Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

21 sati ranije, nkrgovic said:

O ovome smo pricali u petak:

https://docs.linn.co.uk/wiki/index.php/Manuals_-_Classik_Unik

 Izuzetno nije skupo, a mislim da bi lepo leglo na zadnji zid. :)

Da, to su ti zvičnici, hvala ti! Više se ne proizvode pa ću da gledam neke SH, a cena im je ispod 100EUR za par.

Zaista sam dosta razmišljao i gledao, i nisam ništa pametnije smislio. Postoje u 4audiu neki Monitor audio (silver FX i bronze FX) vučnici koji idu na zadnji zid, ne deluju uopšte loše - mada nisu jeftini, pogotovu silver... ali mislim da bi se i zvučno i estetski bolje uklopili Linn Unik.    

Link to comment
Share on other sites

42 minuta ranije, NShappy said:

 

Uređaj je sada već 1,5 mesec u servisu. :(:( 

Displej nikako da stigne. :(:( :( 

Neko šesto čulo mi govori, da je displej poručio Naimov servis iz Nemačke, Japana ili npr. iz Australije, isti bi bio na stolu servisera za par dana. <_<

Link to comment
Share on other sites

Ova priča o displeju je interesantna za vlasnike Naim uređaja. Da bi mogao da se donese neki zaključak o odnosu Naima prema korisnicima njihovih uređaja, u ovom slučaju bi bilo neophodno da se zna (pouzdano) kad je upućen zahtev Naimu za isporuku rezervnog dela, i koji je bio njihov odgovor. Da li se postavilo pitanje zbog čega se rezervni deo čeka tako dugo? Sigurno postoji neka prepiska servisa sa matičnom firmom. Ovako, sve je u domenu nagađanja i pričanje napamet.

Link to comment
Share on other sites

Preneću ovde sve što su mi rekli, kada konačno dobijem uređaj nazad, i  šta je to zapravo problem sa displejima, kako ide popravka i bla.bla.bla...

....

Što se servisa tiče, poslednje što mi je rekla osoba zadužena za servis u Player-u (ne sam serviser, koji inače (srećom) nije zaposleni kod zastupnika), jeste da je u Naimu u toku selidba u Francusku, i da im je to potpuno poremetilo funkcionisanje dok se ne konsoliduju na novoj adresi.

A pre par meseci sam pisao Naim-u povodom problema sa Tidal-om. Odovor je stigao posle 19 dana, i započinje tipa:

Quote

Firstly I'd like to offer our sincere apologies for the delay in our response - there have been a lot of changes in the office recently including the rebuilding of technical support as a team and as a result of this we are having to work through a considerable backlog, so your patience is much appreciated.

To je bilo krajem 2018. U nastavku kažu da će problem uskoro biti rešen softverskim apdejtom, ali njega još nema. :(

Da, Naim jeste u nekom restruktuiranju. Videćemo na šta će to ispasti, ali 92% sam siguran da to više neće biti ona fima koja je bila dok je bila 100% GB.

Link to comment
Share on other sites

Treba racunati da je moguće i da deo ako se salje iz fabrike ceka na carini. Najobicnije stvari koje sam porucivao u poslednjih par meseci su zaglavljivale po mesec-dva.Jedan kabl sam cekao iz UK puna dva meseca,uredno su naplatili carinu i na shipping- u tom delu ferceraju odlicno.Box set ploca mi poslat 13.aprila ...stigao po trackingu do aerodroma,gde stoji vise od mesec dana-kako izgleda Morph the cat na vinilu bez dva meseca cekanja nista.

Inace jeste malo komplikovana procedura kod nas za servis.Serviser ga posalje u drugi servis negde u Zemun pa neko otvori uređaj,posalje se naimu na "misljenje" pa naim posalje sta da se radi i sve delove i onda se ugrađuju prema servisnom uputstvu.Pricao mi drugar koji je hteo da odradi fabricki servis starog ampa preko naseg dilera.

U Uk sam citao za Class A Shefield da odrade servis u zakazanom terminu dok popijes piće u obliznjem pabu ili ako posaljes postom onda salju kurirom sutra servisiran uređaj nazad...tako ćemo i mi jednog dana čim pre uniđemo do kraja godine u Euniju :D

Btw. ako ti je uređaj u garantnom roku mislim da već imas pravo na nov ili povrat novca po nasem zakonu postoje rokovi za servis.

