Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

12 sati ranije, NL. said:

 

Evo apsolutno preciznih dimenzija sobe, površina je 21,5m2, premerio sam i uneo u DSP - dužina 5m, širina 4,54m, uštinuti deo je 1,78mx0,66m.

Najveći problem po meni je visna od 2,20m , u pitanju je nekadašnja garaža od koje sam napravio radnu sobu

1831733637_2021-06-11(1).thumb.png.22e97663588e78d35d84f09f60d9182b.png

 

A evo preciznih pozicija zvučnika i mesta odakle slušam:

1850599739_2021-06-11(4).thumb.png.cdf724b16e426a6946eabec605784fc1.png

479077444_2021-06-11(3).thumb.png.4fe0e791d5c1436b956263fc1d25c8ef.png

615647846_2021-06-11(2).thumb.png.8644485463a27410aa00cdbe4fb7d323.png

Šta predstavljaju visine od 0.03m i 11m?

Link to comment
Share on other sites

Tako je, 1,1m je visina od poda do glave (ušiju) slušaoca kada sedi na stolici, na mestu slušanja.

0,03m , tj. 3cm, je visina od poda do donje ivice zvučnika. Sada vidim da stoji do plintha, a ja sam merio do metalnog postolja na kojem stoji plinth. Znači trebalo bi tu da 6cm da se unese, umesto 3cm. Evo sada sam izmenio i SO je uradio novu kalkulaciju

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Delija said:

Upravo tako. Pik na 34 Hz ce bas retko smetati kod muzike. Ovo ostalo bogami hoce.

Ako merenja pokazuju sta radi SO (tamno zelena linija na prvom dijagramu) - izmedju 70 i 80 Hz skoro da uopste nema korekcije, a taj deo je vrlo osetljiv za cistocu kompletnog zvuka.

Tamno zelena linija (i ostale linije ispod) su nastale nakon mojih ručnih korekcija, ne mogu sada da pronađem grafik koji dobijam potpunom automatikom, bez ručnog čačkanja. Izmeriću ponovo pa ću da pošaljem.

Kod ručnih korekcija postoji jedan parametar koji ne znam da podesim, poslaću sada screenshot

Link to comment
Share on other sites

Evo niže se vidi

Ručno mogu da se podese frekvenca i gain, i to mi je čini mi se jasno.

Ali mi nije jasno šta znači i čemu služi podešavanje Bandwidth (Octaves)? Tu automatika izbaci neki predlog, koji ja nisam dirao, ali kapiram da je i to podjednako važno da manuelno podesim.

Šta se dobija unosom različitih vrednosti u Bandwidth?

Što bi Paja Patak rekao nekada davno u odjavnoj špici Mikijeve radionice - "Čemu ovo uopšte služi? a uz to i ne radi..." :D

431792470_2021-06-12(4).thumb.png.d04728f7826e8e07459ddf9e7964556b.png

 

Link to comment
Share on other sites

31 minuta ranije, NL. said:

Tako je, 1,1m je visina od poda do glave (ušiju) slušaoca kada sedi na stolici, na mestu slušanja.

0,03m , tj. 3cm, je visina od poda do donje ivice zvučnika. Sada vidim da stoji do plintha, a ja sam merio do metalnog postolja na kojem stoji plinth. Znači trebalo bi tu da 6cm unese, umesto 3cm. 

Još jedan parametar koji sam uneo u SO, zvučnike sam zakosio po 16 stepeni ka unutra. Čini mi se da su zvučna slika i 3D efekat tako najbolji. Krenuo sam od od 0, pa 10, pa 12 i na kraju se zaustavio na 16 stepeni

Link to comment
Share on other sites

Bandwidth je opseg frekvencija koje obuhvata PEQ - sirina frekventnog opsega ekvilizacije.

Podesava se na razne nacine kod raznih sistema. Najcesce kao parametar Q. Kod tebe izgleda kao odnos zeljenog frekventnog opsega  i frekventnog opsega oktave u kojoj se nalazi centralna frekvencija notch filtera.

Solidan tekst o parametarskoj ekvilizaciji:

https://www.presonus.com/learn/technical-articles/What-Is-a-Parametric-Eq

Link to comment
Share on other sites

Sve je jasno - i ja sam metaforicki raspolozen.  Samo primenjujem korektivne mere na pikove fanbojizma - "forum space optimization"
 
Nemoj tako i@sondek je bio republikanac dok nije nabavio "UŠI"
PS: Možda je neko ovu foru već upotrebio, nisam ispratio, no hard feelings...

