Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

 "Space" to zvucno upegla na 90% i vecina od nas nije cula neki ozbiljniji problem uz koriscenje SO, jer alatka vrlo dobro funkcionise.Mislim da bi u boljim sobama bilo tesko odoleti koriscenju te funkcije. Uostalom, vecina forumskih sistema nisu ni blizu na 90%.Soba da se razumemo uopste nije mala,moguce je napraviti trougao od 2.5 -3m za slusanje,ne sedi se kao kod mnogih drugara uza zid,vec se uz takav trougao za slusanje moze dobiti barem 1m iza slusaoca.Razlike medju izvorima fantasticno prikazuje. Secam se da me je Nikola pozvao da cujem isplati li se ulozen novac u odnosu na Majik ...razlika jako velika.Pritom,i sam Linn forsira da soba vise ne treba da bude problem i ne razumem cemu otpor prema koriscenju opcije oko koje su se trudili,mislim naravno na S.O.

Link to comment
Share on other sites

Ne kazem da bi to bio i moj izbor.Uostalom vidi se i gde sam ja zavrsio sa hifi-em...u apsolutno najkomplikovanijoj za zivot varijanti. Ali ako si vec resio da pristanes da digitalizujes gramofon, onda koristi i sve prednosti digitalije.Ja vrlo tesko prihvatam nove stvari,ali taj digitalizovan gramofon opet zvuci dosta bolje od streaminga.Opet s druge strane to ne mora biti moj izbor da bi mi se svideo. Zapravo retko negde odem,a da se drugacijem pristupu ne obradujem i slusam mu prednosti. Sve ima svoje dobre i lose strane, svaki pristup. Ovaj koji uz pomoc Dsp moze da se resi velik problem sobe ne moze biti bolji i prakticniji...Ja jesam nesto vremena potrosio NL da ubedim da izabere manji Klimax plus woofer,ali uopste ne mislim da je pogresio ...izabrao je da proba najbolje i skidam mu kapu.Sama razlika od Majik do Klimax je dovoljna za veliko zadovoljstvo. Mslm nema potrebe ga kvariti nekom pametovanjem ...ispada bas kiselo grozdje.

 

Link to comment
Share on other sites

Vidim, da su svi ucesnici na ovoj temi stava, veliki zvucnici za veliku prostoriju, mali za malu, sto je krajnje POGRESNO. O tome je bilo reci pre dve-tri godine, verovatno na temi, Akustika (prostorija), pozicioniranje…… gde sam linkovao izvrstan topic naseg velikog strucnjaka, nazalost preminulog pre dve godine, Boggy – Bogic Petrovic.  Bio je dosta aktivan na domacem Rumskom forumu kao i Gearspace (pre Marta o.g. - Gearslutz). Oba ova foruma namenjena su profesionalcima i sigurno su bolje upuceni u materiju od nas.

Probao sam da nadjem temu na Gearspace-u, medjutim,  nisam uspeo da je nadjem, iako ovi kazu da su sve teme dostupne i sa novim imenom foruma.  Uglavnom, na mom postu od pre oko dve godine, nalazi se grafik i objasnjenje preneto sa Gearslutz-a. Iskreno, search engine na ovom forumu nije mi po volji, koga interesuje, naci ce.

Ukratko, jedino ogranicenje kod velikih kutija je njihova sama fizicka velicina, ako ne mogu da stanu u prostoriju, a resenje se nalazi u volume control-i. Problem sa basom koji je izrazeniji kod velikih kutija, nema blage veze sa velicinom, resava se na drugi nacin.

Link to comment
Share on other sites

Vratih se kuci posle 15 dana odmora. Stan se nagrejao kao rerna, racunam trebace bar 3 dana da se zidovi ohlade uz pomoc 2 klime. Delom sam u potkrovlju sa kulama od monokristalnog bakra iznad dve sobe. Pogledam hifu i pomislim kakav ce dodatni pakao od vrucine da naprave jos 12-13 lampi grejuci se do 60-70 stepeni. Rekoh sebi "no chance Hose", makar do septembra muziku sa te-vea slusao.

Pobedim lenjost u sebi da prekopcam prvi put od kad sam pazario Majik Dsm na Quadove...Kakva milina za usi izlazi iz Esl posle 15 dana pauze od muzike...al smo mi fifisti jedna razmazena deca.Pa to zvuci sjajno,pokrenuto,detaljno, cisto...pustim neki vocal jazz (Roberta Gambarini) i zvucnici sijaju svim onim sto im najbolje ide... anđeoskim otpevanim vokalima i detaljnim srednjim tonovima.Sve se jasno i bez agresije cuje na maloj glasnoci,probam malo da pojacam i napravim malo galame i vidim greje li se tu sta, zakaslje li se Majik ...sve isto.Utisam i zaspem ko beba do 3 u dnevnoj uz jazz24.org.

