Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

On 20.6.2021. at 23:02, Delija said:

Meni je vec danas glava zadimila koliko je vruce i to na Palicu pored vode, a najavljuju 39 u 'ladu krajem nedelje :rolleyes:

U poslednjem casu si to "prodrmao".

Dok slusam muziku nervira me klima. Mozda bih trebalo da potrazim neku bolju / tisu.

Druze, u NS zivi majstor koji je meni u Vrscu postavio 2 kom inverter klime Fujitsu. Kod mene je namena prvenstveno grejanje. U modu za hladjenje su potpuno necujne. Upravo ukljucena oba invertera. Ako ste ti i sondek raspolozeni, saljem Vam kontakt. Inace, je vrhunski majstor.

Pozdrav iz vrelog Vrsca.

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Ja imam neki quiet mode,Fujitsu je klima,ali ipak se to cuje...jos odkad je nova bila.Nisu problem klime,problem smo mi.

Da li je inverter? Princip rada je razlicit u odnosu na on-off( klasicne) klime. Poslao sam Deliji kontakt, pa vidite koje su najtise klime.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nesone said:

Druze, u NS zivi majstor koji je meni u Vrscu postavio 2 kom inverter klime Fujitsu. Kod mene je namena prvenstveno grejanje. U modu za hladjenje su potpuno necujne. Upravo ukljucena oba invertera. Ako ste ti i sondek raspolozeni, saljem Vam kontakt. Inace, je vrhunski majstor.

Pozdrav iz vrelog Vrsca.

 

Verovatno nam je isti majstor postavljao ako je Fujitsu. Iz NS. Upoznao sam ga na jednom od nasih foruma.

Imam samo reci hvale za njega. Obicno kudim majstore, jer je retkost da nadjem nekog da mi uradi normalan posao, ali ovaj za klimu je zavrsio sve perfektno.

Ja mogu reci da mi je klima skoro necujna na 1 brzini vent-a :D.

Spoljna jedinica bas tiha.

Link to comment
Share on other sites

Da to je on. Vrhunski majstor. Dule se zove, nemam sta da krijem. Firmu ne spominjem.

Od kada sam stavio invertere, rade kao sat. Doduse stavio sam najskuplje modele, koji se sami ciste itd. Greju na minus 20. Proverio sam vise puta. 1.zime sam ga nazvao i pitao, da li da rade na minus 20, ili da ukljucujem grejanje na gas.

Kaze mi, ostavi obe da rade. Bez problema zavsravaju posao. Ako stanu, menjam ih obe o mom trosku.

Tako je i bilo. Nisu stucnule na taj minus. :)

Potrosnja struje mala. A za hladjenje ni ne racunam potrosnju. Jako mala. Najbitnije kod invertera( toplotnih pumpi vazduh-vazduh) je da se ne gase. Samo komanda preko daljinskog plus ili minus u st C.

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivi video koji donekle objašnjava zašto je subšasija važna i kako ona treba da "radi" u LP12. Prema ljudima iz Linna, plinth i top plate treba da budu fiksirani i inertni, a veza između glave, ležaja i tanjira (koja ide preko subšasije) treba da rezonira... što više rezonira, to bolje za zvuk gramofona.

 

Link to comment
Share on other sites

Ko bi to sve to proverio (nije ni jednostavno to proveriti, lab baš mora imati opremu za takav tip eksperimenta i merenja).
Moram priznati i da sam malo sumnjičav jer sam negde procitao da Mober subšasije više rezonuju od Linn subšasija (nalazio sam valjda i izmerene rezonantne učestanosti raznih subšasija koje su poredili) a to mi je malo teško da poverujem sobzirom na raspoložive resurse Linn u odnosu na Mober.

Link to comment
Share on other sites

Otkrio sam jednu dobru Naim Records ploču - Yazz Ahmed, La Saboteuse. Mislim ima i tu malo plinka plonka mestimično ali sveukupno ne kvari dojam dobrog jazza koji za moje pojmove ne spada u trivijalnu audiofilsku muziku. Hvala Spotifyju i izvinjenje ako su nekoga pogodile moje generalizacije iz nekog prethodnog posta, ne znam da li je bilo na ovoj temi.

Link to comment
Share on other sites

Dobra muzika, hvala na preporuci! :)

Naročito drugi deo albuma, koji počinje od 9. numere - Bloom, pa do kraja. 

i 8. numera - The Lost Pearl je dobra, ali 9. je odlična.

Moram da priznam da mi je malo bila popustila pažnja, ali kada je krenula pomenuta numera Bloom, pažnja se fokusirala na muziku 

Btw ne posedujem ni jednu Naim Records ploču... trebalo bi da nabavim neku, možda baš ovu za početak! :D

 

Link to comment
Share on other sites

@NL.

Malo sam bacio pogled na to sta Space Optimisation nudi od opcija i mislim da bih se ipak malo poigrao i manuelnim podesavanjem filtera. 

Na par foruma procitah i da je automatski mod promasio za koji Hz centralnu frekvenciju modova iako su tacno unete dimenzije sobe i ostale potrebne velicine.

Kad vec imas UMIK-1 - steta da se ne iskoristi.

Elem, "secnes" te gadne pik-ove notch filterima (4-5 max bi moralo da bude dovoljno) i uz to dodas jedan low shelf filter koji bi pratio neku house/Harman target krivu. I gain tog shelf filtera i frekvenciju podesavas na "uvce", ali moze neka polazna tacka da ti bude upravo Harman kriva. Taj shelf filter treba da "imitira" sub-ove i da da taj neki fundament zvuku.

