Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Vec smo razmenili poruke telefonom ali jos jednom čestitam na fantasticnom izboru.Brutalni zvucnici.Slusao sam poluaktivnu verziju,pa verujem da je ovo samo bolje ali takav osecaj neposrednosti i life like ostvarenosti zive muzike u sobi retko se srece.Zvucnici imaju osobinu da u svakoj numeri koju cujes pomislis za ovu stvar su napravljeni.Bukvalno te setajuci raznim numerama sele iz ambijenta u ambijent,kradu paznju stoprocentno.

Link to comment
Share on other sites

Hvala svima mnogo!

Dosta dugo sam razmišljao, čita i gledao, savetovao se sa vama forumskim kolegama. Nešto sam uspeo i da čujem kod sebe u prostoru i mislim da mi je to bilo dragoceno, da neke iluzije razbijem. Onda sam odlučio da kupim Klimax 350a iz više razloga. Čuo sam ih samo jednom, kod dilera u Beču pre godinu ipo recimo i tada su mi bili nestvarno dobri (ali da budem iskren, to je bio poslednji model sa ugrađenim Katalyst DAC-ovima), mada sam se tada fokusirao na klasu ispod njih (Akubarik) koje sam dosta duže i slušao. Ali nije isto kada ih čuješ u prostoriji od 70-80m2, sa veoma visokim plafom i kod mene, u nešto više od 20m2.

Ovi moji su sa aktivnim skretnicama i po jednim ampom za svaki drajver, ali su potpuno analogni. Sa mojim Akurate DSM/3 preampom se povezuju balansiranim xlr interkonekt kablovima. Dugo sam čekao da se pojavi u prodaji par baš ovakvih 350A, opet iz puno razloga. Pre svega zbog cene, a onda i zbog toga što ovi moji mogu da rade sa bilo kojim preampom drugih proizvođača, dok nova generacija radi samo sa Linn preampima (to nisu ni preampi u pravom smislu reči, pošto imaju digitalne izlaze), jer se sa njima povezuje posebnom digitalnom vezom koju je Linn patentirao i samo je oni prave, zovu je Exakt. Tako da sam napravio kompromis. Ali ovi moji mogu da se apgrejduju najnovijim Linn Organik DAC-ovima (doduše za značajnu svotu novca), ali ih to na neki način ipak čini "futureproof". (Kada i ako) se odlučim za apgrejd, potrebno je samo demontirati ampove sa zadnje strane zvučnika i poslati ih u Linn, ne moram da šaljem cele zvučnike. Od dilera sam dobio posebnu ambalažu za slanje ampova... ali o tome ću da pišem drugi put.

Pozdrav, NL

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 sati ranije, Delija said:

Greota takvu klasu zvucnika tako pozicionirati. Pa makar bili i Linn :D

Mrdaj to - nemoj da te sanjam :P

To mi je i Sondek odmah rekao, da ih izvučem makar do ivice troseda. Slažem se apsolutno da moram da im pronađem najbolje moguće mesto, a ovo na slici mesto gde sam ih prvo spustio. Dosta su teški, pa ih nisam podigao na spajkove, dok im ne pronađem najbolje mesto. Zalepio sam odozdo filcane nalepnice, da ih mogli da klizaju po podu, jer su dosta teški. Idealno bi bilo da nabavim onu spravu za podizanje nameštaja, pa da ih pomoću nje pomeram.

Na mestu sa slike bass je nepodnošljiv i tutnje strašno. Ali uz Space optimisation se bass fantastično sredio. Moram bez SO da ih probam na raznim pozicijama i da čujem gde je najbolje. Trosed mi naravno pravi problem, ali ne mogu da ga pomeram sa tog zida. Eventualno bih mogao zvučnike još međusobno da udaljim. Trenutno je levi na 70cm od levog zida, a desni 120cm od desnog zida, a oba su 30cm od prednjeg zida. Dakle desni da dođe na 70cm od desnog zida (da bude blizu gramofona), a da onda i trosed bude na podjednakoj (i većoj) udaljenosti od oba zvučnika. Tada bi i između mesta sa kojeg slušam i između zvučnika bile stranice jednakostraničnog trougla. Moram da isprobavam :)       

