Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

9 minuta ranije, nkrgovic said:

@zflazar  Mr. Kaplan :) - Dobar!

O kiselom grozdju necemo.... Po meni, usluga je bitan deo iskustva. Placanje Petera iz Cymbiosis-a je preterivanje, mada, ako kupis grafon od 30K i aktivni sistem od 50K, da li je jos 2K da ih podesi vodeci strucnjak preterivanje?

Ako platiš za LP12 tih 30K, onda je 2K za podešavanje u stvari malo, kad bolje razmislim

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Za zvucnicke stalke se u potunosti slazem sa komentarom kolege,ti zvucnici sjajno rade u slobodnom prostoru.Jedan par kvalitetnik stalaka za audiofilske momente treba imati negde sa strane.Obelezi se mesto na podu da se ne gubi vreme.Ja to umetnicko klizanje po parketu praktikujem svako vece sa zvucnikom od 40kg.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 14.8.2020. at 18:52, aleksa said:

Ima li neko iskustva sa upotrebom Naim komponenti koje su na 110-115V? Kakav je uticaj na zvuk upotreba spoljnjeg trafoa?

Iz ličnog iskustva savetujem naručivanje adekvatnog odvojnog step-down trafoa sa 240V na 120V sa adekvatnim konektorima kako bi se zadržao originalni Naim napojni kabl do uređaja.

Sam uređaj će bolje raditi nego da je priključen na čistu mrežu za koju je predviđen.

:thumbsup2

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Father said:

Iz ličnog iskustva savetujem naručivanje adekvatnog odvojnog step-down trafoa sa 240V na 120V sa adekvatnim konektorima kako bi se zadržao originalni Naim napojni kabl do uređaja.

Sam uređaj će bolje raditi nego da je priključen na čistu mrežu za koju je predviđen.

:thumbsup2

To sam i radio, naručio sam step-down torus u galvanskoj/izolacionoj varijanti. Odlično radi i svira.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

9DC2A8EC-9037-4E74-86E1-BC761D7954F7.thumb.jpeg.9b4271efbc79150c752d32e88f2d8756.jpeg
stigla je nova vagica, pa sam izmerio još jednom... :) Korigovao sam gaznu silu sa 1,80 na 1,75g, toliko je deklasrisano optimalno za glavu, pa posto je glava nova, neka bude “by the book”.

 

C9367E3E-F0AD-40D4-9B67-3EAFE67E41F2.thumb.jpeg.07c2d7e635623e5f856c5afc716466c5.jpeg

Zatim sam podesio anti-skating uz pomoć ploče koja je potpuno bez groovea sa jedne strane (Donald Fagen -Sunken condos, kupio sam je Sondeka ranije ove godine). Anti-skaring sam najpre postavio na istu masu kao i gaznu silu - na 1,75g... ali je ručka nastavila da se kreće ka centru pa sam morao da pojačam. Prestala je da se kreće (i ostajala u mestu tamo gde je spustim) kada sam došao do malo ispod 2g anti-skatinga. Sada mogu ručku da spustim bilo gde, ona ostaje u mestu, ne klizi prema centru. Ako smanjim bukvalno za mrvicu anti-skating, ručka kreće lagano da klizi ka centru.

Kada mi je diler podešavao gramofon, izmerio je gaznu silu i samo postavio anti-skateing na istu brojčanu vrednost kao gaznu silu i rekao mi je to dovoljno - ništa nije dalje ispitivao.

Da li sam uobrazio ili ne - ne znam, ali mi se čini da sam dobio malo na dinamici zvuka nakon ovog finog podešavanja :)

Zanimaju me iskustva ostalih sa podešavanjem gazne sile i anti-skatinga - a.

Naročito me zanima da li se nešto dobija povećanjem gazne sile (veća dinamika basa, da li imaju uticaja na srednje i visoko područje itd., da li neko ima iskustva sa ovim? Ovo pitam jer mi je jedan kolega audiofil sugerisao da povećam gaznu silu, jer to utiče naročito na MC glave, koje onda dobijaju na dinamici. Sa druge strane, da li postoje problemi ako je gazna sila viša?

Pozdrav :cheers

NL.

