Jump to content


LINN & NAIM republika


sondek

Recommended Posts

1 sat ranije, NL. said:

I ja sam krenuo da tražim podatak na LinnDocs, nisao pronašao to što sam tražio, ali sam naišao na interesantan savet u okviru zvaničnog korisničkog uputsva za Sare, pa ga delim sa svima:

APGRADING HIERARCHY Under no circumstances can a loudspeaker improve the signal fed into it. Therefore, when upgrading the system you should always try to improve the quality of the signal. Improvements to the turntable, arm, cartridge and amplifier should be made before considering up-grading the speakers. The final decision should be made following auditioning the proposed upgrade against your existing system.

To je samo zato sto nisu znali da naprave bolji zvucnik :lol:

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, patason said:

sektasi, cerecili su se ljude sa sistemima od par stotina evra po komponenti da ne moze tako da stoje zvucnici i uredjaji......menjaj stalke,ne moze na komodu,dedicated policu,rusi zidove,menjaj stan i oteraj zenu i decu......a ovo vam je "super sistem"!!!

ovde je nakaradno ama bas sve,stalak od noge kancelarijskog stola,pozicija zvicnika katastrofa,uredjaji na radnom stolu koji se ljulja od promaje itd...ali svoje meso se ne jede.....ipak pomozite kolegi

ahaha, s obzirom da je od tebe komentar ja sam jos i odlicno prosao......i ovako "kljakav" sistem za mene odlicno sviri.....zamisli samo sta bi bilo da uradim "kako bog zapoveda" postavku, u pravom prostoru , sa pravim stalcima ,kakva bi tek onda svirka bila....

 

chears mister patason !!!

Link to comment
Share on other sites

8 sati ranije, Delija said:

To je samo zato sto nisu znali da naprave bolji zvucnik :lol:

 

9 sati ranije, NL. said:

 

APGRADING HIERARCHY Under no circumstances can a loudspeaker improve the signal fed into it. Therefore, when upgrading the system you should always try to improve the quality of the signal. Improvements to the turntable, arm, cartridge and amplifier should be made before considering up-grading the speakers. The final decision should be made following auditioning the proposed upgrade against your existing system.

 

 

Ponekad pomislim da ljudi samo ne podjebavaju ovde svojim komentarima,pa zaista nisu u stanju da razumeju ovako jednostavne stvari...

Poenta je da sto izgubis u startu izvorom zvuka ne mozeš posle da nadohnadiš kasnije.Apgreduj kasnije zvucnike i pojacala kol'ko hoćeš al prvo sredi izvor zvuka ako zelis da imaju sta da prikažu.Po meni sto su bolji zvucnici(a i amp) lakse otkrivaju mane izvora zvuka pa i nije bas preporučljivo slusati nizu klasu na izvoru.Narocito ako je gramofon u pitanju.Kod digitalije ima vise iznenađenja,mada i neke skromne Cd plejere sam cuo u sistemima prilagođenoj svojoj klasi sasvim korektne dok kad se stave u neki kvalitetniji sistem budu kazna za uši.

Ono sto je međutim po meni najvaznije iz ovoga je da na apgrejd ide samo direktnim poređenjem sa svojim dosadasnjim resenjem pod istim uslovima.

Recimo Sunface je pod istim uslovima probao naimov preamp,nije ni trebao nista da menja ukljucujući i polozaj zvučnika da nebi pripisao tu promenu pojacalu.Naknadno svakako da.Stalak svakako sto bolji,a na kraju i suport(policu) za sprave.Ja uvek reagujem kad vidim gramofon na losoj podlozi.Predpostavljam da se pozicioniranjem zvucnika dosta igra jer su laki za pomeranje.Proac sam slusao izmaknute dosta od zida kod drugara,po meni bass je bio slab ali ostalo odlicno.Drugar je zamenuo Cyrus naimom i jako mu je prijao naimov mid bass peak.

 

 

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, sondek said:

 

Ponekad pomislim da ljudi samo ne podjebavaju ovde svojim komentarima,pa zaista nisu u stanju da razumeju ovako jednostavne stvari...

Poenta je da sto izgubis u startu izvorom zvuka ne mozeš posle da nadohnadiš kasnije.Apgreduj kasnije zvucnike i pojacala kol'ko hoćeš al prvo sredi izvor zvuka ako zelis da imaju sta da prikažu.Po meni sto su bolji zvucnici(a i amp) lakse otkrivaju mane izvora zvuka pa i nije bas preporučljivo slusati nizu klasu na izvoru.Narocito ako je gramofon u pitanju.Kod digitalije ima vise iznenađenja,mada i neke skromne Cd plejere sam cuo u sistemima prilagođenoj svojoj klasi sasvim korektne dok kad se stave u neki kvalitetniji sistem budu kazna za uši.