Link to comment
Share on other sites

 Kapiram i sta si uzeo i zasto - i podrzavam 200%. Apsolutno fantasticni zvucnici, sta da kazem.... zavidim ti? :)

 Cestitam od srca, ovo je end-game sistem, realno... ovo covek moze do kraja zivota da slusa. Sto je jos lepse, prednost tih aktivnih-analognih je upravo mogucnost upgrade-a bez da njih menjas. Zvucnik za kraj.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, NL. said:

To mi je i Sondek odmah rekao, da ih izvučem makar do ivice troseda. Slažem se apsolutno da moram da im pronađem najbolje moguće mesto, a ovo na slici mesto gde sam ih prvo spustio. Dosta su teški, pa ih nisam podigao na spajkove, dok im ne pronađem najbolje mesto. Zalepio sam odozdo filcane nalepnice, da ih mogli da klizaju po podu, jer su dosta teški. Idealno bi bilo da nabavim onu spravu za podizanje nameštaja, pa da ih pomoću nje pomeram.

Na mestu sa slike bass je nepodnošljiv i tutnje strašno. Ali uz Space optimisation se bass fantastično sredio. Moram bez SO da ih probam na raznim pozicijama i da čujem gde je najbolje. Trosed mi naravno pravi problem, ali ne mogu da ga pomeram sa tog zida. Eventualno bih mogao zvučnike još međusobno da udaljim. Trenutno je levi na 70cm od levog zida, a desni 120cm od desnog zida, a oba su 30cm od prednjeg zida. Dakle desni da dođe na 70cm od desnog zida (da bude blizu gramofona), a da onda i trosed bude na podjednakoj (i većoj) udaljenosti od oba zvučnika. Tada bi i između mesta sa kojeg slušam i između zvučnika bile stranice jednakostraničnog trougla. Moram da isprobavam :)       

А да пробаш са позиционирањем звучника на позицији слушача? :)

Link to comment
Share on other sites

Nikola predlazem moj metod za pozicioniranje i eventualno dnevno pomeranje ako prave nekonfor u prostoru.Ja sam kupio kempove podloske i na njih odozdo nalepio filc iz Ikea za namestaj protiv grebanja parketa.Evo klizam ih vec godinu dana.Pozicioniranjem se jako mnogo dobija i promenuo sam bar 10 pozicija dosad.Bukvalno nekad i 2-3cm promeni situaciju bitno.Uspeo sam na kraju dobiti dosta sirok sweet pot i dobar 3d ali nista bez malo truda.Salio sam se za Space Optimisation sa delijom,on naravno da pomaze ali pravog 3d nema dok se ne odmaknu zvucnici u prostor.Ono sto jeste dobro sa S.O. je da to ne mora da bude bas na "sred sobe". Zvucnici imaju inace fantastican 3d i to je kljucna razlika izmedju starog i novog Linn.Na prezentaciji su bili u slobodnom prostoru od 50-tak m2,odmaknuti bar 1.5m od zidova i to je bio fantastican 3d ugodjaj.Zato im daj bar 70-80 od zadnjeg zida i samo strpljivo.S.O. nisam primetio da pravi neki problem kad sam bio,koristice i tako ali taj fantastican 3d potencijal treba iskoristiti.

Link to comment
Share on other sites

ako mi dozvolis, ja ovo nikad ne bih kupio ako nemam u planu da im maksimalno ugodim u smislu pozicioniranja. greota da nemaju bar jedan zid u sobi rezervisan samo za njihovo pevanje. slazem se sa onim sto je sondek pisao, meni cak i pola centimetra nekad napravi veliku promenu u zvuku, toe in takodje u centimetar pravi razliku... zato je meni tesko da pratim ljude koji su fokusirani na menjanje kablova, dakova i ostalih dzidzabidza, praceno konstantnim ogromnim skokovima u raznoraznim aspektima zvuka (i mean seriously)... valjda su oni potpuno resili sobu i poziciju zvucnika da nema dalje, zakucano ekserom... a nema skoro nijedan konkretan opis na forumu kako su ljudi pozicionirali svoje zvucnike, sta su slusali, kako su dosli do krajnje pozicije da bi krenuli u trosenje para i vremena na druge tweakove. 

soba vs zvucnik, cm po cm... 

pridruzujem se cestitkama :D

Link to comment
Share on other sites

2 sati ranije, nkrgovic said:

 ...ovo je end-game sistem, realno... ovo covek moze do kraja zivota da slusa.

