Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

On 29.10.2020. at 12:26, NL. said:

Evo zanimljivih pisanja na temu podešavanja VTA...

https://www.psaudio.com/ps_how/how-to-adjust-the-vta-of-a-turntable/

Interesantno je da su naveli da debljina same ploče pravi značajnu razliku u vta, što je kad sam malo razmislio, sasvim logično... ako delovi milimetra prave razliku u vta, sasvim je logično da se ugao menja u zavisnosti od toga da li smo stavili tanki, srednji ili deblji 180g vinil... te da o tome treba voditi računa prilikom podešavanja. Odnosno, da će vta biti različit u zavisnosti od debljine vinila koji slušamo.

Zanimljivo je objašnjenje da:

1.ako se vta podesi kako treba, dobija se prošireni soundstage, više vazduha između instrumenata (ili bogati harmonici oko svakog instrumenta), a viši žičani instrumenti su bez ikakve siline.

2.ako je vta veći (ručka podignuta više, a to je ekvivalentno situaciji kada se sluša tanji vinil, sa vta podešenim za vinil srednje debljine), dobija se dobar soundstage, ali žičani instrumenti zvuče neprirodno, ošto i iritirajuće.

3.ako je vta manji (ručka spuštena niže, što je ekvivaletno slušanju debljeg vinila, sa vta podešenim za vinil srednje debljine) zvuk je malo prigušen, nedostaju visoke frekvence i vazduh oko instrumenata.

***

Pronašao sam i detaljnija, "tehnokratska" uputstva, za koja je potrebno da se nabavi i mikroskop, a polaze od toga da treba zapravo da se podesi SRA (stylus rake angle), znači da se mikroskopom utvrdi i podesi nagib naleganja same igle na ploču. https://www.analogplanet.com/content/how-use-usb-digital-microscope-set-92-degree-stylus-rake-angle-sra . Deluje zanimljivo, nema šta. Mada čisto sumnjam da recimo ranije pominjani Peter Swain iz Symbiosisa koristi mikroskop kada podešava gramofone... a kako vta/sra predstavlja jedno od najvažnijih podešavanja, sigurno puno pažnju posvećuje tome.

* * *

Mislim da ću najpre svakako malo da se igram bez mikroskopa, pa da vidimo kuda će to da me odvede... :) 

 

   

   

 

Matematicki sagledano kut (VTA) igle se poprilicno beznacajno mijenja sa razlicitom debljinom ploce. Teoretski to drzi vodu ali ako probamo izracunati bas i ne. Istitravanje igle u zavojnici zvučnice nije bas toliko osjetljivo na tako malu promjenu kuta. U praksi se to također vidi tj. ne cuje gotovo nikakva razlika, probao sam puno igala i rucki na raznim plocama jer me bas zanimala ta problematika.

Znacajnija razlika se cuje kod podizanja ili spustanja rucke na lezistu ako je pomak bar 2-3mm, za manji pomak gotovo da nema razlike.

Ima jos jedna zgodna stvar oko 180 gr. ploca. Teoretski one mijenjaju svojom debljinom VTA ali se tu malo i zaboravlja da je na tim plocama dubina brazde malo dublja od onih normalnih tankih ploca, pa onda polozaj igle opet dođe na isti kut kao i kod tanke ploce, zar ne!

Link to comment
Share on other sites

35 minuta ranije, Zexx said:

180-gramski vinil nema dublje brazde.

Ja sam nasao podatke i slike mikroskopom na par mjesta da imaju. Zato i jesu deblje. Ako usporedimo nekakve jeftine kompilacije gdje naguraju i 10-tak pjesama na jednu stranu tanke ploce te brazde su jako uske i plitke. 180 gr vinily se vrlo cesto upotrebljavaju za albume sa 3 pjesme max na jednoj strane i onda su brazde šire i dublje. Kod takvih ploca su pomaci igle po svim osima veci, pa automatski proizvodi igla vece pomake i el. impuls, zato i zvuce bolje i dinamicnije.