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti @Delija . Sada počinje lagano da mi se slaže! Ako dobro pratim fabulu, recimo tri pika koja su blizu jedan do drugoga i pojavljuju se od 69 do 80Hz treba da gađam tako što proširim bandvidth, a frekvencu podesim na srednji pik ?  

 

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, NL. said:

Nego ja sad moram da kritikujem @sondek-a... od kad sebe mu je stigao DSM, a on se još uvek nije pozabavio sa Space optimisation! :wacko: ... a kada bude krenuo time da se zabavlja, zabavi neće biti kraja! :D

Видиш да га вата нервоза судећи по његовом претходном посту ;)

Са тим ручним “чачкањима” по ДСПу можете сваки дан качити оно што је никада пре тога било боље, а да нисте сигурни да ли сте поправили или покварили звук, па је боље да наставите о томе у теми о ДСПу, мерењима, графицима итд да Вас Сондек не банује из “секте”.

Link to comment
Share on other sites

7 minuta ranije, NL. said:

Hvala ti @Delija . Sada počinje lagano da mi se slaže! Ako dobro pratim fabulu, recimo tri pika koja su blizu jedan do drugoga i pojavljuju se od 69 do 80Hz treba da gađam tako što proširim bandvidth, a frekvencu podesim na srednji pik ?  

 

Mozes da probas tako ili sa pojedinacnim filterima (dva ili tri) - pogledas REW merenje bez smoothing-a da vidis koje su tacno problematicne frekvencije.

Verovatno je bolje prvo iliti sto manje filtera, ali probas pa vidis kako se bolje cuje.

Koliko filtera moze da se iskoristi?

Dodatno, izmeri i pojedinacne odzive levog i desnog zvucnika - ja korigujem odvojeno levi i desni sub. Bolje rezultate tako postizem.

Link to comment
Share on other sites

5 minuta ranije, ab said:

Видиш да га вата нервоза судећи по његовом претходном посту ;)

Са тим ручним “чачкањима” по ДСПу можете сваки дан качити оно што је никада пре тога било боље, а да нисте сигурни да ли сте поправили или покварили звук, па је боље да наставите о томе у теми о ДСПу, мерењима, графицима итд да Вас Сондек не банује из “секте”.

Nazalost, u pravu si :)

Link to comment
Share on other sites

11 minuta ranije, Delija said:

Mozes da probas tako ili sa pojedinacnim filterima (dva ili tri) - pogledas REW merenje bez smoothing-a da vidis koje su tacno problematicne frekvencije.

Verovatno je bolje prvo iliti sto manje filtera, ali probas pa vidis kako se bolje cuje.

Koliko filtera moze da se iskoristi?

Dodatno, izmeri i pojedinacne odzive levog i desnog zvucnika - ja korigujem odvojeno levi i desni sub. Bolje rezultate tako postizem.

max je 10 filtera, plus bass shelf i treble shelf 

Link to comment
Share on other sites

Sondek nervozan samo kad nema vremena za muziku,a tako je poslednjih dana.

Da je to tako svedoci da sam dsm kupio pre vise od mesec dana dana i jos ga nisam ni isprobao ni podesio kako treba.Ostala su podesavanja od Nikolinog kad je bio u gostima na PC,isprobao da radi i evo ga vrti uglavnom samo internet radio.Cak ne stizem ni da proverim bilo sta oko space optimisation.Ostao je izgleda ukljucen i podesen kako meni ne odgovara i zvuk je bas los,bez basa...Po starom srpskom pravilu manuel se koristi samo da se vidi sta si zeznuo :D  Zapravo kad se pogleda u meni Konfig programa izgleda kao iskljucen,a Nikola mi rece da nije... i ja sam iznerviran zvukom samo spdif out prebacio na starog dobrog Numerika i zvuk je evo ga,fantastican,kao nikad dosad iz Numija,za moj ukus ...i tu sve stade.

Sta ti je lenjost ... Zapravo kad se malo vremena ima bolje ga trositi na gramofon,ali i to slabo stizem.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Predpostavljam da je tako,radi sve normalno.Numerik u svom odlicnom izdanju.Tonski balans je normalan, kao sa CD ,tako da mislim da SO nije aktivan.