...

Zvucnik za kraj.

Dobar vic :D

Koliko li sam to puta cuo od Hi-Fi ekipe ;)

Kad krenes tako da razmisljas - to je kraj Hi-FI igrarije. I taj Linn je neko prodao sa razlogom - 99% da uzme nesto jos bolje.

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, nkrgovic said:

 Kapiram i sta si uzeo i zasto - i podrzavam 200%. Apsolutno fantasticni zvucnici, sta da kazem.... zavidim ti? :)

 Cestitam od srca, ovo je end-game sistem, realno... ovo covek moze do kraja zivota da slusa. Sto je jos lepse, prednost tih aktivnih-analognih je upravo mogucnost upgrade-a bez da njih menjas. Zvucnik za kraj.

Hvala ti! Imam problem sa tim da dajem dosta novca za "kompjuterski" deo zvučnika, koji zastareva brzo. Ova verzija koju sam ja uzeo zapravo radi po istom principu kao recimo ATC SCM 50ASL, sve je analogno. Zaista mi se mnogo sviđa kako sviraju.  

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, ab said:

А да пробаш са позиционирањем звучника на позицији слушача? :)

I o tome sam dosta razmišljao. Na poziciji slušača su mi je radni sto, koji dosta koristim od kada intenzivno radim od kuće, pa mi je jako zgodno da prektično celog dana dok radim slušam i muziku. Kada ne radim, takođe sam često za računarom i opet za radnim stolom, tako da mi je teško da poziciju slušača izmenim. Razmišljao sam da trosed koji je sada između zvučnika pomerim na desni ili levi zid. Međutim, na levom zidu su mi velika staklena vrata, a na desnom zidu mi je Ikea velika Kallax polica sa pločama. Ta Ikea polica i trosed bi mogli teoretski da zamene mesta, što bi možda bilo dobro... razmišljam na tu temu... U svakom slučaju Naim Fraim policu koji sam pre manje od godinu dana kupio od Bogdana ću verovatno sada da prodajem, jer će gramofon da ide na specijalnu zidnu policu, a pretpojačalo može da stoji i na Kallax-u.        

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, sondek said:

Nikola predlazem moj metod za pozicioniranje i eventualno dnevno pomeranje ako prave nekonfor u prostoru.Ja sam kupio kempove podloske i na njih odozdo nalepio filc iz Ikea za namestaj protiv grebanja parketa.Evo klizam ih vec godinu dana.Pozicioniranjem se jako mnogo dobija i promenuo sam bar 10 pozicija dosad.Bukvalno nekad i 2-3cm promeni situaciju bitno.Uspeo sam na kraju dobiti dosta sirok sweet pot i dobar 3d ali nista bez malo truda.Salio sam se za Space Optimisation sa delijom,on naravno da pomaze ali pravog 3d nema dok se ne odmaknu zvucnici u prostor.Ono sto jeste dobro sa S.O. je da to ne mora da bude bas na "sred sobe". Zvucnici imaju inace fantastican 3d i to je kljucna razlika izmedju starog i novog Linn.Na prezentaciji su bili u slobodnom prostoru od 50-tak m2,odmaknuti bar 1.5m od zidova i to je bio fantastican 3d ugodjaj.Zato im daj bar 70-80 od zadnjeg zida i samo strpljivo.S.O. nisam primetio da pravi neki problem kad sam bio,koristice i tako ali taj fantastican 3d potencijal treba iskoristiti.

tako je, moraću dosta da eksperimentičem sada. Ali kao što mi je Delija rekao kada smo pričali oko pozicioniranja D&D, za to su potrebne nedelje i meseci slušanja, upoređivanja i premeštanja.