Kako nam svima, pa i nasim usima treba malo odmora i slane vode za total refresh od sopstvene razmazenosti.

Link to comment
Share on other sites

Super, nadam se da je provod bio odličan i da su baterije pune! :D 

Meni je baš drago da čujem da Majik DSM može sam da gura elektrostatike. Još kada kroz SO blago pojačaš bass shelf, biće još bolje :) 

Mislim da bi ovih dana bilo pravo vreme da konačno ispitaš mogućnosti uticaja svog SO :D . Ako već nisi, kroz Kazoo registruj svoj DSM, a zatim otvori nalog na https://www.linn.co.uk/account/music-systems# . Zapravo, možda treba prvo da otvoriš nalog na linn sajtu, a da nakon toga registruješ DSM.

Kada gornje obaviš, pred tobom su dve mogućnosti. Prva, da koristiš SO v1, koji je dostupan preko programčića "Konfig", ili da koristiš SO v2, koja je dostupna na linn sajtu, on je web-based aplikacija. Pretpostavljam da si u Konfig-u već izabrao svoje svučnike i selektovao ih. Kako tvoji ESL nisu precizno izmereni sa SO, program će da koristi ucrtanu poziciju na kojoj se tvoji zvučnici nalaze da izračuna gde se nalaze modovi sobe, pa da u skaldu sa tim uradi korekcije.

Razlika izmedju SOv1 i SOv2 je sledeća:

SOv2 ima naprednije algoritme za računanje i dozvoljava unos sobe nepravilnog oblika. Kada sve dimenzije i pozicije izmeriš i ucrtaš, sledi fajn tjuning koeficijenata absorbcije materijala (beton, cigla, gips, drvo, staklo), zatim unos sobne temperature i vlažnosti vazduha (kažu da od poslednja dva dosta zavisi brzina prostiranja zvuka), te na kraju sledi dodavanje/oduzimanje "energije basa", tj.podizanje ili spuštanje bass shelf-a . To je klizač koji može da se pomera od 0% do 100%.  Maksimalnih 100% je potpuni flat, bez dodavanja bilo kakve"grbice" u bas području, dok 0% pravi veliku grbu, koju nisam nikada ni probao, jer kao što znaš moji problemi idu u drugom pravcu. Linn predlaže da klizač po default-u bude na 80% flat. Ali sa time nakon izvrčenih merenja možeš dosta da se igraš, da jednostavno napraviš nekoliko preset-a, pa da ih menjaš "on the fly" (što bi rekao Delija :) ) i biraš šta tvojim ušima najviše prija. Najveća mana SOv2 jeste to što ne dopušta manuelno igranje sa pojedinim modovima, tj. ne dopušta uticaj na pojedine delove frekventnog spektra.

 

SOv1 ima manje napredne algoritne za automatsko računanje, jer dopušta unose mera samo za sobe pravilnog oblika (kvadra). Ali je zato njegova ogromna prednost to što dopušta manuelne unose svega i uopšte manuelni override svih automatski dobijenih parametara za korekciju. SOv2 deluje kao profi software u odnosu na v2, koji je baš user friendly. Ja koristim v1 u kombinaciji sa merenjima u REW-u. Kada podesiš sve manuelno (ili kombinacijom manuelno-automatski) u v1, samo eksportuješ preset kao fajl, koji onda možeš i da otvoriš koristeći SOv2.

Eto trudio sam se samo da te zainteresujem malo za SO, a kada kreneš možemo dalje da se čujemo da ti dodatno pomognem. 

Link to comment
Share on other sites

On 31.7.2021. at 6:51, damic said:

Vidim, da su svi ucesnici na ovoj temi stava, veliki zvucnici za veliku prostoriju, mali za malu, sto je krajnje POGRESNO. O tome je bilo reci pre dve-tri godine, verovatno na temi, Akustika (prostorija), pozicioniranje…… gde sam linkovao izvrstan topic naseg velikog strucnjaka, nazalost preminulog pre dve godine, Boggy – Bogic Petrovic.  Bio je dosta aktivan na domacem Rumskom forumu kao i Gearspace (pre Marta o.g. - Gearslutz). Oba ova foruma namenjena su profesionalcima i sigurno su bolje upuceni u materiju od nas.

