Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

6 sati ranije, damic said:

Nope. Ima i drugi nacin (Linkwitz), bar tako je kod mene. Digitalni signal ide do dsp/xo, dalje digitalno ide do 4 dac-a.....

 Ti kapiras da je to bukvalno ista stvar? :)

  1.  Uzmes jedan digitalni signal koji je full-range, obradis ga i dobijes samo deo prilagodjen jednom drajveru.
  2. Deo prilagodjen jednom drajveru ide na DAC, pa onda na pojacalo.

 Ovo pod 1. radi neki softver. Da li se taj softver vrti na jednom ili vise core-ova i da li su ti core-ovi spakovani u jedan ili vise cipova ne menja ama bas nista - bitno je samo da imas paralelnu obradu koja je u stanju da salje onoliko feed-ova koliko ima DAC-ova.

 Sa tacke gledista ti vrtis X paralelnih procesa, to je jedino bitno.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, ab said:

Таман тако, напокон нећеш да ломиш мозак као до сада ако успешно интервенишеш на ниским ФР шта ћеш покварити у остатку ФР.

Само у таквом случају који је код тебе има смисла користити SO, остали примери су сеци уши крпи педу.

Potencijalni problemcic je to sto se DSP koristi i za skretnicu :)

Link to comment
Share on other sites

On 13.10.2021. at 20:20, somilenko said:

Sumnjam, budući da ima ground za uzemljenje ručice, al' ajd da vidimo ša @NL. kaže kada se malo poigra sa njim...

 

On 13.10.2021. at 20:18, srdjan_cvetkovic said:

Da odgovorim sam sebi…mislim da je ovo RCA Phono samo oznaka za najobičniji linijski analogni ulaz i ništa više.KlimaxDsmConnections.png

On 13.10.2021. at 20:52, sondek said:

Phono je za njih oznaka za RCA ulaz ili izlaz,zapravo tip konektora.Da vas ne zbunjuje.Ima redovan rca i balansirani ulaz i tu se da prostite ubode fono sekcija ili neki drugi analogni ulaz.Postoji fono sekcija za analognim i digitalnim exakt izlazom.Urika 1 i Urika2. Ne verujem da se to promenulo jer bi obesmislilo klimax gramofon u koji ide Urika phono sekcija. Na jeftinijim dsm uredjajima majik i akurate postoji fono sekcija.

Nažalost tako je. RCA phono je oznaka za obični RCA ulaz. 

Phonostage koji je predviđen da radi sa Klimax DSM-om je Linn Urika. Postoji u 2 varijante.

Urika 1, to je "obični" phonostage, koji se montira u gramofon (kao Naim Prefix), a sa DSM-om se spaja analognim balansiranim XLR kablom.

Urika 2, je phonostage sa ugrađenim analog to digital konvertorom. Spaja se Exakt vezom (Linnova patentirana veza, koja koristi mrežne UTP kablove) ili optičkim kablom. Optička veza je ograničena na 96/24, dok je exakt 192/24.

Bilo koja od dve Urike zahteva eksterno napajanje, koje se zove Linn Radikal. Radikal pored toga što napaja Uriku, napaja i motor.

Urika (1 ili 2) i Radikal su standardna oprema uz Linn LP12 Klimax klase.

Dakle, ako uz Klimax DSM budem želeo adekvatan phonostage, moraću gramofon da apgrejdujem na Klimax nivo.  

 

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, nkrgovic said:

Ti kapiras da je to bukvalno ista stvar? :)

Pa, nije bas tako ☺️. Ovako se omogucava da najkvalitetniji dak ide na visoke, manje kvalitetni na niske. Naravno, sve se svodi na to kako na najjeftiniji nacin iskoristiti postojecu gvozdjuriju i izvuci iz nje maksimum, sto je moj pristup ovom hobiju. Konkretno, ranije kao i sad, koristio sam tri digitalna ampa na bas panelu i 4 suba, na srednje-visokim klasican AB amp. Sa starim XO, analogni in/out procesiranje digitalno, na srednje visokim (400Hz do 20KHz) imao sam tri konverzije, na bas panelu i subovima cak pet. Morao sam da koristim analogne IN na digitalnim ampovima.

Implementiranjem novije dsp/xo, broj konverzija za ceo opseg sveo sam na jednu

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, NL. said:

 

Nažalost tako je. RCA phono je oznaka za obični RCA ulaz. 

Phonostage koji je predviđen da radi sa Klimax DSM-om je Linn Urika. Postoji u 2 varijante.

Urika 1, to je "obični" phonostage, koji se montira u gramofon (kao Naim Prefix), a sa DSM-om se spaja analognim balansiranim XLR kablom.

Urika 2, je phonostage sa ugrađenim analog to digital konvertorom. Spaja se Exakt vezom (Linnova patentirana veza, koja koristi mrežne UTP kablove) ili optičkim kablom. Optička veza je ograničena na 96/24, dok je exakt 192/24.

Bilo koja od dve Urike zahteva eksterno napajanje, koje se zove Linn Radikal. Radikal pored toga što napaja Uriku, napaja i motor.

