Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

2 sati ranije, džonibigud said:

Da li možda neko ima iskustvo sa ovim fono predpojačalom. Zanima me kako se uklapa i sa non Linn zvučnicama, sa Ortofon zvučnicama na primer. 

Da li koristiš MM ili MC zvučnicu? Koji gramofon imaš u sistemu? 

Na Linn forumu pričaju da razlika između internog MC/MM phonostage-a ugrađenog u Linn Akurate DSM, sa jedne, i Linn Uphorika, sa druge strane, nije velika i da se više isplati kupovina DSM-a. Sledeći korak je Linn Urika 1 phonostage, ali mislim da je ona napravljena samo za LP12, jer koristi eksterno napajanje Linn Radikal, koje je istovremeno i napajanje (i kontroler) DC motora za LP12

Kao pandan Uphorik-u obično navode Lejonklou Slipsik 7, a pandan za Urika je Lejonklou Entity ( https://www.lejonklou.com/products/entity/)

Šteta što to kod nas nije moguće čuti i isprobati....

Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, DejanM said:

Inace od Linn uredjaja koje mozete da vidite na gornjoj slici, posto nije bas najbolja, bili su izlozeni i radili su:

- Linn Akurate LP12 - nije svirao kada sam ja bio u sobi (8645 eur)

- Linn Uphorik (2605 eur)

- Linn Akurate DSM (9000 eur)

- Linn Akurate 2200 (4355 eur)

dok su zvucnici bili Linn Majik.

 

Što se tiče Akurate DSM-a poslednje generacije (nosi oznaku DSM/3), novi je zaista jako skup, ali postoji kvaka 22... :D

Pronađe se i kupi polovni Akurate DSM/1, koji košta cca EUR 2.000, a zatim se preko ovlašćenog Linn dilera uradi apgrejd, koji košta EUR 2.200. Nemci tako kupuju... Apgrejd zapravo znači da se od fabrike u Škotskoj dobije potpuni novi uređaj DSM/3 (ali nosi oznaku DSM1/UPG3), a što je jako važno sa 5 godina garancije... a to ukupno košta manje od polovine cene novog DSM/3. Da nije prokletog Covida, kod mene bi već svirao Akurate DSM/3... :mad:

Link to comment
Share on other sites

30 minuta ranije, NL. said:

Da li možda znaš koja firma je izlagala Linn? Vlasnik jedne od firmi koja zastupa Linn u Beču, Imperio Audiotechnik se zove firma, je naš zemljak :)  ... ja sam krajem prošle godine od njih kupio LP12 .

 

Zanimljivo je da je u izložbenom salonu moj LP12 bio priključen na Naim Supernait 3 ... :D ... ja pitam zašto nisu na Linn pojačalo priključili, a vlasnik mi kaže da Supernait 3 ima odličan ugrađeni MM phonostage i da se jako lepo slaže sa Linn MM glavom.... a ja kažem - Živela Linn i Naim republika! :D

Ali Linn sistem zvuči baaaš dobro tek sa Akurate DSM strimerom i Akubarik aktivnim zvučnicima.... cenu DSM-a si već napisao, a par aktivnih Akubarika košta 3 puta više od DSM-a. Iznad ovoga je klasa Linn Klimax, sa cenama novih uređaja koje nema smisla ni pisati...

Pomenuti Space Optimisation koristim sa svojim Majik DSM-om i Majik 140 kutijama (koje su kao sa gornje slike) i zadovoljan sam. To je zapravo DSP ugrađen u strimer. Naročito dobro otklanja bas modove u prostorijama... Kod mene je intervenisao samo u bas području, to se vidi sa grafikona (screen shot-ova) koje sam objavljivao ranije u okviru ove teme 

U zdravlje! :cheers

U novinama koje sam poneo sa sajma stoji da je Linn izlagala firma Sound Company. Interesantno je da oni oficijelno ne zastupaju Linn.

Taj nas zemljak koga pominjes - mislim da znam na koga mislis. Ali sam zaboravio njegovo ime ... On je jako dugo u poslu i ranije je imao firmu sa jednim Austrijancem ali se pre izvesnog vremena osamostalio. On valja engleske stvari: Naim, Linn, Castle, Rega, ... Ako je to taj. Problem je sto te firme stalno menjaju imena (i lokacije) pa ne mogu da ih sve pratim.

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, nkrgovic said:

 I na dnu je novi Lingo, njega si zaboravio.

