Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

 Ja se samo nadam da ce biti nesto vece od cele price - ne samo ogranicena serija od 500 komada. Ovo sad, koliko sam razumeo radi ClearAudio kao OEM, Naim je elektronika (napajanje, preamp) kao i rucka (unapredjeni Aro dizajn) dok su gramofon i glava ClearAudio radjeni po Naim narudzbini. 

 Bilo bi lepo da vidimo serijsku proizvodnju, mozda 2-3 modela? Videcemo, naravno.... Ovo je projekat, kako sam ja razumeo, za Statement seriju, ali bilo bi dobro da ih bude i za 500 i za Classic i mozda za XS ili i ?

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, InSides said:

 £16,000 ($20,000) уствари (рецимо око 18,500 EUR).

Опростимибоже, али чак и за 20 кила долара, мислим да није превише за тај комплет имајући у виду конкуренцију и технологију која је овде по њиховим речима уграђена.

Misliš da jedan STST Motus II (čiji je dizajn dosta široko pokraden ovde) nije bolji izbor od OEM Clearaudia, i da ti ostane 11,000 EUR za glavu i RIAA preamp? 

 

https://anamightysound.com/shop/turntables/stst/stst-motus-ii-dq-spring-loaded/

Link to comment
Share on other sites

Не и за тврдокорног Naim манијака. Сада видим да сам требао додати ово горе на моју опаску од раније.

Од STSТ-а су покрали дизајн, а су могли пократи и погон - али то је скупље и комплицираније па маргина је нижа - претпостављам.

Али су се потрудили око Aro-а (наводно поправљајући постојеће мане), дизајнирали звучницу, модифицирали напајање и RIAA коректор, тако да слободно дајем петицу за напор...

...имајући у виду за кога је све Clearaudio OEM и које се цене тако млате, ово се у том контексту и може сматрати за повољно.

 

Link to comment
Share on other sites

negde si u pravu,  a to i piše u ovoj whathifi premijernoj recenziji, da je komplet jeftin u poredjenju sa naim-focal sistemom u demo sobi.

inače davno nisam pratio cene gramofona, u koju je ovo boleštinu otišlo, nemam reči

https://www.analogueseduction.net/turntables/page/1/

btw sumnjam da i glava nije clearaudio OEM, ništa od navedenog ne ukazuje da nije reč o već viđenom.... no dobro.

 

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, InSides said:

 £16,000 ($20,000) уствари (рецимо око 18,500 EUR).

Опростимибоже, али чак и за 20 кила долара, мислим да није превише за тај комплет имајући у виду конкуренцију и технологију која је овде по њиховим речима уграђена.

I meni se ucinilo da to nije previse. A onda se setih da u okolini Sapca, nedaleko od moje kuce, se prodaje kompletno opremljena kuca od 200 kvm. sa 20 ari placa za 18500 eura i onda sam se malo zamislio ... ipak nesto nije u redu sa ovom planetom.

Link to comment
Share on other sites

Za firmu sa tradicijom od preko 40g,velikom bazom vernih korisnika,pritom i dosta skupih uredjaja i sistema u kojima su skupe verzije sondeka,za ogranicenu seriju od 500kom cena uopste nije velika.Mislim da ce brzo da ode.Za 15k vec se prodaju samo gramofoni od malih ekskluzivnih proizvodjaca tipa naseg Solulines.Bez rucke.Uopste ne ulazim unapred sta je bolje ali za citav komplet cena nije previsoka. Narocito kad se uzme u obzir ogranicenost serije i broj potencijalnih kupaca.

Ono sto je nama obicnim smrtnicima bitno je sta posle.Hoce li pojaviti neka ovozemaljska verzija za 3k za serijsku proizvonju ili je to kraj.

Uskoro je i 50g Sondeka lp12 i bice interesantno videti sta se tu moze ocekivati.Samo 10g starije bacve viskija ili nesto vise.Ovo je sasvim solidno drmanje kaveza.Izazov sa direktnom uporedbom sa Klimax sondekom vec obecava uzbudjenja.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, DejanM said:

I meni se ucinilo da to nije previse. A onda se setih da u okolini Sapca, nedaleko od moje kuce, se prodaje kompletno opremljena kuca od 200 kvm. sa 20 ari placa za 18500 eura i onda sam se malo zamislio ... ipak nesto nije u redu sa ovom planetom.