Probao sam da nadjem temu na Gearspace-u, medjutim,  nisam uspeo da je nadjem, iako ovi kazu da su sve teme dostupne i sa novim imenom foruma.  Uglavnom, na mom postu od pre oko dve godine, nalazi se grafik i objasnjenje preneto sa Gearslutz-a. Iskreno, search engine na ovom forumu nije mi po volji, koga interesuje, naci ce.

Ukratko, jedino ogranicenje kod velikih kutija je njihova sama fizicka velicina, ako ne mogu da stanu u prostoriju, a resenje se nalazi u volume control-i. Problem sa basom koji je izrazeniji kod velikih kutija, nema blage veze sa velicinom, resava se na drugi nacin.

Interesantan post! Krenuo sam da čitam teme kooje si pomenuo, pa kada dođem do teme koju si pominjao.  

Link to comment
Share on other sites

Nikola hvala na nesebicnoj pomoci kao i uvek.Ne bih nesto cackao S.O. jer je zvucni balans trenutno odlican, a postoji i drugi problem koji se zove gramofon koji ide preko Tim de Paravichinijeve fono sekcije u EAR.Nema fono sekcije u mom Majiku,a mislim da je tu isla MM verzija.Ovih dana cu da aktiviram preamp i da Majik ustvari koristim kao snagas,cak cu probati i da Ds utaknem u Ear kao izvor zvuka,pa da vidim sta mi vise legne.Dao sam Tozi da mi izlemi kabl u tu svrhu.Lako se jednim klikom misa pretvara u pre/power ili all in one.Cak je pro/power ulaz isti ...samo se odabere u meniju.Neverovatno je fleksbilna naprava moze da radi kao streamer sto sam probao sa Numerikom i zvucni napredak je bio jako velik.Moze biti samo dac, preamp, poweramp ili all in one.Jedno po jedno ispitacu sve funkcije vremenom.Cim malo zahladi sledi streamer plus Novi Acoustic Invader dac proba.Vrlo ozbiljnu ulogu igra transport,kad smo probali Karik plejer kao transport i AI dac i to je zazvucalo outofthisworld,brutalan dac dve klase bolji od prve verzije.

U svakom slucaju spasao sam se za letnji sistem,i nisam pogresio sto sam ipak uzeo all in one verziju,ima toliko mnogo opcija.

Btw bas je ustvari odlican sa quad/majik kombinacijom,vrlo cist.Ja volim malo masnije ali da ostane cist bass i neka ipak za nijansu veca dubina i struktura koju sa Ear imaju.Ear ima vanserijski bass.Svakako mi je u nekom razmisljanju skorom woofer. Slusao sam kod Pece u Bgd Quad sa Rel-om i to je baš brutalno.Koncert ili film uz Quad esl 😍 ...a nisam mu poverovao da moze bolje nego uzivo.Zapamtio sam kad je to napisao davnih dana na forumu i pomislio "sta li mu je" ?

 

Link to comment
Share on other sites

Evo isprobah i verziju koriscenja streamerom i njegovim dac-om kao izvorom u Ear preamp,pa onda nazad u snagas.Time sam presao sve opcije Majika.To je dosad ubedljivo najbolja kombinacija.Dobio se nesto se dosta bolji bass i manje otopljenje koje zvuk cini manje sterilnim i daje onaj lep upliv u prirodne srednje tonove.Detalnost je mnogo veca i stereoefekti i 3d su odlicni.Magic bije imace glas da malo zvuci ko CD,stagod to znacilo. Mogu da kazem da se i to malo smanji. Sve to treba uslovno shvatiti, kao i da je Esl uz dodatak Raal je prilicno strog sudija...zapravo prikazuje stvari onakvim kako jesu,bilo da je zica, izvor,amp ili minimalna razlika u podesavanju gramofona.

Mogu sad i da kazem sata su najbolje i najslabije tacke uredjaja.Najbolji je kao izvor i odlican kao streamer,snagas u njemu je najvece iznenadjenje i sadasnje odusevljenje maltene vodi ka tome da prodam Ear899 sto je jako,jako cudno...zapravo realnije vodi ka refreshu i da nije promene ampa to nebi bilo tako jasno.Nakon toga kao all in one radi dobar posao ali mu tome smeta ocigledno malo preamp koji je digitalni VC.Kad se prikaci pravi preamp jednostavno je sve bolje,pa i dosta glasnije i energicnije. Rekao bi da koristiti ga kao preamp i nije nesto,i naimov amp ga je na proslogodisnjoj probi ozbiljno nadsvirao.

