Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

1 sat ranije, nkrgovic said:

 Apsolutno! Ja slusam isti sistem vec godinama....Razmisljam se oko dodavanja boljeg striming resenja (trenutno je na nivou PoC-a), ali da... zaboravis na sistem i uzivas u muzici je, po meni, pravi nacin. :)

 (Sa ce Delija opet da se smeje)

:)

Smejem se samo na ono "dozivotno" i "end game".

Na duze staze - savrseno je normalno da dodjes do necega sto te zadovoljava. Pa nista nisi uradio ako non-stop nesto menjas - to mi je pokazatelj da u necemu gresis. Ili nisi uopste definisao cilj kome tezis ("divergiras") ili ne umes da stignes do njega ili si ga lose/nerealno definisao.

BTW, jedno su sitne izmene - recimo pomenuti upgradi gramofona ili streamer-a ili rad na akustici prostorije, a drugo je menjanje svega zivog i to milion puta.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Ja uzivam u postupnosti promena i u tome sta svaka donese.Dakle strogo jedna po jedna.Recimo kupite sad taj Mober i montirate.Pa  vi onda nemate pojma sta je ona donela,samo ono sto ste citali,a i to ne mozete da potvrdite.Prvo valjda treba da dobro odslusate standardan Sondek.Slicno je i sa lezajem.Dileri naravno gledaju da vam ,po sistemu "kad smo vec tu",ugrade po dva tri apgrejda...i onda nemas pojma sta je tu i koliko donelo. Mslm ne mora ...nista pod moranje,ovo je sve jedna uzivavancija i hedonizam ,pa kako sta voli..

Slažem se. Prošlog leta sam više apgrejda na LP12 odradio odjednom i sada naravno nisam siguran koja promena je najviše doprinela boljitku. Medjutim to je bio sticaj okolnosti, promocija Karusel ležaja prošle godine - davali su ga besplatno, ako se naruči opreme preko odredjenog iznosa... pa sam ja naručio novu subšasiju, Lingo 4 i Krystal MC glavu. I to mi je diler sve odjednom ugradio. Promena je bila čujna i značajna... ali šta je najviše zaslužno za promenu, to ne  znam. Tako da sam rešio da dalje nastavim korak po korak.

Link to comment
Share on other sites

Ja uzivam u postupnosti promena i u tome sta svaka donese.Dakle strogo jedna po jedna.Recimo kupite sad taj Mober i montirate.Pa  vi onda nemate pojma sta je ona donela,samo ono sto ste citali,a i to ne mozete da potvrdite.Prvo valjda treba da dobro odslusate standardan Sondek.Slicno je i sa lezajem.Dileri naravno gledaju da vam ,po sistemu "kad smo vec tu",ugrade po dva tri apgrejda...i onda nemas pojma sta je tu i koliko donelo. Mslm ne mora ...nista pod moranje,ovo je sve jedna uzivavancija i hedonizam ,pa kako sta voli..

Milane, pa ja sam imao Linn LP12 od 1977,8-1987.

Slušao sam ga sa: Phase Linear, Quad i Hafler amplifikacijom i na Tannoy Arden i B&W801F (Linn i Ardene lično sam kupio u Londonu, beše lepo vreme iako nije bilo online kupovine).

Ludo je da kažem da se sećam zvuka Linna (zna se koliko traje audio memorija) ali zadovoljstvo jakoo dobro pamtim.

Pomenuo sam da ću upravo zbog postupnosti najverovatnije odustati od drugih ručica iako Linn gamu ne smatram optimalnim izborom.

Zbog toga, Mober će biti prva stvar koju ću pokušati da nabavim i probam (uz njega naravno i neka najjevtinija Linn ručica-kolateralna šteta).

Ako prodavac bude hteo da mi pošalje minimizovan račun, onda će ta nabavka biti uskoro-online, a ako neće onda ću Mober kupiti kad odem u London. Stvarno mi se ne plaća luda carina i PDV na AL ploču.