Urika (1 ili 2) i Radikal su standardna oprema uz Linn LP12 Klimax klase.

Dakle, ako uz Klimax DSM budem želeo adekvatan phonostage, moraću gramofon da apgrejdujem na Klimax nivo.  

 

Potpuno se slazem da je urika najbolji izbor uz MC glavu,narocito sto se eliminise uticaj kablova koji nije mali na ultratihi signal iz MC.

Naravno da nije jedino resenje i moze se koristiti bilo koja fono sekcija.Ako cemo od Linn tu je dosta jeftiniji i versatilniji Uphorik.On ima i MM i MC sa dosta podesavanja kojim se lepo da uskladiti sa bilo kojom glavom pa je ipak veci allrounder ako se pozeli nesto drugacije.Obzirom na celu zayebanciju sa Radikal mislim da je odlican izbor.Radikal steta imati pa ne uraditi kompletan apgrejd i motora jer je to dvojno napajanje, ali to je dosta skupa zabava. Uphorik je dobio sjajne ocene i hvale ga dosta korisnici.

https://www.rococosystems.com/product/linn-uphorik-phono-stage/

Link to comment
Share on other sites

Sa tolikim znanjem i iskustvom u hifi verujem da mozes bolje za ovaj forum. Podeli neko svoje licno iskustvo, imas i odlican sistem, predstavi ga ili barem neku komponentu. Cemu tolike godine provedene samo sa ponekom cinicnom upadicom na dnevnom nivou. Unapred hvala.

Link to comment
Share on other sites

On 15.10.2021. at 8:52, damic said:

Pa, nije bas tako ☺️. Ovako se omogucava da najkvalitetniji dak ide na visoke, manje kvalitetni na niske. Naravno, sve se svodi na to kako na najjeftiniji nacin iskoristiti postojecu gvozdjuriju i izvuci iz nje maksimum, sto je moj pristup ovom hobiju. Konkretno, ranije kao i sad, koristio sam tri digitalna ampa na bas panelu i 4 suba, na srednje-visokim klasican AB amp. Sa starim XO, analogni in/out procesiranje digitalno, na srednje visokim (400Hz do 20KHz) imao sam tri konverzije, na bas panelu i subovima cak pet. Morao sam da koristim analogne IN na digitalnim ampovima.

Implementiranjem novije dsp/xo, broj konverzija za ceo opseg sveo sam na jednu

 Nismo se razumeli... Kapiram ja da ti imas nesto sto si sam pravio i da tu ima sta vec - ali ja sam pricao o implementaciji koju imas u Linn zvucnicima:

 Ako digitalni signal ide do DSP/Digitalne skretnice, a onda do X D/A konvertora - onda je potpuno sve jedno koliko integralnih kola ima u jednacini. OK, ako bas hoces, iz nekog razloga, da koristis razlicita onda nije - mada kapiram da ti to radis da bi ustedeo?

 Ako imas DSP/Skretnicu u digitalnom domenu, onda je sve jedno da li imas jedan integralac koji radi sve, ili imas po jedan za svaki opseg. Sve dok svi citaju iz istoga bafera i rade sa istim signalom, ti sve jedno imas paralelnu obradu podataka. Da li imas jedan ili X cipova, nista tu ne menja, uostalom, mozes i da u jednom imas vise core-ova.

 Resenje koje Linn koristi je, osim sto sprecava igrariju sa zamenom, verovatno najbolje moguce - bar teoretski. Naravno, prakticna vrednost zavisi od upotrebljenih alogoritama...

Link to comment
Share on other sites

On 13.10.2021. at 13:33, sondek said:

Sve razumem, mozemo da se vidimo ovih dana da cujes razliku od jedne komponente. Kao da slusas druge zvucnike.

Potvrdjujem :)

Razlika je stvarno vrlo znacajna.

Kao i uvek - kad bi "samo" moglo da se uzme najbolje od obe varijante i spoji u jednu...

Link to comment
Share on other sites

Na muci sam, kad volem i jedno i drugo. EAR grejalica ima sjajne srednje koji mi fale, pored toga sto je odlicna za prelazni period dok ne krene grejna sezona, a linn ima brutalnu detaljnost i preciznost basa. Stize uskoro novi amp na probicu pa cemo videti gde smo.

Slatke muke audiofilicarske, nek su nam to samo jedine.

Link to comment
Share on other sites

Danas sam imao veliko zadovoljstvo da poslušam jedan brutalni Naim sistem! Prikljucene su na njega bile Dynaudio kutije.

Sistem je sastavljen od NDX2+Supercap, NAC252+Supercap, NAP300, a radio je sa Dynaudio Heritage Special kutijama (druge po redu, gledano od police). Kablovi Super Lumina i interkonekti i zvučnički…

Aaauu kakva brutalna prezentacija i kakav fenomenalni zvuk iz Heretage special. Da nije samo do zvučnika (koji su btw fenomenalni) dokazuje se lako, priključivanjem istih na Atom. Fino i to svira, ali… isprano, bledo i neubedljivo u odnosu na to kada se priključe na zverski sistem sastavljen od komponenti. 

