Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

Teddy bez problema nadsvira vise nego duplo skuplja naim napajanja, slicna su misljenja i o drugim alternativnim.Imam u kuci i jedno i drugo,nisam misljenje na netu pronasao.Propeva naim uz njega.DR je samo naimovo priznanje da je Teddy Pardo bolji.Vrlo bitna stavka je da ne zahteva skup servis na 10g.Naim forum je btw. IMHO uz Severnu Koreju najvece ispiraliste mozga na planeti, gde je zabranjeno slobodno i demokratski diskutovati na temu napajanja, kablova...a i o mnogo cemu drugom.Formirajte svoje misljenje na osnovu licne probe i direktne uporedbe,a ne na osnovu George Orvelovskih mesta na net-u koja funkcionisu po principu "Četri noge dobre,dvije noge loše"

Link to comment
Share on other sites

3 sati ranije, nkrgovic said:

 Ja znam da je razlika za CD 5X sa i bez FlatCap-a cujna. :) Generalno, sva analogna elektronika "voli" dobro napajanje sa sto manje suma.

 Razlika izmeju XP5, XPS i 555PS je u kvalitetu filtracije, sto skuplji to i bolje napajanje. Vise regulatora, bolje odvajanje (Burndy vuce nekoliko odvojenih linija napajanja, za razlicite delove plejera) i samim tim dobijas bolji zvuk. Sad, najbolje je, skoro sigurno, sa 555PS DR, ali to ima smisla ako ga uzimas kao pripremu za CD 555 ili NDS / ND555.... :)

 Baci pogled i na Teddy Pardo napajanja, imas njegov XPS za dobre novce nov, ako gledas stariji XPS (ima ih) Teddy ti je, verovatno, jevtiniji nego polovan XPS + zamena kondenzatora (tzv. Re-Cap).

 Generalno, tesko je davati savete za nesto sto nisi cuo, ja pricam na osnovu mog iskustva sa CD 5X....

 BTW, sta si uradio za gramofon?

Hvala ti na odgovoru! :)

Nešto sam se u poslednje vreme zagrejao za cd player, od gramofona naravno nisam odustao, samo čekam priliku sa kupim odgovarajući LP12, a do tada će nadam se da naleti neki cd player.

Voleo bih da posedujem neki Naim uređaj, da uparim sa Linn spravama koje imam... pa mi je cd player za to dobra prilika, jer ih Linn odavno ne pravi, a čuo sam da više nema ni servisne podrske za stare...

Šta bi bilo Ok, osim Naim-a?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, sondek said:

Teddy bez problema nadsvira vise nego duplo skuplja naim napajanja, slicna su misljenja i o drugim alternativnim.Imam u kuci i jedno i drugo,nisam misljenje na netu pronasao.Propeva naim uz njega.DR je samo naimovo priznanje da je Teddy Pardo bolji.Vrlo bitna stavka je da ne zahteva skup servis na 10g.Naim forum je btw. IMHO uz Severnu Koreju najvece ispiraliste mozga na planeti, gde je zabranjeno slobodno i demokratski diskutovati na temu napajanja, kablova...a i o mnogo cemu drugom.Formirajte svoje misljenje na osnovu licne probe i direktne uporedbe,a ne na osnovu George Orvelovskih mesta na net-u koja funkcionisu po principu "Četri noge dobre,dvije noge loše"

To praktično znači da bilo koji SH Naim uređaj koji bih kupio sigurno mora na servis, da bi radio kako valja?

Link to comment
Share on other sites

Radi to,ali ti to stalno stoji nad glavom.To naravno vazi i za druge uređaje samo naim radi servis,a velik broj proizvodaca ne i velik je problem kad se brzo nakon roka ukine podrska ili su uređaji teski za servis.Kad kupis polovan amp koji kosta 3000 za trecinu ili cetvrtinu cene i mozes da ga repariras lako sracuna covek da si dobro prosao,ali kad se tu nagomila broj kutija u kuci onda vec pocnes da se opterecujes time...U tom smislu deo predhodnog posta u vezi Teddy Pardo.Ne koristi covek delove,pre svega tantalijum kondove,koji brzo propadaju.Pritom je i cena na njegovoj strani zestoko.Sad sto neko zbog zaljubljenosti u brend ne zeli ni da proba alternativno resenje u pola cene kakvo je i naim primenio,koje btw i bolje zvuci to je druga stvar.Ja koristim Dual Teddy cap koje zamenjuje 2 hicapa i napsc sto u parama prevedeno znaci 400 eur umesto 1000.Sa novim spravama tek je matematika drasticna.

Inace pri servisu CD plejera naim zameni oko 70 kondova,a mehanizam je potrosna stvar.