Ali to ne mora generalno znaciti da je uvijek tako. Cesto to i nije. Precesto na zalost je to iskoristeno kao marketinski trik bez ikakvih benifita.

Kupovinom 180 gr ploce nije nikakva garancija da ce zvuk biti bolji u odnosu na 120 gr. , dapace.

Link to comment
Share on other sites

Postoji nešto što se zove standard, a broj pesama po strani nema nikakve veze s dubinom brazde nego širinom. Inače, insistiranje na idealnom VTA je prilično diskutabilno jer ugao pod kojim rezač reže matricu može da varira od 0 do 20 stepeni u zavisnosti od perioda kada je ploča nastala i izdavačke kuće, pa to cepanje dlake na pet delova zbog pola milimetra debljeg vinila, koliko je inače 180-gramski vinil deblji od standardnog, deluje blago rečeno smešno.

Link to comment
Share on other sites

Odustao od prethodnih razmisljanja i planiram da uzmem Sonus Faber Venere 1.5, pa razmisljam o pojacalu. Znam znam, treba poslusati... :), ali da li bi Naim XS bio dobar za ove zvucnike i obrnuto?

oba oglasa su na KP, a SF necu moci da poslusam pre kupovine.

 

Trenutno imam par Kef Cresta 3 i Pioneer A 66-x, u ovom stanu sad mi lose sviraju, a i Pioneer se kvari. Zezaju potenciometri, i levi izlazni kanal od pre neki dan je uzasan

Link to comment
Share on other sites

Uvjek ako dajem savjet pišem šta bih ja radije, mislim da je tako i najpoštenije, ne mogu se stavljati u tuđu kožu. A šta će kupiti neko zavisi samo od njega, nije loš izbor 5si, može za 550-600€, sledeći korak XS, sledeći supetnait itd... Svi Naiti će se sasvim fino izboriti sa SFV, makar svi imaju moćno napajanje.

Послато са SM-G960F помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Srecko said:

Zašto mislite da je ovo prilika kad npr.

NAC272 NOV košta 1999 funti a neki dan je Supernait 3 NOV bio na akciji za 2499 funti? 90f0d0c9d6a769c9f4fb6da2523d05ba.jpg

Prilika je zato što je NAC 272 zastareo uredjaj isto kao i NDX i NDS .

Pojačala,predpojačala i integralci su uvek na ceni i više se traže nego ostalo

Cena novog kompleta kao na KP je bila oko 13000 evra

 

Link to comment
Share on other sites

Upravo sam kupio od drugara "Naim Supernait 2" (2 meseca star) pa sam mnogo vremena proveo čitajući forume (Naim, Pinkfishmedia,....) i naravno prateći cene različitih komada Naim: GB prodavnice, ebay.co.uk, hifishark...).
I bez Black Friday, neverovatno je koliko se pojedini komadi Naim mogu povoljno novi nabaviti u GB (poput ovog NAC-N 272). Kada se od te cifre odbije WAT i sa plaćenim svim dažbinama to ispadne novo jeftinije nego ovde polovno.
Da ne pričam koliko je prosečna cena ovde viša od npr. cene na hifishark (ima x NAC282 po sličnoj ceni).

e415fcbd73ad02fa56b82ec272e731b3.jpg

Naravno svako ima pravo da svoju robu ceni onoliko koliko smatra da vredi i ovo nije kritika prodavaca već ističem da postoje i veoma korektne alternative za kupovinu i da je kupovina ovde najčešće loša odluka.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, goran_p said:

Ima na KP i Naim komplet za  6000 evra ,šteta propustiti priliku

Pa... prva ideja bila popraviti ovo sto imam. 

Pa onda druga... drugar kod kojeg sam rezervisao kad bude hteo da prdaje svoj setup dq mi javi. I javi mi se pre mesec dana za EV Status 50 i MF Electra E30 za 600€. Ali se to odlozilo jer nije mogao sebi da nadje nista bolje od toga sa doplatom od oko 500E.

