Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

@NL.svaka cast, ako si ti, i tvoje ruke na slikama! Potrebna je bas mirna glava, i ciste misli, za sve te zahvate sa fotki, u cugu za jedno vece/dan. Licno meni bi bilo izuzetno zanimljivo uporediti LP12 sa mojim Škotom, i svim diy apgrejdima koje sam izveo. Naravno, u nekoj perspektivi to poredjenje bi se moglo izvesti i sa Milanovim primerkom, ali bi narocit izazov bio poredjenje sa tvojim. Jasno je da nema nista od patkometrije, prosto nisu ista (ni blizu) kategorija, ali ih ipak veze isti (plutajuci) koncept.

U svakom slucaju, zelim veliko uzivanje u novoj postavci, i da ona traje duze nego prethodna, treba i konzumirati ovu iznad prezentovanu umetnost...     

Link to comment
Share on other sites

On 15.9.2020. at 21:59, Mingus,Mingus said:

Koje se ulje sipa u osovinu tanjira.Verovatno isto ide i u Thorens td 126.

u poslednje 3 iteracije ležaja za LP12 ide to Linn black oil. To je crno grafitno ulje, prodaju ga baš u pakovanju od 2,5ml, što je dovoljno da za ležaj. Ležaj se montira, pa se napuni do vrha uljem, zato se oko ležaja uvije ubrus, da pokupi višak ulja kada osovina uđe u ležaj. Evo kako izgleda https://www.rococosystems.com/product/linn-bearing-lp12-oil-kit/  

Za neke ležajeve koriste i Linn gold oil, ali nisam baš siguran tačno za koje...

Verujem da je to crno ulje preporučljivo i za Thorens, ali trebalo bi ipak proveriti

Link to comment
Share on other sites

On 16.9.2020. at 1:46, Dražo said:

@NL.svaka cast, ako si ti, i tvoje ruke na slikama! Potrebna je bas mirna glava, i ciste misli, za sve te zahvate sa fotki, u cugu za jedno vece/dan. Licno meni bi bilo izuzetno zanimljivo uporediti LP12 sa mojim Škotom, i svim diy apgrejdima koje sam izveo. Naravno, u nekoj perspektivi to poredjenje bi se moglo izvesti i sa Milanovim primerkom, ali bi narocit izazov bio poredjenje sa tvojim. Jasno je da nema nista od patkometrije, prosto nisu ista (ni blizu) kategorija, ali ih ipak veze isti (plutajuci) koncept.

U svakom slucaju, zelim veliko uzivanje u novoj postavci, i da ona traje duze nego prethodna, treba i konzumirati ovu iznad prezentovanu umetnost...     

Hvala! :) 

Nažalost nisu moje ruke na slikama... u stvari, moje ruke se pojavljuju samo na par slika, jer sam asistirao... i naravno pažljivo slušao, gledao i trudio se da upamtim što više :)

Apgrejd je izveo ovlašćeni Linn diler iz Beča, doneo je svu opremu, alat, delove... i zahvat je izveo kod mene kući, dobio sam i certifikat šta je sve ugrađeno i naravno račun, tako da je apgrejd delo profesionalca. Čovek nije naravno dolazio samo zbog mene, već pošto je u pitanju naš zemljak, iskoristio sam to što je dolazio u Srbiju, pa je poneo delove, ugradio ih, a na kraju naravno i podesio gramofon i celi sistem.

Pošto mi je ostalo puno delova, koji su maltene novi, umesto da ih prodam - sada ozbiljno razmišljam da dokupim delove koji mi nedostaju (naravno originalne), da ja sam kod kuće sklopim LP12 (onako kako sam video i čuo :) )... pa da na taj način krenem u diy vode, jer mislim da je to neizbežno za svakoga ko se bavi ovim našim hifi hobijem, tj.da predstavlja višu fazu u razvoju hobija.

Sa zadovoljstvom prihvatam da organizujemo zajedničko slušanje i da popričamo o sličnostima i razlikama gramofona i sistema

     

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, NL. said:

u poslednje 3 iteracije ležaja za LP12 ide to Linn black oil. To je crno grafitno ulje, prodaju ga baš u pakovanju od 2,5ml, što je dovoljno da za ležaj. Ležaj se montira, pa se napuni do vrha uljem, zato se oko ležaja uvije ubrus, da pokupi višak ulja kada osovina uđe u ležaj. Evo kako izgleda https://www.rococosystems.com/product/linn-bearing-lp12-oil-kit/  

Za neke ležajeve koriste i Linn gold oil, ali nisam baš siguran tačno za koje...