Moze naravno uvek da se prođe dobro pri kupovini polovnog,ja gledam da kupim servisiran primerak ali sam i sa dosta toga imao srece pa koristio i preko tog perioda za servis.Mislim da je CDX 2 dobar izbor.Dosta ljudi vrlo brzo to menja ili napusta CD, treba iskoristiti pa uzeti sto noviji primerak.Rizik uvek postoji,to je valjda svakom jasno ko kupuje bilo sta polovno.

Jedan drugar se oprobao sa Jaguar autima,a meni nekad bili decacki san.Pitam ga koji je aktuelan model,hteo da se provozam,a on mi rece "novi Megane na lizing" :D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Hvala ti @goran_p :)

Plejer je kupljen 2015.godine u OneHifi (na popustu), dobio sam i originalni račun... ali serijski broj govori da je proizveden 2012., što znači da se ili “kiselio” u prodavnici 3 godine, ili da je prodavnica uvezla plejer koji je već tada bio 3 godine star.

Bilo kako bilo, plejer izgleda bukvalno kao nov, sve što ide uz njega sam dobio, osim BNC-RCA adaptera, koji mi je prodavac obećao da pronađe i donese... mada mislim da bi mi bilo bolje da kupim Naim DC1 ili neki drugi digitalni koaksialni kabl koji ima sa jedne strane BNC a sa druge RCA.

Plejer ima predivan zvuk, jako mi se dopada. 

Link to comment
Share on other sites

Čestitam NL,odličan izbor! :cheers

Mogu ti poslati par kablova da isprobaš sve varijante.Imam i bnc to rca Linn digitalac,i 5 din to rca sa Linn silver kablom koji jedva napravismo,retka zverka i odlicna zica.Kod Boška se to moze poručiti kabl na metar po super ceni i napraviti DIY interconect zica sa Din-om, uz malo muke.Moguce da i zvuci bolje bez dac-a,po meni steta ga koristiti samo kao transport.Dobijes sasvim sigurno malo naimovog boogie faktora u zvuku tako.Uostalom probas pa vidis da li odgovara malo odstupanja,jer je ostatak sistema sjajno uklopljen.

Šaljem jedan odlican rewiew John Atkinsona u momentu kad vec to nije bio aktuelan model,zapravo upravo izbacen iz proizvodnje u vreme kad je je pisan.Sterephille je inace po meni jedan od retkih casopisa koji dosta realno i sa svih strana prikaze uredjaj,ukljuci i merenja i napravi komparacije sa drugim uredjajem u vlasnistvu novinara...za razliku od propagandnih engleskih novina sa zvezdicama za koje bukvalno vise nemam stomak.

https://www.stereophile.com/content/naim-cd5-xs-cd-player

Svidelo mi se sto ima mogucnost hicapa,propustio sam to mislio da uglavnom ide XPS na digitalne naprave ili jos skuplja napajanja. Ovako ko ima preamp gde koristi hicap moze da iskoristi dodatni izvod kod Teddy Pardo-a i za izvor zvuka.Kad se jednom zaputim za BGD mogao bi ti poneti da se i ta opcija proba.To mi se uvek svidjalo kod starog cd 3.5 modela.Sto znaci da mu je taj ''strujni deo'' slican,ima dual rail stabilizaciju napona kao opciju,a dac unapredjen na BB 1704.Sve u svemu deluje  kao odlicna ''makina''.

Link to comment
Share on other sites

1 sat ranije, Filipescu said:

Кад га стављаш испод полице? :D

Da ga stavi na pravu dedicated policu.Vidi kako bi mu ova moja legla vizuelno uz zvučnjake,Waf 100% ...a i nije bzvz imati pravu hifi policu,kao bitnu komponentu sistema.To auftomaCki povlači i kupovinu gramofona :lol:

Link to comment
Share on other sites

7 sati ranije, Filipescu said:

Кад га стављаш испод полице? :D

CD mora na policu, ne mogu da savijam leđa :D  Nema open/close dugme, već se mehanizam otvara ručno, pa se postavlja i magnetni držač... što sve zahteva pažnju i prava leđa :D

Link to comment
Share on other sites

Hvala ti puno @sondek !

Stvarno ima nešto u tom Naim zvuku, baš uživam danas celog dana, kod kuće sam i slušam raznorazne stvari. Kada sam sam uvek pustim i nešto iz ECM univerzuma, jer je inače ukućanima previše depresivno, a ja na neki neobičan način baš uživam.

Zaista je zvuk ovog plejera malo boogie, kao da sam za nijansu uključio tonske kontrole, a nisam, u stvari ih ni nemam (izuzev space optimisation, ali to je nešto drugo). Veoma mi se dopada, baš sam zadovoljan!

Hvala ti puno na ponudi da poslušam uz tvoje kablove, zaista bih voleo da isprobam sve alternative, uključujući i taj famozni DIN :) , bilo bi lepo da i ti svratiš, pa da poslušamo malo zajedno čitav sistem.

