Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

9 sati ranije, damic said:

Ne bi bilo lose da Nikola postuje nove spl/waterfall  grafike, sa i bez SO. Zadnjih dana bilo je mnogo price pre svega o sobi kao krivcu. IMO, ne verujem da je rec o prostoriji, slicnu sobu ima dosta clanova foruma koji stanuju u novijim stanovima gde je dnevna soba sastavljena sa trpezarijom, kuhinjom, predsobljem i sl. 

Simetricna soba je imperativ sto se tice imidzinga, ali nije toliko bitno sto se tice SQ. Sa druge strane, asimetrija odgovara basu, nikad 2 dobra zajedno. 

Ceo sistem je tip-top, rcs napredan, sumnjam na nekorektno podesne parametre SO. 

Hoću naravno, probaću možda već sutra da sprovedem merenje :) U odnosu na prethodna merenja od pre mesec dana, zvučnici sada ne stoje na istoj poziciji, ali dobro, to ne bi trebalo da bude previše problematično, jer i sada kada su na novoj poziciji, kada isključim SO tutnje vozovi na isti način (nažalost). Sada sam zvučnike pomerio tako što sam ih približio na 20cm od prednjeg zida (a bili su na 65cm od prednjeg zida). Sada ih slušam malo glasnije, što sam i želeo, a mislim da sam izgubio jako malo od dubine scene, a dobio sam malo na tom osećaju opuštenijeg slušanja.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, Delija said:

To smo vec konstatovali. 

Za ovo ispod sam prilcno siguran da je merenje validno.

 

 

BTW, frekvencije oko 30-40 Hz su vrlo problematicne u stambenom prostoru. A i ono ispod, mada to retko ima bas neku ozbiljnu energiju. Cak i takvi filmovi su izuzetak.

Kad budes dosao kod mene - podseti me da ti pustim intro filma Blade Runner 2049 koji na tom opsegu ozbiljno drma ne samo moj stan, nego i okolne. Ne "mumla", ne "brlja", vec jednostavno snimak ima jako puno energije na tom opsegu. Isao sam po stanu i stavljao filcane podloske na svim vratima koja nisu fiksirana dovoljno cvrsto kada su zatvorena - jer se trese sve zivo. I kad fiksiram sama vrata - trese se mehanizam brave. Komsijama sa totalno druge strane hodnika - na skoro 50m od mog stana se tresu vrata - dosao komsa da prijavi smejuci se - vec je znao ko je dezurni krivac :)

https://beqcatalogue.readthedocs.io/en/latest/aron7awol/56737562/

7021ZCp.jpg

:) pa da, te niske frekvence prolaze kroz zidove, kroz sve živo!

Setio sam još jedne zanimljive stvari. Pre par meseci (još je bilo hladno napolju) je u mojoj ulici, na 20m od moje kuće, bio parkiran i duže vreme radio i grejao se komšijin dizel auto. To je u celoj kući stvaralo groznu tihu buku, koja se nije čula kad izađem napolje, već samo kad uđem unutra. Ne samo kod mene u radnoj sobi, već i u dnevnoj, a i na spratu u ostalim sobama. Taman kada sam mislio da izađem i zamolim komšiju da ugasi auto, on je otišao :) 

Ta grozna frekvenca me jako podseća na ovo što čujem iz zvučnika na oko 35Hz, samo se tada čulo dosta tiše, odnosno čulo se kada je kod mene u kući tišina. A da ponovim, kada izađem napolje, buke nema, čak jedva čujem da taj ato radi. To je sigurno frekvenca na kojoj rezonira cela kuća. Verovatno je Sondek bio u pravu kada je rekao da bi pojačavanjem zvuka na toj frekvenci došlo do rušenja zidova :) To je ona stara priča da je vojsci zabranjeno da maršira preko mosta, jer ako se bat koraka poklopi sa frekvencom na kojoj most osciluje - ode most u vodu :)       

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, TurboMaximus said:

Proveri šta radi polica. Bilo bi interesantno. Stavi uređaje na bilo šta i uradi merenje.