Verujem da je to crno ulje preporučljivo i za Thorens, ali trebalo bi ipak proveriti

http://avmarket.com.ua/images/pdf/e-thorens.pdf

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, NL. said:

Hvala! :) 

Nažalost nisu moje ruke na slikama... u stvari, moje ruke se pojavljuju samo na par slika, jer sam asistirao... i naravno pažljivo slušao, gledao i trudio se da upamtim što više :)

Apgrejd je izveo ovlašćeni Linn diler iz Beča, doneo je svu opremu, alat, delove... i zahvat je izveo kod mene kući, dobio sam i certifikat šta je sve ugrađeno i naravno račun, tako da je apgrejd delo profesionalca. Čovek nije naravno dolazio samo zbog mene, već pošto je u pitanju naš zemljak, iskoristio sam to što je dolazio u Srbiju, pa je poneo delove, ugradio ih, a na kraju naravno i podesio gramofon i celi sistem.

Pošto mi je ostalo puno delova, koji su maltene novi, umesto da ih prodam - sada ozbiljno razmišljam da dokupim delove koji mi nedostaju (naravno originalne), da ja sam kod kuće sklopim LP12 (onako kako sam video i čuo :) )... pa da na taj način krenem u diy vode, jer mislim da je to neizbežno za svakoga ko se bavi ovim našim hifi hobijem, tj.da predstavlja višu fazu u razvoju hobija.

Sa zadovoljstvom prihvatam da organizujemo zajedničko slušanje i da popričamo o sličnostima i razlikama gramofona i sistema

     

Nije nazalost (vrhunski majstor "na noge"), to je blagodet, za svakog novopecenog zagrizenog vinildziju. U tom slucaju, svaka cast na preduzmiljivosti i organizaciji! ;)

Kada vec postoji referenca, slazem se da bi bilo zanimljivo poigrati se sa preostalim delovima LP12, te pokusati sklopiti jos jedan. Izvodio sam sa viskom delova/opreme slicne zahvate na drugim segmentima hife, i nikada mi nije bilo zao sto ih nisam prodao, vec se igrao. Pa samo na Systemdeku sam napravio 7-8 razlicitih armboard-ova, dok nisam ub'o odgovarajuci (i sve pored 2 originalna fabricka) - ta igranka je kostala, i naravno, da sam davno prestao da racunam koliko, prosto taj merak nema cenu, barem za mene. Na kraju krajeva, isto je i kada se polozi za B kategoriju - neko dobije na poklon mecku, da se uci voziti, a neko sklopi sam Yuga, takodje da se uci voziti. ;)  U svakom slucaju, samo napred!

Hvala za prihvat ponude, za druzenje, i slusanje, siguran sam da ce biti prilike, i realizacije, u kontaktu smo oko toga. :cheers 

 

Link to comment
Share on other sites

Jako tu malo fali za jos jednog sondeka,rucka i plinth.Moglo bi se zaigrati na razne nacine od retro varijante sa Grace i Supex do recimo Roxsan Nima unipivot rucke,Audio Origami Pu7,Naim Aro ili vrlo interesantnom kombinacijom sa Alphason Xr100 ko voli S varijante oko koje su se lomila koplja bolja li je kombinacija od Ittok rucke...vecina tih rucki je Linn standard montaze tako da tu nema vecih problema oko montaze...napajanje moze u raznim pravcima da krene,od zadrzavanja Majik ,zamena za neki raniji Lingo,Naimov Armageddon ili dobar value for money izbor Heed Orbit,ili vrlo retki Avondale Taps.

Ja mogu za neke probe i igranja radi da prilozim jedan od dva Prefix MC preampa,ali i staru MM glavu K18.

To bi sve u svemu bio prakticno nov gramofon jer su kljucni delovi manje od godinu dana stari.Sve u svemu izbor za igranje je neverovatno velik jer je sondek mnogima bio velik izazov pa delova ima od najrazlicitijih proizvodjaca i kako god da se sklopi bice drugaciji zvuk.

Link to comment
Share on other sites

Razumem, ali zarad igre ja bih bez problema nosio Systemdeka gde treba, Jedino posle sleduje ponovno stelovanje, sto nije ni sat vremena posla, sa sve podesavanjem glave. Btw, za takav test bi trebalo onda izabrati identicnu glavu za svaki gramofon u testu, te je potom nabaviti (u najboljem slucaju samo za test). Sta bi to moglo biti, mozda iskusniji malo da uporede Alphason i Regu 250, i predloze adekvatnu glavu? Ja za test mogu da prilozim Benz Micro Gold i Silver, kao i Goldring 1042. 