 

Link to comment
Share on other sites

Nemas nikakvu potrebu ici preko preporuke,ako to radis 0,1 0.2 max.Nova glava i igla,predpostavljam da je tracking odlican.Antiskating treba imati fino podesen,drago mi je da je prazna strane ploce posluzila.Nisam nikad u toj maloj razlici cuo neke promene.Ja sam za razlikama u zvuku uvek tragao preko VTA.To je za mene najvaznije podesavanje rucke,a samim tim i celog sistema.1mm vec cini ozbiljnu razliku.Gramofon bez lakog podesavanje VTA nikad ne bih kupio.Kad kupis nove zvucnike poigraj se sa time.To je kod Linn rucki bas dosta lako,odvrne se samo malo imbus i proba malo gore dole.Pri stezanju drzi se "dok prsti ne pobele stezanja",Linn voli cvrstu ruku :D.Ne sumnjam da je diler dobro podesio Vta da bude paralelno sa plocom i "u vaser vagu" sto je idealan start ,ali malo igre nije na odmet.Moze time da se lepo udesi tonski balans.

Link to comment
Share on other sites

On 27.10.2020. at 16:29, Aoxomoxoa said:

Igraj se sa gaznom silom samo unutar vrednosti koje je dao proizvodjac(od/do g.).Pa sta ti vise prija.

Ali ti to vec sigurno znas

pa da, tako ću i da uradim, hvala :)

On 27.10.2020. at 16:59, sondek said:

Nemas nikakvu potrebu ici preko preporuke,ako to radis 0,1 0.2 max.Nova glava i igla,predpostavljam da je tracking odlican.Antiskating treba imati fino podesen,drago mi je da je prazna strane ploce posluzila.Nisam nikad u toj maloj razlici cuo neke promene.Ja sam za razlikama u zvuku uvek tragao preko VTA.To je za mene najvaznije podesavanje rucke,a samim tim i celog sistema.1mm vec cini ozbiljnu razliku.Gramofon bez lakog podesavanje VTA nikad ne bih kupio.Kad kupis nove zvucnike poigraj se sa time.To je kod Linn rucki bas dosta lako,odvrne se samo malo imbus i proba malo gore dole.Pri stezanju drzi se "dok prsti ne pobele stezanja",Linn voli cvrstu ruku :D.Ne sumnjam da je diler dobro podesio Vta da bude paralelno sa plocom i "u vaser vagu" sto je idealan start ,ali malo igre nije na odmet.Moze time da se lepo udesi tonski balans.

pa da, diler je podesio tako da, kada je igla na ploči, ručka bude potpuno paralelna sa pločom. Ali je to ispitivao samo vizuelno. Nakon što smo se obojica složili da ručka stoji apsolutno paralelno, pustili smo probnu ploču i odmah je, nakon par tonova, rekao - to je to.

A ja cu sa zadovoljstvom da eksperimentišem sa visinama, ali kada stignu zvučnici sa kojima ću moći lako da uočim razliku :)

Link to comment
Share on other sites

To mu je i posao,da tehnicki dobro podesi gramofon.To da li ce da se tebi vise svidi ako podignes ili spustis za pola mm njega ne zanima.Ne zna on kako ti cujes,svako ima svoj par usnih skloljki i cuje razlicito.Inace u toliko malo pomeranja je lakse cuti razliku nego videti da li je rucka paralelna.Spustis li malo rucku izgubis malo ostrine,dobijes u basu i "veci" vokal.Nekad ti bas to fali u zvuku,a nekad bas zasmeta...tako da taj polozaj je samo pocetno podesavanje u prvih 50 sati dok se glava ne razradi i to ti je on odradio dobro.Nakon toga treba se poigrati.Taman dok stignu zvucnici.

Link to comment
Share on other sites

Evo zanimljivih pisanja na temu podešavanja VTA...

https://www.psaudio.com/ps_how/how-to-adjust-the-vta-of-a-turntable/

Interesantno je da su naveli da debljina same ploče pravi značajnu razliku u vta, što je kad sam malo razmislio, sasvim logično... ako delovi milimetra prave razliku u vta, sasvim je logično da se ugao menja u zavisnosti od toga da li smo stavili tanki, srednji ili deblji 180g vinil... te da o tome treba voditi računa prilikom podešavanja. Odnosno, da će vta biti različit u zavisnosti od debljine vinila koji slušamo.