Dakle upravo sam planirao da to ide tako kao što ste rekli, jer ne bih da gradim ostalo a da nisam prethodno “osetio” srce-Mober platformu.

Morate priznati da bi bilo šteta ne probati.

149023cb31fdd567a11b45a9077b3766.jpg

Poslednjih dana pokušavam da pronađem neka iskustva ljudi po forumima i o Mober Bearing koji takođe jakooo interesantno konstrukciono izgleda.

Link to comment
Share on other sites

Mober bearing:

5bfc6eb5b7b6372a7d070a2eb744704b.jpg

 

Vrtnje:

1. Sub platter-a na Mober bearing

2. Sub platter-a na Linn Cirkus bearing

 https://www.stereo.net.au/forums/topic/119415-mober-bearing-housing-for-lp12/

 

Trebalo bi da ovoliko bolja (duža, “glatkija”.....) vrtnja plater-a na Mober bearing ipak ima i popriličan uticaj i na zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Srecko,nista Vas ne sprecava da pomenutu basic plus instalirate sa tri srafa u postojece rupe na armboardu,probate gramofon i neko vreme ga slusate,a onda nam prenesete sta je doneo Mober.To je jedini nacin da to saznate.Na to sam mislio.To su promene u nekim realnom vremenu.Secanje na vreme od pre 40g je "samo" nostalgija.

Meni je poslednji apgrejd bio Lingo.Stavio sam album sa odlicnom produkcijom koji sam preslusao bar 30 puta dan pre ugradnje.Sledeci dan kad sam ga cuo imao sam jasan uvid koliki i kakav je apgrejd,koje detalje uopste nisam cuo i koji su se promenuli. Nisam se secao zvuka od nekad,u drugom sistemu vec u istom od dan ranije.Gledam da to i prenesem na forumu,a kad su lako izmenjive stvari poslusam i sa drugarima,uporedimo direktno.

Nekako sam 90% apgrejda pravio tako sto sam zadrzao predhodnu spravu i direktno uporedio.Malo to kosta vise ali je dragoceno iskustvo.

Mozda ne na ovom forumu ali po drugim sam citao iskustva dosta detaljno opisana o raznim promenama pa cak i o onim unazad.Kod sondeka tu zaista postoji bezbroj kombinacija proizvodjaca i materijala.U nekim sam internet grupama koji se samo njime bave i interesantno je slusati nekog ko ima kolekciju od 7-8 sondeka i komunikaciju sa vrhunskim majstorima posla kao sto je P.Swain recimo.Neki od tih sondeka su zaista na granici da se uopste mogu zvati Linn.

 

Link to comment
Share on other sites

Trenutno nema nikakve iole interesantne Linn ruke za kupiti na ebay.
Već sam pokušao da kupim jedan Linn: Basik Plus i Akito (oba prodavca iz GB) i neće da šalju u Srbiju (čak ni u EU, prodati su naravno u GB).
Već sam napisao u postu iznad da upravo planiram da kupim neku ručicu tipa Linn Basik Plus (nazvao sam je kolateralna šteta) baš u svrhu koju pominjete.
Danas sam našao neki blog o poređenju platformi: Linn Keel, GreenStreet i Mober.
Čovek je merio rezonantnu frekvenciju podle neke pobude (neznam kojom metodom i da li je to tačno) ali po tom merenju Mober najviše “zvoni” (ima najvišu učestanost izazvanu pobudom) i to bi se moralo preneti preko ručice i na zvucnicu sto je nepovoljno.
Stari tipovi platformi imaju odvojene Armboard te bi “zvonjava” platforme trebalo manje da utiče na zvučnicu kod takvih rešenja. Mnogi to opet karakterišu kao “ubijen zvuk”.
Za sada je, po forumima, to sve svedeno na “slušanja” i personalne utiske.
Trebalo bi mnogo više analizirati te materijale pre nego se donese odluka.
Ono što se može uzeti bez velikog razmišljanja je Moberov Inner Platter, verovatno.
Čelik kao materijal i bakar u sredini (od kojih je izrađen Moberov platter) obezbeđuju manju centrifugalni silu, što je povoljnije, jer manje je opterećen ležaj a kažu da je čelik zvučno daleko bolji izbor od legure originalnog plattera Linn što je opet iskustvo sa gitara Fender.
Sa druge strane Moberova platforma ima bolji raspored masa.
Rekoh treba malo sačekati i to sve dobro analizirati, kada je u pitanju sub šasija (to se odnosi i na Linn Keel a ne samo na Mober, GreenStreet ....).
Odličan je izgleda Mober bearing.
Problem sa njim je sto zbog povećane dimenzije ne može biti ugrađen na svaki Linn npr. sa valhalla elektronikom, jer ona rupa za bearing nije dovoljnog promera.
Dakle, hteo ja ili ne prvo se mora nabaviti ručica te će tako verovatno i biti!
Odlicno je i to sto kao sto rekoh nema baš komponenata na tržištu pa to omugućava da se mnogo više čita i analiziraju mišljenja ljudi koji su kupili neke komponente o kojima pišem, dok se čeka npr. na ručicu.