Ali je ujedno i prodat kvadrat stana u Beogradu za 9000eur...a ja u NS prodajem mesta u podzemnoj garazi jednog investitora za 18k.

Na drugoj strani planete u Ruandi moj prijatelj doktor dok je bio u poseti jednom selu je primetio da ga jedna devojcica stalno prati, posmatra i svo vreme prica nesto sa sobom.Kad je pitao prevodioca sta to ona prica, prevodioc mu je preveo mu je da bi ona zelela da jednog dana ima svoju flasu sa vodom kao doktor.

Ozbiljno nesto nije uredu sa planetom...

Vratimo se jeftinim gramofonima od 15k.

Link to comment
Share on other sites

15 minuta ranije, anubisgrau said:

btw sumnjam da i glava nije clearaudio OEM

Звучница јесте Clearaudio OEM, прилично сигурно. Naim нити има капацитета, нити воље, нити реално потребе да то ради интерно...

...али рецимо да је корак напред то што изгледа да су се потрудили да спаре звучницу са ручицом са RIAA претпојачалом, тиме нудећи неки стандард који они замишљају.

4 minuta ranije, sondek said:

Mislim da ce brzo da ode.

PFM "инсајдери" тврде да је цела количина већ отишла. Не чуди ме уопште...

...тржиште постоји за сваки производ (*) - треба бити вољан наћи га. Не оправдавам Naim, само констатирам.

(*) Мислим, Well Tempered "Royale" се продаје за 12 кила евра. Цене су одавно у небо.

Link to comment
Share on other sites

 Koliko sam skapirao glava je ClearAudio, koja je na zahtev modifikovana.... Nema je u standardnoj clearaudio ponudi, vec je nesto izmenjeno na zahtev.

 Naim ima fantazija marketing, imali su dobar audio inzenjering, imaju ga i dalje - ti ljudi jos tu rade. Sta je tacno prica za Aro je pitanje... da lici - ne lici. Da je slicno, mozda je. ClearAudio nema, koliko znam, unipivot rucke. Tako da ima tu nesto...

 A cena... staganzam. Ima ljudi koji su toliko zaradili kad je skocio DogeCoin. Bukvalno, eto, doslo ima. Ili kupili bitcoin kad je bio 1000$ Ili 10,000$. Bukvalno im doslo. Sto ne bi dali za gramofon?

Link to comment
Share on other sites

 Da, jeste...  ali ni malo ne lici na novi (a kamoli na stari) Aro.

 U svakom slucaju, zanima nas kako svira. ;) Vec je jasno da je Naim rasturio odeljenje koje je pravilo Aro rucke, ova je pravljena, ako sam ja razumeo, tako sto je neko uzeo stari Aro kao osnovu (ideju) i onda otisao u ClearAudio i video sta moze da se napravi sa time.

 Plastican primer: TMSC pravi procesore za AMD. Niko ne prica da je to TMSC procesor, iako inzenjeri iz TMSC-a i te kako ukljucuju u procesu projektovanja - jedan deo se radi prema fabrici.... 

 Slicno, i ovde se bar jedan deo procesa projektovanja radi prema mogucnostima fabrike i alata. Taj deo je sigurno ukljucivao ljude iz ClearAudio-a. E sad, sta je sta je drugo pitanje.... Da li je Michell TecnoArm zapravo Rega rucka i da li je to "ista stvar"? Po meni nije. Ni ovo nije Unify.

 Ovo je rucka, ima natpis "Naim". Proizvodi je ClearAudio. Projektovao je neko, svira na odredjeni nacin. :) Cak se ne prodaje odvojeno, vec, za sada, kao deo kompleta... 

Link to comment
Share on other sites

Interesantno je da je sve cesce Clearaudio adresa na koju se poznati brandovi obracaju kada im treba nesto iz vynil palete. McIntosh je recimo takodje firma koja se obratila Clearaudio kada su resili da izbace gramofon pod svojim imenom. Ne znam sta je tacno uzrok tome (cena usluge ? kvalitet izrade ?) ali na mene Clearaudio gramofonski sitemi nisu ostavili bas neki utisak - cak i onaj njihov najskuplji.

