Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

On 30.6.2021. at 14:51, Delija said:

Nekada davno su @beatgoeson i @TurboMaximus imali diskusiju oko toga da li se room mode razlikuje od drugih nelinearnosti ili je sve to isto i isto se tretira. Pa ne moze nikako da bude isto ako na odredjenu kratkotrajnu pobudu zvuk i posle 300 ms ostaje maltene istog nivoa, ma koliko ga ti "ispeglao" DSP-jem.

Da, bila je takva neka rasprava, ne sećam se šta smo sve tamo pričali, osim da se nismo složili oko toga koliko je za sve kriva famozna rezonancija.

Jedno je sigurno - prestankom pobude, momentalno prestaje i rezonancija. Znači - ako postoji "glindžavo razvlačenje" nekog zvuka po sobi i posle "kratkotrajne pobude", u pitanju je odjek.

A može biti, što je opcija koja se u ovakvim raspravama ređe ili nimalo ne spominje, da pobuda uopšte nije "kratkotrajna"? Možda je u pitanju sistem sa slabim damping faktorom, koji ne može da "iskontroliše" kretanje vufera, naročito na njegovoj rezonantnoj frekvenciji.

U tom slučaju može da nastane nekakav "voz" u kojem učestvuje i pobuda, koja traje i traje, jer membrana ne prestaje da vibrira... e, to ne ispravi ni DSP, jer on nije pravljen za to da popravlja mane takve prirode.

On 30.6.2021. at 14:51, Delija said:

Kad je ovako drastican problem u pitanju, ipak treba probati prvo sa smanjivanjem problema pozicioniranjem, pa onda primenom DSP-a.

Naravno, oko ovoga nikad nije bilo dileme - prvo pozicioniranje, pa sve ostalo. 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, beatgoeson said:

Da, bila je takva neka rasprava, ne sećam se šta smo sve tamo pričali, osim da se nismo složili oko toga koliko je za sve kriva famozna rezonancija.

Jedno je sigurno - prestankom pobude, momentalno prestaje i rezonancija. Znači - ako postoji "glindžavo razvlačenje" nekog zvuka po sobi i posle "kratkotrajne pobude", u pitanju je odjek.

A može biti, što je opcija koja se u ovakvim raspravama ređe ili nimalo ne spominje, da pobuda uopšte nije "kratkotrajna"? Možda je u pitanju sistem sa slabim damping faktorom, koji ne može da "iskontroliše" kretanje vufera, naročito na njegovoj rezonantnoj frekvenciji.

U tom slučaju može da nastane nekakav "voz" u kojem učestvuje i pobuda, koja traje i traje, jer membrana ne prestaje da vibrira... e, to ne ispravi ni DSP, jer on nije pravljen za to da popravlja mane takve prirode.

Naravno, oko ovoga nikad nije bilo dileme - prvo pozicioniranje, pa sve ostalo. 

Rezonanc(ij)a nastaje kad su pobudni i odbijeni talas fazno usklađeni. Naknadne refleksije na paralelnim zidovima, međusobnim maksimalnim superponiranjem i nakon gašenja pobudnog signala, održavaju rezonanciju, ali amplituda, naravno, pada. Uslov za takav scenario je pozicioniranje zvučnika u karakteristične tačke.

 

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, TurboMaximus said:

Naknadne refleksije na paralelnim zidovima, međusobnim maksimalnim superponiranjem i nakon gašenja pobudnog signala, održavaju rezonanciju, ali amplituda, naravno, pada.

Ovo što si opisao se zove odjek, odnosno reverberacija. Ne postoji nešto što bi se zvalo "održavanje rezonancije i nakon gašenja pobudnog signala". Svi talasi u prostoriji se međusobno superponiraju, bili oni u fazi ili ne, istih ili različitih frekvencija. I prirodno se utišavaju, u zavisnosti od uslova u sobi i od energije talasa.

E sad - ovi Klimax zvučnici bi trebalo da imaju dobru kontrolu basova pa bi bilo zanimljivo saznati otkud taj greben na 34-35Hz. Za početak, bilo bi korisno znati koja je rezonantna frekvencija tih drajvera, ali ne verujem da negde postoji taj podatak. 