Link to comment
Share on other sites

I karusel pravi problem sa Valhala napajanjem,a zahteva i promenu subsasije.Doduse ta subsasija ,od Majik verzije se nabavlja lako uz Cikcus lezak,i za 50-60 funti.To naravno ako se sa prvobitne subsasije i sondeka,skace na Karusel.

Ja bih pre bilo kakvih ulazenja u izmene subsasije i lezajeva dodao Lingo.Zvucni pomak je sa time najveci po mnogima.Kod mene je bio bas velik.Po celom f.opsegu i kako je pecass prvo primetio po znatno boljoj trodimenzionalnosti.Jasnije su i separisani instrumenti i narocito vokali,pa ih je lakse i smestiti u prostoru.Sa njim sam propratio nekih 3-4 poslednje promene u gramofonskom set up-u uz isti album.Naravno i sa par redovnih NS drugara.

Taj prelazak sa standardnog napajanja je po mnogima najveca razlika.Ja im bas nisam odmah poverovao,pa sam isao na fono sekciju,po prirodi sam malo skeptik pa kad vidim da je neka napala malo iskuliram,ali bili su u pravu.

Ja trenutno nemam bas nekih skorih ambicija po pitanju gramofona,volim da odleze stvari malo.Mozda reparacije Troike padne,razmisljam samo da li da bude opet Expert Stylus ili mozda ovog puta Goldring.I to je naravno poskupelo...sa 300-400 na 500.

Malo sam resio da popravim digi deo, i to se dosta slusa.Uz Linn ds jazz24 koji slusam svakodnevno zvuci brutalno,da ne pominjem tidal i flac sa hd.

Link to comment
Share on other sites

Naravno Milane, uopšte nije vreme da bilo šta dirate.

Što više čitam sve više uočavam da mora proteći vreme da se iskristališu neke stvari da bi se uopšte moglo opredeliti. Taman da Vi poželite da nešto uradite i na Linn.

Što se tiče eksternog napajanja i odgovarajućeg motora to je jasno no problem je u tome sto po svemu sto procitah to ide tek posle ležaja a ležaj posle platforme-sub chassis.

Tačno je da Cirkus ležaj sa inner platter-om nije skup (ne videh baš za 60 GBP ali idu od 100-120 do 250 koliko koštaju oni kao novi). Karousel kit se može naći za 900 a Mober za 450-500 GBP.

Pogledajte onaj link koji sam priložio kako rotira platter na Mober ležaju u odnosu na Linn komplet (posledica “povratka” na konstrukciju koju je Lin davno odbacio kada je patentirao sadašnji završetak osovine platter-a) i biće Vam jasno zašto ne treba žuriti sa ležajem trenutno.

Ni sub chassis, kada su u pitanju, Linn zajednica još uvek nije decidna kojoj treba dati prednost, naravno uzimajući u obzir šta se dobija za novac.