Link to comment
Share on other sites

Predpostavljam nemacka pouzdanost i kontrola kvaliteta.Treba videti sta se desava kad se neko pravi pametan ,Shiit na pr.Nije problem napraviti gramofon.treba napraviti 500 istih i ne dovesti ugled firme u pitanje.

I nova Linn rucka se tamo radi.

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, DejanM said:

Ne znam sta je tacno uzrok tome

Рекао бих:

  1. Властити алати и машине;
  2. Искуство произвођача око специфичних механичких склопова (грамофонски лежај је веома проблематичан склоп што се тиче конзистенције);
  3. Транспортни капацитети;
  4. Уговорени процеси набавке материјала и електронских компоненти.

Иначе, рекао бих да Pro-Ject још више ради OEM (задњи пример је Kalista DreamPlay Тwenty-Twenty - где се нису потрудили чак ни да имало промене дизајн ручице и погонског склопа).

Link to comment
Share on other sites

 Po meni, OEM nije problem. Ima dva dela koja su bitna:

  • Ko je radio dizajn / projektovanje
  • Da li OEM ima konzistentne rezultate, u skladu sa zahtevima

 Na OEM-u je ovo drugo, a deluje da ClearAudio to ima. Njihovi gramofoni su inace odlicni, mozda nemaju taj neki hype, ali jesu dobri. Na onome ko projektuje je ono prvo, naravno - da to bude kako treba. :)

 Ne bi bio prvi put da OEM pravi bolje proizvode za druge nego za sebe - konkretno secam se da je Ortofon prodavao Jelco rucice koje su oni dodatno dampirali... dok je Jelco prodavo manje-vise isto samo bez te dodatne gume unutra.

Link to comment
Share on other sites

Па нису Clearaudio икада били познати по иновативности.

Покушавам се сетити бар једног њиховог решења које није, да будем политички коректан, рециклирано.

Link to comment
Share on other sites

6 minuta ranije, nkrgovic said:

Magnetic bearing?

J.C. Verdier

7 minuta ranije, nkrgovic said:

Besides, to sto nisu inovativni nije toliki problem.

Зато и бракови типа "вањска компанија са идејама" + "искусан OEM" могу бити веома погодни.

Link to comment
Share on other sites

Aro  je projektovao jedan izuzetno inovativni Francuz Guy Lamotte.On je bio izuzetan serviser za Linn-Naim dilere u Francuskoj 80-tih i nakon upoznavanja sa pok.Julijan Verekerom zavrsio je u naimu i preselio se u UK.Radio je na razvoju cuvenim tjunerima,0.5 adaptaciju za hicap na 32 ampu koja je posle postala standard,adaptaciju istog tipa za aktivnu skretnicu kao i nazalost neostvareni projekat F1 Esl zvucnika.Zvucnici su ga najvise zanimali jer je bio vrlo svestan mnogih mana klasicnih dinamickih zvucnika ali i Esl.Njegov rad je bio hibridni Esl/Ribon zvucnik ali sa mogucnosti aktivne ili pasivne skretnice i multi ampinga. Nedostatak basa kod tadasnjih Esl koji su mu bili uzor(esl57) je takodje trebao biti resen i zvucnici bi po nekim merenjima isli do 22hz i nebi imali klasicne probleme sa pozicioniranjem i nebi bilo koriscenja jeftinih delova,plastike i sl.To je bio otvoren projekat,beskompromisan,ali skup.Postoji cak i jedan rewiew tih zvucnika.Nazalost projekat je napusten zbog tad komplikovanih odnosa sa Linn,a Naim mu se nije vratio vec se odlucio za proizvodnju dinamickih zvucnika.Sve u svemu izuzetno inovativan lik i velika je steta sto se vratio u Francusku i napustio naim.

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

 Ne bi bio prvi put da OEM pravi bolje proizvode za druge nego za sebe - konkretno secam se da je Ortofon prodavao Jelco rucice koje su oni dodatno dampirali... dok je Jelco prodavo manje-vise isto samo bez te dodatne gume unutra.

ne znam sta je izvor za ovo ali 99.99% masna lovacka prica, verovatno nekog ortofon dilera. ortofon nije doradjivao rucke, to je sve bilo jelco made.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...