Kažu da je Lingo 4 najveći apgrejd za LP12.

Uz Lingo 4 ide i novi motor, koji nije AC kao u Majik izvedbi LP12, već je u pitanju DC motor, kao što se ugrađuje u Klimax seriju.

Link to comment
Share on other sites

Urika kao ugradna fono sekcija za lp12 ima direktnu inspiraciju u naimovoj ugradnoj Prefix fono sekciji za Lp12 koja koristi spoljnje hicap napajanje...bas kao sto i Linn urika koristi Radikal napajanje ...tako da ja ustvari koristim "poor man Uriku" :D 

Salu na stranu Urika dodatno pored skracenja puta signala kao osnovne prednosti ima i balansiranu vezu kojom se omogucuje kompletan sistem u balansiranoj vezi od izvora do zvucnika.

Postoji i verzija Urika fono ampa za Linn Exakt sistem gde se u okviru Urike vrsi ad konverzija,a izvor zvuka se digitalnim putem vodi do kraja tj D/A konverzija se vrsi u zvucnicima u kojima su i mocna pojacala snage za svaki deo f.opsega,potpuno su aktivni.Sve je to vrlo inventivno i napredno ali i dosta skupo.

Link to comment
Share on other sites

1 minut ranije, NL. said:

Kažu da je Lingo 4 najveći apgrejd za LP12.

Uz Lingo 4 ide i novi motor, koji nije AC kao u Majik izvedbi LP12, već je u pitanju DC motor, kao što se ugrađuje u Klimax seriju.

U Klimax seriji mozda jeste taj DC motor,ali je napajanje Radikal ...koje se ujedno koristi i za fono sekciju ,pomenutu Uriku.

Link to comment
Share on other sites

2 minuta ranije, DejanM said:

U novinama koje sam poneo sa sajma stoji da je Linn izlagala firma Sound Company. Interesantno je da oni oficijelno ne zastupaju Linn.

Taj nas zemljak koga pominjes - mislim da znam na koga mislis. Ali sam zaboravio njegovo ime ... On je jako dugo u poslu i ranije je imao firmu sa jednim Austrijancem ali se pre izvesnog vremena osamostalio. On valja engleske stvari: Naim, Linn, Castle, Rega, ... Ako je to taj. Problem je sto te firme stalno menjaju imena (i lokacije) pa ne mogu da ih sve pratim.

Tako je, vlasnik se zove Zoran Grahovac, firma i salon su mu u blizini Belvederea, veoma fin čovek, u Beču je od devedesetih i od tada je u hifi poslu, a inače je iz Bosne. Često putujem u Beč poslom, pa sam tako rešio da kupim Linn gramofon tamo i sasvim slučajno sam naleteo baš na tog dilera, ispostavilo se da je zemljak... onda sam rekao supruzi - to je znak da gramofon mora da se kupi i donese za Bgd :D

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

U Klimax seriji mozda jeste taj DC motor,ali je napajanje Radikal ...koje se ujedno koristi i za fono sekciju ,pomenutu Uriku.

Tako je.

Kada se kupi Lingo 4, dobije se napajanje i kontroler za DC motor + novi DC motor.

Kada se kupe Urika 1 ili Urika 2, one ne mogu da rade bez specijalnog eksternog napajanja (Linn-ove verzije HiCAP-a, ili po ceni bolje reći Super CAP-a), koje se zove Radikal. A Radikal ima 2 funkcije (kao Dual Teddy :D ), da napaja motor i da napaja phonostage Urika. Uz Radikal se takođe dobije i DC motor, kao uz Lingo 4.

Ovo praktično znači da je Lingo 4 polovina Radikala. Zbog toga neki poznavaoci savetuju da je "ušteda" ako se odmah kupi Radikal... pod uslovom da je plan da se na kraju kupi i Urika.

Zarad razumevanja kolega koji čitaju, da objasnim ovde šta znači Urika. Sondek i Nkrgovic to znaju, oni su i objasnili svojevremeno... ali da razumeju i sve ostale kolege koje možda ne razumeju:

Postoje potpuno analogna Urika 1 i analogno-digitalna Urika 2, obe su samo za MC glave.   

Obe Urike se ugrađuju u sam LP12 (kao i Naim Prefix) da bi put tihog analognog signala od MC glave do phonostage-a bio najkraći mogući. Uz Urike se dobija naravno i ožičenje.

Urika 1 je klasično MC gramofonsko pretpojačalo, u dual mono izvedbi, balansirano i kažu veooma kvalitetno.