Trenutno, još uvek ne veliki broj pojedinaca, kvantifikovati je doprinose tih upgrade-a.

1. Inner platter Mober - 5 do 10% u odnosu na OEM Linn.

2. Ležaj Mober - 5% u odnosu na Cirkus Linn OEM.

3. Eksterno napajanje - Hercules II Mober i Lingo 4 3-5%.

Znacajno je pomenuti da pojedini korisnici Mober napajanja zameraju mali okretni moment na početku zbog čega zaletanje do 33.5 obrtaja traje oko 15s. Posle spuštanja igle i pada broja obrtaja za nijansu kontroler postavlja brzinu na 33.3 i drži je perfektno stabilno (motor je Maxon).

S, druge strane vlasnici Lingo 4 se žale da je bučan (nemam pojma šta im to znači, meni neverovatno), da su se žalili Linn i da nije bilo rešenja.

Mnogi su zbog toga prešli na Hercules II.

Koliko sam shvatio početni okretni moment i stabilizacija brzine Linga su odlični.

Dakle trenutno ko ne mora ne treba da dira ništa!

 

PS: Sve sto sam napisao treba uzeti sa rezervom!

Vlasnik Mobera je neki Edmund Chan iz Hong Konga čiji se sledbenici hvale da je Linn ugasio forum upravo zbog hvalospeva Moberovim proizvodima baš na Linn forumu.

Ako to sami kažu, da su uspeli da “troluju” Linn forum (ako su toliko moćni) kako uopšte poverovati bilo čemu pozitivno napisanom o Mober proizvodima, jer je i to možda neosnovana orkestrirana kampanja.

Najverovatnije je da je istina na sredini.

Gledajući Mober konstrukciona rešenja i izbor materijala ne mogu da se oduprem utisku da je to dobro, pogotovo za novac koliko košta (u odnosu na cene Linn sličnih proizvoda) ali sigurno nije toliko dobro koliko govore.

Procenti doprinosa kvalitetu zvuka pojedinih Mober komponenata nisu bazirani ni na kakvim egzaktnim metodama.

Ocene se posledica slušanja izabranog materijala (LP-a) grupe ljudi. Moram priznati da je materijal obiman (vrliki broj LP), naveden kao u Stereophile, sa komentarima šta se i kako čuje.

Dakle lično iskustvo, ništa više i ništa manje.

Naravno, verovati nečijem ličnom iskustvu (koga pri tome ne poznajete) veoma je upitno.

Link to comment
Share on other sites

Nisam mislio na cirkus lezaj za 50-60funti,vec samo na subsasiju koja bi se morala promenuti na najstarijim sodecima za  za montazu Karusel lezaja.Ona je vec isla uz sve gramofone sa predhodnim cirkus lezajem i toga ostaje u visku nakon apgrejdovanjaTo je ta "obicna" subsasija iz Majika.250 je ok cena za polovan Cirkus.

Link to comment
Share on other sites

41 minuta ranije, Srecko said:

