neke zakljucke.... Po dogovoru sa domacinom, ja cu podeliti moje.

 Sistemi koji smo slusali su bili :

  1. Linn Majik LP12 + Linn Selekt DSM + Linn Majik 109
  2. Linn Akurate LP 12 + Linn Akurate DSM (kako phono pre-amp) + Linn Klimax system hub + Linn Klimax 350A Organik

 Ispravice Nikola ako sam pogresio nesto.... ;) Uglavnom, moji zaključci :

  • Cak i najjevtinija varijanta Selekt+Majik 109 zvuci fantasticno. Kod manjih sastava (rok bend, 4-5 clanova) je to sasvim dovoljno za izuzetno uzivanje u sistemu. Ja sam dosao u rano popodne, a oko podneva sam bio sa sinom na probi i odusevio sam se koliko na oba sistema i bez obzira na izvor sve zvuci prirodno. Bukvalno ne da cujete jasno cinele, cujete kako je cinela udarena, gde je udarac bio na cineli, kojim delom palice - cujete i od kog drveta je palica.
  • Kod vecih sastava, Klimax sistem je potpuno oduvao Majik. Nije uopste fer poredjenje.... I dalje Majik zvuci odlicno, ali kad na sceni ima 10 i vise izvora zvuka, postoji odredjeni nivo "kompresije" kod manjeg sistema. Nije to nista drasticno, ali kad se cuje ovo bolje - razlika je vise nego ocigledna. Dobar primer su recimo prateci vokali - kod Majik sistema su jasni i kristalno cisti, ali se cuje da je to snimak jednog "malog hora". Na Klimax-u su to tri zene koje sve tri imaju svoju poziciju, jednu pored druge - iako se cuje da ih snima jedan mikrofon, ali razvdajanje je primetno!
  • Bez obzira na sistem digitalni izvori imaju upecatljiviji niski spektar. Jednostavno, bas bubanj zvuci "masnije"  Ovo sigurno nema veze sa rezolucijom snimka, mi jesmo slusali 24/96 snimak, ali pricamo o tonovima od recimo 100Hz. OK, ima ta "kick" komponenta koja je visa, ali opet... S'druge strane, ono sto se cuje na ploci je mozda ipak malo prirodnije, posebno na starim snimcima. Vrlo cudno. Tesko mi je da se odlucim....
  • Kod cinela je situacija obrnuta: bez obzira sto 24/96 snimak ima ogromnu prednost i u rezoluciji i dinamici, cinele zvuce mnogo, mnogo prirodnije sa ploce, da ne ponavljam ono sa cime sam poceo. Nema nikakvog smisla, tehnicki - ali to smo obojica culi.
  • Gitare su jako dobre na oba, kao i vibrafon i Rhodes klavir - ali opet, nekako ploca zvuci bolje. Generalno, obojica smo, bar tako, mislim, stekli utisak da je glavni uticaj ipak imao ne uredjaj - vec medijum sa pripadajucom produkcijom i da je to ono sto je dominantno. Izvor zvuka je presudan na zvuk - ali izvor treba uvek da ukljuci i medijum. Poredjenja vise digitalnih snimaka (ripovan CD vs high-res streaming) su dali jako drasticnu razliku.
  • Kad smo, pred kraj, slusali malo audioflskih semplera, koji su bili malo "preproducirani", moram priznati da je Klimax stvarno opravao ocekivanja. Nema tu ni trunke problema, to je klasican tour de force, bas koji se pokrece i zaustavlja na petoparcu. Brzina, kontrola, apsolutno savrseno.
  • Na kraju space optimizacija ... Meni apsolutno nije smetala. Mnogo je veca razlika izmedju gramofona i ploce nego izmedju bilo koga od ta dva sa i bez optimizacije - bar kada je ton u pitanju. Soba ima neke probleme koji se time vrlo, vrlo uspesno resavaju. Postoje neki delovi opsega koji su bolji kada ja ona iskljucena, ali ne puno, a ono sto donosi jeste puno. Mozda bi, u savrsenoj sobi, bilo bolje bez nje, ali u nekoj zivotnoj mislim da je skroz dobar izbor.

 Na kraju, kako zavrsiti... Ovo nije idealan sistem - nijedan nije. Fali mu ta neka, kako je Nikola nazvao, gospodska komponenta. Nema te ogromne zvucne scene koja moze da se slusa tiho, da se uziva i vodi razgovor. Ali zato je sistem koji ponese - cak i kad nam je bilo stalo da kazemo nesto bi cesto ucutali, da bi samo seli da slusamo. Jednostavno, ovo je sistem koji prenosi emociju na nacin koji meni prija. Muzika zvuci vrlo, vrlo slicno slusanju uzivo - a to je, po meni, mozda i najbitnije.

 Uostalom, ko vodi razgovor na koncertu. :)

Sjajan prikaz 👍

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...