2021-06-12 (3).png 

Link to comment
Share on other sites

19 minuta ranije, TurboMaximus said:

Samo u rezonanciji se osno i fazno poklapaju, a to je ono što sam opisao. Ostalo su obične superpozicije. Odjek je dovoljno zakasnela refleksija.

Aman... fizičke pojave imaju svoju tačnu definiciju i opis, ne možeš ih krstiti kako se tebi sviđa. A tebi se sviđa izraz "rezonancija" jer asocira na stvaranje nekakve nove energije, gotovo ni iz čega.

Poklapali se ili ne, dva talasa se, obično ili neobično, superponiraju. Nisu "u rezonanciji" samim tim što su u fazi, tek, jedan od njih mora biti uzrok nastanka drugog da bi se moglo pričati o rezonanciji.

Evo ti jednog kratkog članka o tome:

https://www.physicsclassroom.com/class/sound/Lesson-5/Resonance

I da ne bi nastala još jedna trakavica, toliko o tome.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, beatgoeson said:

E sad - ovi Klimax zvučnici bi trebalo da imaju dobru kontrolu basova pa bi bilo zanimljivo saznati otkud taj greben na 34-35Hz. Za početak, bilo bi korisno znati koja je rezonantna frekvencija tih drajvera, ali ne verujem da negde postoji taj podatak. 

2021-06-12 (3).png

Nesto mnogo zahebano nije u redu sa ovim grafikom. Vec sam ranije komentarisao na temi, sve je proslo nezapazeno, ali ponovicu. Sumnjam da je Nikola lose podesio SO, nemoguce da je od 100Hz navise, graph ravan ko daska a ispod oko 100Hz, imamo ovo ludilo. Realno, moguce, Nikola jos nema dovoljno iskustva sa ovim stvarima, nhf.

Link to comment
Share on other sites

29 minuta ranije, beatgoeson said:

Aman... fizičke pojave imaju svoju tačnu definiciju i opis, ne možeš ih krstiti kako se tebi sviđa. A tebi se sviđa izraz "rezonancija" jer asocira na stvaranje nekakve nove energije, gotovo ni iz čega.

Poklapali se ili ne, dva talasa se, obično ili neobično, superponiraju. Nisu "u rezonanciji" samim tim što su u fazi, tek, jedan od njih mora biti uzrok nastanka drugog da bi se moglo pričati o rezonanciji.

Evo ti jednog kratkog članka o tome:

https://www.physicsclassroom.com/class/sound/Lesson-5/Resonance

I da ne bi nastala još jedna trakavica, toliko o tome.

Nejako si se informisao. Pusti instrumente, idi na osnove.

Iz karakterističnih tačaka pobuđen vazduh u prostoriji, osciluje takozvanom sopstvenom frekvancijom. Sopstvena frekvencija nije bilo koja, ona je svojstvo konkretnoe prostorne situacije. U stvari, ima ih beskonačan niz, teorijski. Matematički, takve oscilacije su neprigušene, za slučaj izolovanog sistema. U realnosti, naravno da se gase, međutim, teže da traju. Rezonanca može da nastane samo na sopstvenoj frekvenciji, što je čini specijalnim slučajem.

Crtanka:

Zvučnik emituje odgovarajuću frekvenciju iz karakteristične tačke. Talas se odbija od naspramnog zida. Dalje, odbija se od zida iza zvučnika i stiže do zvučnika. Prema pretpostavljenim uslovima, odbijeni i talas koji emituje zvučnik su u maksimalnoj superpoziciji koja daje maksimalno pojačanje. Zvučnik je upumpao energiju i to radi dogod traje ton. To je samo prvi krug. Takvih ciklusa može biti n, što i uz realne gubitke samo pojačava zvuk.

Prestankom rada izvora, refleksije različitih generacija produžavaju proces, jer sve se događa na sopstvenoj frekvenciji, na kojoj mehanički sistem spontano osciluje, minimalno gubeći energiju.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, Delija said:

Taj "ravan" deo stvarno jako sumnjivo deluje na grafiku - skoro pa nemoguce sa iskljucenim SO. Mislim da sam to i ja vec prokomentarisao.

Al' ovo dole ispod 100 Hz se cuje upravo kako je na grafiku - boli glava, usi otpadaju :)

 

Možda da izmeri odziv sa sistemom na drugoj podlozi.