Link to comment
Share on other sites

28 minuta ranije, sondek said:

Treba racunati da je moguće i da deo ako se salje iz fabrike ceka na carini. Najobicnije stvari koje sam porucivao u poslednjih par meseci su zaglavljivale po mesec-dva.Jedan kabl sam cekao iz UK puna dva meseca,uredno su naplatili carinu i na shipping- u tom delu ferceraju odlicno.Box set ploca mi poslat 13.aprila ...stigao po trackingu do aerodroma,gde stoji vise od mesec dana-kako izgleda Morph the cat na vinilu bez dva meseca cekanja nista. 

Inace jeste malo komplikovana procedura kod nas za servis.Serviser ga posalje u drugi servis negde u Zemun pa neko otvori uređaj,posalje se naimu na "misljenje" pa naim posalje sta da se radi i sve delove i onda se ugrađuju prema servisnom uputstvu.Pricao mi drugar koji je hteo da odradi fabricki servis starog ampa preko naseg dilera. 

U Uk sam citao za Class A Shefield da odrade servis u zakazanom terminu dok popijes piće u obliznjem pabu ili ako posaljes postom onda salju kurirom sutra serviran uređaj nazad...tako ćemo i mi jednog dana čim pre uniđemo do kraja godine u Euniju :D

Btw. ako ti je uređaj u garantnom roku mislim da već imas pravo na nov ili povrat novca po nasem zakonu postoje rokovi za servis.

 Vise ne postoje, nov zakon kaze samo "razuman rok", bez tumacenja. Moze da se zali inspekciji da oni probaju da to tumace kao nerazumno, ali ako ceka na carini sumnjam da ce inspekcija to nazvati nerazumnim.

 Inace da, ja sam menjao u Zemunu laser na CD 5X, nesto mi zezao, odneo ga tamo, dobio sam i stari nazad i dokumentaciju i sve. Rekli su mi da oni bukvalno nista ne smeju da PIPNU unutra, imaju uputstvo kako da rasklope i da urade dijagnostiku, onda salju u Naim i rade dalje kako im se kaze. Takodje su mi rekli da i "dete ume da zamni laser sa ovim uputstvom", jer, tako mi rece lik, uputstvo ima 60 strana kako se menja laser, svako skidanje srafa ima svoju fotku.

 Takodje sam pitao "a da zamenimo i kondenzatore na napajanju, kad vec otvaramo CD", rekli su mi "pitali smo Naim, rekli su da ne treba, mi ne smemo sami a i nemamo te delove".

 Ne znam sta ce da bude kad prodje merger konacno, ali do sad je podrska bila pod samo takvom kontrolom.... Ja sam delove cekao mozda 3 nedelje, ali carina je prica za sebe, ja necu ni da pocinjem sa svojim iskustvima.

Link to comment
Share on other sites

Nije u garanciji.

Znam za cirkus sa našom carinom, ali to se dešava u slučaju slanja običnih pošiljki privatnim licima. U slučaju pravnih lica, trebalo bi da sve to da funkcioniše bolje. U firmi su nam važni delovi DHL-om stizali iz Švedske za <24h. To je najskuplji paket slanja, ali DHL ima i jeftinije modele slanja tipa "do 7 dana", kada DHL odrađuje kompletnu proceduru špedicije i carine, i sve zaista bude urađeno u tih <7 dana.

Ok, šef servisa mi reče da je Naim u početku insistirao da se uređaji šalju  u fabriku za svaki servis, i da im je bilo veoma teško objasniti da je iz Srbije, to pain-in-ass. nije toliko ni tehnčki problem, može sve to preko DHL-a, ali bi tada samo jedno tamo-nazad slanje izlazilo veoma mnogo x100€.

Lako je Naim-u da tako radi u EU zoni, ali zaista ne znam kako to funkcioniše za npr. kupce u Indiji, Kini, Latinskoj Americi?!?

Link to comment
Share on other sites

Tamo je prodaja velika,pa ne sumnjam da je lokalni ovlasćeni servis napravio lager delova obzirom da se uređaji svakako servisiraju po preporuci firme na na 10-tak godina.Kad sve funkciinise ovakva procedura da naim sve "nadzire" je ok.Servis u proslom periodu je bio uzas komplikovan-slanje,postarine,carina kod nas pa i kod njih u UK.Ovako ipak nije lose znati da mogu svoj amp iz 1982 da servisiram i kod nas.Verujte da nije bilo lako,cak sam i pitao Darrena iz Class A da posalje delove i da platim sve samo da ne vozam sprave do UK,ali neće to nikako da uradi ,kaze "neda naim".On je inace isto PFM forumaš.