Naravno Milane, uopšte nije vreme da bilo šta dirate.
Što više čitam sve više uočavam da mora proteći vreme da se iskristališu neke stvari da bi se uopšte moglo opredeliti. Taman da Vi poželite da nešto uradite i na Linn.
Što se tiče eksternog napajanja i odgovarajućeg motora to je jasno no problem je u tome sto po svemu sto procitah to ide tek posle ležaja a ležaj posle platforme-sub chassis.
Tačno je da Cirkus ležaj sa inner platter-om nije skup (ne videh baš za 60 GBP ali idu od 100-120 do 250 koliko koštaju oni kao novi). Karousel kit se može naći za 900 a Mober za 450-500 GBP.
Pogledajte onaj link koji sam priložio kako rotira platter na Mober ležaju u odnosu na Linn komplet (posledica “povratka” na konstrukciju koju je Lin davno odbacio kada je patentirao sadašnji završetak osovine platter-a) i biće Vam jasno zašto ne treba žuriti sa ležajem trenutno.
Ni sub chassis, kada su u pitanju, Linn zajednica još uvek nije decidna kojoj treba dati prednost, naravno uzimajući u obzir šta se dobija za novac.
Trenutno, još uvek ne veliki broj pojedinaca, kvantifikovati je doprinose tih upgrade-a.
1. Inner platter Mober - 5 do 10% u odnosu na OEM Linn.
2. Ležaj Mober - 5% u odnosu na Cirkus Linn OEM.
3. Eksterno napajanje - Hercules II Mober i Lingo 4 3-5%.
Znacajno je pomenuti da pojedini korisnici Mober napajanja zameraju mali okretni moment na početku zbog čega zaletanje do 33.5 obrtaja traje oko 15s. Posle spuštanja igle i pada broja obrtaja za nijansu kontroler postavlja brzinu na 33.3 i drži je perfektno stabilno (motor je Maxon).
S, druge strane vlasnici Lingo 4 se žale da je bučan (nemam pojma šta im to znači, meni neverovatno), da su se žalili Linn i da nije bilo rešenja.
Mnogi su zbog toga prešli na Hercules II.
Koliko sam shvatio početni okretni moment i stabilizacija brzine Linga su odlični.
Dakle trenutno ko ne mora ne treba da dira ništa!

dok ne jave iz centralnog komiteta sta se, kad i cime menja, ne dirati nista :plakanje

 

toliko puta ste pisali kako mnogo sto sta ne cujete a  papreni 3-5 % apgrejdi vam ne daju sna i to za gramofon koji jos jedan ton nije pustio.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Evo za 200funtica resenja da proradi gramofon https://2ndhandhifi.co.uk/product/linn-basik-plus-tonearm/   vec previse zaista stoji i ne radi.Kad dodje vreme za neku bolju rucku lako se to proda.Vec sam pisao ranije da je odlican par uz Adikt ili neku At.Jako je mnogo takvih sondeka netaknutih po pitanju apgrejda vec 30g.Slusaju ljudi muziku i ne opterecuju se ni najmanje apgrejditisom.Uostalom i sam sam od tih,proslo punih 30g do prvog apgrejda.Drugi mi je ovo sondek,ali sam kupio potpuno isti,a i prodaja prvog nije imala nikakve veze ni sa gramofonom ni hifom.Pretvoren je bio u bebi opremu...evo ga sad student,vreme leti...

Link to comment
Share on other sites

dok ne jave iz centralnog komiteta sta se, kad i cime menja, ne dirati nista default_plakanje.gif  

toliko puta ste pisali kako mnogo sto sta ne cujete a  papreni 3-5 % apgrejdi vam ne daju sna i to za gramofon koji jos jedan ton nije pustio.

 

 

 

Voleo bih da sam poznavalac ove oblasti kao Vi, no nažalost nisam.

Veoma često zamolim Milana da mi pomogne iskustvom ali se trudim da ne pređem granicu dobrog ukusa.

Zato dosta čitam i pokušavam da iz obilja materijala izveden kvalitetne konkluzije.

Da, puno i grešim ali to i nije strano procesu “ucenja”.

Nije mi bila namera da kažem da mi je bilo kakav upgrade na mom Linn LP12, u smislu poboljšanja kvaliteta njega kao izvora, bitan.

Sami ste lepo primetili da sam više puta rekao da bi bilo pretenciozno da čovek u mojim godinama (sa tako starim čulima) pledira na tome.

Naprotiv, uživam u procesu učenja, na mom Linn LP12 o Linn LO12.

Pokušavam da uz pomoć nekih meni dragih i čini mi se naklonjenih ljudi (da ih ne imenujem), napredujem i naučim nešto novo što do sada nisam znao.

Da li će moj gramofon pustiti neki ton ili neće to je naprosto nevažno u ovom procesu. Subjekt nije gramofon Linn LP12 nego proces učenja o Linn LP12, a pisanje ovakvih odgovora na postove poput Vašeg, značajan su deo tog procesa.