Zanimljivo je objašnjenje da:

1.ako se vta podesi kako treba, dobija se prošireni soundstage, više vazduha između instrumenata (ili bogati harmonici oko svakog instrumenta), a viši žičani instrumenti su bez ikakve siline.

2.ako je vta veći (ručka podignuta više, a to je ekvivalentno situaciji kada se sluša tanji vinil, sa vta podešenim za vinil srednje debljine), dobija se dobar soundstage, ali žičani instrumenti zvuče neprirodno, ošto i iritirajuće.

3.ako je vta manji (ručka spuštena niže, što je ekvivaletno slušanju debljeg vinila, sa vta podešenim za vinil srednje debljine) zvuk je malo prigušen, nedostaju visoke frekvence i vazduh oko instrumenata.

***

Pronašao sam i detaljnija, "tehnokratska" uputstva, za koja je potrebno da se nabavi i mikroskop, a polaze od toga da treba zapravo da se podesi SRA (stylus rake angle), znači da se mikroskopom utvrdi i podesi nagib naleganja same igle na ploču. https://www.analogplanet.com/content/how-use-usb-digital-microscope-set-92-degree-stylus-rake-angle-sra . Deluje zanimljivo, nema šta. Mada čisto sumnjam da recimo ranije pominjani Peter Swain iz Symbiosisa koristi mikroskop kada podešava gramofone... a kako vta/sra predstavlja jedno od najvažnijih podešavanja, sigurno puno pažnju posvećuje tome.

* * *

Mislim da ću najpre svakako malo da se igram bez mikroskopa, pa da vidimo kuda će to da me odvede... :) 

 

   

   

 

Link to comment
Share on other sites

Dobro si napisao,tehnokratski.Sta ti vredi idealno tehnicki podesen gramofon kad ti zvucnici,amp,kablovi ili zavese i tepih prave promenu zvuka koja ti prija ili ne prija.Zamucenost ili otvorenost u zvuku.Zato kazem sluh i nista drugo tu ne treba...i to sopstveni.Uslov je naravno da prvo kao idealan start podesis idealno paralelno rucku. ...mslm u 90% slucajeva tu i ne treba korekcija,pa zato dobar deo,cak najveci broj ljudi nikad ne promeni to sto mu diler podesi.E sad sto mi nismo u tih 90% nije problem. ...bilo je bas jedna anketa medju lp12 freakovima oko toga.Linn ima tu instalaciju sistema u ceni,nije bas tipican primer...al ipak neki volimo da cackamo iako nam je sve servirano na gotovo.

Link to comment
Share on other sites

Prošle godine, na sajmu koji je organizovao Player, bio je izložen MuSo Qb, ali je stajao u jednom uglu, neuključen. To je bila prva generacija. Mene je bio malo zainteresovao, pa sam pitao domaćine da ga uključe. Oni su se baš bili začudili, rekli su mi da ga niko nije ni pogledao, a još manje pitao za njega...

Da odgovorim na tvoje pitanje: nažalost, ne verujem da ga bilo ko kod nas poseduje. 

Meni se inače dopalo kako ta mala kocka svira, da čovek ne veruje da iz tih dimenzija izlazi tako lep i prijatan zvuk. Pustili su mi tada na sajmu i veći MuSo, on je svirao još lepše...

 

Link to comment
Share on other sites

u principu se i ja slažem. Ova serija je pokušaj Naima da uđe u segment lajfstajl uređaja, koji više (ili barem jednako) privlače kupce dizajnom, nego zvukom... ako bih tražio tako nešto za sebe, verovatno bih se pre odlučio za neki B&O, Bose ili nešto u tom fazonu - jer ostavlja dobar utisak na klijente koji dođu u ordinaciju, kancelariju itd., a oni po pravilu nisu audiofili, pa kada vide takav neki uređaj pomisle u sebi da je domaćin čovek od stila :D Za Naim šira populacija nije ni čula, pa zato nema ni taj efekat, kao gore pomenuti brendovi. Sa druge strane sam siguran da mali Naimi bolje sviraju od bilo koje Bose ili slične sprave

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...