Bilo bi ZGODNO da i Player primeti nas forum.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Zexx said:

Jes' vala, ima da se opare od svih pet vlasnika Naima sa ovog foruma...:rolleyes:

Ne bi škodilo da malo promene stav. Milslim da ima više vlasnika. Nekako od kada je Naim u njihovom zastupništvu nisam imao želju ni da ih pozovem, a da ne pričam o mogućoj kupovini, nadgradnji... OneHiFi je to radio na lep način, moglo se popričati sa njima, konsultovati, dobiti savet... 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

NAC stigao sa servisa. Bio gotov u ponedeljak, ja se nešto grbavio sa odlaskom u BG.

Ako se dobro sećam, predao sam ga u servis tamo negde, odmah posle prvog maja.
Doduše, ponuđeno mi je i da vrate uređaj dok se čeka deo. Ali snašao sam se i bez njega. Smara trčkanje do bg.

Popravak je radio jedan od članova foruma, radi kao podizvođač Player-u (nije zaposlen tamo), i na njega nemam primedbi.

E sada, ono što mi smeta jeste što je ovo uređaj star tek 5 godina, a OLED displej je sagoreo. Ispalo je da je to poznata boljka na Naim-u. Zamena košta 400€. Nekome mnogo, nekom ne, ali ako je poznata fabrička mana, mogli su se malo potruditi da bude povoljnije. Ipak je u pitanju običan kineski OLED koji ovako kao OEM komponenta, ja da kupim komad, košta 20-30€. Nije Naim displeje nabavio ni od NASA ni od USA Army, a ni iz sovjetskog svemirskog programa.

Naim serviseru pošalje ceo sklop, prednja štampana ploča, sa elektronikom displeja i šta još znam šta je na njoj. Ovako to izgleda:

48137852828_cbed303c34_o.jpg

48137852758_9315f69e0a_o.jpg

A sama pločica sa displejom, ovako pozadi:

48137915162_0eec09244b_o.jpg

Da li mora da se menja ceo taj sklop, pa šta ja znam. Sam display je zalemljen na tu manju ploču, sa još nekom pratećom lelektronikom. Malo liči na neke druge industrije gde vas proizvođač natera da npr. zbog jednog kugličnog ležaja od 10-15€, menjate čitave mehaničke sklopove od više x100€, jer se sam ležaj ne može ukloniti iz sklopa.

Uglavnom, displej sada radi kao i ceo uređaj. Ovaj neispravni set, sada ću pokušati reparaciju, da nađem samo displej i da samo njega zamenim. Znam da neće mnogo pomoći, jer se sa zamenom displeja novim setom, mora reprogramirati i neki eprom, jer je inače slika izvrnuta. Možda se pojavi neki Rus koji hakuje Naim eprome. :D

Savet za sve sa sličnim uređajima jeste da postave najkraće automatsko gašenje displeja. Ja sam držao ranije na 5 min, kasnije spustio na 1 minut. Ali kanda je već tada bilo kasno. Sada sam setovao na 10 sec, ne mož' manje. A šteta, lepo svetli. :(

Šteta je i što ne može da se dimuje. Noću je prejak, a vrv bi i duže trajao da je dimovanje moguće.

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 minuta ranije, InSides said:

Некада, више не. :( Planned obsolescence је њихова нова религија.

Mislim da su to i priznali, malo nevoljno

 Planned obsolescence, ako neko ne zna, je pravljenje uredjaja sa ograničenim vekom trajanja (Wikipedia)

Mada, dosta njih to radi, ili se bar priča da to radi ...

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, bogdan63 said:

Zamena displeja 400€??! Da li su isporučili displej sa 8k rezolucijom?

Preterano je blag termin za tako nešto!

Pa i nije. Pre nekog vremena mi je trebao programator za noviju veš mašinu. 2/3 cene od nove mašine. Majstor mi pošteno kaže, više Vam se isplati da kupite novu mašinu... 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, džonibigud said:

Pa i nije. Pre nekog vremena mi je trebao programator za noviju veš mašinu. 2/3 cene od nove mašine. Majstor mi pošteno kaže, više Vam se isplati da kupite novu mašinu... 

Ne priznajem da se više isplati. Ipa se uštedi 1/3 cijene.

Što se tiče displeja- meni je to preglupo da gasim. Pa i služi da je uključen. Displej na Marantz playeru traje već 30 god, a ima i dim opciju :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...