Dakle mirno spavam i sa mojim Linn LP12 koji je već 2 godine u kutiji i spavaću mirno i ako on bude bio i naredne 2 godine u kutiji.

Stoga sam Vam veoma zahvalan na vremenu koje ste mi posvetili razmišljajući o greškama koje činim i ukazujući mi na njih ovim postom.

 

PS: Stav sa centralnim komitetom, koji ste pomenuli, nisam nažalost razumeo.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, Srecko said:

S, druge strane vlasnici Lingo 4 se žale da je bučan (nemam pojma šta im to znači, meni neverovatno), da su se žalili Linn i da nije bilo rešenja.

Mnogi su zbog toga prešli na Hercules II.

Koliko sam shvatio početni okretni moment i stabilizacija brzine Linga su odlični.

Dakle trenutno ko ne mora ne treba da dira ništa!

Lingo 4 je kod mene nečujan, ne proizvodi apsolutni nikakav zvuk, niti zujanje, 12V motor radi takođe nečujno. Kada uključim gramofon, dok biram ploču taman se stabilizuje brzina. Prilikom uključivanja rukom pokrenem tanjir iz mirovanja, kako bi se manje teglio kaiš. Kada stavim ploču zasvetli na trenutak lampica koja daje signal da brzina nije dobra, ali to traje samo trenutak. Nakon toga opet zasvetli ta lampica dok brišem prašinu sa ploče, a zatim se ugasi i više se ne pali.

Linn diler mi je objasnio da Lingo 4 radi u suštini po sličnom principu kao inverter klima uređaji - po potrebi povećava ili smanjuje frekvencu struje koja ide u motor i tako ga ubrzava ili usporava, u sladu sa meračem broja obrtaja. Tu funkciju je do skora imalo samo Linn Radikal napajanje, pa je kako kažu razlika između Radikala i Linga 3 (i starijih) bila veća, u korist Radikala svakako. Međutim, pošto Lingo 4 takođe ima merač broja obrtaja i usklađivač brzine motora broju obrtaja, navodno ta razlika sada nije tako velika. Iskreno se nadam da ću jednog dana moći na osnovu ličnog iskustva da vas izvestim o razlici :)        

Link to comment
Share on other sites

Evo za 200funtica resenja da proradi gramofon https://2ndhandhifi.co.uk/product/linn-basik-plus-tonearm/   vec previse zaista stoji i ne radi.Kad dodje vreme za neku bolju rucku lako se to proda.Vec sam pisao ranije da je odlican par uz Adikt ili neku At.Jako je mnogo takvih sondeka netaknutih po pitanju apgrejda vec 30g.Slusaju ljudi muziku i ne opterecuju se ni najmanje apgrejditisom.Uostalom i sam sam od tih,proslo punih 30g do prvog apgrejda.Drugi mi je ovo sondek,ali sam kupio potpuno isti,a i prodaja prvog nije imala nikakve veze ni sa gramofonom ni hifom.Pretvoren je bio u bebi opremu...evo ga sad student,vreme leti...

Milane, zahvaljujem za link.
Zainteresovan sam upravo za tako nešto.
Sutra ću im napisati mail da vidim da li isporučuju u Srbiju, sobzirom da je pandemija izmenila način funkcionisanja mnogih kompanija.
Nadam se da to neće biti problem i da će njihov odgovor biti pozitivan.
Link to comment
Share on other sites