Razumem sada, hvala! :)  Dobra opaska. Kada sam merio pre mesec dana, uređaji su mi stajali na vrhu Ikea Kalax police, u kojoj mi stoje ploče - a koja je sumnjivog kvaliteta naravno. Sada sam uređaje vratio u Naim Fraim policu.   

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NL. said:

Prvo da se zahvalim svima na konstruktivnim komentarima i pomoći, uz izvinjenje što nisam ranije odgovorio. 

Naravno ne isključujem mogućnost da sam negde zeznuo stvari, ali precizno sam pratio uputstvo za REW. Za UMIK-1 sam koristio odovarajući kalibracioni fajl, postavio sam ga na tripod tačno na mesto sa kojeg slušam, u visini ušiju, usmerio sam ga napred - tačno između prednjih zvičnika. Zatim sam takođe prateći uputstva podesio visinu reprodukcije test signala, kao i osetljivost mikrofona.

Pokušao sam najpre da izmerim jedan pa drugi zvučnik, ali sam došao do zaključka da kada merim oba istovremeno dobijem rezultat koji nije prosti zbir, te da je primena SO veoma komplikovana u tom slučaju. Evo posebnih merenja levog i desnog zvučnika, a zatim L i D zajedno, pa na kraju L i D do 3kHz. Sva merenja sam vršio bez oputrebe SO.1523934055_2021-07-20(1).thumb.png.d471877792e10427d4e010b7fd1b3c4a.png

 

2021-07-20.thumb.png.ed175a368b8f4d182cdd555a77ca2bef.png

 

1855343809_2021-06-12(3).thumb.png.34059dde23a08c2af60d60f5d109fe32.png

 

382179634_2021-07-20(2).thumb.png.e9e1f430ebff3b8f38fd0aa63a86cf9e.png

 

       

 

Ovo poslednje ravno do 3 kHz recimo da ima 0.000001% sanse da bude korektno merenje bez ikakve korekcije :)

Kako, zasto? Pojma nema. Mozda @damic ima neku ideju.

Kad te ne bude mrzelo - obrni jos jednu turu merenja.

Link to comment
Share on other sites

10 sati ranije, Delija said:

Od tih 10 dB izmerice tacno "pola" i to drugu polovinu - "0" kao vrata :)

Nemoj biti skeptik, znači, lepo staviš one Emit M20 na ploču od bambusa (mora ona iz Ikea-e) i sviraće ko' Confidence 50, a Confidence prodaj i kupi još ploča od bambusa za ATP3 vufere, da zameniš SVS i još ti ostane pozamašan kusur. Postaraj se da kupiš dovoljno bambusa i za Devialet, tu će ti biti najveća razlika (mada, sada kada imaš bambus, možeš i njega da zameniš za recimo neki Marantz PM550 iz 70-ih) i malo da ti ostane za zalihu, jer kada na forumu objaviš merenje (pre i posle) ima da planu ko' svinjetina za Đurđevdan...

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, somilenko said:

Nemoj biti skeptik, znači, lepo staviš one Emit M20 na ploču od bambusa (mora ona iz Ikea-e) i sviraće ko' Confidence 50, a Confidence prodaj i kupi još ploča od bambusa za ATP3 vufere, da zameniš SVS i još ti ostane pozamašan kusur. Postaraj se da kupiš dovoljno bambusa i za Devialet, tu će ti biti najveća razlika (mada, sada kada imaš bambus, možeš i njega da zameniš za recimo neki Marantz PM550 iz 70-ih) i malo da ti ostane za zalihu, jer kada na forumu objaviš merenje (pre i posle) ima da planu ko' svinjetina za Đurđevdan...

Pokušaću da ti objasnim.

@NL. ima dobru policu. Misliš li da je skupa zato što ima, recimo, dve noge spreda? Bilo bi interesantno da je merenjem uporedi s nečim, bilo s čim. Ja sam radoznao. Ti?