Urika 2 zapravo nije samo gramofonsko pretpojačalo, već je pored toga i analog to digital converter (ADC). Ona nakon pojačanja odmah koveruje analogni signal u 192/24 digitalni signal i šalje ga u DSM, koji tu prolazi kroz Space optimisation DSP, a zatim putuje u digitalnom obliku do aktivnih zvučnika.

A tu u tvučnicima se nalaze DAC-ovi. Linn Akubarik je toliko skup zvučnik zato što svaki u sebi ima ukupno 5 pojačaja A-B tipa, 4 od po 100w i jedno od 200w (ovo poslednje napaja isobarik bas drajver), i 5 DAC-ova. Znači, svaki drajver u Akubarik zvučniku ima svoje pojačalo i svoj DAC. Od DSM-a do zvučnika signal putuje CAT5 mrežnim kablovima (Linn savetuje da se ne koriste CAT6 ili napredniji).  

Link to comment
Share on other sites

22 minuta ranije, Srecko said:

Da li bi neko od znalaca mogao da uporedi Naim Supernait i Supernait II?
Procitah da je Supernait II iako nema ugrađen DAC mnogo bolji izbor i da je zvučno znatno bolja dvojka.

Daleko od toga da sam znalac, samo se trudim da se dobro informišem, a tek sam novajlija. Ne mogu da Vam odgovorim na gornje pitanje, ali bih skromno predložio da možda probate Supernait 3.

Ovo predlažem ako nameravate da uz svoj LP12 nabavite MM glavu, jer Supernait 3 ima ugrašeni MM phonostage koji je, kako kažu znalci, odličan.... a i uz Vaše Harbeth kutije se sigurno divno slaže... Nevolja je što ni zvanični uvoznik Naima još uvek nije dobio Supernait 3... nisu im ga poslali ni za sajam koji su organizovali... pa nisam siguran kako i gde to možete da poslušate.  

Ako pak nameravate uz LP12 da nabavite MC glavu, onda nisam siguran da je Supernait 3 idealno rešenje...

Link to comment
Share on other sites

Ima jos jedno interesantno resenje za supernaitovce,a to je upravo pominjani Prefix.Supernait ima ulaz sa napajanjem za ovaj phonostage.Time se stedi ne bas malo.Citav hicap.Sto danas kosta novo preko 1500eura ili polovno 500.Dakle dobijate vrhunski fonopreamp daleko iznad fono plocica u predpojacalima za svega 300evrica.

Ostavio sam opciju da se to kod mene direktno uporedi.Imam i phono plocice nisam skinuo kabl ,ali i montiran prefix(imam dva komada).Nivo razlike i smanjenje izoblicenja je zapravo sokantan,to kad covek cuje vidi kakvo su zlo kablovi za MC.Pozelite da pojacate do daske koliko se procisti zvuk.Ama bas ni najmanje me ne cudi da je Linn za najbolju verziju fono sekcije odabrao ugradnu koja nema setnju supertihog signala(kod mene 0,1mV!) kroz 1,2m2 kabla. Cak i da je od nenadjijuma sa marsa on unosi  distorzije.Manje naravno kad je kabl bolji,ali cak i kad je najbolji opet unosi.

Mslm da se razumemo,nije tu naim nikakvu svemirsku tehnologiju napravio.Samo je spakovao te plocice na plocu,pa u malu kutiju koja se usrafi ispod armboarda i obezbedio ozbiljno i fizicki odvojeno napajanje.Sustina je ipak skracen put signala,pored kvalitetnog napajanja koje ima jako veliki uticaj.

Linn se time sluzi gde god stigne.Streamer je i dac i preamp,fono sekcija je u gramofonu,a negde dalje cak i izvor u zvucnicima kao i pojacala.Cega nema? Nema kablova.

U medjuvremenu,audiofili razbijaju glavu koja je zica bolja,koja ce skuplja da plate,ili sta ce da se izplete.Najbolja je zica kad je nema,ili je svedena na par cm.

Link to comment
Share on other sites

Ako je supernait 1 bio odstupanje od minimalisticke "nait" filozofije time sto je bio prenatrpan f-cijama i dac opcijom a ukinutim phono stepen,Snait 2 je vec bolje sacekan kod hardcore fanova jer je ostao samo (bolji) amp i ukinut dac,a SN 3 je simbolično pravi comeback jer mu je ubacena i fono sekcija :cheers

Link to comment
Share on other sites

18 sati ranije, Srecko said:

Da li bi neko od znalaca mogao da uporedi Naim Supernait i Supernait II?
Procitah da je Supernait II iako nema ugrađen DAC mnogo bolji izbor i da je zvučno znatno bolja dvojka.