Lingo 4 je kod mene nečujan, ne proizvodi apsolutni nikakav zvuk, niti zujanje, 12V motor radi takođe nečujno. Kada uključim gramofon, dok biram ploču taman se stabilizuje brzina. Prilikom uključivanja rukom pokrenem tanjir iz mirovanja, kako bi se manje teglio kaiš. Kada stavim ploču zasvetli na trenutak lampica koja daje signal da brzina nije dobra, ali to traje samo trenutak. Nakon toga opet zasvetli ta lampica dok brišem prašinu sa ploče, a zatim se ugasi i više se ne pali.
Linn diler mi je objasnio da Lingo 4 radi u suštini po sličnom principu kao inverter klima uređaji - po potrebi povećava ili smanjuje frekvencu struje koja ide u motor i tako ga ubrzava ili usporava, u sladu sa meračem broja obrtaja. Tu funkciju je do skora imalo samo Linn Radikal napajanje, pa je kako kažu razlika između Radikala i Linga 3 (i starijih) bila veća, u korist Radikala svakako. Međutim, pošto Lingo 4 takođe ima merač broja obrtaja i usklađivač brzine motora broju obrtaja, navodno ta razlika sada nije tako velika. Iskreno se nadam da ću jednog dana moći na osnovu ličnog iskustva da vas izvestim o razlici         

Napisah, da sam postao veoma skeptičan prema mišljenjima koja iznose, da ih tako nazovem pristalice lika i dela Edmund Chan-a.
Jednostavno je svaka njegova komponenta, koja pledira da nadogradi neku Linn komponentu, toliko bolja PO NJIMA da je to jednostavno statistički sumnjivo.
Naročito se to odnosi na Lingo (generalno, ne samo sa Lingo 4), o kome se da tako kažem “normalni ljudi” izrazavaju jako lepo. Naprotiv nemaju dobro mišljenje o Hercules II odnosno Hercules/Mose (zbog pocetnog obrtnog momenta) koje su neki povedeni tim pozitivnim mišljenjima čak i kupovali a onda se vraćali ponovo na Lingo.
Link to comment
Share on other sites

16 sati ranije, Srecko said:

Voleo bih da sam poznavalac ove oblasti kao Vi, no nažalost nisam.

Veoma često zamolim Milana da mi pomogne iskustvom ali se trudim da ne pređem granicu dobrog ukusa.

Zato dosta čitam i pokušavam da iz obilja materijala izveden kvalitetne konkluzije.

Da, puno i grešim ali to i nije strano procesu “ucenja”.

Nije mi bila namera da kažem da mi je bilo kakav upgrade na mom Linn LP12, u smislu poboljšanja kvaliteta njega kao izvora, bitan.

Sami ste lepo primetili da sam više puta rekao da bi bilo pretenciozno da čovek u mojim godinama (sa tako starim čulima) pledira na tome.

Naprotiv, uživam u procesu učenja, na mom Linn LP12 o Linn LO12.

Pokušavam da uz pomoć nekih meni dragih i čini mi se naklonjenih ljudi (da ih ne imenujem), napredujem i naučim nešto novo što do sada nisam znao.

Da li će moj gramofon pustiti neki ton ili neće to je naprosto nevažno u ovom procesu. Subjekt nije gramofon Linn LP12 nego proces učenja o Linn LP12, a pisanje ovakvih odgovora na postove poput Vašeg, značajan su deo tog procesa.

Dakle mirno spavam i sa mojim Linn LP12 koji je već 2 godine u kutiji i spavaću mirno i ako on bude bio i naredne 2 godine u kutiji.

Stoga sam Vam veoma zahvalan na vremenu koje ste mi posvetili razmišljajući o greškama koje činim i ukazujući mi na njih ovim postom.

 

PS: Stav sa centralnim komitetom, koji ste pomenuli, nisam nažalost razumeo.

za proces ucenja ne morate ni da imate gramofon, ali ako vi uzivate meni takodje dobro.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Upravo smo se vratili iz posete gospodinu Nikoli.
Pišem u okviru ove teme jer, kao što znate, gospodin Nikola poseduje verovatno najreprezentativniji Linn sistem u Srbiji.
Verujem da je ova tema najbolje mesto za jedan osvrt na izuzetno ugodno provedena 2 puna sata u društvu gospodina Nikole i njegovih sistema.