15267-a1e285efebf07c19903e0a7685cee9e2.j

Naravno, osnova za notch filtere su merenja koja vec imas, pa onda izmeris i sa primenjenim filterima i tako u krug dok koliko-toliko ne "ispeglas" odziv i mnogo bitnije - budes zadovoljan zvukom. A onda nova tura sa shelf filterom.

Naravno, ostavis to sve za posle mora - kad se zazelis i sistema i petljanja sa istim :)

 

https://docs.linn.co.uk/wiki/index.php?title=Space_Optimisation&redirect=no

 

Notch filter

1050px-ExaktFilter.png

 

Low shelf filter

Konfig_Space_Bass_shelf.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti puno @Delija !

definitivno ću ovim da se pozabavim, možda i pre puta ako budem imao vremena. Ovde je lepo pojašnjen bandwith, za koji sam te skoro pitao jer nisam znao šta je to :D . Da li misliš da treba da sečem peak-ove samo ispod 250Hz, ili i iznad? …mada kapiram da je to stvar ukusa, ako je izvan bass i mid-bas područja.

Nakon slušanja kod tebe u subotu, poželeo sam da vratim svoje zvučnike pola metra nazad, da budu na 15cm od prednjeg zida - tj. da budu dalje, da probam ponovo kako se odatle čuju, možda će da zvuče udaljenije ;)

Link to comment
Share on other sites

@NL.

Nema na cemu, naravno :thumbsup2

 

Sto se korekcije tice - ja bih se zadrzao ispod 100 Hz, ali nista te ne kosta da probas i malo iznad i vidis kako zvuci.

Sto se poziconiranja zvucnika, ali i fotelje (koliko je to moguce) tice - postoje razne preporuke i algoritmi, ali bez "igranja" je gotovo nemoguce naci najbolji polozaj. Pogotovo jer je i to subjektivno. Ukratko - ne gine nam metoda pokusaja i popusaja :D Meni se neretko desavalo da pomislim kako je novi polozaj bolji jer me impresionira neki aspekt zvuka ili mozda samo promena, a onda posle par sati ili najcesce sutra shvatim da sam "pokvario" zvuk. Obavezno imam obelezeno par poslednjih polozaja koji su mi bili "kandidati".

Link to comment
Share on other sites

Obelezis na parketu,pa u igranje.Neretko se dobija vise nego promenom komponente.Ja bih,a i rekao sam ti probao malo toe in kod tebe(delija).Dobila bi se malo dublja slika.Ja ne volim to previse ali imam osecaj da bi mogao time nesto dobiti.Pomeri se malo,1-2cm pa oslusne...ako se ne izgubi na sirini slike to moze da bude dobro.Ako nista drugo takvi apgrejdi bar nista ne kostaju 

Edit.osim mozda po koje rupice na parketu...lepe su to uspomene :roll:

20210629_214509.jpg

Link to comment
Share on other sites

15 sati ranije, sondek said:

Ja bih,a i rekao sam ti probao malo toe in kod tebe(delija).Dobila bi se malo dublja slika.Ja ne volim to previse ali imam osecaj da bi mogao time nesto dobiti.Pomeri se malo,1-2cm pa oslusne...ako se ne izgubi na sirini slike to moze da bude dobro.Ako nista drugo takvi apgrejdi bar nista ne kostaju 

Ma igrao sam se bas dosta time. Soba mi je vrlo nepravilnog oblika pa i mali pomeraji prave dobrane razlike.

Ne secam se da li si jos uvek bio tu kad sam Nikoli pokazivao markerom oznacena mesta na parketu - za poslednji set pozicija.

Na ovoj udaljenosti od zida dobije se malo na dubini tek sa dodatnih 3-4 cm toe-in-a, a tada se izgubi i vise od sirine zvucne slike - izgubi se dobrim delom "okruzujuci" efekat zvuka iliti zvuk nije takav da te okruzuje sa svih strana i da reprodukuje citav ambijent sa snimka. Na engleskom bi se to reklo "immersive" - ne znam da li imamo adekvatan prevod :) Da bi se vratio - potrebno je da se priblizi zvucnicima, a onda se gubi fokus jer su ipak velike kutije i ne prija im prilazenje blize :rolleyes:

U skoro svim review-ovima Confidence 20/30/50 autori pominju da su zvucnike pozicionirali manje-vise u jednakostranicnom trouglu i okretali ih direktno ka usima. Kod mene to jednostavno ne radi.

Ono kako se osetnije dobija na dubini je izvlacenjem zvucnika jos 70-80 cm napred (iliti duplo vise nego sto su sada) i pomeranjem troseda metar unazad - iliti tako da dnevna soba maltene izgubi svoju funkciju. A tu postoje i neki drugi problemi sa basom, tako da ni to nije 100% bajno-sjajno.

Ovako kako je, dubina je solidna, ali nije bas ni "sampionska" - slazem se. Recimo kod @lalelala je taj aspekt zvucne pozornice izrazeniji, ali je i karakter zvuka i velicina i dosta toga drugog dosta drugacije + kod njega su zvucnici izvuceni skoro 2m od prednjeg zida. Dodatno - taj pomenuti "okruzujuci" efekat je dosta manje izrazen. A kad se pridje zvucnicima i poveca taj efekat - smanji se dubina i malo zezne bas. Ukratko - kako god se okrenes, dupe ti pozadi :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...