Ja sam slušao oba uređaja na Neat Momentum 4i zvučnicima, izvor je bio Naim NDX, i stoji da je druga verzija SuperNait-a bolja.

Međutim, slušao sam i Nait XS 2 sa Flatcap-om, i po meni je to bolje zvučalo od SuperNait-a II. Čistiji visoki i utegnutiji bas, čak i kada bih odvrnuo malo više nije se gubila kontrola.

Link to comment
Share on other sites

Moram da zahvalim, od srca i iz duše, ZFL, IS, IG & co. za ova, i druga rasuta po drugim niskama, lepa sećanja i povezivanje istih sa novim poduhvatima oko starih i održanih ljubavi. Ove slike sa vrtilicom i stezačem su melem za srce. Svaka sreća onima koji se trude, zamišljaju ali i stvore. Da, hvala i za povratak na početke svih nas. Nekako smo sličnih godina proizvodnje.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Dragi Republikanci,

Predstavljam vam novu Republičku spravu, koja je iz Glazgova (preko Beča) danas stigla u Beograd:

Linn Akurate DSM/3

U pitanju je pretpojačalo/strimer Linn-ove srednje klase, koja nosi naziv “Akurate”. U njemu je DAC poslednje - četvrte generacije, pod nazivom “Katalyst”.

Povezao sam ga na 2 snagaša, prvi je Majik 2100, a drugi Majik DSM (koji sam podesio da radi u modu snagaša). Majik DSM pokreće visokotonac i super-visokotonac, a Majik 2100 pokreće srednjetonac i bas na zvučnicima Linn Majik 140.

Razlika u odnosu na stari setup, u kojem su radili samo Majik DSM i Majik 2100, se zaista čuje kroz celi opseg. Zaslužno je ne samo kvalitetnije pretpojačalo, već i kvalitetniji DAC i ADC. U Akurate DSM-u se svi priključeni analogni izvori digitalizuju pomoću ADC (analog to digital converter) i više nema opcije za čisto analogni bajpas signala. Nakon toga signal prolazi kroz DSP, pa se pomoću Katalyst DAC-a ponovo vraća u analogni oblik i nakon toga se pojačava. Tako da su i za bolji zvuk gramofona takodje zaslužni i DAC i ADC, a ne samo pretpojačalo.

Celo popodne slušam stare, poznate numere i uživam. Srednje područje je neverovatno prirodno! Visokotonsko područje je više prirodno i malo manje analitično, ali podjednako kristalno i blistavo, kao i kod Majik DSM-a. Naročito me je iznenadio bas koji je čvršći i bolje kontrolisan, nego što je bio u starom setapu. Zvučna slika je šira i viša, naročito bih rekao da je viša.

Toliko za sada, a pisaću ponovo kada mi se utisci slegnu.

Pozdrav svima!

Uzdravlje!

:cheers


P.S. Neverovatno mi je da izvor ima toliko uticaja na bas - ali eto uverio sam se da ima. Zato sledim moto izražen u prethodnom postu našeg osnivača i predsednika - izvor na prvom mestu :D

DCAD7EA3-7F4B-4723-BB65-3FA1D3FC7B0D.thumb.jpeg.306718ff17d771661f7ca3c00276718e.jpeg
 

EF646010-1FC2-4A52-8270-6216BDA3C08D.thumb.jpeg.9c13223c1c45cafe3805a0e762e6ab1a.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Sjajne vesti.Sistem polako postaje izvanredan zahvaljujuci brutalno dobrim izvorima zvuka.Za novi Novi Akurate sa Katalyst Dac-om mnogi tvrde da je u nivou prosle verzije Klimax ds koji je jedan od najboljih postojecih digitalnih izvora zvuka .Za mene kao zakletog gramofondziju tesko da priznam,ali priznajem, na potpunoj izjednacenosti po prirodnosti zvuka sa najboljim gramofonima.Bukvalno nista od digitalnih izvora nikad nije ni prislo tom iskustvu.

Streamer dac i preamp u jednom pakovanju - fantasticna stvar.Jos par vrhunskih aktivnih kutija i gramofon za stare ploce sve je sto treba.

Uzivaj!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...