Link to comment
Share on other sites

Drazo,stelovanje Sondeka nije bas "jednostavna" takva stvar kako si napisao.Ne ulazim u odrzavanje drugih,ali svaki se gramofon nestrucnim podesavanjem lako dovede u lose stanje.Od njega pre svega izuzetno zavisi zvuk,lose podesen sondek moze da zvuci losije od Aksisa koji je 3xjeftiniji.To treba da radi diler koji je za to zavrsio kurs u fabrici ili barem negde dobro pokupio znanje.Ja recimo imam poverenje u Gavru.Ljudi placaju avionsku kartu i dnevnicu Peter Swainu koji je poznat sondek štimer pa on odlazi na drugi kraj planete oko toga,veruj mi nije prica vec znam nekoliko slucaja.Sto smatram preterivanjem naravno,ali taj servis i stimanje lp12 je nesto sto se kod Linn korisnika podrazumeva i sustinsko je.Sondek se nazalost razstimava i sam,dok stoji na stalku koji je "u vaser vagu".Ja izbegavam da ljudima prikazujem cesto rad subsasije,razstimaju tako ljudi gramofon igrajuci se.Zato dileri i rade taj servis,pri čemu se obavi i promena ulja,opruga kaisa...to sve sa delovima bude oko 100funti,mozda sad 150 jer je kais dosta poskupeo(ali traje ovaj novi tip 5-10g)

Ovako kako je to NL obavio apgrejd se pravilno odzava Lp12.Sad sto se usput malo snimilo znanja to je super.Ja svoj jesam dostelovao.Dobio sam originalni JIG stalak od onehifi koji je super stvar.

Link to comment
Share on other sites

9 sati ranije, sondek said:

Ljudi placaju avionsku kartu i dnevnicu Peter Swainu koji je poznat sondek štimer pa on odlazi na drugi kraj planete oko toga,veruj mi nije prica vec znam nekoliko slucaja.Sto smatram preterivanjem naravno,ali taj servis i stimanje lp12 je nesto sto se kod Linn korisnika podrazumeva i sustinsko je.Sondek se nazalost razstimava i sam,dok stoji na stalku koji je "u vaser vagu".Ja izbegavam da ljudima prikazujem cesto rad subsasije,razstimaju tako ljudi gramofon igrajuci se.Zato dileri i rade taj servis,pri čemu se obavi i promena ulja,opruga kaisa...to sve sa delovima bude oko 100funti,mozda sad 150 jer je kais dosta poskupeo(ali traje ovaj novi tip 5-10g)

Bez zle namere, ali ne da je preterivanje vec se granici sa ludilom ili ozbiljnim kompleksima

Link to comment
Share on other sites

Verovatno ti je tesko da razumes,i meni uostalom.Covek jeste ziva legenda u UK,firma mu se zove Simbiosis.Ljudi to čituckaju preko interneta, foruma,fejsbooka,koji to uvecavaju i stvaraju mali kult.Potrose ti kupci uglavnom sa istoka 100k i onda im nije problem da plate dileru jos 1000-2000 da im eto baš  Peter podesi sistem, gramofon itd.Nema to veze sa Linn,vec sa ljudima.Ako je imao tamo dilera posao mu je bio da sve to instalira,a bez obuke i linovih alata nije mogao da bude diler.Linn ugovor je prilicno zeznut,potvrdio mi je to prijatelj koji je hteo da radi distribuciju za Bugarsku.Linn,naime u ceni ima oduvek i instalaciju.Sondek zaista stigne rasklopljen u delove,sa skinutom ruckom,napajanjem i neko ko plati 3000-20000eura i ne treba da ga sklapa sam.Uostalom nije ni nas kolega.I ostali deo sistema postavi podesi i premeri diler.30g ranije multi room sistemi su podrazumevali i instalaterske radove,kopanje po zidovima i sl.to je sve morao preuzeti diler.Ima kupaca po bliskom istoku dosta dubokog dzepa i ako za svoj novac zele da im sistem sklopi diler nije na nama da o tome razbijamo glavu.Rade to ljudi i u drugim segmentima zivota,ne samo u hifi.Moj kum je radio servis odredjenih dosta skupih uredjaja(nije hifi) u dve drzave jedno vreme,dobro se navozao zbog kupaca dok nije nasao lokalnu ekipu.Jedan drugar je bio zastupnik jedne strane firme u Srbiji,njihov serviser je bio u Budimpesti i dolazio bi povremeno kad negde zapne...dnevnica bi bila 1000eura plus hotel i put.Brzo su se obucili da izbegnu Mr.Wolfa kako su ovog zvali.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...