Ipak kad se uzme u obzirom da je to entry level i sama mogucnost da se sa zahtevnim zvucnicima pokaze u jako lepom uravnotezenom tonu i bez nekih ociglednih mana govori dosta.Jedan kompletan sistemcic u maloj kutiji,telefon i par zvucnika i moze lepo da se uziva.Amp za slusalice je dobar,pogoni SH Hd800 jako lepo,sve sto bih pozeleo vise od njih je i ono sto sa drugim ampovima primecuju,malo vise vetra u basu i to su cak ispravili na novijoj verziji. Jedino sto kod sebe nisam cuo je fono sekcija,vec samo jednom na kratko u salonu i nije mi dovoljno za neko misljenje. Space nisam probao,nema nekih problema sa sobnom akustikom kad se dipolima da dosta mesta iza njih...tiha voda breg roni i sosa sad vec sve redje mitinguje.

Link to comment
Share on other sites

Na preporuku Ace uzeo sam 64-10, rekao mi je da boljim i skupljim modelima za ovu moju potrebu ne bih nista dobio samo bi vise platio.Jako posteno.Kupio sam ih direktno od njega, ali ima tome sad vec 2-3g pa uopste ne znam da li da kazem cenu.Bila je vise nego korektna,sigurno u pola od onog sto se nalazilo u to vreme kod stranih prodavaca,mozda i vise.Broj na sajtu je njegov,on me je i nesebicno posavetovao kako da se napravi ST sa jednostavnim podesavanjem glasnoce,a Gidjga je dodatno razradio ideju tako da imam i selektor sa par reznih frekvencija.

Link to comment
Share on other sites

Само још једно питање и да завршим са скретањем са теме…која усмереност тог рибона је најбоља - класично директна усмереност ка слушаоцу или некако другачије?

Link to comment
Share on other sites

On 4.8.2021. at 15:34, sondek said:

Na preporuku Ace uzeo sam 64-10, rekao mi je da boljim i skupljim modelima za ovu moju potrebu ne bih nista dobio samo bi vise platio.Jako posteno.Kupio sam ih direktno od njega, ali ima tome sad vec 2-3g pa uopste ne znam da li da kazem cenu.Bila je vise nego korektna,sigurno u pola od onog sto se nalazilo u to vreme kod stranih prodavaca,mozda i vise.Broj na sajtu je njegov,on me je i nesebicno posavetovao kako da se napravi ST sa jednostavnim podesavanjem glasnoce,a Gidjga je dodatno razradio ideju tako da imam i selektor sa par reznih frekvencija.

Овај модел се сада производи у Београду, Напијало је главни и одговорни за ту причу. 110евра комад.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, ab said:

Овај модел се сада производи у Београду, Напијало је главни и одговорни за ту причу. 110евра комад.

To je sjajna cena za taj driver,najbolje je da se koristi od 10k, vrlo je slican 70-10, osim sto je manje osetljivosti (91db). Dugo godina sam ga koristio uz Contour 3.3 kao neku vrstu supertweetera.

Link to comment
Share on other sites

44 minuta ranije, ab said:

Упарио ми је пар са 94дб што је супер, обично има те са мањом осетљивошћу али ето може да се исчачкају и ови.

To je sjajno za toliko mali ribbon, s obzirom da je 140-15d 95db

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, pollux said:

To je sjajna cena za taj driver,najbolje je da se koristi od 10k, vrlo je slican 70-10, osim sto je manje osetljivosti (91db). Dugo godina sam ga koristio uz Contour 3.3 kao neku vrstu supertweetera.

Upravo tako je i meni rekao,na tim visokim frekfencijama nema razloga za boljim.Cena je fantasticna(takva je i bila i mislio sam da je mozda podignuta), ja sam uz njih dosao do supertweetera za normalnu sumu, koji bi me kostali jako mnogo.Uopste nisu jeftina stavka.Uz quad odlicno rade.Moji su zvucnici nominalno 8ohm i 86db ,tako da sam samo gledao kako da ih utisam.Uz tu cenu stvarno cudo kako nema vise diy projekata kod nas.Verovatno se, kao i ja, u startu ljudi uplase cena sa stranih sajtova...i onda nalete na sajtu na Acu i uvere se kakav je sjajan lik.

Ako nije problem,dali smo punu informaciju,vratimo se temi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...