Julian Vereker bio bio ponosan da je to čuo, to je Naim! Kapa dole!  :klanjanje
 

P.S. Odmah sam pomislio kako li bi ovaj sistem poterao @Delija-ine velike Dynaudio Confidence 50 zvučnike! Mogu samo da zamislim kakav bi to tek vatromet bio!

 

C09BA439-367A-49D4-8167-E0D27D3DA61F.thumb.jpeg.740a5da2b42fb4a7aef0ff05a40a587e.jpeg

 

1B37E6FA-6BCB-4270-B0DD-7D3D1C691EAE.thumb.jpeg.3f347ecb69a9dd7cf33e513fc2126758.jpeg

 

1A9EBB3D-D037-4471-AEE8-01BE128AF0D2.thumb.jpeg.bc0a88878704d6949c69935cc09bc505.jpeg
 

07E3C197-B9DD-4C92-8B77-C12B691CF1B0.thumb.jpeg.f7112c44d1684b8fee3c3774e2fc9f35.jpeg


F6D37E2C-73B0-418B-9C26-D39DC30F9CFE.thumb.jpeg.691814a5576a1c5b35b3190237eacabb.jpeg

 

3B82C7CA-9BB5-4E13-8A3E-4B1CC9AA4E48.thumb.jpeg.29a7467c08d459291f9c5a6183bc4751.jpeg

 

D472E888-009B-417D-99D4-E2C12CCC2BF4.jpeg

08B2700E-9719-4246-A676-6561E8319132.jpeg

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, NL. said:

Sistem je sastavljen od NDX2+Supercap, NAC252+Supercap, NAP300, a radio je sa Dynaudio Heritage Special kutijama (druge po redu, gledano od police). Kablovi Super Lumina i interkonekti i zvučnički…

Naim 555PS. Ne ide SuperCap na plejere, samo na pretpojacala. Ovo je, mislim, verzija koja nije DR, ali nisam siguran...

Link to comment
Share on other sites

Ozbiljna naim kombinacija.Verujem da je sa DY odlican par.Od jeftinijih do skupljih komponenti uvek su bili match.Slobodno se mogu ignorisati preporuke za velikom snagom kod DY kad je naim u pitanju.Takav tip predimenzioniranih napajanja i neosetljivost na pad impedanse je upravo ono sto im treba.Ne postoji naim kome smeta 4ohm, i manje od toga. Tonski se takodje dobro uklapaju, nema ni traga hladnom zvuku i taj poznati naim bass sigurno lezi najvecem broju DY vlasnika.

Link to comment
Share on other sites

Tako je… nažalost :(

Kada sve uzmem u obzir, dolazim do nekoliko zaključaka:

1. Naim elektronika zvuči fenomenalno, ima i dalje taj autentični zvučni “signature”, koji je strašno dopadljiv - dinamika je zaista impresivna, prosto čoveka ostavi bez daha već nakon 5min slušanja. Uopšte ne čudi da ima toliko vernih obožavalaca.

2. Ali taj “izvorni”, zavodljivi Naim zvuk, kako ga je pokojni Vereker zamislio, danas košta jako, jako puno. Bojim se da zbog toga ljudi kupuju i dalje stare NAC-NAP kombinacije, jer dobijaju staru Naim magiju po normalnijim cenama. Problem su ta silna dodatna napajanja koja poskupljuju celu priču drastično, ali bez njih nema ni tog vrhunskog zvuka.

3. Unity serija (Atom, Star, Nova), je korak u drugom pravcu. Daleko od toga da zvuče loše - upravo suprotno, zvuče super, ali ne mogu da se porede sa NAC 252 - NAP 300. Nažalost ni Supernait 3 ne može da dobaci do toga. Ali to se i ne ocekuje, jer nisu u istom cenovnom razredu. 
 

Dakle, i novi Naim zvuči odlično, ali nažalost za taj zvuk je potrebno uložiti mnogo novca. 


Ako celi sistem podelim na tri dela - 1) izvor, 2)pojacalo+pretpojačalo i 3)zvučnici, za deo pod brojem 2 bih bez mnogo razmišljanja izabrao Naim 252-300. Uopšte me ne čudi što su godinama ljudi uparivali Linn LP12 sa tim NAC-NAP kombovima, jer onda čovek ima delove pod 1 i 2 koji su fenomenalni. U moderno vreme, uz LP12 treba dodati i digitalne izvore. Što se tiče dela pod 3, tj.zvučnika, oni po mom mišljenju treba sa budu otprilike u cenovnom rangu dela pod 2. Dakle, mislim da nisam mnogo promašio kada sam pomenuo da bih rado čuo tu Naim elektroniku sa Dynaudio Confidece 50 :) Mislim da čak ne bi bilo potrebe ni za dodatnim sub-ovima.

 

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, NL. said:

Dakle, mislim da nisam mnogo promašio kada sam pomenuo da bih rado čuo tu Naim elektroniku sa Dynaudio Confidece 50 :) Mislim da čak ne bi bilo potrebe ni za dodatnim sub-ovima.

Nikola!? :screwy S`i normalan, ne čačkaj u subove. Biće katastrofa! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...