Ono sto je međutim po meni najvaznije iz ovoga je da na apgrejd ide samo direktnim poređenjem sa svojim dosadasnjim resenjem pod istim uslovima.

Recimo Sunface je pod istim uslovima probao naimov preamp,nije ni trebao nista da menja ukljucujući i polozaj zvučnika da nebi pripisao tu promenu pojacalu.Naknadno svakako da.Stalak svakako sto bolji,a na kraju i suport(policu) za sprave.Ja uvek reagujem kad vidim gramofon na losoj podlozi.Predpostavljam da se pozicioniranjem zvucnika dosta igra jer su laki za pomeranje.Proac sam slusao izmaknute dosta od zida kod drugara,po meni bass je bio slab ali ostalo odlicno.Drugar je zamenuo Cyrus naimom i jako mu je prijao naimov mid bass peak.

 

 

Potpuno si u pravi cika sondek, zvucnici na stalcima su mi dali dodatnu pogodnost da mogu lako da ih premestam i trazim idealnu poziciju za slusanje...bass podrucje se vrlo malo menja prilikom svake nove pozicije.....ono sto se najvise gubi/dobija je sama dimenzija zvucne slike, od prosecno siroke - do , da tako kazem, sirine koja premasuje sirinu samih zvucnika i ujedno je u istom slucaju blago izbcena napred.Sve varijacije na temu kvaliteta idu sa cinjenicom da je prostorija u kojoj slusam ujedno i spavaca soba a bogami i soba za svakodnevni boravak (stan oko 50 kvadrata, a nas four zivi u njemu, pa eto puno  kompomisa kada zivis u malom prostoru). Ide sve  polako svojim tokom, sistem se sa svakom novom spravom polako i natenane upgrejduje, ono sto moram reci je da se divim ljudima koji su u stanju da slusaju ferofluid u zavojnicam(sreca pa sam sedeo kada mi je jedan zagrizeni audiofil izneo tu tvrdnju), ofc - upohcc bakar il sta ti ja znam vec, a zaboravili su da se samo i iskljucivo muzika slusa....

Link to comment
Share on other sites

Pa procitaj pre nego komentarises,ili stvarno mislis da mozes da unapredis dolazni signal i stvoris nesto cega nema zvucnicima...ili nastavi sa crtanim filmovima. Mslm niko ne spori da bolji zvucnici daju bolji zvuk...

Posto volis filmove mala paralela...snimas crno-belom kamerom i onda ocekujes da ti odlican televizor daje sjajne boje sa tog snimka...nema boja na snimku džaba dobar TV

Link to comment
Share on other sites

@sondek

Kao i uvek na forumu - i ovde se debelo preteruje. Ali da, to je odavno postalo savrseno normalno.

Ovaj smajli kao da je stvoren za ovaj forum :1038:

 

Elem, ne pricamo o crno-belom filmu na odlicnom TV-u, vec o 1080p filmu na 4K TV-u. Ma nek bude i 720p.

To je mnogo blize realnoj situaciji. I da - daleko bolje ce izgledati isti taj 720p film na 77" 4K OLED-u nego na 40", pa sve i da ga gledas sa 2m.

 

Ali, jbg, ovde na forumu se konektorom za strujni kabl dodaje +5 dB na 50 Hz i radi roll off od 24db/oct na 10 kHz, a optimizacijom Windows-a na I7 sa 64 Gb RAM-a se dobija 5 puta bolji (da ne kazem "skuplji") zvuk, tako da je svasta moguce... :rolleyes:

Inace, to je i bio povod za zaje*anciju na racun zvucnika - jer je po piskaranjima na ovom forumu u poslednje vreme zvucnik neka tamo totalno nebitna komponenta u lancu - ispod pozlate na konektoru optickog kabla...

A iskreno nisam ocekivao da se neko "primi" na tu zajebanciju.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, Delija said:

@sondek

Kao i uvek na forumu - i ovde se debelo preteruje. Ali da, to je odavno postalo savrseno normalno.

Ovaj smajli kao da je stvoren za ovaj forum :1038:

 

Elem, ne pricamo o crno-belom filmu na odlicnom TV-u, vec o 1080p filmu na 4K TV-u. Ma nek bude i 720p.

To je mnogo blize realnoj situaciji. I da - daleko bolje ce izgledati isti taj 720p film na 77" 4K OLED-u nego na 40", pa sve i da ga gledas sa 2m.

 

Ali, jbg, ovde na forumu se konektorom za strujni kabl dodaje +5 dB na 50 Hz i radi roll off od 24db/oct na 10 kHz, a optimizacijom Windows-a na I7 sa 64 Gb RAM-a se dobija 5 puta bolji (da ne kazem "skuplji") zvuk, tako da je svasta moguce... :rolleyes:

Inace, to je i bio povod za zaje*anciju na racun zvucnika - jer je po piskaranjima na ovom forumu u poslednje vreme zvucnik neka tamo totalno nebitna komponenta u lancu - ispod pozlate na konektoru optickog kabla...