Link to comment
Share on other sites

Ne bi bilo lose da Nikola postuje nove spl/waterfall  grafike, sa i bez SO. Zadnjih dana bilo je mnogo price pre svega o sobi kao krivcu. IMO, ne verujem da je rec o prostoriji, slicnu sobu ima dosta clanova foruma koji stanuju u novijim stanovima gde je dnevna soba sastavljena sa trpezarijom, kuhinjom, predsobljem i sl. 

Simetricna soba je imperativ sto se tice imidzinga, ali nije toliko bitno sto se tice SQ. Sa druge strane, asimetrija odgovara basu, nikad 2 dobra zajedno. 

Ceo sistem je tip-top, rcs napredan, sumnjam na nekorektno podesne parametre SO. 

Link to comment
Share on other sites

To smo vec konstatovali. 

Za ovo ispod sam prilcno siguran da je merenje validno.

 

 

BTW, frekvencije oko 30-40 Hz su vrlo problematicne u stambenom prostoru. A i ono ispod, mada to retko ima bas neku ozbiljnu energiju. Cak i takvi filmovi su izuzetak.

Kad budes dosao kod mene - podseti me da ti pustim intro filma Blade Runner 2049 koji na tom opsegu ozbiljno drma ne samo moj stan, nego i okolne. Ne "mumla", ne "brlja", vec jednostavno snimak ima jako puno energije na tom opsegu. Isao sam po stanu i stavljao filcane podloske na svim vratima koja nisu fiksirana dovoljno cvrsto kada su zatvorena - jer se trese sve zivo. I kad fiksiram sama vrata - trese se mehanizam brave. Komsijama sa totalno druge strane hodnika - na skoro 50m od mog stana se tresu vrata - dosao komsa da prijavi smejuci se - vec je znao ko je dezurni krivac :)

https://beqcatalogue.readthedocs.io/en/latest/aron7awol/56737562/

7021ZCp.jpg

Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, damic said:

...slicnu sobu ima dosta clanova foruma koji stanuju u novijim stanovima gde je dnevna soba sastavljena sa trpezarijom, kuhinjom, predsobljem i sl. 

Taj sam :) Ali mi je soba veca (od te njegove radne) i osetno manje problematicna.

Link to comment
Share on other sites

On 19.7.2021. at 15:37, damic said:

Nesto mnogo zahebano nije u redu sa ovim grafikom. Vec sam ranije komentarisao na temi, sve je proslo nezapazeno, ali ponovicu. Sumnjam da je Nikola lose podesio SO, nemoguce da je od 100Hz navise, graph ravan ko daska a ispod oko 100Hz, imamo ovo ludilo. Realno, moguce, Nikola jos nema dovoljno iskustva sa ovim stvarima, nhf.

Prvo da se zahvalim svima na konstruktivnim komentarima i pomoći, uz izvinjenje što nisam ranije odgovorio. 

Naravno ne isključujem mogućnost da sam negde zeznuo stvari, ali precizno sam pratio uputstvo za REW. Za UMIK-1 sam koristio odovarajući kalibracioni fajl, postavio sam ga na tripod tačno na mesto sa kojeg slušam, u visini ušiju, usmerio sam ga napred - tačno između prednjih zvičnika. Zatim sam takođe prateći uputstva podesio visinu reprodukcije test signala, kao i osetljivost mikrofona.

Pokušao sam najpre da izmerim jedan pa drugi zvučnik, ali sam došao do zaključka da kada merim oba istovremeno dobijem rezultat koji nije prosti zbir, te da je primena SO veoma komplikovana u tom slučaju. Evo posebnih merenja levog i desnog zvučnika, a zatim L i D zajedno, pa na kraju L i D do 3kHz. Sva merenja sam vršio bez oputrebe SO.1523934055_2021-07-20(1).thumb.png.d471877792e10427d4e010b7fd1b3c4a.png

 

2021-07-20.thumb.png.ed175a368b8f4d182cdd555a77ca2bef.png

 

1855343809_2021-06-12(3).thumb.png.34059dde23a08c2af60d60f5d109fe32.png

 

382179634_2021-07-20(2).thumb.png.e9e1f430ebff3b8f38fd0aa63a86cf9e.png

 

       

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...