Tako da mi je planirani budzet bio 600E.

A onda videh ove SFV i zaljubih se. Samo zvucnici su prebacili vec "budzet".

A onda mi treba i neko pojacalo i to sam gledao do 500E, na kraju videh ovaj XS pa ajd da nepromisljeno slupam novac...

Tako da sam odavno vec prebacio budzet. Verujem da je supernait sjajan... ali... zena ce me ostaviti

Link to comment
Share on other sites

Prilika je zato što je NAC 272 zastareo uredjaj isto kao i NDX i NDS .
Pojačala,predpojačala i integralci su uvek na ceni i više se traže nego ostalo
Cena novog kompleta kao na KP je bila oko 13000 evra
 
Nisam saglasan.
Kažete zastareo uređaj u temi u kojoj svaki deseti post malte ne počinje sa rečenicom kako Naim komponente najbolje "održavaju" cenu tokom vremena i gde se par postova ranije preporučuju i komponente znatno starije.
Takođe, u poslednje vreme i gotovo po svim forumima, 90% postova koje sam pročitao počinju da im je dosta silnih "kutija" - komponenti.
Svi masovno kupuju upravo integralce i D klasu (Devialet se prodaje svuda kao alva, naravno ko ima novac).
Ni kod nas nije različito. I sam i sada imam dva kompleta Preamp-Amp (solid state I lampe) pa kupih i Supernait 2 (integralac), a nisam ni na forumu jedini koji je tako razmišljao (InSides, Delija.....). Ja sigurno nisam reper ali mislim da oni jesu.
Verujte od kako uzeh ovaj Supernait 2 živnuh (ne sporim razliku u kvalitetu u odnosu na odvojene komponente ali je za moje uši minorna i dalekooooo je od razlike u cenama).
Ne mrzi me vise da i probam nešto drugo u sistemu sa njim jer ne moram da raskonektujem i ukonektujem milion kablova.
Što se tiče preampa NAC-N272 naravno da je slabiji od NAC-282 (da se našalim rekao bih za moje uši samo skuplji) ali i takav on ovde kod nas (nov) je 4270 eura.
Daleko je od toga da je loš (odličan je).
Naveo sam taj preamp, kao argument u generalnoj diskusiji o cenama, jer je ponuđen nov skoro u pola cene; a mislim da imam negde i ponudu i za NAC-282 takođe skoro u pola cene.
Lično sam gledao Supernait 2 vs. Supernait 3 (hteo sam isključivo integralac i opredelio se za Supernait 2 bar trenutno dok je prva serija Supernait 3 u prodaji i mislim da nisam pogresio po svemu što čitam).
Link to comment
Share on other sites

57 minuta ranije, CoyoteKG said:

Pa... prva ideja bila popraviti ovo sto imam. 

Pa onda druga... drugar kod kojeg sam rezervisao kad bude hteo da prdaje svoj setup dq mi javi. I javi mi se pre mesec dana za EV Status 50 i MF Electra E30 za 600€. Ali se to odlozilo jer nije mogao sebi da nadje nista bolje od toga sa doplatom od oko 500E.

Tako da mi je planirani budzet bio 600E.

A onda videh ove SFV i zaljubih se. Samo zvucnici su prebacili vec "budzet".

A onda mi treba i neko pojacalo i to sam gledao do 500E, na kraju videh ovaj XS pa ajd da nepromisljeno slupam novac...

Tako da sam odavno vec prebacio budzet. Verujem da je supernait sjajan... ali... zena ce me ostaviti

Najbolja kupovina integralca između 5, XS i Sn je svakako Xs. Mnogo bolji od 5 zvučno, a ne mnogo " lošiji " od SN.

XS je koštao pre desetak godina oko 1800€, petica oko 900€ dok Sn je bio oko 2800€.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...