Link to comment
Share on other sites

@TurboMaximus

Objasnio si mi da NL ima skupu policu sa dve noge sa prednje strane i to može imati uticaja na gramofon i lampe koje imaju povišenu mikrofoničnost ali ne i na digitalni ulaz SS uređaja, koji se i koristi za generaciju tona za merenje, sigurno ne u toj meri da obrije one pikove na niskim tonovima, koji se javljaju na graficima.

Takođe ima i skupu opremu, za koju sumnjam da proizvođač već nije uradio kršteno kućište ali me više me zanima SO i anomalije u merenim rezultatima.

Link to comment
Share on other sites

Mani se pretpostavki, deficitarno si informisan. 

Predlog je da izmeri. Ako sam dobro razumeo, prvobitno merenje radio je s uređajima na stelaži. Pikovi koje generiše prostorija neće nestati, ali mogu da se promene. Neki od pikova možda imaju drugo ili višestruko poreklo. Mogu da iskrsnu i neki novi. 

Link to comment
Share on other sites

17 sati ranije, NL. said:

Evo posebnih merenja levog i desnog zvučnika, a zatim L i D zajedno, pa na kraju L i D do 3kHz. Sva merenja sam vršio bez oputrebe SO.1523934055_2021-07-20(1).thumb.png.d471877792e10427d4e010b7fd1b3c4a.png

 

2021-07-20.thumb.png.ed175a368b8f4d182cdd555a77ca2bef.png

 

 

Ova prva dva merenja, levi i desni posebno bez SO, deluju koliko-toliko realno. Malo mi je nagao prelaz sa ostrih pikova ispod 100Hz na zaobljene pikove iznad 100Hz, ali, ajde. Rekao bih da je na tom delu, na neki nacin, ostala ukljucena funcija RCS ali u blazem obliku. Kad je ovakva situacija sa basom, mozes slobodno da produzis vremensku osu na 1000msec, kako bi se videlo dokle se pruzaju repovi.

Druga dva merenja, vidi se ocigledna uposlenost RCS, i to sa prilicno hevi ekvilajzingom. Sigurno je stvar do unetih parametara za SO. Sugerisem detaljno proucavanje manuala za SO. 

Dole je odlican primer za REW, lepo se vidi i odziv zvucnika bez korekcije kako bi trebao da izgleda u prosecnoj prostoriji. Klip nije dugacak, 16 minuta, vredi odgledati.

Kad nadjes vremena, proveri parametre unete u SO i napravi nova merenja.

Link to comment
Share on other sites

 

25 minuta ranije, TurboMaximus said:

Mani se pretpostavki, deficitarno si informisan. 

Predlog je da izmeri. Ako sam dobro razumeo, prvobitno merenje radio je s uređajima na stelaži. Pikovi koje generiše prostorija neće nestati, ali mogu da se promene. Neki od pikova možda imaju drugo ili višestruko poreklo. Mogu da iskrsnu i neki novi. 

A možda je i do horoskopa :ph34r:...

No, evo ja, pošto sam "deficitarno informisan" (u nedostatku prizemnijeg izraza, možda nedovoljno informisan ili sl.) sada stajem sa daljim komentarima pošto me ubi ovo literarno raspucavanje i šamanizam, kada očigledno postoji problem same prostorije i pozicije zvučnika.

FYI, u lancu merenja, radi se o mrežnom plejeru Linn Akurate DSM u kombinaciji sa računarom i aktivnim zvučnicima, tako da se samo mrežni plejer može seliti okolo na različite podloge, nema "sistema" u konvencijalnom smislu, koji može da se stavlja na različite podloge.

FYI 2: I da se ništa ne menja u prostoriji, postoje blage razlike rezultata između dva uzastopna merenja, zato se meri više puta i uzima prosek kod ozbiljnijeg pristupa, tako da male promene u merenjima sa uređajima na različitim podlogama, kojih će sigurno biti, zapravo ništa neće dokazati.

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro,evo konacno neko hoce da se premeri uticaj police.Sto nebi,ne kosta nista.Ne mislim da ce da se rese problemi prostorije naravno ali sto kvariti priliku.Meni  vise radoznalost golica gramofon sa i bez police,ali jos vise gramofon na zidnoj polici

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...