A iskreno nisam ocekivao da se neko "primi" na tu zajebanciju.

Svako ima svoju licnu satisfakciju, sta ga usrecuje i cini zvuk ,za njega lepsi, kvalitetniji, to tako i treba shvatit.

Nema smisla da se coek jedi previse, prelete se teme na brzaka, bez previse prolivanja zuci.

P.S.

Mene je pre par godina jedan priznati i eminetni strucnjak ubedjivao  kako mu u zadnje vreme smeta "zvuk" ferofluida....eto iskreno ja to nem ogu da razumem.Okej, njemu smeta, ja ne kontam to i dalje....Dunav i dalje tece u istom pravcu...life goes on!!!

Link to comment
Share on other sites

U pravu si Delija  da se forum bavi vec mesecima manje bitnim stvarima tipa konektori, kartoni od wc papira ispod zvucnickog i strujnog kabla,napajanje laptopa,audiofilski osiguraci od 60E,podloske ispod uredjaja i raznorazni tvikeraji i da se ne samo zvucnici vec i sve hifi komponente i njihova medjusobna interakcija, koja je sustina recimo ove teme,potpumo zanemaruju. Verovatno,tj. sigurno zato sto se do kartona od WC papira dolazi dobrom probavom,lakse nego do novca za hifi i sto vec mesecima skoro niko nista ni ne kupuje,a ni ne prodaje.

Ovo je forumska tema gde se u poslednje vreme i pojavilo najvise novih,vrlo konkretnih i tehnoloski naprednih komponenti,kao i Vintage i gde se najmanje pise o tvikeraju,a vise o konkretnim komponentama... tako da mislim da najmanje nezadovoljstvo tim po meni potpuno pogresnog puta kojim se forum krece treba da ovde plasiras kroz zayebanciju.

Zvucnik jeste komponenta koja apsolutno najvise opredeljuje zvuk svakog sistema,ali bez dobrog izvora ne moze.O pojacalima se takodje puno pise,a najmanjeg su uticaja od svih delova hifi lanca na zvuk.

 

 ovo mi se svidelo  :thumbsup2

Elem, ne pricamo o crno-belom filmu na odlicnom TV-u, vec o 1080p filmu na 4K TV-u. Ma nek bude i 720p.

 

P.S.Bio mi kolega u Parizu na utakmici...lele al vas/nas izbušiše :lol:

Link to comment
Share on other sites

aaa....svrbi me bi wire konekcija, znaci u pitanju je naim nait 5i a zvuje su proac tablette 3...naime , probao sam u drugom setapu da spojim proac na bi wire i sound je daleko bolji nego ista kombinacija i single wire-u, ta kombinacija je pasivni preamp (alps blue pot) + quad 405.2 kao izlaz....e sad, neckam sezato sto sam citao da naim bas nesto ne preporucuje bi wire...a to mi je isto rekao i prethodni vlasnik naim-a .....pa eto pitanje kao prvo je da li je bezbedno, tj , ne bi se bas radovao da izadje beli dim....

 

...iskustva  vasa ....

Link to comment
Share on other sites

Oi Naimovci. Imam dva pitanja za vas, oba vezana za stream. Imam NAC 172-XS.

Prvo pitanje jeste, kako vam radi Tidal na Naimu, ako ga koristite? Kod mene, ne može da skrpi sat vremena da veza ne pukne. Na displeju uređaja napiše nešto tipa "Can not play", i dok se ne resetuje ceo streamer, neće da počne da radi. Istovremeno (bez da je resetovano išta), stream sa kućnog NAS-a, i drugi on-line servisi (Radio Paradise npr.) rade (dakle, nije pukla veza NAC-a ni sa ruterom, niti rutera sa netom dalje). Ruter, ako je bitno, nije neki High End, ali jeste nadprosečno kvalitetni Asus.

U isto vreme dok NAC ima prekid sa Tidalom, isti Tidal nalog svira bez problema na telefonu na istom ruteru. :)

...

Drugo pitanje je vezano za Spotify. Zvanično, na Naim-u je moguće koristiti Spotify samo ako imamo premijum nalog. A premijum nalog možemo otvoriti samo posedovanjem platne kartice koja je iz neke od podržanih zemalja (što ja iz Srbije nemam, karticu, jel?). Free Spotify mi lepo radi na telefonu i Chromecast-u, ali na Naim-u jok. :(

Može li se nekako doskočiti ovome? Ili da free Spotify radi na Naimu, ili da premijum Spotify dobijem ovde negde u NS (pristao bih da plaćam, ne želim pirateriju).