Da počnemo od Linn “Klimax 350A”.
Kao prvo zvučnici su u prirodi višestruko lepši nego što sam i pomišljao, na osnovu slika i klipova. istovremeno su i veliki, sugerišući i “veliki” zvuk, a pri tom ne pretenciozni po prostor.
Prosto neverovatno i na prvi pogled kontradiktorno, dok ih ne vidite.
Ozbiljnost i kvalitet izrade sugerišu vanserijsku aktivu.

Network music player sa preampom, “Akurate DSM” je priča za sebe. Ne sećam se da sam video tako lepu aplikaciju za kontrolu stream-inga i pri tome tako User Frendly; a “Akurate DSM” u pozadini odrađuje sve sto treba jednostavno fenomenalno. Prosto Vam dođe žao sto je računarska aplikacija ukrala šou prelepom delu hardware što “Akurate DSM” definitivno jeste.
Ne mogu da se ne zapitam šta dodatno uopšte može da ponudi “Klimax DSM” kada je zvuk “Akurate DSM” naprosto neverovatan.
Malo je reći da sam oduševljen DSP-iem “Akurate DSM”, koji tako perfektno odrađuje svoj posao u zahtevnoj sobi, kojoj nije osnovna namena da bude slušaonica, i koji je svakako divnu radnu sobu pretvorio u koncertni prostor.

Gramofon “Linn LP12”, je svima znan, ali malom broju u gotovo maksimalno ekstendovanoj postavci kakvu Nikola poseduje (Subšasija-“Kore 2”, “Karousel”-Ležaj, “Lingo 4”-eksterno napajanje sa kontrolom motora koji ima gotovo sve sto nudi i top model “Radical”, Ručica-“Akito 2/B”, Zvučnica-“Kandid” MC i ........ ).
Prosto da Vam bude žao sto ste jednu lepu igricu, kao što je “Linn Sondek LP12”, gotovo apsolvirali-prešli jer jedino možete još zameniti ručicu top modelom “Linn Ekos SE” i to bi bilo sve najbolje sto danas Linn ume i može, kada je “Linn Sondek LP12” u pitanju.
Subšasija Keel ne mora nužno značiti (za pojedine ljubitelje) pobolšanje u zvuku.

Naravno ovo su samo glavne komponente sistema, jer i ovako ovaj post dobija konturu romana.
Samo ću pomenuti Nikolin Sistem B (naprosto je nemoguće ga zaobići), takođe u potpunosti Linn uz “Arcam AVR”; u 5.1 konfiguraciji, koji bi u 99,9 % domova u Srbiji bio izuzetan A sistem.

Neću upasti u zamku opisivanja pojedinosti zvuka sistema. To bi bilo neprilično za moje godine.
To ostavljam: mladima, formalno muzički obrazovanim i stručnim.
Reći ću samo naš utisak.
Veliki zvuk! Ogroman!
Da li može biti bolji?
Nisam siguran. Ne znam.
Znam jedino da može biti drugačiji i verovatno isto toliko dobar.

Na kraju reći ću i ovo.
Gospodin Nikola je i sam, u ovoj temi, prelepo predstavio svoj sistem tako da se može reći da je ovaj post suvišan.
Šta niste iz njegovih postova mogli da vidite.
Gospodina Nikolu.
Neverovatno zadovoljstvo smo danas imali moja supruga i ja da upoznamo sjajnog mladog gospodina koji Vam naprosto vraća veru u ovu našu Srbiju.

Gospodine Nikola zahvaljujem Vam, ponovo, na 2 neverovatna sata koje ste nam posvetili.

PS: Gospodine Nikola zamolio bih Vas ako sam nešto pogrešno napisao da u nekom od narednih postova to ispravite.

Link to comment
Share on other sites

Kada bih egzaktno znao odgovor na to pitanje, verovatno bi me Linn odmah angažovao da budem CFO Linn-a.
Kao laik, sa mojom životnom filosofijom, rekao bih svaku paru.
Zadovoljstvo nema cenu.
Pa ljudi, za života, u dim pretvore toliku količinu novca ne računajući potencijalne gotovo izvesne zdravstvene probleme.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...