Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Taj zvucnik puni 50-60m2 ko od šale,veliki mocni basevi koji idu u subwooferske dubine i 1000w snage u ampovima za bass,tu su i odvojeni ampovi za srednje i visoke... zaista mocno,impresivno.Onako deluje sve lako,basa ima kad ga stvarno ima ali definitivno je spreman da iznese dinamiku orkestra.Sreca u Space Optimisation zbog relativno manje prostorije.

Link to comment
Share on other sites

Sa ozbiljnim room mode-om na "pravoj" frekvenciji i mnogo manji i slabiji pasivni zvucnici mogu da zazvuce i zarezonuju vrlo neprijatno. U manjoj kvadratnoj sobi ni 20 dB uz malo vise sportske nesrece nije nemoguce. 20 dB znaci da na toj frekvenciji sa 1W dobijas SPL ekvivalentan onom koji dobijas sa 100 puta vise snage (100W) da nema tog room mode-a.

Napale se tako cesto ljudi kakvu "bascinu" imaju sa malim kutijama. Problem je "malecki" - to vazi samo za tih par Hz u okolini room mode-a i to je to. I onda se ubiju da nadju numere kojima ce gostima da pokazu sistem :D Da ne pricamo da to kod vecine drugih numera pravi ozbiljan problem jer "maskira" i "mulja" sve ostalo.

Nisam to "gadjao", naravno.

Mozda nisam bio jasan tim znacima navoda na "montaznoj kuci" - to je bilo metaforicki :)

Poenta je bila u tome da fizika ogranicava sta mogu 8" driver-i. 1 kW zvuci mocno, ali se veliki deo toga iskoristi da bi se sa 8" driver-ima u relativno maloj kutiji dobio dubok odziv. Za EQ koji dodaje 10 dB na najnizim frekvencijama se tih 1 kW "smanji 10 puta" - potrebno je utuci 10 puta vise snage za 10 dB kompenzaciju. Nisu slucajno svi sub-ovi koji imaju ozbiljan SPL na najnizim frekvencijama sa  bar 12", a najcesce i vecim driver-ima - i to u pozamasnim kutijama.

To je, naravno, nacin na koji se aktivom dobija full range zvuk i iz prilicno malih kutija sa jakim pojacalima i driver-ima koji to mogu da iskoriste - i to je sjajno jer je pasivom to nemoguce bez sub-ova ili ogromnih kutija koje sa sobom donose i svoje ne male probleme. Ali je i maksimalni SPL ogranicen.

 

Ukratko iliti da ne smaram vise... :) 

Verujem ja da 350A ima jako dobar bas - i mora za svoju visoku klasu - ali ne valja ni toliko preterivati sa mocnim deskripcijama :P

Link to comment
Share on other sites

Smatram da Nikola ne treba ništa da menja-dodaje.

Fiziku-akustiku sobe određenu geometrijom ne može ništa da promeni bez upotrebe “pomagala”.

DSP Linov, “pomagalo” koje Nikola koristi “probleme” sobe tako lepo sređuje (da budem iskren i nije neočekivano sobzirom na to koliko sve košta i koliko je Lin ozbiljna firma) i zvuk “postane” izuzetan.

Uz dužno poštovanje, mislite li stvarno da Lin tokom razvoja Klimaxa nije ispitao-pokrio sve opcije mogucnosti 8” drajvera i da je se slučajno opredelio za koncept i aktivu koju je usvojio.

Ja ne mislim.

Da li može bolje, verovatno ali sigurno ne puno (nijanse bi bile u pitanju) ali bi i cena bila visoka jer je sada Nikolina radna soba-slušaonica tako fino “skockana” da bi naprosto bila šteta uticati na enterijer jer se oči ne mogu isključiti.

Link to comment
Share on other sites

Taj full Klimax sistem podrazumeva jos par 320a zvucnika koji su nazalost prrstali proizvoditi.Ima ih koji ih cak hvale i vise nego 350.Pored toga i woofer sa 12" basem,tako da mogu biti i high end HT sistem.Novi streameri tipa dsm koji su sa preampom imaju i 5.1 opcije.

Tu je sve u digitalnom domenu,pa cak i fono deo.Iskreno trebalo mi je da cujem uzivo koliko gramofon u takvom set up-u moze dobro dobro da zvuci ...malo sam se pribojavao toga sto je Gilad novi direktor,Ivorov sin softverski inzenjer,nova generacija ...mozda mu gramofon nije prioritet i da to ne ode u sporedni kutak. Medjutim u prvih par sekundi se cuje da je gramofon apsolutni gospodar situacije i da jednostavno i dalje bolje zvuci.Kratko (nazalost) sam se zadrzao ali poslusali smo medjutim 1 numeru preko gramofona, akurate ds i naimovog CD.Jednostavno tu kad krene gramofon nestane svega i sobe i toliki zvucnici jednostavno nestanu,3d je neverovatan.Potpuna magija.