Puno pozdrava

cheers  :cheers

Link to comment
Share on other sites

Povezacemo nekako sa nekim koncertom,pa se vidimo.Kablove mogu i kurirskom da posaljem.Imam i linn black u Din to Rca verziji,kao i Flashback premiere.Opasan sam ja kabloman.Linn je bas jako zgodan za.A/B testove jer im svaki uredjaj ima duple izlaze i oba rade istovremeno pa ga prikacis na dva izlaza na ampu i daljinskim uradis promenu kabla u sekundi,cak je moguce i na dva odvojena sistema sto je i bio smisao nekadasnjih multiroom resenja...nema laganja i magle,ako dobro pamtim zvuk se precizno pamti par sekundi.Mislim i da se kod tog CD plejera daljincem prebacuje din/rca.Al da ne pisem na temu zica,navucicemo kablomane na temu...a onda cuvajte vratove.

Btw.Pravi naimov boogie se cuje majbolje sa rock muzikom,tu pobedjuje mnoge.Ipak je naim audio nastao u pabu.Prvi verekerov proizvod je bio Light show!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

@sondek dopisivao sam se pre par dana sa Englezom od kojeg sam kupio male Majik 109 zučnike. On prodaje Akurate DS i neke delove za LP12 trenutno preko PFM, pa sam mu pisao. Tražio mi je da (više sam sebi), a onda i njemu, odgovorim na par pitanja. Malo me je zbunio stavom koji je izneo - da treba odmah da gledam i kupim specifikaciju koju želim, jer je skupo da kasnije prodajem elemente, da bih kupio druge... Ne mogu da se ne složim sa njim, ali ipak nemam novca da kupim LP12 u Klimax izvedbi od 20k EUR, koji bih ja nesumnjivo najviše voleo i čija specifikacija mi se najviše i dopada...:)

Veoma me zanima tvoje, kao i mišljenje ostalih kolega o toj problematici :)

Cheers!

Link to comment
Share on other sites

Ma koji crni Klimax,to je za ruse i arape :lol: 

Jedan lp12/sa novijim Akitom ili Ittokom i vozi.Spreman gramofon za dugogodisnje slusanje uz jedan Adikt,koji je vrlo detaljan i dobro lezi i uz digitalne izvore-legao bi karakterom uz tvoje sadasnje stanje.Ako pozelis kasnije MC jedan interni preamp Prefix ugradis i kupis naim PS koji ce ujedno da ti napaja i cd.To ti je najracionalnije resenje da u narednom periodu ako ti se osladi vinil prvom verzijom lp12 unapredis oba izvora zvuka.Ljudi slusaju takve gramofone i po 30g i to je objektivno odlican izbor za tvoj sistem.Uvek ima bolje,ali mamipara je ovaj hobi opasan.Takav sondek je btw iznad tvog sadasnjeg izvora zvuka pa neces sigurno imati neko razocarenje u gramofon kao da si kupio neki midle of the road kompromis(mada i dalje Heybrook drzim za ozbiljan izbor i veliku ustedu) .Naprotiv pretvorice te u vinil dzankozu.

Za bolji sondek ne samo da trebas mnogo vise novaca da das vec ga u postojecem sistemu neces ni cuti u pravom svetlu...najbolje imati uskladjen sistem.Ja recimo planiram noviju verziju Lingo 2 pronaci kao najbolji odnos cena/kvalitet i nekad sebi zadovoljiti nekadasnji san za Ittok LVIII i  tu je kraj mojim ambicijama.Naravno da do toga ne dodje i 10g ni najmanje se ne sekiram,jako sam zadovoljan sadasnjim stanjem...da svakih par godina izrepariram zvucnicu i ja sam srecan covek,nije poenta stalno juriti bolje po cenu kolekcije.

Link to comment
Share on other sites

Da prijavim nove interkonekte su svom sistemu - Linn Silver RCA

Bukvalno su duplo teži i manje savitljivi u odnosu na Linn Black interkonekte, kojima sam CD ranije povezivao.

Da budem iskren, razlika u zvuku je veoma mala u odnosu na Black. Možda je zvuk sa Silver za jednu nijansu svetliji, a visoki opet za nijansu "kristalniji". 

Uskoro mi stiže Flashback RCA-BNC Digital Plus Performance Cable, pa da onda ispitam razliku između DAC-ova u Naimu, Linnu i Arcamu... Za sada Naim DAC svira odlično, veoma sam zadovoljan! 

IMG-0275b.thumb.JPG.9e21e958e3d8f18237140a625ee9aeea.JPG

 

IMG-0271b.thumb.JPG.198e77e785d15cffb868bc79d43d82f4.JPG

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...