Zapravo cuo sam i u medjuvremenu Gidjgin dac koji je tako brutalna naprava da bi mi verovatno trebao Klimax ds da mu izadje na crtu.I to ovaj novi dac.Pa sam i pod utiskom toga.

Ova sprava je uzeta zato sto ima amp,da moze da svirka nesto preko leta.Probao sam Nikolin i on bez problema pogoni Quadove.Zvuk je samo ocekivano hladniji i od Ear i naim.D class ,to je sto je.Mada kod klimax sistema te hladnoce nema ni u tragovima. ...jbg osnovni je to model,nije ni za ocekivati da dobijes stvarno vrhunsku napravu.Dogovorio sam se vac sa Nikolom da proverimo telefonski i podesimo sve ali iovako je uzivanje slusati.Problematican je dosad bio PC ...i zapravo je fascinantno koliko se zvuk popravi kad se u igru transporta ubaci streamer,ostalo je sve isto tako da mi je ovo prilika da to cujem.

 

Link to comment
Share on other sites

On 11.6.2021. at 22:38, NL. said:

Ovde sam se igrao sa različitim podešavanjima Space optimisation, i evo kako su uticala na taj pik na 34,5Hz. Vide se i ostali pikovi - na 50Hz i ovaj "Triglav" na 69,5 - 76,1 - 78,4Hz.

Automatski režim SO ih ne pegla precizno, a sa ručnim nisam imao vremena da se dovoljno zabavljam. Naročito me je frustriralo to što nisam bio siguran da sam dobro kalibrisao REW i da li sam dobro postavio osetljivost mikrofona i jačinu signala...  

215000464_2021-06-11(5).thumb.png.1c32684ad9039e75220c15227c5df95d.png

Hm, interesantan nacin na koji radi SO. Ovaj deo opsega preko 100Hz je neverovatno ispeglao, skoro na nulu, a ispod 100Hz, jako malo. Imam utisak da je donji deo resio samo jednim sirim PEQ-om, centralne fr. oko 40Hz, umesto da je gadjao samo pikove. IME, korekcija iznad 100Hz je suvise jaka, gubi se dosta na dinamici, SQ i gainu. Ali, tako rade manje-vise svi automatski RCS. Iz tog razloga primenjujem samo rucnu ekvilizaciju, samo tamo gde je neophodno i gde se cuje. 

Ako je ceo opseg ovako ravan, visoki su jaci, bas slabiji. Probaj kad ispeglas ove modove da dodas malo low shelving-a, do +5dB, od nekih 150Hz, trebao bi da dobijes bolji bas. Ovo, obazrivo, svako povecanje gaina na basu crpe ogromnu energiju pojacala i opterecuje zvucnike. Zato i postoje subovi. 

 

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, sondek said:

Zvuk je samo ocekivano hladniji i od Ear i naim.D class ,to je sto je.

Mislim da Majik DSM ima A/B pojačalo u sebi https://docs.linn.co.uk/wiki/index.php/Majik_DSM_/3_(2016_2018_Variants) , to je tzv. Chakra pojačalo, koje je Linn patentirao, ali je to koliko razumem modifikacija A/B dizajna. Evo detaljnijeg objašnjenja tog dizajna http://small.linncdn.com/product-catalogue/documents/Linn_Majik_Power_Amplifier_Product_Information.pdf Na kraju se jasno ograđuju od D klase, na osnovu čega zaključujem da Chakra sigurno nije D klasa.

U novi Majik DSM/4 su ugradili D klasu, to su i objavili, kao i u sada već ne tako novi Selekt DSM.

Što se tiče Chakra pojačala, glavna kritika na njihov račun po forumima (dakle, u okviru "stručne javnosti") je to što sviraju isuviše neutralno, neki bi kazali skoro sterilno.

Naim amplifikacija je sve, samo ne sterilna :) Verujem da isto važi i za EAR. Zbog toga su sada tvoji utisci takvi da je zvuk hladniji. Još ako je SO ostao uključen i dodatno ubio bas, onda definitivno zvuči ravno, hladno i sterilno.

Ali to ćemo sve da izmenimo uz pomoć novih SO tehnologija, ništa ne brini! :D  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...