Link to comment
Share on other sites

12 sati ranije, Delija said:

Kolika je tacno Nikolina soba?

Moguce da sam vec pitao.

 

Evo apsolutno preciznih dimenzija sobe, površina je 21,5m2, premerio sam i uneo u DSP - dužina 5m, širina 4,54m, uštinuti deo je 1,78mx0,66m.

Najveći problem po meni je visna od 2,20m , u pitanju je nekadašnja garaža od koje sam napravio radnu sobu

1831733637_2021-06-11(1).thumb.png.22e97663588e78d35d84f09f60d9182b.png

 

A evo preciznih pozicija zvučnika i mesta odakle slušam:

1850599739_2021-06-11(4).thumb.png.cdf724b16e426a6946eabec605784fc1.png

479077444_2021-06-11(3).thumb.png.4fe0e791d5c1436b956263fc1d25c8ef.png

615647846_2021-06-11(2).thumb.png.8644485463a27410aa00cdbe4fb7d323.png

Link to comment
Share on other sites

On 10.6.2021. at 21:22, sondek said:

Sve,sve al kad je zagromio bass sa Sara k albuma,numera Waterfalls mislio sam ode kuca...zaista nije zvucnik za nekog sa recimo montaznom kucom.

 

23 sati ranije, R_R said:

Kod Nikole bez dsp-a, cela prostorija rezonira, s obzirom da je premala kubikaža za ove kutije. Ali sa malo dsp-a upegla se zvuk kako treba i zvuči zaista izuzetno.

Space optimisation je utvrdio prvi mod sobe na 34,7Hz , merenjem u REW-u sam uočio ogromni pik na 34,5Hz, tako da je po mom mišljenju on odgovoran za nesnosnu buku basa od koje se trese nameštaj... to je taj talas koji ruši montažne kuće :D ... ali to nije zvuk basa, već neka odvratna tutnjava koja se oseća jasno dva sprata iznad. Čim se uključi SO ta tutnjava prestaje i sve je ok      

Link to comment
Share on other sites

Ovde sam se igrao sa različitim podešavanjima Space optimisation, i evo kako su uticala na taj pik na 34,5Hz. Vide se i ostali pikovi - na 50Hz i ovaj "Triglav" na 69,5 - 76,1 - 78,4Hz.

Automatski režim SO ih ne pegla precizno, a sa ručnim nisam imao vremena da se dovoljno zabavljam. Naročito me je frustriralo to što nisam bio siguran da sam dobro kalibrisao REW i da li sam dobro postavio osetljivost mikrofona i jačinu signala...  

215000464_2021-06-11(5).thumb.png.1c32684ad9039e75220c15227c5df95d.png

Link to comment
Share on other sites

13 sati ranije, Delija said:

Ako ne nadje Linn - moze i ovo:

https://www.heklanje.net/sheme-i-heklani-radovi/nikola-345/

Obavezno dva komada!

:D pa naravno - samo stereo - po jedan za svaki zvučnik!

btw kladim se da su na mojim zvučnicima namerno gornji deo napravili da stoji pod uglom da supruge ne bi mogle da na njih stavljaju lampe, vaze ili slično :D

Link to comment
Share on other sites

Prvo, namesti vertikalnu, Y osu na opseg od +45dB do +105dB, kako bi dobio realnu sliku inteziteta modova.

Ovako imas span od preko 170dB sto je gotovo tri puta vise nego sto je uobicajeno, tj., za toliko, modovi izgledaju manji.

Pre tipujem na rezonancu od 50Hz, odnosno ove tri 70-80Hz, tu je daleko veca energija basa. Da bi bio siguran, imas gore tab generator, prosetaj signal od 20 do 200Hz, tacno ces cuti na kojoj fr. ti trese sobu.

Link to comment
Share on other sites

Upravo tako. Pik na 34 Hz ce bas retko smetati kod muzike. Ovo ostalo bogami hoce.

Ako merenja pokazuju sta radi SO (tamno zelena linija na prvom dijagramu) - izmedju 70 i 80 Hz skoro da uopste nema korekcije, a taj deo je vrlo osetljiv za cistocu kompletnog zvuka. Kod mene je glavni room mode na oko 70 Hz, tako da prilicno dobro znam koliko je to problematicno. Ne sme ni previse da se koriguje da zvuk ne bi izgubio "masu".

BTW, merenja i pokazase upravo ono sto sam pisao o room mode-ovima iliti sta to @sondek-u rusi kucu :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...