Link to comment
Share on other sites

Hm! Možda sam se trebao malo više raspitati oko problema sa Tidal-om.

Naim je u aprilu ove godine, izbacio novi fw za brojne uređaje, između ostalih i za NAC. Jedna od popravki u novom fw jeste: "improved Tidal stability "

Update fw za NAC je malo komplikovaniji, ali uradiću ga za vikend, pa će vidimo kako radi.

Za Spotify, rešenje treba da tražim na drugim delovima foruma. Jel? :?

Link to comment
Share on other sites

Bio je na kp neko vreme, prijatelj prodavao i nije bilo ozbiljnih kupaca pa mi je dao na rate.

Prvo sam ga uzeo na probu na nedelju dana. Razlog sto je ostao je ono sto se nalazi izmedju zvucnika. Vokali genijalni. Lepsa i preciznija scena od svega do sad - Arcam alpha 5+, Sony ES risiveri, osvezeni Grundig V7000, jeftini Luxman. To je i ocekivano jer kosta odprilike kao svo ostali zajedno :)  BTW sve to na Audience 50 kutijama.

Jako zadovoljan.

Link to comment
Share on other sites

Linn Forum zatvoren,obrisan.R.I.P. 

Kom je sta trebalo da zna da nije sacuvano.Linn helpline radi odlicno,kao i dileri svoj posao ali potez je ipak cudan.Nisam ga puno citao osim kad nesto konkretno zatreba,ne volim one brend forume, ali ipak se preko googla brzo pronalazio odgovor sa iskustvima korisnika.Bilo je vrlo malo moderacije i cenzure za razliku od naim policije.R.I.P.

Linn upucuje na WigWam forum

Edit. evo i zvanicnog saopstenja https://www.linn.co.uk/forums

Link to comment
Share on other sites

Bio je na kp neko vreme, prijatelj prodavao i nije bilo ozbiljnih kupaca pa mi je dao na rate.
Prvo sam ga uzeo na probu na nedelju dana. Razlog sto je ostao je ono sto se nalazi izmedju zvucnika. Vokali genijalni. Lepsa i preciznija scena od svega do sad - Arcam alpha 5+, Sony ES risiveri, osvezeni Grundig V7000, jeftini Luxman. To je i ocekivano jer kosta odprilike kao svo ostali zajedno   BTW sve to na Audience 50 kutijama.
Jako zadovoljan.


Neverovatno da pojacalo tipa Naim 5(s)i stoji dugo na oglasima. To nekad nije bilo tako. Gledam i sebe i neke ovdasnje forumase, prodajemo stvarno dobre komade hife po vise nego ok cenama, a kupaca ni od korova ... sve se svodi na robnonovcanu razmenu, kao u srednjem veku. Tuga ...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Link to comment
Share on other sites

4 sati ranije, No1Livz4Ever said:

 

 


Neverovatno da pojacalo tipa Naim 5(s)i stoji dugo na oglasima. To nekad nije bilo tako. Gledam i sebe i neke ovdasnje forumase, prodajemo stvarno dobre komade hife po vise nego ok cenama, a kupaca ni od korova ... sve se svodi na robnonovcanu razmenu, kao u srednjem veku. Tuga ...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

 

Mislim da je prodaja hife na istorijskom minimumu.Valjda se prepolovio broj ljudi koje hifa zanima da su ostali u drzavi.Opsta bezanija.

Ja za svoje stvari uopste ne očekujem brzu prodaju jer su specificne i za zaista ogranicen je broj kupaca.Ali za tvoje AE1 mi uopste nije jasno.Glup preprodavacki izraz,ali zaista " living legend" koje se napolju uvek prodaju za par dana i postignu veću cenu od tvoje.Moje iskustvo da kad oglasim nesto dugo prodavano ovde napolju ne potraje vise od par dana i postigne se visa cena.Zaista mnogo interesantnih sprava do kojih se tesko dođe nazalost odlazi napolje.Za neke znam da su se pojavile 2-3 puta u dvadeset godina.

Ja recimo ne mogu da prezalim nap160 boltdown koju sam jedva prodao,a onda ju je forumski kolega prodavao par meseci i onda odneo u nemacku i prodao odmah.Vidim ovde i nait1 visi na kp mesecima,to na PFM ode u momentu.

Prefix koji sasvim sam siguran je u nas čista egzotika i nikad ga nisam video u oglasima ili da sam i cuo da ga iko ovde ima nije zavredio ni jedan poziv...a kao neka pomama za gramofonima i vinilima.Sbl jos kako-tako,makar znam da imam dva kupca, ali nikako ne mogu da prodaju svoje.Jbg tu smo gde smo

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
×
×
  • Create New...