Link to comment
Share on other sites

Kallax носи своју вредност (плоче) али није адекватне висине, много боље би било да не прелази 60-70 максимално у висину. 
Размишљај о ХиФи полици сада у старту. 
Битно је што пре почети користити пун потенцијал, а не само се ослањати на тај богаљи room corection који ради какав такав посао али не и најбољи. 

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, CoyoteKG said:

Ovo čak zvuci malo i tužno :D

 

ne znam nista o ovim zvucnicima, ali izgledaju baš moćno... a sad videh cenu po netu... :o

 

Pa da, zvuči pomalo tužno. Sve je subjektivno, a čovek se na dobro i lepo navikne, pa mu je posle nekog vremena potrebna promena, to je normalno... Za sada sam jako zadovoljan, videćemo. Krivo mi je jedino što su moji rosenut boja, a plinth gramofona i ostali detalji u prostiru su walnut

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, misko1989 said:

ako mi dozvolis, ja ovo nikad ne bih kupio ako nemam u planu da im maksimalno ugodim u smislu pozicioniranja. greota da nemaju bar jedan zid u sobi rezervisan samo za njihovo pevanje. slazem se sa onim sto je sondek pisao, meni cak i pola centimetra nekad napravi veliku promenu u zvuku, toe in takodje u centimetar pravi razliku... zato je meni tesko da pratim ljude koji su fokusirani na menjanje kablova, dakova i ostalih dzidzabidza, praceno konstantnim ogromnim skokovima u raznoraznim aspektima zvuka (i mean seriously)... valjda su oni potpuno resili sobu i poziciju zvucnika da nema dalje, zakucano ekserom... a nema skoro nijedan konkretan opis na forumu kako su ljudi pozicionirali svoje zvucnike, sta su slusali, kako su dosli do krajnje pozicije da bi krenuli u trosenje para i vremena na druge tweakove. 

soba vs zvucnik, cm po cm... 

pridruzujem se cestitkama :D

Hvala! Slažem se, moraću dosta da eksperimentišem. Ono što za sada uočavam bez greške je da sa istih pozicija na kojima su bili Linn Majik 140 i D&D 8c, ovi Klimax sviraju za nekoliko klasa bolje... što je bilo i očekivano, ali evo i svojim ušima sam se uverio. U narednom periodu treba iz njih da izvučem maksimum pravilnim pozicioniranjem.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Delija said:

Dobar vic :D

Koliko li sam to puta cuo od Hi-Fi ekipe ;)

Kad krenes tako da razmisljas - to je kraj Hi-FI igrarije. I taj Linn je neko prodao sa razlogom - 99% da uzme nesto jos bolje.

Delija je naćalost verovatno u pravu... čak i da je savršeno, posle nekog vremena je potrebna promena. Onda ću da ih prebacim u AV sistem u dnevnoj sobi, kao što sam sada uradio sa sterim Majik 140... :)  i sve tako u krug.

Link to comment
Share on other sites

5 sati ranije, Srecko said:

Ma kakav kraj.
Naprotiv, početak samo na visokom nivou.
Najbolje je kada se čoveku učini da treba da promeni i tako sjajnu komponentu, iz njemu jedino znanih razloga, a onda posle izvesnog vremena shvati da mu nedostaje taj zvuk pa ih ponovo kupi.

:) i na našem HI-Fi sajmu (da ne govodim o stranim sajmovina) se često izlažu zvučnici u odnosu na koje ovi Klimax deluju kao desktop speakers... :)  tako da je u ovom našem hobiju samo nebo granica... Ali mislim da ja najpre treba da sklopim sistem od poznatih, međusobno uklopljenih delova, da dođem do nekog nivoa kvaliteta te da mi to bude merilo i reper za dalje. Tek nakon toga dolazi u obzir da gledam dyi, lampe i ostale "saving the world from Ordinary" stvari. Lagano, sve u svoje vreme. Za sada moram da istražim do kraja Linn i još po nešto, što ipak spada u mainstream.  

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...